m sinter Albro Zwanenburg zet 5% meer brood af Marvelo profiteert van stijgende vraag naar „eigen" merken Jaarverslag pagina 12 Jaarverslageditie Flitsen Marvelo Jannie Rap: „Werken in een klein team bevalt me uitstekend Ostara Ostara-par ken hebben eigen vakantiekrant Ostara krijgt onder nemingsraad Volledige surf- uitrusting te huur Albro Zwanenburg De sterk gestegen vraag naar eigen mer ken in kruidenierswa ren en het afstoten van de chocoladefabriek hebben vorig jaar hun stempel gedrukt op de gang van zaken bij Mar velo. Het eerst ge noemde zorgde voor een goede omzet en veel (extra) werk. Het tweede bracht veel be roering in de gelede ren. Begrijpelijk, want bij de overgang van de chocoladefabriek naar Verkade waren 25 me dewerkers betrokken, terwijl een aantal ach- terblijvenden te maken kreeg met een herver deling van de werk zaamheden. Marvelo 'heeft in 1982 in vrijwel alle afdelingen de produktie kunnen vergroten. De oorzaak hiervan ligt in de steeds heviger wordende strijd om de consumenten gulden. Het vaak aanzienlijk goedkopere en kwalitatief gelijkwaardige eigen merk speelt daarbij een steeds voornamere rol. Dat was bij voorbeeld duidelijk merk baar bij Albert Heijn, Marve lo's grootste klant. Vrijwel alle produktgroepen van Marvelo profiteerden van die toenemende vraag. Overwerk De groei moest in de meeste gevallen worden opgevan gen door een gelijkblijvende personeelsbezetting. Dat leidde tot overwerk en ploe gendienst. In enkele gevallen werden ook uitzendkrachten ingezet Met het oog op de verwachte stijgende vraag naar eigen merken zijn plan nen ontwikkeld voor uitbrei ding van de produktiecapaci- teit. Sommige ervan zijn in middels al in de uitvoerende fase. Bij Marvelo werken thans 225 mensen. Het ziek teverzuim onder het produk- tiepersoneel daalde van 12,2% in 1981 tot 11,1%. 1983 Voor 1983 wordt voor alle Kengetallen 1982 aantal medewerkers 225 79.6% mannen 4.4% part-timers 20.4% vrouwen gemiddelde leeftijd 41.3 gemiddeld aantal dienstjaren 12.8 Jannie Rap. Drie jaar geleden kwam Jan nie Rap (23) terecht bij „De Zanding", één van de vijf Ostara-vakantieparken. Na de MAVO ging Jannie naar de kappersschool. Zij werkte aansluitend twee jaar bij een Edese kapper. Toen deze zijn deuren sloot, werd ze afhan kelijk van een WW-uitkering. „Dat vond ik helemaal niet prettig, het liefst ging ik ge lijk weer aan de slag. Toen op De Zanding een baan vrij kwam, heb ik die genomen en daar heb ik tot op dit moment nog geen seconde spijt van gehad" „We werken hier 's winters in een klein team en dat bevalt me uitstekend. In de zomer, afhankelijk van de drukte, is een bezetting van twintig man vrij normaal", vertelt Jannie die bij De Zan ding op de administratie zit. „In januari beginnen we al met de reserveringen voor de komende zomer. Dit jaar ziet dat er goed uit. Uit de aanmeldingen blijkt dat steeds meer Nederlanders hun vakantie in eigen land doorbrengen. Daar pikken wij van Ostara mooi een graantje van mee." Het werk van Jannie bestaat onder meer uit het verwer ken van de reserveringen. In de zomer helpt zij de arrive rende gasten, schrijft ze in en wijst ze hun staanplaats. „Het betreft veelal baliewerk en dat vind ik plezierig. Je gaat veel met mensen om en vooral mensen die ontspan nen zijn. Want op vakantie gaan is nu eenmaal een pret tige zaak." Op de vraag of ze nu veel met Ostara te maken heeft, antwoordt ze: „Erg weinig. We werken hier heel zelf standig. Alleen als het om administratieve zaken gaat, heb ik contact met het hoofdkantoor." Als we haar vragen of Ostara een OR heeft, zegt ze dat niet precies te weten. „We hebben wel een schrijven gehad dat er dit jaar of het volgende van de vijf vakantieparken een afgevaardigde naar de OR wordt gestuurd. Van mij hoeft dat allemaal niet. Dus ik zal me er ook niet al te zeer in verdiepen. Ik heb het zo best naar m'n zin." afdelingen een, zij het klei nere, omzetstijging ver wacht. Mede omdat zich in middels ook enkele grote af nemers van buiten Ahold als klant hebben gemeld. Surfen op 't Strandheem. De vijf vakantieparken van Ostara presenteren zich dit jaar gezamenlijk aan het publiek door mid del van een eigen vakan tiekrant. Daarin wordt naast algemene informa tie vooral een beeld gege ven yan de aantrekkelijk heden van elk park afton derlijk. Ostara wil daarmee meer als een eenheid naar buiten tre den en bovendien effectie ver inspelen op de situatie dat steeds meer Nederlan ders in eigen land op vakan tie gaan. Dat was vorig jaar heel duidelijk het geval, me de door de mooie zomer. Het aantal gasten nam sterk toe en daarmee ook omzet en financieel resultaat. rusting te huren. Ideaal voor gasten die zich deze sport eerst eigen willen maken alvorens zo'n uit rusting te kopen. Door de voortdurende groei van het aantal gasten is het aantal vaste medewerkers van Ostara boven de 35 ge komen. Als gevolg daarvan zal dit jaar een onderne mingsraad worden gekozen. Surfen is in enkele jaren een heel populaire water sport geworden. Daar om heeft vakantiepark 't Strandheem van Ostara de mogelijkheid geopend om een volledige surfuit- Albro Bakkerijen bv te Zwanenburg heeft vorig jaar 5% méér brood afgezet dan in 1981. Dit ondanks de nog altijd dalende broodconsumptie in ons land en het wegvallen van 35 Simon- filialen als vaste klant. Het 187 personeelsleden tellende bedrijf behaal de een redelijke winst. De verwachtingen voor 1983 zijn positief. Belangrijke gebeurtenis in 1982 was de ingebruikneming van de nieuwe kleinbroodlijn (een investering van 3 miljoen). De stijging van de afeet kwam voornamelijk voor re kening van Albert Heijn, Al- bro's grootste klant. Maar ook de levering aan Miro en aan „derden" nam toe. De groei werd echter negatief beïnvloed door de integratie van Simon, waardoor in het verzorgingsgebied van Albro 35 filialen verdwenen. In de toekomst zal de opening van nieuwe filialen dat verlies voor een belangrijk deel goed maken. Veel aandacht wordt bij Albro besteed aan de kwaliteitsbeheersing en de doelmatigheid van pro duktie. Deze twee elemen ten zijn bepalend voor de marktpositie van de onder neming. van middelgrote banketfa- brieken, die samen hun ex port willen bevorderen. Albro heeft inmiddels orders geboekt in Engeland en West-Duitsland. Ziekteverzuim Het aantal personeelsleden bleef nagenoeg gelijk. Door de komst van de nieuwe kleinbroodlijn vervielen 18 functieplaatsen, hetgeen echter niet tot ontslagen leidde. Wel werd het aantal uitzendkrachten vermin derd. Het ziekteverzuim daalde verder tot 8,3%. In 1980 stond dat nog op 16,2% en in 1979 zelfs op 20,8%. Nieuwe broodlijn Rolcontainer De nieuwe kleinbroodlijn vergrootte de produktieca- paciteit aanzienlijk. De broodbakkerij is nu in staat om per uur 18.000 stuks kleinbrood, 12.000 stuks kei- zerbrood en vloerkadetten en 1.300 stuks vloer- of stok brood te vervaardigen. Naast het brood heeft de produktie van banket zich goed ontwikkeld. Per week verschillende aanbiedingen in het zogenoemde rondas- sortiment voor de filialen (gevulde koeken, mergpijp- jes, etc.) scoorden hoog. Dat geldt ook voor het vorig jaar geïntroduceerde assorti ment „roomboterkwaliteit" (17 soorten). Export Bij de omzet aan derden speelden roomboterkoek en toastbrood een voorname rol. Er werd een bescheiden start gemaakt met export. Sinds vorig jaar maakt Albro deel uit van een vereniging Belangrijke beslissing in 1983 betreft het al dan niet op grote schaal invoeren van de rolcontainer. Wanneer het vervoer van brood via deze, al in de bakkerij te vullen, uitstalkast gaat plaatsvinden zullen zowel aan gebouwen als vrachtwa gens bijzondere voorzienin gen moeten worden getrof fen. Kengetallen 1982 aantal medewerkers: 187 87,7% mannen 12,3% vrouwen 8,5% part-timers gemiddelde leeftijd: 37,5 gemiddeld aantal dienstjaren: 7,7 Kengetallen 1982 vestigingen: 5 recrea tiecentra aantal medewerkers: 51 56,9 mannen 43,1% vrouwen 31,4% part-timers gemiddelde leeftijd: 29,4 O gemiddeld aantal dienstjaren4,5 Albro-medewerker D. R Malik controleert hier een aantal broodjes uit de maximale uurproduktie van 18.000. v.l.n.r.: Miflat Karakulak, Saban Korkmaz en afdelingschef Ruud Schouten aan het werk bij de pindakaaslijn

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 12