„Alsje binnen Aholdje nek uitsteekt, krijg je alle kans" pagina 4 Flitsen 8 uur met... Hans Huizer, Hoofd Bloemen en Planten AH Gigantisch Klok R? Goedkoper 30.000 kerststukjes Woerden Keukentje Nogmaals kerststukjes Begroting Hans Huizer 's Morgens acht uur. Op het terrein van de bloemenvei ling in Aalsmeer heerst grote bedrijvigheid. Vrachtwa gens vol bloemen rijden af en aan. Voor ons begint de dag. Voor veel medewerkers van de veiling zit die er al weer half op. Beneden in de kantorenhal ontmoeten we Hans Huizer, hoofd Bloemen en Planten AH en vanuit die functie verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de AH Bloemencentrale in Woerden. Tweemaal per week bezoekt hij de veilingen in Aalsmeer en Honselers- dijk om kennis te nemen van de ontwikkelingen en een gesprek te hebben met de commissionairs die ter plekke bloemen inkopen voor de AH Bloemencentrale. Onze ,Acht uur met..." be gint in de kantine van de veiling met koffie en een gevulde koek. Hans Huizer: „Die gevulde koek hoort er nu eenmaal bij. Dat is traditie. Je moet trouwens niet gek opkijken als je zo meteen iemand met een jong borrel- tje voorbij ziet komen want men is hier vanaf vier uur vanmorgen in de weer en het loopt dus voor velen al tegen lunchtijd." Nadat Hans heeft verteld wat we die dag zullen doen. lopen we via de traver se naar het hart van de vei ling. Dat is de plaats waar de veilingklokken hangen en waar het oeroude spel van vraag en aanbod wordt ge speeld. Wandelend over de traverse valt ons op hoe gigantisch groot de veiling is. Hans wijst aan welke bloemen wel en welke niet geschikt zijn voor verkoop in de AH's. „Bloe men verkopen in een super markt is altijd een moeilijke zaak geweest want het is eigenlijk een branchevreem de produktgroep. Bovendien is het zo dat het vooral met bloemen van het ene op het andere moment kan verande ren. Dat heeft voor een groot deel te maken met de weers omstandigheden, de kwali teit en het aanbod van het moment. Van een artikel als koffie weet iedereen exact welke kwaliteit hij krijgt, wat het aanbod is en wat de prijs is. Met bloemen is dit geheel anders. Dagelijks zal het fi liaal zich laten leiden door Het „keukentje" met v l. n. r.Flip Rom ijn, Harry te Lintelo en Hans Huizer adviezen van de bloemen centrale. Er komt een ander aspect bij dat het voor een bedrijfslei der wel eens moeilijk maakt. Stel dat hij op een dag enorm veel fresia's heeft verkocht. Natuurlijk bestelt hij onmid dellijk nieuwe. Van onze „bel"-dames hoort hij dan dat we geen fresia's hebben inge kocht omdat ze bijvoorbeeld te duur zijn geworden of omdat ze niet op de veiling worden aangeboden. Dat wekt begrijpelijk irritaties op. Het verkopen en daarmee samenhangend (af)prijzen van bloemen en planten is op zich ook moeilijk en geheel anders dan bij andere pro- duktgroepen. Het voor de halve prijs verkopen aan het eind van iedere dag doet „pijn" in een filiaal. Ook de consument zet hier kritische kanttekeningen bij. Wij zul len naar het systeem moeten dat wij, zij het in ZB, de gehele dag verkopen. Dit door middel van een uitbun dige presentatie en een dui delijke prijs, desnoods lager dan de gestelde verkoopprijs. Echter voor de consument geen afgeprijsd produkt. Dit werpt nl. twijfels op t.a.v. de kwaliteit. Zo doet de succes volle marktkoopman het ook. Hij prijst zijn artikelen gedu rende de dag desnoods voor een lagere prijs en telt aan het eind van de dag wat hij verdiend heeft. Wij zijn vaak geneigd te tellen wat wij verloren hebben. Dit is wel het belangrijkste mentale probleem wat wij moeten wijzigen." Ondertussen zijn we bij de klokken aangekomen. Aals- Willem Coremans en Hans Huizer in overleg meer heeft er acht. Het is er een drukte van belang. Op de tribunes zitten de potentiële klanten met de hand bij de knop en onder de klokken rijden karretjes met bloemen in hoog tempo af en aan. Als we binnenkomen wordt die morgen net de twintigdui- zendste transactie afgesloten en dat binnen vier uur! We maken kennis met Willem Coremans, één van de vier commissionairs die voor AH bloemen inkopen. Hij vertelt dat er per veilinguur voor zo'n slordige 2 miljoen gul den „over de toonbank gaat". Dan staan we in de veilinghal waar de geveilde bloemen op hun nieuwe eigenaar staan te wachten. Hier en daar trekt Hans een reguutje onder de bloemen vandaan. Hierop staat o.a. vermeld wat de betreffende partij op de vei ling heeft opgebracht. Hans loopt naar een container met hyacinten. Als hij dat re- <;uutje leest, kan hij een lelijk woord niet onderdrukken: „Heeft die Coremans toch weer gelijk gehad toen hij zei dat ik ze beter op de veiling kon kopen." In dit geval blijkt nl. dat vandaag deze contai ner hyacinten op de veiling goedkoper is verkocht dan dat ze rechtstreeks door ons bij de kweker werden ge kocht. Dat is typisch het risi co van de inkoop en daarbij dient ook nog gesteld te wor den dat deze situatie zich per uur zelfs kan wijzigen. Naast inkoop op de veiling betrekt de AH Bloemencentrale zijn waar ook van particuliere kwekers. Verder importeert men trosanjers uit Spanje, grootbloemige anjers uit Ita lië, narcissen uit Engeland en mimosa uit Frankrijk. Tegen een uur of tien reizen we af naar de ICA (Inkoop combinatie Aalsmeer) waar Hans een gesprek heeft met directeur W. Bruinsma over de dertigduizend kerststuk jes die hij daar heeft besteld. „Wat doen de tulpen van morgen?" Onderweg naar de Bloe mencentrale vertelt Hans over zijn functie. „Ik ben verantwoordelijk voor Bloemen en Planten bij Albert Heijn en als zoda nig tevens voor het reilen en zeilen van de Bloemen centrale. Dat is een uniek bedrijf in Nederland en Europa. Ten behoeve van ons winkelapparaat ko pen wij centraal in, ver pakken, beprijzen en dis tribueren deze handel in een korte tijd, geheel aan gepast en gebaseerd op de specifieke eisen die bloe men en planten aan een organisatie stellen. Vaak neemt ons bedrijf het voortouw waar het gaat om nieuwe ontwikkelin gen. Toen ik een paar jaar terug met het plan voor de centrale kwam, kreeg ik ruimte voor een proef met vijftien filialen en daar is nu dit bedrijf uit gegroeid. Velen vinden dat wij als Ahold maar een statisch bedrijf zijn. Als ik dat hoor „In augustus al besloten we tot deze order over te gaan. Het is altijd weer een groot risico voor AH of deze uitein delijk bij de consument te recht zullen komen." Samen nemen de heren de geprodu ceerde aantallen t.o.v. de net binnengekomen filiaalbestel lingen door. De verschillen t.o.v. de planning zijn prak tisch nihil. In de kas van ICA staan al een kleine twintig duizend stukjes klaar. Het is een zeer indrukwekkend ge zicht. Op het moment dat u dit verhaal leest, zullen de meeste de huiskamer niet meer sieren. word ik echt boos. Als je binnen Ahold - en dat hebben al ettelijke men sen bewezen - je nekt uit steekt, krijg je, mits je plannen deugen, alle kans." Op zijn kamer aangekomen laat Hans ons zijn „keuken tje" zien. Tegen de muur staat namelijk een stelling met een vracht bloemen en planten. „We zijn bezig het verkoopmeubel wat aan te passen om met name de pre sentatie van snijbloemen in onze winkels dominanter te laten uitkomen. Tevens wordt het beprijzingsmate- riaal aangepast." Dan komen Flip Romijn en Harry te Lintelo binnen. Gedrieën gaan de heren op hun knietjes bij de stelling en discussiëren over mogelijke opstellingen. Om half twee komt Riek Beving binnen. Zij is verant woordelijk voor de verkoop aan de filialen. Samen met haar „beldames" onderhoudt zij drie keer per week con tact met de AH-filialen om het aanbod te bespreken en bestellingen op te nemen. Het gesprek gaat nu over de kerststukjes. Riek: „De af spraak is dat per container moet worden besteld. Maar er zijn nu eenmaal filialen die geen ruimte hebben om een hele container te plaatsen. Met Hans bekijk ik hoe we een en ander tot tevreden heid van de filialen kunnen regelen." Om kwart over twee stappen we in de auto én rijden rich- Zo maar één van de dertig duizend... ting Zaandam waar Hans een gesprek heeft met zijn baas Jan van Buren. Hans doet verslag over de voortgang van de nieuwbouw van de verpakkingscentrale en over de interne verbouwing. Daar na komt de begroting 1983 aan de orde. Op de terugweg halen we een vrachtwagen in die voor de bloemencentrale rijdt. Hans grapt: „Die komt terug van een tevreden klant." Als we om vijf uur afscheid nemen, krijgen we een bos bloemen met natuur lijk de gevleugelde uitspraak: „Zeg het met bloemen". Hans voegt er nog snel aan toe dat dit beslist geen omkooppo ging is om een bijzonder mooi verhaal over hem te schrijven. Hans Huizer, getrouwd, va der van twee dochters en een zoon, werd 41 jaar geleden in Haarlem geboren. Na zijn HBS besloot hij in het kruide niersvak te duiken. Zijn va der, ook kruidenier, had plan nen om over te gaan naar het zelfbedieningssysteem. Hans trad in 1961 bij AH in dienst om de kunst af te kijken. AH heeft hem echter nooit meer los gelaten. Eerst afdelings chef van de afd. AGF; daarna via pre-opening en verkoop Groente en Fruit klom Hans door tot hoofd Bloemen en Planten AH. Hobby's zijn ten nis, trimmen en uitgaan. In de winter gaat hij met de cara van op wintersport. Verder houdt hij van vakantie „vie ren" in Scandinavië. De laat ste twee jaar was de vakantie bestemming echter Zuid- Frankrijk. Dit omdat zijn kin deren met de „surf-ziekte" zijn behept.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 4