sinter vievp» GROEIEND AC VERBETERT FINANCIEEL RESULTAAT Resultaat Giant Food Stores voldeed aan de verwachtingen „Heb bij AC mijn kans gegrepen" Jaarverslag pagina 14 Jaarverslageditie Flitsen AC restaurants Nederland ::::x Verbeteringen bij AC Restaurants België Schoolverlaters kunnen vak leren bij AC Griant Food Stores Verdere stijging van omzet en resultaten Personeel- beleid Succesvolle proef met „Smulpot" Herman Overbeek .V, De AC Restaurants hebben, mede door het gunstige vakantieseizoen en de opening van twee nieuwe restaurants in 't Harde en Slie- drecht, vorig jaar een sterkte omzetstijging gerealiseerd. Daarbij werd de belangrijkste groei, zowel in omzet als in het financieel resultaat, bereikt in de zelfbedieningsafde lingen. De restaurants in Grevelin- gen. Leiderdorp en Zurich werden gereorganiseerd of verbouwd. Datzelfde ge beurt dit jaar met die in Nederweert, Oosterhout en Zevenaar. Er zijn plannen in voorbereiding voor de bouw van een AC Restaurant in Ravenstein aan de rijksweg Den Bosch-Nijmegen. Hoewel het voor de horeca in z'n geheel een moeilijk jaar was - rond 18.500 werk lozen meer dan in 1981 - is het aantal personeelsleden van AC Restaurants gestegen van 899 tot 1049. Kengetallen 1982 AC Restaurants Nederland vestigingen: 19 restaurants aantal medewerkers: 1.053 50,8% mannen 49,2% vrouwen 60,7% part-timers gemiddelde leeftijd: 28 gemiddeld aantal dienstjaren: 3,4 In de 9 vestigingen van AC Restaurants België zijn het afgelopen jaar verbeteringen aangebracht in de keuzemo gelijkheden voor de maaltij den, de kwaliteit van het gebod.ene en de wijze waar op de gerechten worden ge presenteerd. Hierdoor is ook in België de omzet gestegen. Naast de direct voor de gast merkbare verbeteringen werd ook een nieuw sys teem voor planning en pro- duktie ingevoerd. Marlies Koppen (l) en Rieka cle Bok achter de „tap" van de sfeervolle bar van AC Sliedrecht Vorig jaar heeft AC Res taurants de basis gelegd voor een project, dat ten doel heeft in 1983 school verlaters in dienst te ne men voor de tijd van twee jaar. Gedurende die tijd zullen deze jongeren een gericht opleidings- en er varingsprogramma vol gen om zoveel mogelijk horeca-ervaring op te doen. Onderdeel van de opleiding zal ook zijn een erkende cur sus (met diploma) van de Stichting Vakonderwijs Ho reca. Na de opleiding kun nen eventueel weer andere schoolverlaters worden aan genomen. Giant Food Stores (GFS) dat eind 1981 werd verworven, heeft in het eerste volledige jaar binnen de Ahold-organisatie aan de ver wachtingen voldaan. De omstandigheden waren overigens niet gemakkelijk, want ook in het werkgebied van GFS (voornamelijk Pennsylvania en voorts Maryland en West Virginia) was de economische teruggang duidelijk merkbaar. De consumptieve bestedin gen stonden onder druk, waardoor de concurrentie sterk toenam en de marges afnamen. GFS slaagde er dan ook wel in haar marktaan deel te handhaven, maar dit ging ten koste van de winst marge. Dit werd echter ge compenseerd door een ho gere omzet, die toenam tot 349 miljoen dollar. Per saldo werd een iets hoger resultaat bereikt, ondanks de gestegen externe kosten en een be duidend hoger reclamebud get. De verkoopkracht van GFS ligt in de discountformule, bij hoge omzetten neemt men genoegen met lage mar ges. Een deel van het assorti ment van circa 10.000 arti kelen bestaat uit eigen en witte merken. De meeste winkels beschikken over af delingen voor verse vis, deli catessen, bloemen en plan ten, voorts hebben veel filia len een eigen bakkerij. Ook bij GFS wordt veel aan dacht besteed aan verhoging van de efficiency, terwijl te gelijkertijd grote aandacht Kengetallen 1982 vestigingen: 34 supermarkten omzet: 349 min. aantal medewerkers: 3.245 Ook bij Giant „New Lower Prices". aan de service aan het pu bliek besteed wordt. Voor wat betreft de expansie van GFS zal het beleid van de afgelopen jaren worden voortgezet, wat onder meer inhoudt dat in 1983 4 nieu we winkels geopend zullen worden. Een aantal bestaan de winkels zal bovendien worden vergroot. Ook voor GFS geldt dat binnen het ongunstige economische kli maat de scherpe concurren tie zal voortduren. Desalniet temin verwacht men in 1983 een stijging van de omzet en het resultaat. Als gevolg van de expan sie bij GFS is het aantal personeelsleden in het verslagjaar gestegen met 305 tot 3.245. Omgere kend naar medewerkers met een volledige werk week nam de totale bezet ting toe met 170 tot 2.221. Bij het personeelbeleid ne men concurrerende arbeids voorwaarden voor alle per soneelsleden een belangrijke plaats in. De ontwikkelingen die zich op dit gebied in de regio voordoen worden nauwlettend gevolgd en zo nodig wordt op grond hier- In het AC Restaurant Lei derdorp is vorig jaar on der de naam „Smulpot" een proef gehouden met het verstrekken van af haalmaaltijden. De erva ringen waren zodanig dat de proef dit jaar zal wor den uitgebreid met nog drie „Smulpotten". „Het zal zo'n vijf, zes jaar geleden zijn dat ik min of meer toevallig in de horeca terecht kwam en wel bij AC Restaurant Meerkerk", aldus Herman Overbeek (27), nu hoofd bedieningsrestaurant van AC Restaurant Sliedrecht en tevens verant woordelijk voor de in dit restaurant gevestigde bar „De Bolder". „Van een studiebijdrage stu deren en een gezin onder houden viel ook 5 jaar gele den niet mee. Ik kon echter toen bij AC Meerkerk in dienst treden als hoofd alge mene dienst." Zijn studie Nederlands heeft Herman in middels afgerond met een MO-A-acte en hij mag dus voor de klas. Toch is hij nog steeds in dienst bij AC. „Dat heeft twee redenen. Ik was destijds misschien nog te jong om voor de klas te staan en ik moest toch ook naar de toekomst kijken. Het is in deze tijd steeds moeilijker om in het onderwijs „aan de bak te komen". Bij AC wer den mij kansen gegeven om verder te komen en omdat ik inmiddels plezier in het ho reca-vak had gekregen, heb ik besloten te blijven." Na drie en een half jaar bij AC Meerkerk te hebben ge werkt, ging Herman als Hoofd Bediening naar de AC- vestiging in Oud-Leusden (bij Amersfoort). Toen het nieuwe restaurant in Slie drecht kwam, aarzelde Her van de beloningsstructuur aangepast. Om een overzicht te krijgen van de aanwezige talenten is een beoordelingssysteem opgezet ter ondersteuning van de personeelsplanning en het promotiebeleid. In 1982 maakten 49 medewer kers promotie en gingen 56 medewerkers over van een part-time naar een volledige functie. Ook op het gebied van de interne communica tie kwamen diverse zaken tot stand. Zo beschikt GFS over een zogenaamd Forum- programma, waarbij kleine groepen medewerkers bij eenkomen met de top van de onderneming en ieder on derdeel van het werkterrein aan de orde kan komen. man niet en trok weer terug naar Zuid-Holland waar hij nu onder zijn „oude baas" Adri van Klinkenberg, af komstig van AC Meerkerk, werkt. Herman Overbeek. De toekomst van AC Restau rants ziet Herman positief. „We zien bij AC allerlei nieu we ontwikkelingen. Het plan is per jaar twee nieuwe res taurants te openen. Dit jaar komt de eerste in Raven stein. Bovendien loopt de proef met de Smulpot (on derdeel van AC Restaurants) goed. De verwachting is dat die proef dit jaar zal worden uitgebreid met 2 vestigin gen. Dat zijn, vooral in deze tijd, positieve ontwikkelin gen". Over zijn eigen toekomst kan Herman nog niets defini tiefs zeggen. „Ik heb wel wat ideeën. Graag zou ik wat gaan doen in de sfeer van het personeelswerk binnen ons bedrijf. Ik heb daar wel ver der over nagedacht, maar vast omlijnde plannen zijn er nog niet." M\ sliedrecht.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 14