Werkmaatschappijen Wijncursus Alberto-beheerder Huib Kalkman schot in de roos ^10 Etos-kantoren naar het Onderscheiding „Blauwe pand" voor BI-LO's nieuwe logo In de nieuwe vakantiekrant staat de naam „Ostara" borg voor kwaliteit pagina 10 Flitsen Research Etos Kritischer Vakantiekrant Buitenlucht Henriëtte Vis, part-time medewerkster in het Alberto-fïliaal aan de Rozengracht in Amster dam, staat niet meer met haar mond vol tan den als klanten moeilij ke vragen op haar afvu ren. Toch waren er tot voor kort momenten dat ze door klanten in verlegenheid werd ge bracht: „Deze fles wijn is prima. Hoe ik dat weet? Eh, nou, eh, ja. Wel, mijn baas heeft de wijn geproefd." Ze werd dan aangekeken alsof ze haar vak niet ver stond. Dat soort „hachelijke" mo menten zullen zich nu bijna niet meer voordoen, want Henriëtte volgt op dit mo ment de „cursus" van haar bedrijfsleider Huib Kalkman. Het was hem niet ontgaan dat zijn medewerkers af en toe een antwoord schuldig moesten blijven. Hij boog zich over dit probleem dat volgens hem om een oplos sing schreeuwde. Huib: „Ik denk dat ook onze vaste medewerkers moeten kunnen vertellen wat voor wijn er onder de kurk zit. Toen ik dat besefte, ontstond het idee om een proeverij- cursus) te organiseren, waarbij natuurlijk ook wat over wijnen op papier gezet moest worden." Huib ging enthousiast aan het werk. Avonden achtereen snuffelde hij in allerlei wijn- boeken. Vele wetenswaardig heden over wijn schreef hij op. Resultaat: zeventien kant jes tekst, die door Marianne Bakker van het Alberto- hoofdkantoor keurig werden uitgetikt. Met dat „handboek" werd in Op 29 november jl. ver huisde Etos van de Oost zijde naar het „Blauwe pand" in Zaandam waarin sinds maart 1981 ook het distributiecentrum van Etos is ondergebracht. Een groot voordeel van de verhuizing is dat nu de Etos- hoofdkantoorm edewerkers en de distributie in één ge bouw zijn ondergebracht, waardoor de onderlinge communicatie is verbeterd. Op het hoofdkantoor van Etos zijn acht „man" werk zaam. Het magazijn met een vloer oppervlak van 3.500 m2 telt oktober de eerste cursus avond gegeven. „Meester" Kalkman behandelde die avond het onderwerp .Ap pellation Contrólée". Zijn leerlingen waren medewer kers van de Amsterdamse fi lialen Rozengracht, Beetho- venstraat en Gelderlandplein en het filiaal in Zaandam aan de Vermiljoenweg. De les werd een succes. Het vervolg kwam al op 23 november. •Ditmaal behandelde Huib, die als voorbereiding weer de nodige research had ver richt, het onderwerp „Witte wijnen van Frankrijk". Huib: „Ook die avond was een succes. Bij het behande len houden we natuurlijk wel ons Alberto-assortiment in de gaten. De meeste cursis ten die als part-timers in de diverse filialen werken zei den er bijzonder veel aan gehad te hebben." Henriëtte Vis: „Ik vond die beperkte kennis zelf ook niet zestien medewerkers die zich bezighouden met de distributie van 1.800 arti- len naar alle 71 Etos-filialen. De overige 2.200 artikelen worden geleverd via de groothandel of rechtstreeks door de leverancier. Zestig procent van de binnenko mende produkten in het DC wordt vanuit de omverpak king overgepakt in kleinere, wat bijzonder arbeidsinten sief is. Tweederde van de produkten wordt aan de filia len geleverd in rolcontainers aangezien men veelal met kleine colli werkt die, door hun kwetsbaarheid, onge- genoeg. Van deze cursus heb ik veel geleerd. Je wordt ook gemotiveerder." Dinsdagavond 14 december volgde deel drie van de cur sus toen de wijnen uit Spanje, Portugal en Italië aan de orde kwamen. Op de vierde avond gaat men dieper in op die uit West-Duitsland en Oosten rijk. Huib: „We zullen bekij ken wat we in de toekomst verder met deze cursus kun nen doen. De tekst is natuur lijk niet helemaal volledig. De basis voor de wijnkennis is echter wel gelegd. Uit bouw van die kennis door veel Ieren, maar vooral proe ven is noodzakelijk." Op de cursus wordt niet al leen geproefd, maar Huib vertelt over eigenschappen, land van herkomst, streek, kwaliteit, karakter, enzo voort. Huib tot slot: „En we vergelijken niet alleen naar herkomst maar vooral naar prijs." schikt zijn om op pallets te worden vervoerd. Per jaar worden vanuit het Etos-DC ruim anderhalf miljoen colli naar de filialen gedistri bueerd. De Etos-vestigingen, met in totaal 550 medewer kers, bestellen sinds septem ber van het vorig jaar alle maal via het zogenaamde Or der Entry-systeem. Met een handterminal en een leespen neemt men in het filiaal de voorraad op. Via de telefoon „noteert" de computer op het hoofdkantoor de bestel lingen uit de terminal en bin nen 48 uur zijn de produk ten op de plaats van bestem ming. „Waarom ik dit doe? Ener zijds is het de liefde voor het vak en anderszijds is het zo dat de consument steeds kri tischer wordt. Vroeger kon je volstaan met „deze wijn is goed en die niet". Tegen woordig moet je kunnen ver tellen waarom! Je moet door goed advies te geven vertrou wen kunnen opbouwen. Er staat ergens geschreven: „Kies uw slijter zoals u uw beste vrienden kiest" De lessen blijken in de prak tijk reeds vruchten af te wer pen. Hij kijkt daarbij naar Henriëtte Vis, die haar ver haal vertelt: „Er kwam enige tijd geleden een man in de winkel en die vroeg: „Is Huib er niet?" Ik zei „nee", maar ik wil u ook wel helpen." Die man moest iets hebben voor een etentje met haas als hoofdgerecht. Nu loop ik op een bepaalde wijn af waarvan ik weet dat die erbij kan. Ik had die man vóór de cursus gewoon niet kunnen hel pen." Onlangs heeft BI-LO's president Lawson Saul een onderscheiding in ontvangst genomen voor het nieuw ontworpen beeldmerk van het be drijf. De onderscheiding werd gegeven door de Ka mer van Koophandel voor Greater Greenville, waar onder BI-LO ressorteert. Het logo werd ontworpen door Landor Associates uit San Francisco en werd vorig jaar op grote schaal geïntroduceerd via de re- „In het verleden ope reerden de vijf Ostara- vakantieparken naar buiten toe volledig zelf standig, bovendien deed men dat dan niet als Ostara-park maar als bijvoorbeeld „De Zan ding" of „De Krabbe- plaat". Wij zijn tot de conclusie gekomen dat wij een andere weg moeten inslaan en wel die vanuit het aanbie den van een totaalpak ket waarbij de naam Os tara borg staat voor kwaliteit." Aan het woord is Anne P. E. Nieuwenhuis, direc teur van Ostara. De gedachtengang van Osta ra is dat de campinggast, als hij toeristisch is uitgekeken op een bepaald vakantiepark, kiest voor een ander Ostara- park, omdat hij verwachten kan dat dat andere park de zelfde Ostara-kwaliteit biedt. Directeur Nieuwenhuis: „De gast kent dan ons produkt en niets is gemakkelijker voor hem om eenzelfde produkt te kiezen maar dan op een ande re plaats. Op deze wijze blijft de gast zijn „tenten opslaan" bij één van onze parken." De nieuwe gastenbenade- ring, waarbij de naam van Ostara dus garant staat voor een standaardkwaliteit, komt ondermeer tot uiting in de vierkleurenkrant die Ostara in samenwerking met Ahead Advertising heeft ontwor pen. Met name Bert Dit- voorst en Rob Slijpen van clamemedia, de BI-LO- trucks en de eigen merkartikelen. Ahead hebben zich intensief met ontwerp en produktie van de krant beziggehouden. „De vakantiekrant, die een zgn. weekend-formaat heeft, geeft informatie over onze vier parken in Nederland en de „Wilsumer Berge" in Duitsland. Ons gehele pakket komt dus in deze krant aan bod; een beeld van eenheid in verscheidenheid dus ei genlijk." Bij de ontwikkeling van de vakantiekrant stond centraal dat de krant op verschillende manieren gebruikt zou moe ten worden. De krant moet in zijn geheel aan de potentiële gast worden uitgereikt. De vormgeving werd zo uitge voerd dat de krant, door de rug weg te snijden, vier apar te, twee pagina's tellende, brochures vormde over „De Zanding" (Otterlo), ,,'t Wolfsven" (Mierlo), ,,'t Strandheem" (Opende), en „Wilsumer Berge" (Wil- sum, W.Dld.). „De Krabbeplaat" (Brielle) en het Bungalowpark ,,'t Wolfsven" (Mierlo) hebben beide één pagina. Voor laatst genoemd park hebben we nog een extra brochure ont worpen, omdat de bunga lows, naast het daar bestaan de kampeer- en caravanpark, een aparte plaats innemen op ,,'t Wolfsven", vertelt Anne Nieuwenhuis. Je kunt met zo'n krant ver schillende kanten uit. Je zou op alle faciliteiten kunnen wijzen, maar je kunt ook zaken aangeven die niets met de faciliteiten te maken heb ben doch die meer de sfeer aangeven. Zo zijn onze gas ten minder geïnteresseerd in spectaculaire glijbanen, bub belbaden, sauna's en hoogte- zonnen. Enquêtes hebben na melijk uitgewezen dat zij vooral kiezen voor gezonde buitenlucht, ruimte, ontspan ning en gezelligheid. Daar willen wij het graag bij hou den. Een herinnering van een vakantieganger zit 'em niet zo zeer in het comfort dat hij heeft genoten dat moet vanzelfsprekend ook prima in orde zijn maar veel meer in de „pure" herinneringen. Bijvoorbeeld een eekhoorn tje dat broodkruimels pikt van een tafeltje op het terras van de bungalow." De vakantiekrant, waar van er 300.000 worden verspreid via displays in AH-vestigingen, geeft een totaalbeeld van het Ostara- vakantiepakket. De overi ge 250.000 exemplaren gaan naar AC Restaurants, VW-kan toren, alsmede naar individuele aanvra gers. Verder worden er 250.000 versneden tot de twee pagina's tellende fol ders voor de informatie per Ostara-camping.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 10