20% meer winst en een groter marktaandeel BEHOUD WERK HUIDIGE MEDEWERKERS HOOFD THEMA SOCIAAL BELEID Verder in Flitsen Nieuwe opzet Ahold-jaar verslaggeving ins: im lira Oplage: 55.000Personeelsblad Ahold nv40e jaargang no. 4-april 1983 Jaarverslag editie Flitsen bAMUU^0U0454 Flitsen Landelijk apnl 1983 De totale omzet van Ahold is in 1982 gestegen met 23,6% tot 8.730 miljoen. De nettowinst steeg van 55,9 miljoen in 1981 naar 66,9 miljoen. Sinds het begin van 1981 is het beleid van Ahold gericht op vergroting van de omzet en het marktaandeel waartoe een scherp prijsbeleid gehanteerd werd. Dit had enerzijds tot gevolg dat de brutomarges onder druk kwamen, maar dit werd anderzijds ruimschoots gecompenseerd door een strakke kostenbeheersing en een hoge re bezettingsgraad bij de produktiebedrijven. de concurrentiestrijd aan zienlijk verscherpt. Uit het behaalde resultaat blijkt dat Ahold het prijswapen met succes heeft gehanteerd en het bestuur ziet de gang van zaken in 1983 dan ook met vertrouwen tegemoet. Ook dit jaar moet gerekend worden met een verdere druk op de koopkracht, waarbij het volume van de particuliere bestedingen we derom zal achterblijven bij dat van 1982. Door het eer der genoemde beleid heeft Ahold haar marktpositie ech ter beduidend versterkt en op basis daarvan verwacht het bestuur, onder het ge bruikelijke voorbehoud, een verdere stijging van de winst in 1983. Binnen en buiten Nederland werd men geconfronteerd met de gevolgen van de eco nomische recessie, die leid de tot een daling van de koopkracht van de consu- die minder ging be- steden en duidelijk prijsbe- I wuster werd. In de strijd om de consumentengulden/dol- ïar/peseta, werd bovendien Raad van Bestuur Ahold in SociaalJaarverslag: In 1980 en 1981 zijn onder het personeel enquêtes ge houden over de Interne Jaarverslaggeving. Daaruit bleek onder meer dat veel medewerkers vonden dat er te weinig informatie over hun eigen werkmaat schappij in stond. Ten einde zoveel mogelijk in deze behoefte te voorzien, is besloten de Interne Jaarver slaggeving met ingang van dit jaar ingrijpend te wijzigen, door de volgende opzet: publikatie van afzonderlijke verslagen per werkmaatschap pij; uitgave van een jaarverslag editie van het personeelsblad ..Flitsen" met daarin o.m. de belangrijkste aspecten van het gevoerde sociaal en financieel economisch beleid en de be langrijkste punten uit de werk maatschappij-verslagen; evenals voorgaande jaren opname in het externe Ahold jaarverslag van een apart hoofdstuk over het sociaal be leid. De nieuwe opzet brengt met zich, dat het Sociaal Verslag over 1982 van de Raad van Bestuur niet meer in zijn totali teit gepubliceerd zal worden. De tekst dient alleen als basis voor de Jaarverslageditie Flit sen, het hoofdstuk sociaal be leid in het Ahold-jaarverslag en voor de verslaggeving aan de Centrale Ondernemingsraad. Drs. L. Coren en drs. P.J. van Dun geven op de pagina's 2 en 3 antwoord op een aantal kritische vragen over het financieel en sociaal jaarverslag. In 1982 nam de werk gelegenheid bij Ahold in Nederland toe, pag. 4. Veranderingen in Ahold-organisatie verei sen groot aanpassingsver mogen van medewerkers, pag. 5. Arbeidstijdverkorting nog steeds ter discussie, pag. 6. Albert Heijn beleeft spectaculaire groei, pag. 8. Resultaat Miro verbe terd, pag. 9. Anders Samen Werken" bij CS, pag. 11. DC in '82 veranderen, verbouwen en bouwen, pag. 11. Jannie Rap van Ostara: „Werken in klein team bevalt me uitstekend, pag. 12. Marvelo profiteert van stijgende vraag, pag. 12. Groeiend AC verbetert resultaat, pag. 14. BI-LO meer dan een miljoen klanten per week, pag. 15. Ahold-jongeren: Alle maal korter werken voor de werkloze jeugd", pag. 16. April 1983 Oplage: 35.000 Redactiesecretariaat Ankersmidplein 2 Kamer 1703, 1506 CK Zaandam, tel. 075-592519 Hoofdredacteur: mw. T. Plooijer; Plv. hoofdredacteur: E. Muller; Redactie en produktie: PR Bureau van Hulzen. groeit met de dag. Dat is één van de grootste problemen van deze tijd. In Nederland, maar ook in de landen om ons heen. Ahold wil in ieder geval meehelpen de jeugd werkloosheid te bestrijden, door - wanneer dat mogelijk is - in de filialen jonge men sen zonder werk in deeltijd aan te nemen, zodat ze erva ring kunnen opdoen en daar door meer kans hebben later een volledige baan te vin den. De proef met het „jeugdfiliaal" in Apeldoorn is vanuit die gedachte opgezet. Ondernemingsra den en vakbonden Invloed en verantwoorde lijkheid van de onderne mingsraden werden de laat ste jaren steeds groter. Oor zaak daarvan was vooral het in werking treden van aller lei wettelijke maatregelen. Dat heeft naar vele kanten gevolgen. Allereerst natuur lijk voor de OR-Ieden zelf, zowel op hun werkplek als in hun persoonlijk leven. Ahold probeert hen daarbij door opleidingen en training zoveel mogelijk steun te ver lenen. Minder werken, minder loon Over arbeidstijdverkorting (ATV) zijn Ahold en de bon den het in 1982 nog niet eens geworden. Wél vinden beide dat minder werken ook minder loon betekent. Maar Ahold is van mening dat iedere medewerker loon moet inleveren en dat het zeer geleidelijk moet gaan. Onderzoek heeft die mening nog versterkt. Het gesprek met de bonden over ATV gaat ook dit jaar verder. Geen donderslag Ahold ziet automatisering vooral als middel om betere informatie te verkrijgen over de dagelijkse gang van zaken. De Raad van Bestuur: „Toch ontkennen we niet dat de aard van het werk erdoor wordt beïnvloed. Maar auto matisering wordt altijd gelei delijk ingevoerd en komt nooit als een donderslag bij heldere hemel. Daarom is er voldoende tijd om met de gevolgen zoveel mogelijk re kening te houden." In 1982 werd het steeds duidelijker. Handha ving van werkgelegen heid is voor ons alle maal van het grootste belang. Niet voor niets wordt dat door de Raad van Bestuur als belang rijkste doel van het so ciaal beleid genoemd. Het gaat erom de men sen die nu bij Ahold werken, zoveel moge lijk aan het werk te houden. Dat betekent niet altijd dat iedereen - alhoewel niemand zonder noodzaak zal worden overgeplaatst - op dezelfde plek kan blijven. „Op het ogenblik gaat het nog redelijk goed met Ahold. Eind 1982 waren er zelfs meer medewer kers dan aan het begin van dat jaar. Toch geloven we dat de groei van het personeelsbestand eruit is. De koopkracht van de Nederlanders gaat achter uit. De mensen moeten daarom op een heleboel dingen bezuinigen en wij zullen daar natuurlijk in onze filialen de gevolgen van ondervinden", aldus de Raad van Bestuur. Een slagvaardig beleid is on misbaar om die gevolgen zo goed mogelijk op te vangen. Maar dan moeten de noodza kelijke maatregelen wél tij dig worden genomen. Alleen dan kan bestaande werkgele genheid worden behouden. Tegelijkertijd is, om de doel stelling van behoud van werkgelegenheid ook in de toekomst te kunnen realise ren, bijzondere aandacht no dig voor de motivatie van de medewerkers en hun betrok kenheid bij het bedrijf. De stijl van leidinggeven zal vooral op deze belangrijke aspecten van het samenwer ken moeten zijn gericht. Jeugdwerkloos heid terugdringen Het aantal schoolverlaters dat geen baan kan vinden

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 1