Of ik over tonnen of over een paar duizend gulden onder handel, maakt mij niet uit fe# WÊÊ^^ÊmmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊm^mmÊÊ^^ pagina 4 Flitsen Frits Klijzing, prospector/makelaar DOG: Mai Acht uur met Frits Klijzing, makelaar/prospector van de Dienst Onroerende Goederen (DOG) van Aliold begint met een puzzelopdracht die luidt: „Om half negen in AC Restaurant Lage Weide in Utrecht uitkijken naar een man die een Samsonite- koffertje voor zich op tafel heeft liggen." Een gemakkelijk te vervullen opdracht want in een hoek zien we hem zitten, al is de koffer terzijde geschoven voor een kop koffie. Tijdens een paar koppen van dit bruine vocht -de tweede overi gens AC-getrouw gratis- nemen we het dagpro gramma door dat er behoorlijk gevuld uitziet. Eerst naar Eindhoven, dan naar Den Haag, vervol gens naar Leiden en onze wegen zullen zich weer bij deze AC-vestiging scheiden. Onderweg naar Eindhoven legt Frits ons precies uit hoe de Dienst Onroerende Goe deren in elkaar zit. Allereerst is er een afdeling Verwer ving die bestaat uit zes pros pectoren. Deze mensen rei zen stad en land af op zoek naar nieuwe vestigingspun- ten voor alle werkmaat schappijen. „Die prospecto ren onderhandelen met overheid en projectontwik kelaars over het verkrijgen van het schaarse vcstigings- punt in een winkelcentrum en gaan veelal bij makelaars langs om te kijken wat zij in de „aanbieding" hebben en om te kijken of er interessan te panden zijn te verwerven. Op het moment dat het in die gevallen tot aankopen komt. kom ik als makelaar om de hoek kijken en ga de onderhandelingen voeren. Verder houd ik me ook bezig met het werk van de pros pectoren. Ik val voor hen in en assisteer ze. Eigenlijk een soort Manusje van Alles. We hebben verder de afdeling Beheer Die afdeling zorgt voor de huurinning en het onderhoud van de panden en de woningen die eigen dom zijn van Ahold. Er is ook een afdeling Vestigingson- derzoek, die naam spreekt ook voor zichzelf en als laat ste zou ik de onroerend goed maatschappijen willen noemen." Aankoop pand Aan de hand van een Amers- foortse AH-vestiging die gaat uitbreiden, legt Frits Klijzing Maten opnemen in het Etos- filiaal in Veldhoven. Rechts de heer H. van der Meeren). uit hoe een en ander in zijn werk gaat. „Op een gegeven moment blijkt dat men het pand wil uitbreiden. De win kel waarover we het hebben ligt aan de Noorderwierweg ingebouwd tussen andere winkels. Het bleek dat een eindje verderop een ander pand te koop was en we zijn toen gaan onderhandelen met een juwelier of hij zijn winkel aan ons wilde verko pen en dat leegstaande wilde betrekken. Wij konden zijn pand dan bij AH trekken. De goede man vroeg een be paald bedrag. Toen ik het pand taxeerde kwam ik daar echter flink onder. Uiteinde lijk kwamen we toch tot een overeenkomst. Het verschil tussen de taxatieprijs en de verkoopprijs moet AH bijleg gen en het overige bedrag wordt gefinancierd door één van de onroerend goed maatschappijen", vertelt Frits, terwijl we Eindhoven naderen. Voor echter tot aankoop wordt overgegaan stelt DOG eerst een zogenaamd Project Oriëntatie Rapport POR op. In dat rapport is een vestigingsonderzoek opge nomen over de concurrentie in die wijk, het aantal inwo ners met hun gemiddeld be stedingspatroon en wat de omzet is die men verwacht. Die gegevens zijn nodig om een verantwoorde keuze te maken. Dat rapport gaat dan naar de afdeling Operations die ook de mogelijkheden bekijkt. De directie van AH schrijft bij een positieve be slissing een advies bij het rapport en stuurt het naar de Raad van Bestuur die uitein delijk toestemming moet ge ven voor de aankoop. Taxatie Inmiddels zijn we in het kan toor van makelaardij Van der Meeren beland waar we ken nismaken met de heer H. van der Meeren. Gezamenlijk zullen we naar Veldhoven gaan waar de AH-vestiging aan de Burgemeester van Hoflaan, de daarnaast gele gen Etos-vestiging en de zes woningen daarboven voor verkoop zullen worden geta xeerd. De beide makelaars maken ieder een taxatierap port en DOG maakt een ver koopvoordracht voor de Raad van Bestuur. In de vestiging spreekt Frits kort met de bedrijfsleider en De heren Koppenol (l) en Hiddink r) van Hofstad Winkels spelen met Klijzing het spel van vraag en aan bod informeert naar de vorde ring van de nieuwbouw waarheen deze AH en Etos zullen verhuizen. Dan gaat hij aan het werk; met grote stappen loopt hij door het pand en meet alles op. Niets ontgaat aan zijn blik. De af metingen. de staat van on derhoud, enz. enz. Daarna krijgt de Etos een beurt en als laatste worden de pand jes bekeken. Dan rijden we terug naar Eindhoven. On derweg vertelt Frits dat veel bedrijfsleiders schrikken als hij binnenkomt. „Ze denken dan direct dat ze zullen slui ten. Over het algemeen is dat helemaal niet het geval, maar kom ik een taxatie ma ken voor de brandverzeke ring. Je hebt soms heel wat overtuigingskracht nodig om de BL's gerust te stellen." In Eindhoven nemen we met het gebruikelijke „Houdoe" afscheid van de makelaar en rijden richting Den Haag waar we een gesprek zullen hebben met twee makelaars van Hofstad Winkels aan de Laan van Meerdervoort. Potentiële koper In Bussum wordt een nieu we AH-vestiging gebouwd en dat houdt in dat de oude gaat verdwijnen. „Die make laars hebben een potentiële klant gevonden voor het pand en daarover zullen we gaan praten." Na enig heen en weer gepraat met de ma kelaars H. Hiddink en K Koppenol wordt bekend gemaakt wie die belangstel lende is en ons wordt een „verbod" opgelegd om die naam in het verhaal te noe men. De vraagprijs blijkt geen probleem te zijn. Dus er kunnen verdere onder handelingen worden ge voerd. Dan bieden de heren nog twee panden aan - waar van één in Den Haag - die mogelijkerwijs voor Ahold interessant zijn. Eenmaal, andermaal, verkocht In gezwinde spoed, we zijn al laat, rijden we door Den Haag richting Leiden waar bij makelaardij Van der Drift bv een potentiële klant zit te wachten voor de voormalige Simon-vestiging aan de Haar lemmerstraat. We worden ontvangen door de heer Oudshoom. Gelukkig is de koper, de heer Van der Geest van Installatiebedrijf De Jong bv, nog niet aanwezig. De eerste vraag die Frits Klijzing aan de heer Oudshoorn, die tevens taxateur is voor de Onroerend Goed Belasting, stelt, is op welke waarde hij het te verkopen pand heeft getaxeerd. De bedragen blij ken aardig met elkaar over een te komen. Als de heer Van der Geest binnenkomt, gaat het allemaal verrassend snel. Zonder omwegen doet de heer Van der Geest zijn bod. Daarna reageert de heer Klijzing weer. Na enig touw trekken en een telefoontje naar Zaandam wordt de prijs uiteindelijk afgemaakt. Ma kelaar Oudshoorn laat er geen gras over groeien en binnen een half uur wordt de koopakte ondertekend waarbij de heer Van der Geest de voorwaarde stelt dat hij een foto van de on dertekening zou krijgen als mede een nummer van Flit sen waarin deze Acht uur met. zou worden ge plaatst. Een verzoek waaraan we graag voldoen. „Omkoping" Op de terugweg naar Utrecht vragen we Frits of hij het niet „eng" vindt om over grote prijsverschillen te onderhandelen. Het ant woord luidt: „Het maakt mij niet uit of ik over tonnen of over een paar duizend gul den onderhandel. Voor mij blijft dat - gelukkig - hetzelf de." Wat omkooppogingen aangaat merkt hij op: „Het gebeurt regelmatig dat klan ten proberen mij om te ko pen. Ze zeggen dan dat, als ik een pand tegen een lagere prijs aanbied, er voor mij ook het een en ander aan vastzit. Het hoogste bedrag dat mij ooit werd geboden was 100.000.-. Ik heb toen onmiddellijk mijn baas, de heer Zwart (hoofd DOG), ingelicht en heb hem de vraag gesteld of ik niet lan ger de onderhandelingen be hoefde te voeren, want met dat soort dingen laat ik mij absoluut niet in", besluit Frits Klijzing als we de par keerplaats van AC Restaurant Lage Weide oprijden. Met een beetje spijt nemen we afscheid want het was een bijzonder boeiende dag. 's Morgens dachten we nog dat Frits Klijzing wellicht een saai beroep had, maar het tegendeel bleek waar! Onderweg naar Den Haag 51 jaar geleden werd Frits Klijzing te Amsterdam ge boren. Hij woont er nog steeds en zou er voor geen goud vandaan wil len. In september is het 25 jaar geleden dat hij bij Ahold in dienst trad op de afdeling Onroerende Goederen en wel tegen het - zoals hij dat zelf noemt - respectabele be drag van 420.- per maand. Frits is getrouwd en heeft een dochter van 25 en een zoon van 21 jaar. Zijn grootste hobby is zijn gezin en daarna autorijden. Verder is hij een zeezeilfanaat en met zijn Optima - een zgn. „scherp jacht" - zwalkt hij over de Europese kustwa teren. 's Winters wordt er een paar weken gelang lauft om de conditie op peil te houden. Frits is een groot liefhebber van jazz en bezoekt dan ook regelmatig jazz concerten in de Sonesta Koepelzaal te Amsterdam. Verder is hij lid van de Lionsclub en wel gewoon omdat hij het plezierig vindt om iets voor zijn medemens te doen. Het ondertekenen van de koopakte bij makelaardij Van der Drift te Leiden. Mid den makelaar Oudshoom en rechts de heer Van der Geest, de nieuwe eigenaar van het voormalige Sirnon- pand aan de Haarlemmer straat

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 4