„Allemaal korter werken voor de werkloze jeugd" pagina 16 Jaarverslageditie Flitsen AHOLD-JONGEREN GEVEN HUN MENING OVER ACTUELE ZAKEN Voonvaarden Uitkeringen Winkel van 2000 Mensen hebben je nodig Verhoudingen Liet 'er i >olle baan Zekerheid En dan toch maar volhouden dat de jeugd kórter moet gaan wer ken! ,Ja, maar dan moet het wel voor iedereen gelden, bijvoor beeld tot 21 of 23 jaar" - „En er moeten goede voorwaarden en garanties komen voor de jongeren: zij zouden (weer) het volle aantal uren moeten kunnen maken als zij de afgesproken leeftijd bereikt hebben, of als ze gaan trouwen. Ook zou de pensioenopbouw er niet onder mogen lijden, en zo nog een paar dingen." Angela en Marjola vertellen dat er in het Apeldoornse jeugdfïliaal geen eindleeftijd voor het dienst verband van de jongeren is ge steld. Maar óók geen garantie dat later - op een bepaalde leeftijd of bij huwelijk bijvoorbeeld - méér uren mogen worden gewerkt. Dat laatste zou eigenlijk wel moeten, vinden ze. Het vijftal is het er over eens dat het beter is de werktijd te verkor ten dan de minimum-jeugdlonen omlaag te brengen. „Want dat zou dan ook voor part-timers gelden en die kunnen tóch al moeilijk Hoe ervaren „onze" jongeren het, dat ze voor een deel werken of nog leerplichtig zijn. De één zegt er best een baantje bij te willen hebben. Marjola zit op een vor mingscentrum, „maar daar leer je niets over werken in de praktijk". Ria vertelt nog één dag per week leerplichtig te zijn, „maar ik ga nooit en ik hoor er nooit wat van" Ook zegt ze de situatie „eigenlijk wel prima te vinden; ik heb tijd over voor mijn jazz-ballet en ik kan 's avonds eens lekker uitwaai en als je 's ochtends kan uitsla pen." Over het verrichten van vrijwilli gerswerk met behoud van uitke ring zijn de jongelui unaniem: pri ma! Als het maar niet ten koste van arbeidsplaatsen gaat. In het alge meen kan je zeggen dat werken met behoud van uitkering accepta bel is als het gebeurt in het alge meen belang. Tot slot een ander belangrijk on derwerp: voelt de jeugd zich be dreigd door de toekomst? Door technologische ontwikkelingen die al volop aan de gang zijn en die in de komende jaren op alles en iedereen hun invloed zullen heb ben? Is de streepjescode „ge meen" omdat die misschien min der caissières nodig maakt of wel licht helemaal geen kassa's meer? Hoe gaat de winkel van het jaar 2000 er uitzien? Een uitdagend onderwerp voor iedereen met wat fantasie, vooral voor jongeren dus. Wel, onze gespreksavond kreeg dan ook een „fantastisch" einde, waarbij allerlei denkbeelden door de bar van Hoog-Brabant rolden. Zoals van de robotjes die weer een bedieningstijdperk zouden kun nen gaan inluiden (metalen stem: „wat had u gehad willen hebben mevrouw", waarna het robotje vlug wegrent om die hazelnoot- reep te halen....). Maar over het algemeen hadden Angela, Ria, Peter, xMarjola en Pien toch een heel nuchtere kijk op het tijdperk van de micro-elektronica en ze zijn er geen van allen bang voor. Wél een beetje bang dat er misschien menselijkheid verloren zal gaan. Hoewel.... de technologi sche ontwikkelingen kunnen er ook toe leiden dat er juist meer tijd en aandacht voor de klanten komt. „Dat is wel belangrijk, want je kent ze niet of nauwelijks" - „Hoe dat zal gaan, hangt helemaal van de baas af als hij voor de keuze staat: minder personeel of meer service." Jeugd in de knoop (v.l.n.r.) Marjola Verhagen, An gela Dijkhof Peter van de Kraats, Pien Wulms en Ria de Graaf. part-timers is dat belangrijk. Te meer omdat de sociale voorzienin gen ook voor hen gelden. Bij di verse andere bedrijven is dat niet zo, daar krijgen ze bijvoorbeeld geen vakantiegeld. En voor part timers die - zoals ik - voor zichzelf werken of een vak leren, moet er ook soepelheid zijn. Nou, met mijn chef heb ik dat allemaal fijn kunnen regelen." Ook de anderen vinden de sociale zekerheid bij Ahold van groot be lang. „Als er ergens eens een filiaal sluit, kan je worden overge plaatst." Over de onderlinge verhoudingen hebben onze gesprekspartners al evenmin te klagen. „Prima" - „Hartstikke fijn" - „Maar ik heb wel het gevoel dat er zo nu en dan misbruik van part-timers wordt ge maakt. Bij ziekte of als er om andere redenen te weinig mensen zijn, op koopavonden e.d., word je al gauw gebeld om te komen hel pen. Dat kan je natuurlijk ook weigeren of je kan een smoes verzinnen, maar dat doe je niet gauw. En zo krijg je toch een stuk onregelmatigheid in je bestaan." Pien vertelt dat er zo eens een keer van 's morgens 9 uur tot 's avonds 12 uur „moest" worden gewerkt. Peter: „Ook word je wel eens gevraagd stand-by te blijven terwijl je dan een hele avond of een halve zaterdag „verplicht" thuis zit zonder dat je ervoor wordt betaald." Maar verder zijn er weinig of geen klachten. „De sfeer is in het algemeen heel goed, al kan ik natuurlijk niet over ande re filialen oordelen." Als alle jonge mensen bereid zouden zijn om elke week een aantal uren korter te werken (en dus ook wat minder te verdienen), dan zouden heel veel werkloze jongeren ook (weer) aan de slag kunnen De werkende jeugd zou dat - onder bepaalde voorwaarden - voorde niet-werkenden over moeten hebben. Deze belangrijke conclusie noteerden wij tijdens een gesprek met vijf Ahold jongeren, die daarvoor speciaal bijeen waren gekomen in Hoog-Brabant, midden in het bekende Utrechtse u nnkelcentn im Hoog-Catharijne. Het waren Angela Dijkhof (18) en Marjola Verhagen (16) van Albert Heijn's jeugdfiliaal in Apeldoorn, Ria de Graaf (17) van Etos in Zwolle, Peter van de Kraats (23) van Miro te Heerhugowaard en Pien Wulms (19) van Albert Heijn in de Kopermolen te Leiden. Allemaal part-timers Angela werkt 28 uur, Ria 3 dagen (maar in de praktijk worden dat vaak. 5 dagen.), Peter werkt 20 uur, Marjola 24 uur en Pien 's aanwezigheid bij AH va rieert van 1 tot 5 dagen, afhan kelijk van de omstandigheden. Is het - als je zelf part-timer bent - niet wat té gemakkelijk van de jongeren met een volle baan ge vraagd om ook maar korter te gaan werken? Nou, zó gemakkelijk laten de jon gelui zich niet „vangen". Zij laten allemaal weten dat ze toch liever een volle baan van 40 uur per week zouden hebben: „je draait dan vollediger"; „je bent meer bij de zaak betrokken"; „je verdient meer en dat is, vooral als je niet meer thuis woont, tóch wei be langrijk". Alleen Peter heeft aan 20 uur genoeg omdat hij uurwerkher steller van beroep is (iedereen krijgt z'n visitekaartje want „je weet maar nooit. en t.z.t. graag full-time in dit vak wil door gaan. Ook Pien heeft ambities buiten Ahold: Ze wil graag in een slagerij werken. Pien stelt verder dat ze, als ze elders een leuke baan van 40 uur zou kunnen krijgen, direct zou gaan. rondkomen", zo stelt Marjola. Ria vindt: „Als het minimumloon van de jongeren fors omlaag zou gaan. dan gaan ze een ernstige bedrei ging vormen voor de ouderen die voor de werkgever duurder zijn." Samengevat zou je kunnen zeggen: de meeste part-timers willen graag een volledige baan, maar als ze die zouden hebben, zijn ze in principe bereid om onder voorwaarden weer korter te gaan werken om ruimte te maken voor werkloze jongeren. Ook zouden zij dan be reid zijn de prijscompensatie in te leveren als daardoor meer werk zou ontstaan. Geld verdienen speelt in het leven van de jeugd, zo werd ook duide lijk, zeker een belangrijke rol. Maar allen menen dat daarnaast het hebben van voldoening in je werk evenzeer van grote beteke nis is. Hebben ze die? Viermaal „ja" en een aarzelend knikje, maar toch ook „ja". Peter: „Behalve er plezier in te hebben, vind ik het ook belangrijk om bij een groot concern als Ahold in dienst te zijn. Dat geeft een grote zekerheid. Zeker voor

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 16