„Voor mij is de integratie nog niet ten einde" Miro keert in 1982 „slechts" 82.092,- uit Flitsen pagina 3 Dik Pronk: Sleutels Vlekkeloos Op z'n kop Opleidingen Verslikt Merchandising directeur Simon J. van Brakel naar Ahold Espana Volgens de „prijsafspraak" met consument Ahold versterkt aandelenkapitaal door uitgifte nieuwe aandelen „Als je mij vraagt of met de integratie van mijn filiaal binnen Albert Heijn mijn persoon ook helemaal is geïntegreerd dan moet ik daar ontkennend op antwoorden. Hiermee bedoel ik niet dat ik mij niet thuisvoel binnen de gelederen van ,,'s lands grootste kruidenier". Dat is gelukkig wel het geval. Ik denk echter meer aan het wennen aan de AH-systemen en het vinden van de juiste wegen. Als je bijvoor beeld bij Simon bepaalde artikelen nodig had, wist je precies waar je wezen moest en dat is nu nog aardig zoeken. Op het moment dat je als BL alle „ins en outs" van AH kent, ben je volgens mij als persoon pas echt geïnte greerd". Aan het woord is voormalig Simon- BL Dik Pronk van het filiaal aan de Frederik Hendriklaan in Den Haag dat op 18 november van het vorig jaar als AH zijn deuren opende voor de klanten. In een eerder interview dat vorig jaar augustus in Flitsen werd geplaatst, gaf Dik Pronk zijn visie op hetgeen hem en zijn medewerkers boven het hoofd hing. Nu, terugblik kend, vertelt hij over zijn ervaringen rond de integratie van zijn filiaal. „Het is mij voor honderd procent mee gevallen. We hebben van alle kanten bijzonder positieve medewerldng ontvangen om de operatie vlekkeloos te la ten verlopen." Het begon voor Dik Pronk allemaal met de omscho lingscursus in het Sheraton Hotel in het Brabantse Gel drop. „Daar werden we inge wijd in de geheimen van AH. Wie dacht met de informatie die we daar kregen voldoen de uit de voeten te kunnen, kwam behoorlijk bedrogen uit. Het was allemaal wat oppervlakkig en dat is ook logisch. Het is gewoon on mogelijk tijdens een cursus van zes maal twee dagen alles te behandelen waarmee we te maken zouden krijgen. Volgens mij kregen we in Geldrop de sleutels en nu in de praktijk zoeken we uit op welke sloten die passen. Daarbij heb je hulp nodig. Gelukkig was het met de bereidheid daartoe niet afge lopen op het moment dat de Simon-borden plaats maak ten voor die van AH. Als ik bepaalde problemen heb, bel Miro-klanten heb ben ook in 1982 weer gebruik ge maakt van de zoge naamde prijsafspraak die Miro nu sinds bij na twee jaar hanteert voor het gehele as sortiment van 25.000 artikelen. In totaal is aan hen een bedrag van ƒ82.092,- uitge keerd. Zoals bekend houdt de prijs afspraak in dat aan klanten ik met mijn zonemanager J. Wulms of met een AH- collega uit de buurt. Men heeft altijd een open oor en wil mij daadwerkelijk bij staan. Dat vind ik bijzonder positief', aldus Dik Pronk. De integratie van het filiaal verliep vrijwel vlekkeloos. „Er was een draaiboek opge steld. De allereerste stap was het zien kwijt te raken van specifieke Simon-artikelen zoals bijvoorbeeld „eigen" koffie. Als zo'n artikel was uitverkocht kregen we daar tijdelijk een ander merk voor in de plaats. Toen het Simon- DC zijn deuren sloot ook in het kader van de integratie werden we beleverd door het AH-DC en daarmee kwa men automatisch de eerste AH-huismerken binnen hoe wel we nog gewoon Simon waren. Gelukkig reageerden de klanten er bijzonder posi- die constateren dat een iden tiek artikel elders goedkoper verkrijgbaar is, zonder meer het prijsverschil contant wordt uitbetaald. Dit geldt tot een maand na de aan koopdatum. Een prijsverschil behoeft bij voorbeeld alleen maar aan de hand van een advertentie te worden aangetoond. De consument zal de prijsaf spraak overigens niet licht vergeten, aangezien hij of zij er zowel persoonlijk door de caissières als via wandbiljet- ten steeds op wordt gewe zen. Het uitgekeerde bedrag, dat tief op. Zo positief zelfs dat tijdens de integratieperiode onze omzet al met zo'n 25% steeg. Ik moest een bepaalde omzet gaan realiseren en die heb ik zelfs na tweeëneenhal- ve week al gehaald. Hieruit blijkt wel dat de klanten te vreden zijn. Bovendien heb ik wekelijks aan de kassa nog eens tweeduizend transac ties meer dan voorheen en dat duidt erop dat we ook heel wat nieuwe klanten heb ben." In de zes weken van de inte gratieperiode is alles letter lijk en figuurlijk op zijn kop gezet. „In het draaiboek was rekening gehouden met het feit dat we gewoon open moesten blijven voor de klanten. Ondanks alle over last bleven ze komen en dat hebben we gewaardeerd. Per week namen we zo'n 22Vz meter stelling onderhanden volgens het AH-WORP- systeem. Ondertussen nam de DTP (Dienst Technische Projecten) het technische gedeelte voor zijn rekening." Drie dagen voor opening ging het filiaal aan de Frede rik Hendriklaan dicht. „De eerste dag was „poets"-dag en op de tweede kregen we het nog ontbrekende assorti ment binnen. Dat bestond uit dertig pallets, 's Avonds om tien uur zaten ze er allemaal in en nog gespiegeld ook!", vertelt Dik Pronk enthou siast. „Op woensdag kregen we de versgroepen binnen en hebben we de ontbreken de schapkaarten en het recla memateriaal opgehangen. Op donderdag zijn we open gegaan. Dat kon alleen maar door de inzet van mijn eigen minder dan ééntiende pro mille (0,01%) van de totale omzet van Miro in 1982 ligt, kwam per filiaal neer op ca. ƒ125,- per week. Daarbij kan worden gezegd dat het over het algemeen om kleine prijsverschillen gaat, waarin de consument wel degelijk geïnteresseerd blijkt te zijn. Uit de hoogte van het bedrag valt af te leiden dat Miro met zijn prijsniveau inderdaad tot de allerlaagste behoort en slechts in incidentele ge vallen een artikel elders en dan meestal nog tijdelijk, goedkoper verkrijgbaar was. mensen en die van in de omgeving liggende AH's." Alle medewerkers hebben opleidingen gevolgd bij an dere AH-vestigingen. Dik Pronk toont zich tevreden over hetgeen er daar geleerd is en de manier waarop dat nu in praktijk wordt ge bracht. Zelf gaat hij ook nog een paar dagen meelopen in een filiaal. Personele conse quenties heeft de integratie binnen AH vrijwel niet ge had. „We hebben de uren intern goed kunnen indelen. Alleen zijn er twee nieuwe caissières in dienst getreden. Dat heeft natuurlijk te maken met onze omzetvergroting en het feit dat we er een kassa bij hebben gekregen." „Het enige waar ik me eigen- Door de emissie wordt het aandelenkapitaal, te zamen met de reserves het eigen vermogen van Ahold vor mend, flink versterkt. Het ei gen vermogen van Ahold be droeg midden 1982 ongeveer 445 miljoen. Daar komt nu dus bij na 90 miljoen bij. Deze versterking van het ei gen vermogen is belangrijk, want het vreemd vermogen (bankkrediet, leningen e.d.) was bijna driemaal zo groot. Daar was wel een verklaring voor. Ahold heeft de laatste jaren grote bedragen uitge geven in verband met over name van bijvoorbeeld BI-LO en Giant Food Stores (GFS) in de Verenigde Sta ten. Verder zorgden ook uit breiding en modernisering van filialen en restaurants én de bouw van bijvoorbeeld distributiecentra voor een behoorlijke aanslag op de kas. In totaal werd hiervoor sinds 1977 zo'n 650 miljoen gulden betaald. Dit werd niet alleen met eigen geld gefinancierd, maar ook met leningen. Met name de aan koop van Giant Food Stores eind 1981 werd bekostigd met vreemd geld, schulden dus. Een onderneming kan hier niet te lang mee door gaan. Als de schulden steeds groter worden in verhou ding tot het eigen vermogen, dan wordt het financiële weerstandsvermogen - de solvabiliteit - zwakker. Gunstig klimaat Ahold heeft met de aandelen emissie gewacht tot het kli maat op de Effectenbeurs gunstig was. Vele jaren was lijk in verslikte is het Order Entry-systeem. Zaandam wil de mij al vroeg de streepjes- code-stickers voor de schap pen sturen. Ik was bang dat die in de chaos van remode ling zouden verdwijnen. Dus had ik de boot afgehouden. Daar heb ik later behoorlijk spijt van gekregen want het bestellen met Order Entry- apparatuur (handterminal met geheugen en leespen, red.gaat veel en veel sneller dan met het traditionele be stelboek. Bovendien werkt het veel gemakkelijker. Zelfs ik kan het", voegt BL Pronk eraan toe. het niet mogelijk om tegen redelijke voorwaarden nieu we aandelen uit te geven. Door de relatief goede gang van zaken bij Ahold in 1982 en de positieve vooruitzich ten is de beurskoers echter flink opgelopen. Dat bete kent dat aandeelhouders be reid zijn méér voor een aan deel te betalen dan bijvoor beeld een jaar geleden. Daar om is het nu gunstig om nieuwe aandelen uit te ge ven. Buffer Het eigen vermogen van een onderneming is eigenlijk een buffer om tegenvallers op te vangen. Naarmate deze buf fer verhoudingsgewijs groter wordt - en het financiële weerstandsvermogen dus beter - zal ook de bereidheid van banken en andere instel lingen om geld aan Ahold te lenen groter worden. De groei van het eigen vermo gen door de uitgifte van nieuwe aandelen, betekent dan ook dat Ahold weer meer mogelijkheden krijgt om geld te lenen. Daarmee kunnen dan weer nieuwe in vesteringen worden gefinan cierd. Vergroting van het aandelenkapitaal door uitgif te van nieuwe aandelen is een heel normale zaak. De manier waarop dit bij Ahold gebeurt is echter bijzonder, omdat de structuur van Ahold, zoals bekend, bestaat uit Ahold nv (daaronder val len onder meer de Neder landse werkmaatschappijen) en uit de Stichting Ahold In ternationaal (hierin zitten met name BI-LO en GFS). In „Terugkijkend - en dan heb ik het over mijn per soonlijke ervaringen was het een tijd van span ning. Hoe zal alles gaan? Zal het op tijd lukken? Hoe denken mijn mede werkers er over? Zal het na de integratie ook goed gaan? Zal ik de vereiste omzet halen? Allemaal vragen die je kunnen be nauwen. Nu ik er een beetje achter sta kan ik niet anders zeggen dan dat het hier goed is gegaan en dat ik alle vertrouwen heb in de toekomst." een overeenkomst is vastge legd dat de aandeelhouders van Ahold nv tevens de eni ge deelnemers in de Stich ting zijn. Aangezien het aan tal Stichtingsparticipaties ge lijk moet zijn aan het aantal uitstaande aandelen in Ahold nv kan een emissie alleen plaatsvinden als deze geza menlijk wordt gehouden. Verenigde Staten Van de opbrengst van de in feite dubbele uitgifte is het grootste deel bestemd voor de in 1977 opgerichte Stich ting Ahold Internationaal. Deze beschikt vanaf de start over een zeer gering eigen vermogen. Het is gewenst dit uit te breiden. Van de op brengst kan de Stichting Ahold Internationaal lenin gen aflossen waardoor het fi nanciële weerstandsvermo gen wordt verbeterd. Dit is weer van belang voor ver dere uitbreiding in de Ver enigde Staten, bijvoorbeeld door overname van andere bedrijven. Prospectus Bij elke openbare emissie moet een emissieprospectus worden uitgegeven. Hierin staan de belangrijkste gege vens, die beleggers moeten weten. Ahold schrijft over de verdeling van de opbrengst van de emissie onder meer, dat hierdoor de financie ringsstructuur van de Stich ting aanmerkelijk wordt ver sterkt, terwijl de vermogens verhoudingen van Ahold nv zowel thans als ook na de emissie aan redelijkerwijs daaraan te stellen eisen vol doen. In het prospectus staat voorts dat Albert Heijn het marktaandeel in 1982 op nieuw heeft vergroot. Bij Mi ro is het verlies ten opzichte van 1981 aanmerkelijk ver minderd. De Nederlandse detailhandelsomzet steeg met 11% tot ƒ5.350 mil joen. De produktie-omzet van Levensmiddelenindus trie Ahold (o.a. Marvelo, Meester Wijhe, Albro) steeg met 17% In verband met de ver dere uitbouw van de commerciële strategie en organisatie van Ahold Espana sa is de heer J.A. van Brakel, voorheen Merchandising Direc teur van Simon, het be staande team in Spanje gaan versterken. Gezien het feit dat de afwikkeling van de inte gratie van Simon binnen Albert Heijn vrijwel is voltooid, begon de heer Van Brakel zijn werk zaamheden in Spanje in januari jongstleden. Op pagina 1 staat de mededeling, dat Ahold heeft besloten tot een zgn. aandelenemissie, ofte wel een uitgifte van nieuwe aandelen. Ahold geeft 817.012 aandelen uit, waarvoor beleggers 110.- per stuk moeten betalen. In totaal ontvangt Ahold een bedrag van bijna 90 miljoen. Dit bedrag dient ter versterking van het aandelenkapitaal. Als gevolg van de bijzondere structuur van Ahold gaat het eigenlijk om een uitgifte van aandelen Ahold nv en van participaties Stichting Ahold In ternationaal. Participaties zijn deelnemingen in een organisatie. Over deze „dubbele emissié" vol gen hier enige bijzonderheden.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 3