Vrienden van de Goede Wijn zijn échte vrienden Introductie Freeze Flo-gebak Beoordelingen weer van start Colofon pagina 2 Flitsen Genootschap viert zilveren feest Voor filiaalpersoneel Albert Heijn: Vijf trappen Hulpformulier Afspraken Toen in de jaren vijftig Albert Heijn het toch wel drieste plan opvatte om wijnen aan het Neder landse volk te gaan verkopen, dronk Nederland gemiddeld slechts twee liter van dit edele nat per hoofd van de bevolking per jaar. Aangezien statis tieken meestal slechts weergaves van gemiddel den zijn, bleek de waarheid nog anders te zijn. Het waren de notaris, de dokter, de pastoor en een enkele industrieel, die wel eens zaken deed met Frankrijk, die wijn dronken. Zij vormden de twee pro cent van de bevolking. De overige, niet wijn-drinkende, 98 procent vond wijn „rood, duur, zuur, ingewikkeld en niet voor ons soort mensen". Die situatie vormde voor de drieste kruidenier wel een erg moeilijke uitgangspositie die vergelijkbaar was met het verkopen van korte zo- merbroeken aan Eskimo's. In die tijd ontstond het Ge nootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn. Doel, toen en nu: zoveel mo gelijk leden te werven, hen - bijna tegen de kostprijs - goede en betere wijnen leve ren én daarnaast nog voor lichting over wijnen ver strekken. Kortom, die 98 procent op voeden tot wijndrinker en wijnkenner en het bewijs le veren dat ook een kruidenier uitstekende wijnen kan ver kopen. Wijn moest heel ge woon worden voor „ons soort mensen". De daarvoor ontwikkelde strategie hield o.m. in dat vruchtenwijnen, Pleegzuster Bloed wijn en de zoete Spaanse wijnen buiten beschouwing bleven. De Albert Heijn-klant moest aan de Beaujolais. de Cötes du Rhóne en, niet te vergeten, aan de inmiddels legendari sche Pinard. Je moet maar durven. Rode wijn in een doorzichtige fles, voorzien van schroefdop, en een etiket met daarop alleen de aanduiding Vin Rouge. Nog later kwam dezelfde Pi nard zelfs in kartons in de rekken te staan. De vijfen twintig jaar later zowat wijnsnob geworden Neder lander noemde het toen een wandaad, dat karton. Maar toch werkte het. Bovendien is die Pinard niet slecht. In de dikke stapels brieven van wijndrinkende klanten die door het Genootschap wor den bewaard, zit zelfs een brief van een wijnkennend ouder echtpaar dat jarenlang een fles Pinard in de kast be waarde en op een avond, „bij gebrek aan beter", die fles opende. Zij waren vol lof over de „zeldzame afdronk en het bouquet" van deze gerijpte fles Pinard; 1.98 vermeldde het prijskaartje van toen. Eerlijk koopman schap Met eerlijk koopmanschap, namelijk door het aanbieden van uitstekende wijnen te gen de laagste prijs, het voortdurend verzinnen van aardigheidjes en het geven van goede voorlichting is het Genootschap er in geslaagd Nederland van het idee af te brengen dat wijn „rood, duur en zuur" zou zijn. Hoe is de situatie op dit ogenblik, 25 jaar na de op richting van het Genoot schap? Springlevend, een soort eigen bedrijf met 11 full-time medewerkers, waarvan 5 in het magazijn, die geassisteerd worden door een aantal part-timers. Het is een club met 40.000 leden die nog steeds trouw is aan haar ontstaansfilosofie: prima wijnen tegen de laagst mogelijke prijs, voorlichting en verrassende voordelen in de vorm van speciale aanbie dingen. Nog steeds zijn er wijnen in het assortiment die je elders in het land niet kunt kopen, nog steeds zijn er verrassingen in de vorm van speciale sherry-reizen, introducties voor haar leden voor wijnkastelen, enzo voort. Hoe is de situatie rondom wijn en Albert Heijn in dit jubileumjaar? In 1983 bottelt de eigen bottelarij 12.000 flessen per uur. (In 1958 werden er in het hele jaar 80.000 verkocht' Ahold-klanten nemen per jaar 35 miljoen flessen af. Als je die flessen naast elkaar zet kun je er de weg van hier naar Valencia in Spanje mee aan beide zijden omranden. Dezelfde Ahold-klanten ne men meer dan dertig pro cent van wat er in dit land aan rode wijn wordt ver kocht, voor hun rekening. Cijfers waar je toch een beetje van gaat blozen. Daarom terug naar het Genootschap, dat mede verantwoordelijk is voor die resultaten, en naar zijn „secretaris" A. G. ter Schure. Eigenlijk vindt hij het heel vervelend. Hij heeft liever dat wij de mede werkers eren, de mensen Tijdens een feestelijke bijeenkomst op 26januari j. L vierden de medewerkers van het genootschap al het 25 jarig jubileum. Cartoon van Nico Visscher op het AH-personeelsbeoor delingsformulier. die ervoor zorgen dat de Genootschapswinkel draaiende wordt gehou den. „Dat is een hele or ganisatie met zo'n groot ledenbestand. Maar het zijn stuk voor stuk echte wijnfanaten. Neem nou de heren H. Duyvelshoff en J. Drost. Met die man nen kun je zo vreselijk goed over wijn praten", zegt hij, „zij zijn toch de genen die het werk doen en het Genootschap maakten tot wat het nu is." Niet de heer Ter Schure was de oprichter van het Genootschap, hij is er wel de „vader" van. „Hobby's" vragen wij. „Wijn" is het antwoord. „Mijn avond is goed als ik de laatste let ter op papier heb voor het nieuwe nummer van het maandelijks Genoot schapsblad, of als ik een antwoord heb geschreven op een moeilijke brief van een van onze leden. Dat vind ik nou leuk werk; daar leer je wat van op wijngebied. Nooit raak je daarin uitgestudeerd!" Vervolg van pag. 1 Freeze Flo-gebak zal ook worden verkocht in de AC Restaurants. Het hele diepvriesgebak- assorti ment van Albert Heijn zal binnenkort volgens deze Freeze Flo-methode wor den geproduceerd. Die volledige verandering kan direct worden door gevoerd, omdat smaak en uiterlijk precies gelijk zijn aan die van het tradi tionele diepvriesgebak. De Freeze Flo-methode is, buiten de voordelen die het voor de consument heeft, alleen te bemerken bij de produktie. Eén van de consu mentenvoordelen is dat het, direct uit de diepvries ko mende, snijdbaar is. Nadat enkele porties van het Freeze Flo-gebak zijn afge sneden kan het zo nodig di rect weer terug in de vrie- In de komende weken breekt voor de (niet- leidinggevende) mede werkers weer de jaar lijkse beoordelingstijd aan. Hoewel er geen sprake is van een volle dig eenzijdige beoor deling, is het toch maar weer een spannend ge beuren. De medewer kers mogen ook zelf hun chef of de gang van zaken in het filiaal beoordelen. Albert Heijn hanteert - zoals bij velen inmid dels wel bekend zal zijn - daarvoor een spe ciaal systeem dat inder tijd gedeeltelijk werd „gevonden" bij o.m. de grote Zwitserse kruide nierscoöperatie Migros. De beoorde ling geschiedt volgens een trapsgewijze be schrijving, waaruit de directe chef een keuze maakt. Er zijn acht beoordelings- kenmerken, elk voorzien van een definitie van de beoor delingscriteria en gevolgd door vijf verschillende beoordelingen. Hoe hoger de trap, hoe beter de beoor deling. Een voorbeeld. Beoordelingskenmerk: klantgericht handelen. Defi nitie: beoordeeld wordt de aandacht voor en de hou ding t.o.v. de klant. Beoordeling 1: klant wordt gezien als een storende fac tor. Beoordeling 2: houding t.o.v. de klant vraagt nog om bijsturing. Beoordeling 3: houding t.o.v. de klant is correct. Beoordeling 4: houding t.o.v. de klant is correct en dienstvaardig. Beoordeling 5: het belang van de klant staat primair bij alle werkzaamheden. (Daarnaast is er ook nog de mogelijkheid om opmerkin gen in te vullen). Vóór de door de chef geko zen beoordelingen met de betrokken medewerk( st )crs worden besproken, ontvan gen zij een hulpformulier met de beoordelingskenmer- ken en de definities. De me dewerkers weten dus pre cies op welke onderdelen zij worden gewaardeerd. Zij kunnen zich daarmee op het gesprek met de chef voorbe reiden. Geen onverwachte verrassingen dus. Het hulpformulier kan te vens worden gebruikt om de eigen mening over een aan tal zaken naar voren te bren gen, bijvoorbeeld of er in het werk voldoende begeleiding is geweest en of er binnen de werkeenheid sprake was van een goede samenwerking. Het beoordelingsformulier is ook voorzien van een „af- sprakenblad". Daarop kun nen de verwachtingen voor het komende jaar op grond van afspraken met de chef - schriftelijk worden vastge legd. Als het jaar voorbij is kan dus gemakkelijk worden nagegaan of de afspraken al of niet of onvoldoende zijn nagekomen en of de voorge nomen plannen ook werkelijk zijn uitgevoerd. AI met al, zo heeft de erva ring inmiddels geleerd, een eenvoudige en voor ieder een te begrijpen beoorde lingsmethode. De gegevens worden verder per zone ge- evalueerd. Daarbij wordt on der meer nagegaan welke af spraken er zijn gemaakt en of die ook worden waarge maakt. Ook wordt bijvoor beeld bekeken welke mede werksters voor een loop baanplanning in aanmerking komen, terwijl bij de verkre gen gegevens rekening wordt gehouden met de per soneelsplanning op langere termijn. zer, zonder dat kwaliteitsver lies is opgetreden. Het wel haast meest negatieve aspect van traditionele diepvries- produkten, de lange ont- dooitijd van vaak wel 4 uur, wordt door de Freeze Flo- methode bijna uitgescha keld: Freeze Flo-produkten zijn binnen 30 minuten ont dooid. Gezien de grote voordelen die de Freeze Flo-methode biedt, verwacht men ook binnenkort toepassingen op andere levensmiddelen. Daarbij valt te denken aan ingedikte vruchtesappen, soepen, sauzen en zelfs vleesgerechten. De medi sche wetenschap experi menteert op dit ogenblik in de Verenigde Staten met het, volgens dit procédé invrie zen van bloedplasma. Freeze Flo-gebak wordt voor Albert Heijn bv en AC Res taurants bv geproduceerd door Albro Bakkerijen Til burg bv. Reeds langere tijd werd bij Albro al onderzoek gepleegd ten einde het, van oorsprong Amerikaanse pro cédé, op Nederlandse ge- baksprodukten toe te passen. Vandaar dat het gebak de afgelopen periode in een be perkt aantal Albert Heijn-fi- lialen en AC Restaurants op proef te koop was. Freeze Flo werd ontwikkeld door het Amerikaanse bedrijf Rich Corporation. Albro heeft af gelopen jaar van dit bedrijf de produktie- en verkoopli centie verworven voor de eerstkomende tien jaar. FLITSEN Personeelsblad Ahold nv Februari 1983 40-ste jaargang no. 1 verschijnt 10 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 Mw. M. van Agtmael Direc tiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 M. Christiaanse (Bureau Van Hulzen) W. Engels Directoraat P O HK 1706, 075- 592524 W. Haeser Speciale Pro- jekten LIA P 519, 075- 592369 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floriadeplein 2 2037 AK Haarlem 023-330016 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) J. de Zwart Marketing afde ling AC Restaurants W407, 075-592932

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 2