BI-LO trok per week meer dan een miljoen klanten Resultaat Ahold Espana in 1982 wederom negatief BI-LO Introductie eigen merken Resultaat 1982 nam toe Hoger resultaat in 1983 Ambitieus opleidings programma Ahold Espana Ook 1983 zal nog negatief zijn Nieuwe salaris structuur Jaarverslag editie Flitsenpa_gina Terwijl in voorgaande ja ren het zuidoostelijk deel van de Verenigde Staten zich economisch in gun stige zin van de rest van het land onderscheidde, veranderde dit drastisch in 1982. In het verslagjaar deed de recessie zich sterk gelden in BI-LO's werkgebied, de staten North en South Carolina en Georgia. De werkloos heid steeg tot record hoogte en als gevolg van de daaruit voortvloeiende koopkrachtdaling bleven de verkopen van voe- dings- en genotmiddelen achter bij die van 1981. Dank zij een agressieve marktbenadering wist BI- LO in deze dalende markt haar marktaandeel te ver groten. De omzet steeg met 10'9% tot 807 miljoen dollar en thans doen meer dan en miljoen mensen wekelijks hun aankopen bij BI-LO. In 1982 is op bescheiden schaal begonnen met het voeren van eigen BI-LO mer-, ken. Afhankelijk van de re sultaten zal bezien worden of hieraan verdere uitbrei ding gegeven zal worden. De eigen merkartikelen zullen kwalitatief vergelijkbaar moeten zijn met landelijke merkartikelen, terwijl ze daarnaast de consument een prijsvoordeel moeten bie den. In 1982 werden 18 BI- LO supermarkten geopend, waardoor men aan het eind van het verslagjaar over 147 filialen beschikte. Het markt gebied werd ook uitgebreid tot een vierde staat, Tennes see, waar één supermarkt werd geopend. Onder invloed van de economische situatie daalde niet alleen de ge middelde besteding per klant, maar richtte de vraag zich ook meer op goedkopere produkten. Daarnaast leidde de da lende markt tot een ver scherping van de concur rentie. Desondanks na men de resultaten van BI- LO in het verslagjaar toe ten opzichte van 1981. Het streven blijft onvermin derd gericht op een zoveel mogelijk beperken van de kosten. Hierbij spelen auto matisering en energiebespa ring een belangrijke rol. Zo is het energieverbruik in de winkels de afgelopen jaren duidelijk gedaald, onder meer door gebruik te maken van de warmte die vrijkomt uit de koelinstallaties. Kengetallen 1982 vestigingen: 147 supermarkten omzet: 807 min. aantal medewerkers: 8.006 BI-LO denkt de resultaten in 1983 te kunnen verbeteren. Enerzijds zal de concurren tie toenemen, maar ander zijds vormt de dalende infla tie (geldontwaarding) een tegenwicht voor de inko mensdaling. Voorts zullen de marges beter beheerst kun nen worden door interne maatregelen op het gebied van kostenbeheersing en ef ficiencyverhoging. In dat ka der vond reeds een ingrij pende reorganisatie plaats in het distributiecentrum van BI-LO in Mauldin. Vanuit dit distributiecentrum wordt zo'n 75% van de in totaal 10.000 artikelen die BI-LO voert, aan de winkels gele verd. De reorganisatie had ten doel de opslagcapaciteit te vergroten en het bevoor radingssysteem efficiënter te maken. In 1983 zal voortge gaan worden met het moder niseren van de filialen en de uitbreiding van het aantal winkels met een bier- en wijnafdeling. Volgens de hui dige plannen zullen 7 nieu we BI-LO's worden geopend en zullen 4 oude filialen worden gesloten. Het aantal medewerkers van BI-LO is in 1982 toegeno men met 268 tot 8.006, wat omgerekend in medewer kers met een volledige werkweek een stijging in hield van 274 tot 6.343. In het verslagjaar werd uit voering gegeven aan een am bitieus opleidingsprogram ma voor medewerkers op diverse niveaus, waarbij ie dereen vrij is in de keuze van de te volgen cursus(sen). Zo werden er studiebijeenkom sten gehouden over het voorkomen van ongevallen en winkeldiefstallen. Daar naast werd aandacht besteed aan zaken als probleemanaly se, produktiviteitsverbete- ring en inkooptechniek. Voor zelfstudie is in samen werking met de Cornell uni versiteit en andere organisa ties een bibliotheek ge vormd voor cursussen in boekvorm of op cassette. In het verslagjaar werd het sys teem voor interne promotie en overplaatsing geformali seerd en werd een nieuwe impuls gegeven aan ideeën busactiviteiten. Een nieuwe ontwikkeling binnen BI-LO vormde de aandacht die be- >teed werd aan manage ment-development. De vor ming van leidinggevend per soneel krijgt veel aandacht en de cursussen en work shops staan open voor vrij wel alle functionarissen. Voor medewerkers die bin nenkort de pensioengerech tigde leeftijd bereiken is een programma opgesteld om hen voor te bereiden op de vaak drastische verandering in de levensomstandighe den. BI-LO kent speciale „checkouts" voor klanten met tien of minder boodschappen De gehele Spaanse de tailhandel heeft in 1982 geleden onder de nasleep van het veelbe sproken spijsolie schandaal en van de dalende koopkracht. Ook de Ahold-winkels hadden aanvankelijk te lijden van lagere ver kopen. Door een tijdi ge aanpassing van de winkelformules, onder meer door verlaging van de prijzen en der halve van de marges, nam later in het jaar het aantal klanten weer toe en groeide de om zet. Per saldo steeg de filialenomzet met Kengetallen 1982 vestigingen: 18 supermercados 16 superdescuentos omzet: Ptas. 2.682 min. aantal medewerkers: 346 38,1% tot 2.682 miljoen pesetas. Bij deze om zetstijging dient wel in aanmerking genomen te worden dat de infla tie in Spanje ongeveer 15% bedraagt. De eerder omschreven situa tie in Spanje heeft geleid tot een terughoudend investe ringsbeleid, waarbij het filia- lennet minder sterk werd uitgebreid dan oorspronke lijk in de bedoeling lag. Het aantal supermercados bleef met 18 gelijk en het aantal superdescuentos (kleine dis countwinkels) nam toe met vijf tot een totaal van 16. Dit laatste winkeltype lijkt on der de huidige omstandighe den beter te voldoen aan de behoeften van het Spaanse publiek. Bij de sherry-bodega's in Zuid-Span je was de gang van zaken positief en overeen komstig de verwachtingen. Ondanks het feit dat de om standigheden zich in de laat ste maanden van 1982 heb ben verbeterd, ziet het er niet naar uit dat de resulta ten van Ahold Espana in 1983 positief zullen zijn. Una Coca Cola. Het aantal medewerkers bij Ahold Espana steeg met 43 tot 346. Omgerekend naar een volledige werkweek kwam het aantal medewer kers op 344 (1981: 300). Een belangrijk probleem vormde het voortdurend ge brek aan goed gekwalifi ceerd kader, wat inmiddels tot de conclusie heeft geleid dat meer aandacht besteed zal moeten worden aan op leiding en training. Hierdoor zal het in meer gevallen mo gelijk worden om hogere functies via interne promo ties te vervullen. In het verslagjaar werd een nieuwe, voor de provincie Madrid geldende, CAO afge sloten en werd een aanvang gemaakt met een nieuwe sa larisstructuur voor kantoor functies op basis van de CAO. Daarnaast zijn de eer ste stappen gezet om te ko men tot een eigen beoorde lingssysteem. Eind 1982 werd een nieuwe ondernemingsraad gekozen, maar door gebrek aan be langstelling konden slechts 11 van de 13 zetels worden bezet. Alle gekozenen waren door de vakbonden kandi daat gesteld.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 15