H m Fl sa# Weer in de zeilen Boeiende discussie rondom PIPS m pagina 6 Flitsen Opleidingen APCO OR in 1982 Toekomst? Selectie Wetsontwerp Nieuwe voorzitter APCO OR Ria de Vaan ff r« „Het is misschien een beetje plat getreden paadje, maar een ondernemingsraad kan alleen bij de gratie van een goede communicatie met de achter ban naar behoren functione ren. Die communicatie ligt bij onze OR bijzonder moeilijk en dat ligt aan de aard van ons bedrijf. Van APCO (Albert Heijn Professionele Catering Organisatie bv) werkt het over grote deel van de medewerkers in personeelsrestaurants van andere bedrijven. De emotio nele binding van die medewer kers met die bedrijven is veelal veel groter dan met APCO. Dit is een bijzonder grote handi cap wat betreft de communica tie tussen onze OR en zijn ach terban." Aan het woord is Ria de Vaan, eerste vrouwelijke OR-voorzitter binnen Ahold, die op 3 februari jl. werd geko zen tot voorzitter van OR APCO. Vanaf oktober van het vorig jaar vervulde zij deze functie op ad interim-basis. Te vens is Ria afgevaardigde naar de COR. Ze werkt als beheer ster in het bedrijfsrestaurant van Bekouw Mendes bv aan de Stadhouderskade te Amster dam. Ria maakt twee jaar deel uit van de OR en vervulde tot oktober de functie van plaatsvervangend se cretaris. Reden voor haar om zich kandidaat te stellen voor een func tie binnen de OR was dat zij van mening is dat de vrouw niet vol doende is vertegenwoordigd in dit orgaan. „Een heel groot deel van de medewerkers bestaat uit vrou wen en dan denk ik met name aan medewerkers in de restaurants zelf. In het kader van de emancipa tie vond ik het noodzakelijk dat die vrouwen werden vertegen woordigd in de OR." Officieel mag Ria vijftig procent van haar ar beidstijd besteden aan OR-werk. „Dat is vrijwel onmogelijk. Je krijgt van APCO wel die ruimte, maar in de praktijk functioneert het niet omdat je een dagtaak hebt bij een ander bedrijf. Je kunt het niet maken om maar twee en een halve dag aanwezig te zijn. Daar om besteed ik een groot deel van mijn vrije tijd aan het OR-werk." „Onze OR bestaat nu ongeveer twee en een half jaar. Zoals overal, moest men ook daarbij aan elkaar wennen. Nu pas zijn wij er eigen lijk aan toe de zaken gestructu reerd aan te pakken. Er is de afgelopen periode hard gewerkt, maar men had veel moeilijkheden, zoals bijvoorbeeld dat communi catieprobleem waarover ik het in het begin al had. Het komende jaar zal de communicatiebevordering dan ook hoog op ons prioriteiten lijstje staan. In eerste instantie gaan we de beheerders opwekken tot meer betrokkenheid bij de OR en hen verzoeken meer informatie door te geven naar de medewer kers; de „goede" beheerders na tuurlijk niet te na gesproken. Aan de andere kant zullen we als OR ons verder gaan ontwikkelen. De eerste aanzet is gegeven op 3 februari jl. Tot die datum telde onze OR officieel wel een aantal commissies, maar in de praktijk kwam daar weinig uit. Nu hebben we echter een financieel economi sche commissie, commissie AR- BO-wet, OR-krant, opleidingscom missie en de commissie arbeids voorwaarden sociaal beleid." Om tot een beter functioneren van de OR te komen, zullen het komende jaar door de OR-leden diverse cursussen worden ge volgd. Dat betreft een algemene OR-cursus waar de wet op de ondernemingsraad uit de doeken wordt gedaan alsmede een cursus ARBO-wet. Verder zullen voorzit ter en secretaris een voor hun functie specifieke cursus gaan vol gen. „Vooral in een tijd als deze wordt het OR-werk steeds belang rijker en niet te vergeten meer specialistisch. Daarom is het van wezenlijk belang dat die cursussen worden gevolgd. Daarnaast zullen we, als dat nodig is, deskundigen aantrekken die ons zullen advise ren over een te volgen beleid", aldus de nieuwe voorzitter. In het vorig jaar heeft de OR tweemaal een adviesaanvraag ont vangen van de Raad van Bestuur. Eenmaal ging het om een advies over een andere organisatiestruc tuur en de tweede keer om een advies over de aanstelling van een directeur. ,APCO is een groeiende organisa tie met op dit moment ruim 650 medewerkers. We cateren nu zo'n 130 bedrijfsrestaurants en we ver wachten dat er voor het eind van dit jaar nog een kleine dertig zul len bijkomen. Door de groei bleek de oude organisatiestructuur niet meer voldoende te functioneren en daarom is er een gedecentrali seerde organisatiestructuur ont wikkeld. We hebben nu vier re gio's met 4 regio-managers. Zij worden per regio bijgestaan door een catering-adviseur, een admini stratie-controleur en per twee re gio's een personeelfunctionaris. Als OR waren we van mening dat dit gedecentraliseerde systeem in de praktijk goed zou functioneren en we hebben dan ook positief geadviseerd." Bij de tweede adviesaanvraag ging het om het aanstellen van een directeur. Ria: „Er werd bij ons indertijd een general manager be noemd die op voorhand advies moest aanvragen bij de heer Van Meerwijk, de directeur. In de praktijk bleek deze constructie niet te werken en daarom werd besloten dat APCO een eigen di recteur zou krijgen die achteraf aan de heer Van Meerwijk zal rapporteren. Deze zal op zijn beurt rapporteren aan de heer R. Zwartendijk, lid van de Raad van Bestuur. De heer Van Meerwijk blijft op grond van zijn kennis tussenschakel." Inmiddels zijn er gesprekken ge voerd met een kandidaat en het laat zich aanzien dat deze zal wor den benoemd tot directeur. „We zijn het eens met die nieuwe con structie en we hebben reeds ken nisgemaakt met de kandidaat. Wat ons betreft is de zaak rond en we hebben dan ook positief geadvi seerd", aldus Ria de Vaan. „Het zal hard werken worden de komende jaren. Ik ben ervan over tuigd dat we door een gezamenlij ke inspanning de wind weer in de zeilen zullen krijgen. Want - zoals ik eerder al zei - in deze tijd van economische teruggang, arbeids tijdverkorting, inleveren en werkeloosheid is een goed func tioneren van een OR harder nodig dan ooit!" O u '.V T3 vv. O 9 •o c O De vraag of de „privacy" van de mensen wel voldoende beschermd is bij de invoe ring van het Personeels In formatie- en Planning Sys teem (PIPS) was een van de kernpunten bij de bespre king van dit onderwerp in de COR-vergadering van 11 januari jl. De heer W. M. C. Engels van het Directoraat Personeel en Organisatie, aanwezig om de nodige toelichting te verstrekken, kenschetste privacy als „het recht om te beslissen waar en wanneer welke gegevens over hem/ haarzelf mogen worden doorgegeven". In dc eerste plaats wees de heer Engels er op, dat PIPS bij Ahold Nederland geen nieuwe gegevens zal omvatten: het is een systeem om bestaande gegevens gemakke lijker ter beschikking te stellen aan personeelfunctionarissen. Voorals nog zal het uitsluitend gaan om het informatiesysteem: dc P van Planning is nog ver weg. De informatie over het personeels bestand wordt op verschillende manieren vastgelegd, in de perso neelsregistratie (N- en W-formu lieren) en in de salarisadministra tie. PIPS gebruikt een selectie uit deze gegevens. Er worden geen gegevens gebruikt uit de dossiers van de personeelfunctionarissen, zoals opleidings- en beoordelings- gegevens. De gegevens worden verdeeld over bestanden per werkmaatschappij. Daarnaast kan het directoraat Personeel en Orga nisatie van een eigen gegevensbe stand gebruik maken waarin indi viduen niet herkenbaar zijn. De piPS-informatie wordt zicht baar via persoonlijk computerge bruik op terminals (beeldbuizen) en eventueel door middel van printers. De gebruikers zullen zelf de terminals gaan bedienen. PIPS zal vooral drie doeleinden dienen. 1. personeelsbeheer 2. beleidvoorbereiding en onder zoek 3. verslaggeving. „Een en ander kan de inbreng van personeelfunctionarissen in het totale beleid verstevigen", aldus de heer Engels. Het is natuurlijk zaak, dat de PIPS- gegevens niet in handen van onbe voegden komen. In Nederland ligt nog een wetsontwerp op de per soonsregistratie op behandeling te wachten. In het PIPS-reglement is wel al ingespeeld op dat wetsont werp. In het PZ-overleg zullen „toe gangsregels" worden vastgesteld wie er van PIPS gebruik mag ma ken. Elke gebruiker krijgt een nummer en moet zelf een wacht woord kiezen. Als hij gegevens wil opvragen moet hij eerst nummer plus wachtwoord aan de compu ter opgeven. Het zal worden aan bevolen, aldus de heer Engels, het wachtwoord regelmatig te wijzi gen. Het aantal gebruikers van PIPS zal zo beperkt mogelijk worden ge houden: hoofden PZ als bestand- beheerders voor hun eigen taakge bied en personeelfunctionarissen. „Daarbij zullen we duidelijk stel len, dat men voorzichtig moet zijn met de gegevens", benadrukte de heer Engels. In het PIPS-reglement s ook ver meld, dat de gegevens na vijf jaar moeten worden vernietigd. Uiter aard zullen zij regelmatig worden bijgewerkt. Elke geregistreerde heeft te allen tijde het recht op te vragen wat er over hem/tiaar inips is opgenomen. Al met al heeft er rondom PIPS een boeiende en diepgaande discussie plaatsgevon den. De werkgroep Organisatie en Communicatie buigt zich nog over de formele reactie van de COR op de verschafte informatie.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 6