m Moeilijk jaar voor Alberto Automatisering en kostenbeperking drukken hun stempel op de Centrale Diensten Centrale Diensten AH Grootverbruik Woningprobleem bijna opgelost Personeel eens per kwartaal bijeen AH Grootverbruik ook in horeca-sector pagina 10 Jaarverslageditie Flitsen Bestelcentrale Simon Hay-systeem Lange Termijn Plan Miro- administratie Herpositione ring DTP ORCD Alberto Eigen Merken Grootverbruik Kengetallen 1982 aantal medewerkers: 1.010 55,6% mannen 44,4% vrouwen 28,2% part-timers gemiddelde leeftijd: 38,9 gemiddeld aantal dienstjaren: 11,2 Automatisering en kos tenbeperking waren twee begrippen die vorig jaar hun stempel drukten op veel beleidszaken. Vooral afdelingen op het gebied van administratie, gege vensverwerking en perso- neelzaken weten daar over mee te praten. Daar om is de vorig jaar uitge brachte beleidsnota over de invoering van automa tisering en de gevolgen daarvan zo'n belangrijk document. Daarin staat namelijk hoe men zich bij Ahold de verdere automa tisering voorstelt en hoe het personele beleid zich daarop gaat richten. Door de invoering van het order entry systeem werd vorig jaar de bestelcentrale op het HK opgeheven. Dat hield wel in, dat van een aan tal medewerksters de functie verviel. Dit heeft niet geleid tot gedwongen ontslagen. Veel centrale diensten wa ren betrokken bij de integra tie van Simon. Met name herplaatsing van de Simon- medewerkers heeft ook bin nen de Centrale Diensten veel aandacht gekregen en dus veel tijd gevergd. Daar naast hadden Ahead, Dienst Onroerend Goed en Dienst Technische Projecten er de handen vol aan. Vorig jaar is een begin gemaakt met de vervan ging van het functiewaar deringssysteem voor me dewerkers op het HK in de groepen 1 t/m 7. Over geschakeld wordt op het Hay-systeem. Een belang rijke, veel tijd vragende operatie, omdat ongeveer Links: Dick Bellm, rechts: Victor Ouweband. de helft van alle mede werkers in de salarisgroe pen 1 t/m 7 bij de Centrale Diensten werkt. Het is de bedoeling per 1 januari 1984 het nieuwe systeem in te voeren. De detailhandelsadministra tie Ahold legde vorig jaar de laatste hand aan de uitvoe ring van Fase II van het Lan ge Termijn Plan. Dit LTP, opgesteld in 1979, richt zich op de ombuiging van de cen traal gevoerde administratie naar een administratie per werkmaatschappij. Dat sluit aan op de decentralisatie die inmiddels binnen Ahold ge stalte heeft gekregen. In 1983 heeft afronding van het LTP plaats. Eind dit jaar zul len binnen de detailhandels administratie vier „ac counts" bestaan: 1. Albert Heijn, 2. Miro, 3. overige werkmaatschappijen en 4. centrale activiteiten (Tech nische Projecten, Onroe rend Goed, Crediteuren- en Debiteuren- en Personeels registratie). De invoering van drie nieuwe administratiesys temen bij Miro bezorgde de dienst Administratie Ahold extra werk. Dat kwam o.m. omdat het sys teem voor controle en doorbelasting van recht streekse zendingen aan filialen aanvankelijk niet goed functioneerde. Dat kostte veel tijd en extra mankracht. Gewerkt wordt aan oplossingen om de Miro-administratie in 1983 weer in goede ba nen te krijgen. De Dienst Technische Pro jecten ontwikkelde een zo genoemd herpositionerings plan, gericht op een doelma tiger uitvoering van de ta ken. Twee belangrijke ele menten daaruit waren: a. het binnen de dienst verbreden van technische kennis en kwaliteit; b. het uitbesteden van werk in de uitvoerende sector om piekbelasting te voorkomen. Het plan leidt tot een ver mindering met 16 functie plaatsen bij DTP. In 1982 werd het werk van de Ondernemings raad Centrale Diensten (ORCD) voor een belang rijk deel bepaald door de hierboven genoemde on derwerpen. De ORCD ad viseerde inzake de inte gratie van Simon en het Lange Termijn Plan voor de Dienst Technische Projecten. Over het ge bruik van beeldschermen werd een notitie opge steld. Deze notitie vorm de de aanleiding tot het instellen van een com missie met als taak de problematiek bij het ge bruik van beeldbuizen nader te analyseren en te komen tot aanbevelin gen. Voor de slijtersbranche is 1982 een bijzonder moei lijk jaar geweest. De te genvallende omzetten hebben de prijsconcur rentie versterkt, zowel bij de zelfstandige slijters als bij de filiaalbedrijven. Dit heeft de zeer lage marges Kengetallen 1982 vestigingen: 68 slijte rijen omzet: 95 min. aantal medewerkers: 264 49,6% mannen 50,4% vrouwen 65,9% part-timers gemiddelde leeftijd: 34,1 gemiddeld aantal dienstjaren: 4,7 verder onder druk gezet. In het najaar (1982) heeft Alberto de prijsafspraak tussen de grootste slijters- bedrijven opgezegd. Daardoor kan Alberto weer z'n eigen - lage - prijzen voeren. Bij Alberto werden 5 filialen geopend en 2 gesloten, waardoor het aantal vestigin gen op 68 kwam. De volu me-afeet nam toe maar door de trend naar goedkopere soorten drank en de prijs concurrentie bleef de om zetgroei achter bij de ver wachtingen. Aan het behoud van de marktpositie van Al berto heeft het eigen merk Weduwe Visser een duidelij ke bijdrage geleverd. De druk op de marges heeft het resultaat ongunstig beïn vloed. Het verscherpte prijsbeleid van Alberto zal naar ver wachting ook in 1983 een gunstige invloed uitoefenen op de verkopen, maar het resultaat zal onder druk blij ven staan. Het jaar 1982 stond voor Albert Heijn Grootver bruik nog voor een be langrijk deel in het teken van de verhuizing van Zaandam naar Breukelen. Daarbij deden zich ook nog steeds problemen voor bij het vinden van woonruimte voor perso neelsleden die van de Zaanstreek naar Breuke len wilden verhuizen en in 1981 nog geen woning hadden kunnen vinden. Mede door inschakeling van het ministerie van Volkshuisvesting is dat probleem nu bijna geheel opgelost: aan het eind van het jaar wachtte nog slechts één Zaan dams ge zin op een toewijzing. Albert Heijn Grootverbruik is vorig jaar begonnen met kwartaalbijeenkomsten voor het voltallige personeel. Daarop worden de mede werkers mede aan de hand van cijfers en grafieken zo volledig mogelijk ingelicht over de gang van zaken in het bedrijf. Na afloop van de ze kwartaalbijeenkomsten, die naast de normale vormen van overleg en communica tie worden gehouden, is er gelegenheid om onder het genot van een glaasje en een hapje nog wat na te praten. Een heel belangrijke ontwik keling bij AH Grootverbruik is vorig jaar geweest de voorbereidingen om het Ei gen Merken-pakket in het as sortiment voor de grote af nemers op te nemen. Deze kunnen nu ook profiteren van de daarmee gepaard gaande lagere prijzen (van 4 tot 20% Deze nieuwe mogelijkheid waarvan in 1983 veel resul taat wordt verwacht, is met succes gelanceerd op de Ho- recava die in januari is ge houden in de RAI te Amster dam. Eef Groot, beheerder van de Alberto-vestiging te Voorschoten steekt de vlag uit want zo laag, zo laag Albert Heijn Grootver bruik is nu actiever in het leveren van produkten aan hotels, restaurants en café's. Tot nog toe heeft deze werkmaatschappij zich voornamelijk gecon centreerd op ziekenhui zen, bejaardencentra en bedrijfsrestaurants. In 1982 is men er, dank zij een reorganisatie, in ge slaagd zowel de service op te voeren als de omvang van het assortiment te vergroten. Een zeer dui delijke verbetering van het bedrijfsresultaat was het gevolg. Verwacht wordt dat 1983 een ver dere verbetering van het resultaat te zien zal ge ven. Kengetallen 1982 aantal medewerkers: 92 73,9% mannen 26,1% vrouwen 13,1% part-timers gemiddelde leeftijd: 35,9 gemiddeld aantal dienstjaren: 6,3 Sdjeepsbevoorrading. AH Grootverbruik!

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 10