„Moeilijk werk r mooi om te doen" VOORDELIGE ZAAK Gepensioneerde AH prospector F. Klijzing: Flitsen pagina 9 Heintje Rozijntje IK Kom RL'ü vfl<5T mijn H£L£ 5ALR- ris i/fln 1983 imci/c- Rcn.... UiT5T£KCnD...UITóTCKCr)D...mflflR UAARl/fin UiLTU Dfinonzc 50LIDRRI- TGiTóHCFFiflG BCTRLCD tn DC CXTRfl PRCmiCS flKU,flOU,f)UU, flRU,dMJ^,ZU,ZFl4JWBZ, UHoTC PfiimiTICF GFDRRG Hi) HOUDT TOCH UflT WY.t <7 noc MiCGCLD om p f Sparen bij Ahold: „Ik heb er altijd met enorm veel plezier ge werkt, maar sinds ik met pensioen ging ben ik er nooit meer ge weest", zegt de heer F. Klijzing (80 jaar) als hij terugblikt op zijn baan bij Albert Heijn. Wat deed hij bij het con cern? „Daar is eigenlijk geen goed Nederlands woord voor." In zijn flat aan de Nachtwachtlaan in Amster- dam-Overtoomseveld haalt hij er prompt een oud exem plaar van Flitsen bij. Daarin staat, in een artikel ter gele genheid van zijn 40-jarig dicnstjubileum (via de firma W. van Amerongen en daar na Albert Heijn), het volgen de over zijn laatste functie: „Prospecting heet deze werkkring. Bestaande filialen moeten worden uitgebreid met naastgelegen percelen. Panden voor nieuwe winkels moeten beschikbaar zijn. Overleg met gemeentebe sturen is o.m. het gevolg in voornoemde omstandighe den evenals veelvuldige con tacten met de chefs der afde lingen stadsuitbreiding. Koopcontracten - huurover eenkomsten - en steeds op je hoede zijn en voorkomen dat je waar ook in het land kansen mist." De heer Klijzing bij die gele genheid: „Tactisch optreden moet dan je grootste troef zijn. Daarbij prefereer ik steeds het persoonlijke con tact boven het schriftelijke." Besprekingen Na zoveel jaar zegt hij er nu over: „Mijn werk bestond uit het voeren van besprekingen met aannemers, bouwers, ar chitecten, makelaars, colle ges van B en W, diensten van gronduitgifte en noem maar op. Ik had te maken met alles wat verband hield met bouw en verbouw van AH-panden. Aanvankelijk waren dat zelf bedieningszaken en later werden het de supermark ten. Mijn werkterrein be sloeg het hele land." Klijzing was de eerste werk nemer van Van Amerongen die de overstap naar Albert Heijn maakte. In eerderge noemde Flitsen zet hij uiteen hoe hij op de afdeling pros pecting begon: „De heer D. A. ter Wee, destijds onderdi recteur, drukte op 'n dag een pakje sigaretten en een doos sigaren in mijn hand en gaf me de opdracht: zorg dat we in Alkmaar een groter en - -7 beter pand krijgen. Zo begon mijn loopbaan bij Albert Heijn." Pionier „Dat werk wordt aangeduid met prospecting. Ik begon in m'n eentje en toen ik weg ging zaten op die afdeling een man of tien, twaalf. Mijn zoon werkt nu ook alweer 25 jaar bij Albert Heijn. Hij is 51 jaar en doet er hetzelfde werk als ik; hij is dus ook prospector", vertelt de heer Klijzing. Telefoontjes Hij reisde voor zijn werk stad en land af. „Ook 's avonds was ik veel op pad voor het aan- of verkopen van panden. Mijn vrouw kreeg thuis elke dag wel tele foontjes. Allerlei relaties dachten kennelijk dat ik overdag nogal eens thuis was en ze belden daar dan ook naar toe, maar mijn vrouw heeft de honneurs altijd goed waargenomen." Hij weet nog goed, dat hij af en toe een speciale dienst reis maakte: „Om de zoveel tijd gingen meneer Gerrit Heijn en ik nieuwe vestigin gen bekijken. We bekeken dan meteen of we met onze prijzen goed zaten. Maar het ene object vergelijken met het andere kun je eigenlijk niet, want verwerving of af stoting verloopt altijd weer anders." Het mooist Zijn werkdevies was: „Het moeilijkste werk is het mooist om te doen. Met sommige objecten ben ik wel meer dan twee maanden bezig geweest, zij het na tuurlijk niet onafgebroken alleen daarmee." Het object dat hem destijds de meeste tijd heeft gekost, bevindt zich in Zandvoort: „We zijn daar erg lang bezig geweest aan de Grote Krocht. Weliswaar hebben we veel medewerking van de burgemeester gehad, maar we moesten toch heel wat anderen uitkopen: een schoenenwinkel, een bloe- menzaak, een textielzaak en om de hoek moesten we in. wat nu de Louis Davidsstraat heet, drie woonhuizen opko pen. In totaal hebben we er acht of negen panden moe ten kopen. Die supermarkt draait nog steeds goed. Het was een heel ingrijpend pro ject en één van de moeilijk ste om tot stand te brengen. Juist omdat het in het begin allemaal zo verschrikkelijk stroef verliep." Voldoening Veel arbeidsvoldoening dus voor de heer Klijzing, die na zijn pensionering op 31 au- Veertigjarig dienstjubileum en daarom de zilveren ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau voor de heer F. Klijzing. Zit tend v.Ln.r. zoon F. Klijzing, mevrouw J. Klijzing-Schult- ze, F. Klijzing en schoon dochter N. Klijzing-Zalm. Staand v.Ln.r. de heren J. Legerstee, D. A ter Wee, G. Heijn, A Heijn en J. van Meer. gustus 1967 nog veertien maanden aanbleef om een afdeling op poten te zetten die zich bezighield met het verwerven van woningen voor bedrijfsleiders. „Ook dat werk heb ik met plezier gedaan", aldus Klij zing, wiens afscheidsfeest hem nog erg goed bijstaat: „Dat was geweldig, met een receptie in Zaandam en een diner in Formosa in Amster dam." Het valt niet mee om in tijden van inleveren en kostenstijging geld over te houden om te sparen. Wie echter, door bijvoorbeeld extra zuinig te zijn, kans ziet wat over te houden moet eens naden ken over sparen bij Ahold. Het Spaarfonds biedt namelijk veel geldelijk voordeel. Een voorbeeld maakt ook hier méér duidelijk dan een heel ver haal: Wie bij het AH Spaarfonds over geheel 1981 3-000 op zijn of haar rekening had staan kreeg een rente bijgeschreven van maar liefst 30% Hoe die renteberekening tot stand komt is niet zo een voudig uit te leggen. Het is namelijk een combinatie van wisselende factoren. We gaan hier in op de hoofdza ken. Wie het naadje van de spaar )kous wil weten moet het maar eens nalezen in het handboek personeelsleiding. De stichting Spaarfonds Al- bert Heijn heeft ten doel het bevorderen van de spaarzin bij het personeel van Ahold nv. Iedere medewerker met een dienstverband van min stens 15 uur per week kan net zoveel sparen als hij/zij wil. Dat kan via maandelijkse inhouding op het salaris of door overmaking op de reke ning van het fonds. Over het gespaarde bedrag wordt een vaste rente van 4,55% per jaar uitgekeerd. Op dit rentebedrag wordt echter een toeslag gegeven. die in grootte afhankelijk is van het dividend dat Ahold aan zijn aandeelhouders uit keert. Is die uitkering 6% of lager, dan is de rentetoeslag nihil. Maar bedraagt het divi dend meer dan 6%dan wordt er een toeslag van 20% uitgekeerd voor elk procent boven die 6% Voorbeeld: Is het dividend 18% dan is de rente toeslag voor de spaarder 20 X 12% 240%. Bij een dividend van 20% is de toeslag 20 X 14% 280%. Het zo tot stand gekomen percentage wordt boven dien nog verhoogd met 50 percentagepunten. De afgelopen vijf jaar heeft het Ahold-dividend steeds 32% bedragen. Dat beteken de dus voor de spaarders 20 X 26% 520% 50%. De „maar" in het verhaal is het maximum van de toeslag die geldt voor iedereen. Per jaar wordt niet meer dan 750 aan rentetoeslag gege ven. Part-timers krijgen deze toeslag in verhouding tot het aantal gewerkte uren. De rente wordt elk jaar per 31 december bijgeschreven; de toeslag verschijnt per 30 juni op de rekening. Volgens de wet moet er over deze rentetoeslag zowel loonbelasting als sociale las ten worden betaald. Het is echter mogelijk de toeslag vrij te houden van deze „aan slagen". De spaarder moet dan via het Spaarfonds een „bijzondere rekening" ope nen. Over het op deze reke ning gestorte geld kan gedu rende 7'/2 jaar niet worden beschikt. Er zijn echter uit zonderingen die opnemen van het geld binnen die ter mijn wél mogelijk maken: 1. indien het op te nemen geld bestemd is voor het ko pen van een huis, het aflos sen van een hypotheek, wo ningverbetering boven 500, kosten van een huwe lijk (3 maanden voor of na datum) en het betalen van de premie voor levensverze kering. 2. bij overlijden of emigre ren. Wanneer voor deze zaken geld wordt opgenomen be hoeven geen lasten te wor den betaald. We zijn er echter nog niet met de spaarvoordelen. Naast de vaste rente van 4,55% en de rentetoeslag (tot een maximum van 750 per jaar) wordt er ook een zogenoemde deposito rente uitgekeerd. Ook hier van is de berekening afhan kelijk van wisselende facto ren. Zij wordt namelijk be paald over de laagste stand van de spaarrekening in het voorbije jaar, onder aftrek van een franchise (1982 ƒ3.500). De extra rente is gebaseerd op het gemiddel de depositotarief bij de Am- robank over deposito's van 100.000 op jaartermijn. Voor de vaststelling van het percentage wordt uitgegaan van het gemiddelde van de rentetarieven van de eerste weken van de vier kalender kwartalen. In 1980 bedroeg de deposi totoeslag 6,04%, in 1981 6,20% en vorig jaar 4,26%; het vooruitzicht voor dit jaar is minder gunstig als gevolg van de algehele rentedaling Samengevat kan worden ge steld dat sparen bij Ahold het overwegen waard is Mo menteel telt het fonds ruim 4.000 deelnemers.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 9