„Ahold Pensioenfonds staat er goed voor" Toelichting op de winstdelings- regeling Wederzijds begrip werkte motiverend' Flitsen pagina 7 W. Brinkhuis Ex-Famila-medewerkers Weert en Beverwijk: Het jaarverslag 1981 van het Pensioenfonds heeft voor de leden van de COR nauwelijks geheimen meer. In de vergade ring van 11 januari jl. gaf de heerj. W. Brinkhuis (directeur van het Pensioenfonds) een uitvoerige toelichting op het gevoerde beleid en de in de naaste toekomst te verwachten ontwikkelingen. Aan de hand van grafische voorstellingen zette de heer Brinkhuis uiteen hoe het zit met zaken als pen sioenbreuk, backservice, le- vensjarensysteem enz. Wanneer men van werkgever ver andert wordt het tot op die datum opgebouwde pensioen „bevro ren". Het wordt niet meer aange past aan verdere salarisstijgingen. Wanneer men bij Ahold geduren de 40 jaren - dan komt men aan „vol" pensioen - in dienst blijft wordt het pensioenrecht voor elk jaar alsnog gebracht op basis van het laatst verdiende salaris. Dat „inhalen" van in feite in het verle den te weinig opgebouwd pen sioen gebeurt elk jaar. Dat is de „backservice". Ahold heeft de rechten (uitkeringen) van gewe zen deelnemers aangepast, maar dat gebeurde op basis van vrijwil ligheid. Er is gedacht aan de invoering van het Ievensjarensysteem, waarbij elke nieuwe werkgever alsnog de pensioenaanpassing voor voor gaande jaren (doorgebracht bij een andere werkgever) zou moe ten financieren. Daar zaten ver scheidene haken en ogen aan en dit systeem - hoewel in beginsel ideaal als pensioenvoorziening - heeft het politiek niet gehaald. Een nieuwe gedachte is om de vroegere werkgever de pensioe nen te laten aanpassen uit de ge maakte „overrente" omdat de premies berekend zijn geweest op een lagere dan de werkelijk ge maakte rente. „Ook dat is moeilijk en het zal nog wel een tijd duren voordat men daar voldoende in zicht in heeft", dacht de heer Brinkhuis, die er op wees, dat Ahold de opgebouwde rechten al tijd volledig heeft veilig gesteld (affinancieren heet dat). Hij ging voorts in op recente ontwikkelin gen in de EEG, die er toe zouden kunnen leiden, dat man en vrouw elk voor de helft recht zouden krijgen op de AOW-uitkering. „Op zich lijkt daar geen probleem in te zitten, maar voor ons pensioen fonds zou dat een grote verande ring betekenen in de bedragen die we zouden moeten uitkeren. Ik schat, dat we dan misschien wel 50 tot 125 miljoen gulden extra nodig zouden hebben." Ook kwam de invloed ter sprake van het dalend geboortecijfer, waardoor de verhouding tussen actieven en gepensioneerden sterk aan verandering onderhevig is. Er komen steeds meer bejaar den. De heer Brinkhuis achtte het niet uitgesloten, dat de pen sioenleeftijd in de toekomst wel licht tot 70 jaar zou opschuiven. „In Zweden en de Verenigde Sta ten gaat het die kant al op." De gevolgen voor de pensioenen van een algemene arbeidstijdver korting achtte hij nog moeilijk aan te geven. Wat het Ahold Pensioenfonds be treft zei hij, dat men er goed voor staat. Aan de uitkeringskant teerde men weliswaar iets in op de reser ves, maar dat werd weer goedge maakt door gemaakte winst op beleggingen. „Dit lijkt me echt iets voor de werkgroep financieel- economisch beleid." Dit zei COR-voorzitter Jos Nijssen dinsdag 11 januari jl. over de uiteenzetting, die de \MM Begin oktober 1981 werden de Famila- medewerkers opge schrikt door het be richt dat hun moe dermaatschappij Schuitema onderhan delingen voerde met Miro, Albert Heijn en Kwantum Hallen over de overname van de Famila-vesti- gingen in Weert, Til burg en Beverwijk. Nu, ruim een jaar na de overname, sprak Flitsen met enkele ex-Famila-medewer- kers, werkzaam bij de Miro in Weert en bij de door Albert Heijn gedeeltelijk overge nomen vestiging in Beverwijk. Tevens ga ven de bedrijfsleiders - met staf afkomstig van Ahold - hun me ning over het jaar na de overname. AH Beverwijk De Famila in Beverwijk is opgesplitst in een Albert Heijn-filiaal en een vesti ging van Kwantum Hallen. Bij de overname van dit filiaal was bekend dat de werkgelegenheid van een aantal Famila-medewer- kers niet kon worden ge garandeerd. Bedrijfsleider Cees Waardenburg, afkom stig van AH 1040 in Heem stede, heeft voor de over name met alle 220 Famila- mede werkers gesproken en dit terwijl hij „maar" 48 arbeidsequivalenten nodig had. Uiteindelijk heeft AH 120 ex-Famila-medewer- kers aangenomen (part time en full-time) waarvan er zestien werden ge plaatst in AH-filialen in de omgeving. Ook Kwantum heeft een aantal medewer kers in dienst genomen. „De start", aldus Cees Waardenburg, „was niet erg gelukkig. Allereerst moesten we door een fout in de advertentie een dag eerder open dan gepland en dat leverde behoorlijk wat problemen op. Daar naast moest je in zeer kort tijdsbestek alle ex-Famila- medewerkers wegwijs ma ken in de AH-wereld. Bovendien", zo stelt Cees, „heb je te maken met mensen die zo'n overname allen op hun eigen emotio nele wijze moeten verwer ken en dat dit met span ningen gepaard gaat, lijkt me duidelijk." Grote omschakeling Inge Wagenaar, nu hoofdcaissière, vervulde bij Famila de functie van Front-end-cheffin (een functie waaronder o.m. die van hoofdcaissière valt). „Het is een hele omscha keling voor mij geweest. Ik heb vanaf het begin bij Famila gewerkt en heb me er opgewerkt. We waren er eigenlijk één grote fami lie. Als je dan bij een nieu we „baas" in dienst treedt, moet je helemaal opnieuw beginnen met het opbou wen van een verstandhou ding en dat is moeilijk." Door veel gesprekken te voeren is dat Inge gelukt. Over toekomstmogelijkhe den binnen AH merkt Inge op: ,Je hebt hier vele mogelijkheden, ook wat promotie aangaat. Ik ben daarin niet zo geïnte resseerd omdat ik over een paar jaar toch wil stop pen met werken." Over haar opleiding tot hoofd caissière is Inge niet hele maal tevreden. „Ik heb in Heemskerk een kassa-op leiding gehad, dat vind ik prima, maar ik moest twee keer per dag hetzelfde ver haal aanhoren terwijl me juist over het functioneren van hoofdcaissière te wei nig werd verteld. Dat kwam waarschijnlijk door de betrekkelijk snelle overname vorig jaar. Toch ben ik over het algemeen na dit eerste jaar best te vreden over het werken bij AH." Qua werk minder zwaar Joanita Ausma is nu ver koopster Houdbaar. Bij Famila werkte ze het grootste gedeelte van de dag in het magazijn. „Wat werk betreft ben ik er goed op vooruitgegaan. Het is minder zwaar en minder vuil. Bovendien ga ik nu veel meer met klan ten om." Een goed streven van AH vindt Joanita de zogenaamde multi-inzet- baarheid. Over haar toe komst: „Ik ben nu 46, dus hoef ik niet zo nodig meer hogerop. Ik voel me trou wens als oudere getrouw de vrouw toch al be zwaard als ik naar al die jongeren kijk die helemaal geen werk hebben." dit filiaal, evenals dat in Tilburg, in zijn geheel overgegaan. Algemeen be drijfsleider Tjeerd van HoofF afkomstig van Miro Beek, ziet tevreden terug op de ontwikkelingen van het afgelopen jaar „Het was een uiterst leer zaam jaar waarin veel is gebeurd. Je moet een hele organisatie ombouwen naar een andere. Dat be treft de winkelformule, het aantrekken van een klan tenkring en natuurlijk niet te vergeten het inwerken en opleiden van het perso neel. Het eerste jaar lag de prioriteit bij de grote lij nen. Nu beginnen we ech ter met verfijningen", al dus Tjeerd van Hooff. Miro Weerl Bij de overname door Miro van de Famila- vestiging in Ween zijn geen arbeidsplaatsen ver loren gegaan. Bovendien is Veel ruimer opereren Herman Hut, afdeling chef Miro Veiligheids dienst, werkte in dezelfde functie drie jaar bij Famila. Alleen met dit verschil dat hij daar zuiver functio neerde op het gebied van winkeldiefstal, terwijl hij zich nu ook bezighoudt met brandbeveiliging, elektronische beveiligin gen, het opstellen van ont ruimingsplannen, enz. „Een hele uitbreiding van mijn functie", stelt Her man tevreden. Omdat Herman veel zelf standiger kan opereren, heeft hij meer vrijheden en verantwoordelijkheden en ook dat ervaart hij als positief. Wat opleidingen betreft heeft de veilig heidsman weinig met Miro te maken want hij heeft via de LOI de cursussen Be veiligingsbeambte A, B en C met goed gevolg afge legd. Op dit moment is hij bezig met D. Problemen met de overgang naar Miro heeft Herman vrijwel niet gehad. .Alleen in het be gin. want toen kreeg ik er ineens een heleboel taken bij. Achteraf gezien ben ik daar blij mee." Spanningen „De overgang van Famila naar Miro ging gepaard met heel wat spanningen. Je kent Miro niet. je wist niet wat je precies moest gaan doen en of het werk leuker of minder prettig zou worden. Bovendien heeft onze afdeling na de overgang een week „rond gelopen" zonder dat we wisten wat we moesten gaan doen." Zo kenschetst Karin Kappert, eerste medewerkster administra tie, begin vorig jaar. Achteraf gezien is het Ka rin allemaal meegevallen. Ze is nu verantwoordelijk voor de hele personeelsad ministratie en bij Famila deed ze alleen de loonad ministratie. „In functie ben ik erop vooruitgegaan. Wat mijn mogelijkheden voor de toekomst betreft zie ik de zaak rooskleurig." Volgens Karin vinden regelmatig gesprekken plaats over toekomstmogelijkheden. In dit verband noemt ze chef diensten Miro, Lex van Halderen (afkomstig van Miro Maastricht). „Lex heeft altijd een open oor voor problemen en zoekt daadwerkelijk met je naar oplossingen en achteraf gezien vind ik dat het wederzijdse begrip motiverend heeft gewerkt en dat het dit nog steeds doet", besluit Karin Kap pert. heer C. Sterk had gegeven over de toepassing van de winstdelingsregeling. Het feit, dat er ondanks een ho gere verwachte concern- winst een procentueel lage re winstuitkering uit de bus was gekomen had zoveel vragen opgeleverd, dat dit onderwerp op de agenda was gezet. De heer Sterk lichtte allereerst de grondslag van de regeling toe; de winst in Nederland gemaakt, plus een vergoeding over het in buiten landse deelnemingen gestoken ka pitaal. Deze vergoeding ligt op een niveau van het gemiddelde rende ment op de drie laatste staatslenin gen plus anderhalf procent. De Nederlandse winst plus vergoe ding zijn samen het bruto uitke ringsbedrag. Dit wordt uitgedrukt in een percentage van het gemid delde eigen vermogen en dat is het „rendement eigen vermogen". In de winstdelingsregeling is aan gegeven welk deel van het bruto uitkeringsbedrag bij een bepaald percentage rendement eigen ver mogen voor uitkering beschikbaar is. Dan is het bedrag van de winst delingsregeling vastgesteld. Dit bedrag wordt uitgedrukt in een percentage van de loonsom van de 12e periode (waarbij met sociale lasten rekening wordt gehouden De heer Sterk benadrukte de ver schillen met eind 1981: het rende ment op staatsleningen ligt belang rijk lager (waardoor de vergoe ding op buitenlandse deelnemin gen ook lager is), de loonsom is gestegen (prijscompensaties, pe riodieken, personeelsuitbreiding). Per saldo is het er op neergeko men, dat de loonsom sneller is gestegen - gerekend van eind 1981 op eind 1982 - dan het in de winstuitkering vallende bedrag. Derhalve; per verdiende gulden ging de winstdeling iets naar bene den. In hoeverre er in mei nog een nabetaling mogelijk is kon de heer Sterk nog niet vertellen.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 7