Ongevallenverzekering Formosa typeerde sfeer van de Kalverstraat' dMD'me nier nuucLueR- jonm pm-mc umcLoic... 'maeveRD Flitsen pagina 9 AJ. Welp, gepensioneerd manager: Heintje Rozijntje töd voor mijn, SOLiDRRiïCiTóC en-hoc vino jc hot om een uur fpinne uecK TC WO- '|W/2 \\U£R? Ken dru nou ms oe ges/neepne BLiKsem BeLciDsmnm m t oen KeniK hcb w 'n mor- VRROTse PRüdQRmpensRTie nier voor nieró - AT" Personeels bestand Publiek Vrije zaterdag Formosa's Er is op deze plaats regelmatig geschreven over de extra voorzieningen die Ahold voor zijn mede werkers heeft getroffen, zoals: het tegen zeer aantrekkelijke voorwaarden sparen; het tegen een extra lage premie afsluiten van een ongevallenverzekering; het ontvangen van een flinke bijdrage in de kosten bij nogal wat studievormen-, de aanwezigheid van een fonds dat financiële tegenvallers in de privésfeer helpt dragen. Nog te vaak blijkt, dat nogal wat medewerkers bij Ahold niet van genoemde mogelijkheden weten. Daarom in Flitsen meer bijzonderheden over de ze voorzieningen voor Ahold-medewerkers. Als eerste de ongevallen verzekering, waarvan de toch al aantrekkelijke premie per 1 januari 1983 met 15% is verlaagd. Spre ken en schrijven over een verzekering roept meest al een zekere afkeer op. Logisch, want het gaat over zaken die men liever zo ver mogelijk uit de weg gaat. Dat laatste lukt ech ter niet altijd. Daarom is het sluiten van een onge vallenverzekering zeker het overwegen waard. We leven immers in een jachtige tijd, waarin de kans op een ongeluk steeds nadrukkelijker aanwezig is. Denk maar aan het verkeer; maar ook sportbeoefening, vakan tie etc. brengen soms ern stige blessures met zich. Het is nauwelijks nodig daarover verder uit te wij den, de kranten staan vol voorbeelden. Hoe onaantrekkelijk het ook is over die zaken na te den ken, in het voorkomende ge val is goed verzekerd zijn een geluk bij een ongeluk. Ahold biedt werknemers en hun partners de mogelijk heid zich tegen een zeer lage premie tegen de lichamelij ke gevolgen van een ongeval te verzekeren. Een paar opmerkingen. Een eventuele uitkering staat los van de sociale verzekerings wetten. De verzekering geldt voor zowel binnen als buiten uitoefening van beroep, 24 uur per dag. De premie wordt ingehouden via de sa larisadministratie. De onge vallenverzekering bestaat uit twee onderdelen: A. een uitkering bij overlij den door een ongeval B. een uitkering bij levens lange invaliditeit (geheel of gedeeltelijk). Per 1 januari 1983 gelden de volgende verzekerde bedra gen met de daarvoor gevraagde premie: A B Premie (per 4 weken) 15.000,-/ 15.000,- ƒ0,69 25.000,-/ 25.000,- ƒ1,15 25.000,-/ 50.000,- ƒ1,73 50.000,-/ 100.000,- 3,46 75.000,-/ 150.000,- 5,19 5.000,-/ 15.000,- ƒ0,46 5.000,-/ 25.000,- 0,69 5.000,-/ 50.000,- ƒ1,27 5.000,-/ 100.000,- ƒ2,42 5.000,-/ 150.000,- 3,58 Bij overlijden of blijvende volledige invaliditeit wordt 100% van het verzekerde bedrag uitgekeerd. Bij ge deeltelijke invaliditeit wordt een bepaald percentage uit gekeerd. De polisvoorwaar den zijn van kracht over de hele wereld en dekken bij voorbeeld ook het overlij den tot 12 maanden na het ongeval. Wie bij Ahold een baan van 15 uur of meer per week heeft doet verstandig zich te melden voor deze verzeke ring. Meer gegevens staan in het handboek personeelslei- ding. Ook kan een circulaire worden aangevraagd bij de afdeling Verzekeringen op het hoofdkantoor. KC17DC - v „In de glorietijd en die heb ik mee gemaakt werk ten er negentig mensen bij Formo sa", zegt de heer AJ. Welp (74 jaar), die destijds man ager was van res taurant Formosa in de Amsterdamse Kalverstraat. In zijn Buitenveldertse flat, aan de rand van Amsterdam en Amstelveen met fraai uitzicht op het Amsterdamse Bos, graaft de heer Welp op een herfstachti ge ochtend op ver zoek van Flitsen wat in z'n werkver- leden. „Ik ben van 1946 tot 1969 dus 23 jaar manager geweest van restaurant For mosa, dat gevestigd was op het adres Kalverstraat 156, vlakbij het Spui. Dat man agerschap betekende dat ik de dagelijkse leiding van For mosa in de hoofdstad had. Het was een restaurant- tearoom met ruim 300 zit plaatsen. Het pand bestond uit verschillende zalen en wel de Spuizaal, de Midden zaal, de Kalverstraatzaal, de Achterzaal en de Voetboog zaal. Er was een ingang in de Kalverstraat en één aan het Spui. De diverse zalen lagen op verschillende niveaus, be reikbaar via kleine trapjes." „Toen Formosa het toppunt van z'n faam beleefde, had ik 90 medewerkers. Er was een keukenbrigade met een chef kok en een elftal koks, een speciale banketbakkerij met een chef-patissier, een eerste bediende, een tweede be diende en leerling-bediende. De banketbakkerij zorgde voor een assortiment gebak en taarten en tevens voor verschillende desserts." De heer Welp: „De keuken lag op de derde verdieping. Dat was dus geen optimale plaats. Met spijsliften wer den de bestellingen naar be neden gestuurd. Maar on danks dat zijn we er altijd uitgekomen." Over de gasten die Formosa bezochten zegt de heer Welp: „We hadden een se lect publiek; niet zo verwon derlijk want Formosa symbo liseerde vroeger eigenlijk de sfeer in de Kalverstraat, toen hét winkelcentrum van Amsterdam. De topjaren van Formosa la gen tussen 1946 en 1966. Twee schitterende decennia dus. „Toen ik er kwam in '46 was alles, zo vlak na de oor log, op de bon. Na een jaar Formosa-manager AJ. Welp met zijn hengel op z'n vaste stek. was die ellende voorbij en konden we volop aan de slag. Dat is dan ook ge beurd." Over de sluiting van Formo sa in mei '69: „Waarom? Om de eenvoudige reden dat de exploitatie niet meer renda bel was. Ook hadden we toen nog maar 60 mensen op de loonlijst." „Formosa heeft eigenlijk dé klap gekregen toen de vrije zaterdag gemeengoed werd. Voor die tijd hadden we het op zaterdagochtend altijd verschrikkelijk druk. dank zij de winkelende dames en he ren. Toen de zaterdagoch tend voor veel Nederlanders als werkdag verviel, werd het zienderogen stiller in ons bedrijf. Ik snap het nog altijd niet. Kennelijk bleven de mensen zaterdagochtend opeens allemaal langer uit slapen." Een tweede nadeel voor For mosa was het in die tijd toe nemende autoverkeer. Het beeld in de binnenstad ver anderde daardoor sterk en bovendien waren de par- keermogelijkheden bij lange na niet toereikend. Allemaal oorzaken die er mede debet aan zijn dat Formosa niet lan ger rendabel was. „In 1969 werd ik voor de keus gesteld: öf vervroegd pensioneren öf, als er plaats zou komen, manager wor den van een wegrestaurant. Ik was toen 61 en heb geko zen voor vrijwillige uittre ding. Daar heb ik beslist geen spijt van." Hij had er een werkzaam le ven opzitten. „We woonden boven de zaak 's Morgens om half acht opende ik de deur voor de mensen van de schoonmaakdienst. De ene dag werkte ik van 7.30 tot 19.30 uur, de andere dag van 10.30 tot 22.00 uur. Zondags waren we gesloten. De laat ste anderhalf jaar was ik om de veertien dagen op maan dag vrij." Er waren destijds vier For mosa's: in Den Haag, Hilver sum, Utrecht en Amsterdam. „Formosa Amsterdam was de laatste die sloot. De sluiting is geen emotionele zaak voor me geweest, want ik wist dat we in de rode cijfers zaten." Na z'n vervroegde pensione ring is de heer Welp nog werkzaam geweest bij de op zet van het Piazza Center in Eindhoven." Het echtpaar Welp heeft drie kinderen. De oudste zoon is in de VS handelaar in ruwe sigarettentabak, de dochter is sociologe en de jongste zoon is werkzaam als organi satie-econoom. Hobby's van Welp: „Vissen, puzzelen, lezen, schaken, bridgen, reizen en fietsen." Het jaarlijkse Ahold-uitstapje levert de heer Welp elk jaar een weerzien op met enkele vroegere medewerkers van Formosa-Amsterdam. o.m. de heer M. van der Heijden, zijn naaste assistent, en me vrouw Kothen. destijds hoofd van het buffet. „Erg leuk om hen weer eens te zien."

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 9