f Flexibel optreden, scherpere formule' IN RECLAME MEER NADRUK OP VERSE PRODUKTEN Flitsen pagina 3 Nieuwe directeur RJ. van Solt over Alberto: Verkeerde denkbeelden 't Gebeurt niet iedere week dat je voor zon prijs zulke mooie witlof kunt kopen. .A m Nodig De kleintjes Hoeveel mogen volgens u eerste klas karbonades kostend -r®. Aantrekkelijk Sinds het midden van het vorig jaar is ir. R.J. van Solt (34) bedrijfsdirecteur van Alberto bt Hij is de opvolger van de heer P.J. van Wissen, die zijn dienstverband met Ahold heeft beëindigd. De titel ingenieurvan de heer Van Solt - hij beeft een werktuigbouwkundige opleiding - zullen velen opmerkelijk vinden voor een directeur van een drankendetailhandelsbedrijf. Zelf vindt hij dat hij alleen maar baat heeft bij zijn opleiding: „Goed en constructief met cijfers kunnen omgaan, logisch denken en daarmee creatief zijn, dat alles komt zeer van pas in het detailhandelsvak." Zijn sporen heeft hij er in derdaad al mee verdiend bintien Ahold. In 1976 trad bij in dienst om zich eerst vanachter zijn bureau bezig te houden met de distributie. Jxiter werkte hij in 3-ploegendienst in het DC-Zaandam, werd betrokken bij de distributie van Etos en kwam daarna bij Simon terecht. Daar voerde hij enige speciale projecten uit om vervolgens tot zijn benoeming bij Alberto te fungeren als districtsleider Simon. Nu de beer Van Solt een half jaar in zijn nieuwe functie werkzaam is, sprak Flitsen met hem. Aandacht voor „de kleintjes" blijft bij AH, maar Wijn, gedistilleerd, bodemprijzen, matigingsbe- leid, vakontwikkeling van medewerkers, de rela tie Ahold/Alberto zijn vanzelfsprekend onderwer pen die aan de orde komen in het eerste gesprek dat Flitsen heeft met de nieuwe directeur van Alberto bv, ir. RJ. van Solt, sinds een half jaar in functie. Maar eerst citeren we hem wat betreft de kern van het beleid dat hij en zijn management team voor de komende tijd hebben uitgestippeld: „Na de zogenaamde „upgrading" van Alberto gedurende de laatste jaren richten we ons nu met name op flexibiliteit en verscherping van de winkelformule. Met flexibiliteit doel ik dan op ons bedrijf als geheel, niet alleen op de filialen apart. Dat zou zelfs mobiliteit van de medewerkers kunnen inhouden als we bijvoorbeeld een filiaal moeten verplaatsen. Met die uitgangspunten is het in deze tijd mogelijk het belang van ons allemaal te dienen." Een kernachtige uitspraak van een ontegenzeglijk enthousiaste nieuwe directeur. Als we het hebben over de verscherping van de winkel formule komt ook de positie van Alberto als slijter aan de orde. „Dit jaar staat die posi tie weer heel nadrukkelijk op onze agenda. Het gaat erom in ieder geval een voor de consument heel duidelijke plaats te kiezen. Welke die is, is misschien niet eens belang rijk, als hij maar duidelijk is. Maar natuurlijk zullen we wel de o.i. beste positie kie zen. Over enige tijd kom ik daar graag op terug." In het kader van de verscher ping van de winkelformule komen we op wijn. „Wijn is voor de slijter heel belang rijk. Daar valt iets te verdie nen. Op gedistilleerd zijn de marges te gering. Uit onder zoek is gebleken dat onze gemiddelde wijnklanten bij het binnenkomen in de win kel eerst een prijskeuze heb ben en daarna de keuze voor rood of wit. Daarom hebben we besloten onze indeling van wijn in de filialen naar prijsklassen te gaan doen. Eerst een paar meter wijn tot 5,-, dan ruimte voor wijnen van 5,- tot 7,50 en daarna wijnen boven de 7,50. Bin nen deze vakken hebben we rood, wit en de „restgroep" van bijvoorbeeld rose's per plank gegroepeerd. Al met al vrij revolutionair, als we be denken dat het gebruikelijk is de wijnen per land en per wijnstreek op te stellen.'De heer Van Solt voegt eraan toe dat er nog meer plannen zijn op wijngebied, maar daar over kan hij nog niet uitwij den. Het accent van de vakontwik keling van de medewerkers in de filialen zal dit jaar ook op wijn liggen. .Assorti mentskennis laten we cen traal staan. Zo willen we elke veertien dagen al onze mede werkers „verplicht" een be paalde wijn laten proeven en hun oordeel vragen. Het gaat mij er niet om van iedereen een deskundig vinoloog te maken. Maar het vermogen om een algemeen advies aan klanten te kunnen geven acht ik essentieel." De Weduwe Visser En dan het gedistilleerd „Het speciaal voor Alberto ont wikkelde en alleen daar ver krijgbare merk De Weduwe Visser doet het goed. Het is een A-merk dat bij ons beter loopt dan de merken met een algemeen bekende naam." Bij het praten over gedistil leerd komen vanzelfspre kend ook de bodemprijzen aan de orde. De heer Van Solt vindt bodemprijzen geen goed woord. „Wij spreken van doorbraakprijzen. In week 43 van het vorig jaar hebben wij afgezien van de lopende prijsafspraken met de leveranciers van gedistil leerde dranken, die waren gemaakt om rust in onze markt te houden. Er is nader hand even wat onrust ge weest maar iedereen, de le veranciers en de handel, is niet ontevreden over het uit eindelijke resultaat. Onze verhouding met beide groe pen heeft er bepaald niet onder geleden." Wat vindt de heer Van Solt van het beleid van de over heid tegen het misbruik van sterke drank? „Er is inmiddels geen sprake meer van een ontmoedigingsbeleid maar van een matigingsbeleid. Alberto staat daar van harte achter. Via onze winkels heb ben we bijvoorbeeld ook meegedaan aan het versprei den van een folder op dit gebied. Niemand is gebaat bij overmatig drankgebruik. Wij zullen ook nooit stunten met kwantums sterke drank." En op onze vraag over het ge bruik van drank in principe: „We hebben als Alberto de overtuiging dat de mogelijk heid om samen een glas te drinken - en dan op een normale wijze - zeker een sociale functie vervult. Het brengt de mensen bij elkaar, in een café en niet in de laatste plaats ook thuis." Klein maar fijn Hoe ervaart de heer Van Solt nu Alberto als kleine werk maatschappij binnen het gro te Ahold? Op die vraag uit hij eerst zijn genoegen dagelijks te kunnen werken met een klein team (totaal 6 mede werkers op de Alberto-etage in HK-Westzijde, red.) van relatief jeugdige leeftijd. „Hier, in mijn kamer, kunnen we als het ware ieder mo ment onze managementver- gaderingen houden en vele belangrijke beslissingen di rect nemen. Maar mij valt toch wel het verschil op tus sen ons nog zeer jonge be drijf, altijd nog met wat „wil de" groeistuipen, ten opzich te van onze omvangrijke moeder en zusters, die hun oorsprong bijna honderd jaar geleden vonden. Niet alleen gaat het dan om een verschil in omvang maar ook om een verschil in levensfase. Wij zijn nog niet zo gesettled dat we ons veel, soms overbodig lijkende formaliteiten kun nen veroorloven. Hoezeer we als bedrijf vaak profiteren van alle diensten vanuit onze moedermaatschappij, we hebben daar ook wel eens moeite mee. Al was het maar dat voor de doorberekening van centraal verleende dien sten vaak voor ons bedrijf relatief hoge kosten in reke ning moeten worden ge bracht. Maar al met al geloof ik dat we met Alberto ons mannetje staan." Wordt Alberto groter? „We hebben nu 68 filialen en 1 franchise-filiaal. Expansie plannen zijn in studie. De aangekondigde eventuele overname van winkelpanden van Simon is niet doorgegaan wegens ongeschiktheid van die panden binnen onze for mule. Maar daarbuiten heb ben we in 1982 drie nieuwe vestigingen geopend, in Goes, Rosmalen en Zwolle, en een ander pand in Zwolle gewisseld." Ook in het nieuwe jaar 1983, dat vrijwel zeker nóg moeilijker wordt voor consument en be drijfsleven dan de afge lopen jaren, gaat Albert Heijn er weer krachtig tegen aan. Er zal fors worden geadverteerd om allen die het nog niet wisten, van de aan trekkelijke AH-formule te overtuigen. Daarbij zal bovendien sterker dan ooit de nadruk worden gelegd op het grote aantal verse pro- dukten dat thans in het assortiment wordt ge voerd. Want Albert Heijn is niet alleen (de groot ste) kruidenier, maar bovendien slager, bak ker, groenteboer en zuivelhandelaar. In alle ongeveer 450 filialen zijn zuivelprodukten, aardappelen, groente en fruit verkrijgbaar, alsmede verpakte vleeswaren en verpakt brood. In rond 400 win kels bovendien vers vlees en gevogelte en in ongeveer 300 filialen daarenboven nog eens onverpakt brood en verse vleeswaren. Verse produkten van een uit stekende kwaliteit en niet duurder t.o.v. an dere aanbieders in de markt. „Dit alles is, zo denken we, nog bij té weinig con sumenten bekend", zegt de heer W. Huinder (35), publiciteitscoördinator bij Albert Heijn, „en daarom hebben we besloten dit jaar maar eens goed duidelijk te maken dat AH ook op het gebied van verse artikelen heel veel goeds en voordeligs te bieden heeft." Uit de eerste advertenties van 1983 is dat inmiddels al Tot slot, Alberto in 1982 en 1983? Afgelopen jaar hebben we niet helemaal gedraaid volgens het gemaakte plan. De laatste weken wa ren echter zeer hoopge vend, wellicht ook naar aanleiding van onze door braak van de prijzen. In dit jaar verwachten we toch wel een stagnerende markt die een bijstelling van de strategie vereist. Maar als we dat goed doen, geloof ik dat we er zeker komen. Voor mijzelf hoop ik dat ik er werkelijk toe kom mijn plan om twintig procent van mijn tijd langs de filialen te gaan te ver wezenlijken om ter plek ke medewerkers, klanten en concurrentie te horen en te zien. Maar ja, helaas laat je je maar al te gemak kelijk afleiden - is dat nu wel het juiste woord? - door de „beslommerin gen" op kantoor." gebleken: er werd op indrin gende wijze aandacht ge vraagd voor verse artikelen van hoge kwaliteit tegen een bijzonder lage prijs. Uiter aard met de bedoeling om nieuwe klanten te trekken, maar toch vooral om bestaan de klanten die bij Albert Heijn niet al hun verse artike len kopen, naar de versafde lingen te trekken. Huinder: „Inderdaad, ook dit laatste is zeker de opzet. Want er zijn nog altijd vaste klanten die hun vlees, groenten, zuivel produkten e.d. kopen in b.v. de speciaalzaken. Wellicht omdat zij nog steeds denken dat verse produkten niet in een „kruidenierswinkel" thuishoren of van mindere kwaliteit zijn. Nou. die denk beelden gaan niet op en daar om gaan we er wat aan doen." Meer aandacht dus voor het verse, maar zal dat niet „ten koste" gaan van de attentie voor het overige assorti ment? De heer Huinder: „Nee, onze „normale adver tenties" in bijna alle dagbla den van Nederland blijven gehandhaafd: de zgn. inge zonden mededeling op maandagavond en dinsdag morgen met speciale groen te- en vlees-aanbiedingen die twee dagen geldig zijn en ook onze woensdag-advertentie met de week-aanbiedingen." Uitingen die hun succes be wezen hebben in 1982. „De woensdag-annonce zal de komende weken echter beginnen met in te haken op het vers-thema. Bovendien komt er de le periode nog een donderdagavond- en vrij dagochtend-advertentie waarin tevens aandacht wordt gevraagd voor een vers produkt." Daarbij blijft AH „op de klein tjes letten". Ook de adverten ties in 1983 zullen blijven voortborduren op dit thema dat begin 1981 in grote recla- mecampagnes werd gelan ceerd en waardoor - wellicht weet u het nog in de levensmiddelendetailhandel nogal wat beroering ont stond. Op 30 en 31 december van vorig jaar heeft Albert Heijn er opnieuw geen twijfel over laten bestaan dat ..de klein tjes" belangrijk zijn en blij ven, vooral in deze tijd die van iedereen verlangt zorg vuldigheid te betrachten in het uitgavenpatroon. In één hele pagina werd het Neder landse volk voorgehouden dat „oliebollen bij ons maar één keer per jaar goedkoop kunnen zijn", maar in twee hele volgende pagina's wer den talrijke artikelen ge noemd die bij AH het héle jaar goedkoop zijn. Daarbij zal (ook opnieuw voor radio en televisie) dui delijk worden gemaakt, dat Albert Heijn bovendien een groot en uitstekend pakket huismerken in huis heeft. Al met al een aanzienlijke uitbreiding en verdieping van de reclame-activiteiten dus waarop in de winkels zelf uiteraard adequaat zal wor den ingehaakt, immers adver teren kan wel de „klanten- stroom" op gang brengen maar in de winkel zal blijken of klanten tevreden zijn met onze versafdelingen- De activiteitenuitbreiding is volgens Huinder een lo gisch vervolg op de in 1981 ingeslagen weg, zeker in het licht van de verdere daling van het besteedbaar inko men. die de concurrentie strijd in de levensmiddelen detailhandel mogelijk zal aanscherpen. De publiciteitscoördinator meent, dat Albert Heijn zich in een uitstekende positie bevindt, namelijk in het mid den van twee uitgesproken marktsegmenten, waarvan de „bovenkant" bestaat uit spe ciaalzaken en vrijwillig filiaal bedrijven (slagers, bakkers, groentezaken) met hoge prij zen omdat ze veel „toege voegde waarde" hebben (diep assortiment, service, buurtfunctie, persoonlijk contact enz.) en de „onder kant" uit de discounters e.d. bedrijven met lage prijzen en weinig „toegevoegde waar de". Huinder: „Albert Heijn overlapt beide segmenten voor een belangrijk deel, heeft beide pakketten onder één dak: enerzijds een zeer uitgebreid toegevoegde waarde assortiment (boven kant/vers artikelen, breed kruidenierswarenassorti- ment), anderzijds toch een sterk concurrerend prijspeil (onderkant/de altijd goed koopartikelen). Wij combi neren de laagste prijzen voor de dagelijkse boodschappen onderkantmet goed aange klede, plezierige en overzich telijke winkels, een uitste kende service (bovenkant) en een breed assortiment. „Dat is de kracht van de Albert Heijn-formule en van daaruit zullen we ook in dit nieuwe jaar uitbouwen wat we hebben en blijven wat we zijn: onbetwist leider in de levensmiddelenmarkt.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 3