'OR-lid zijn is een kwestie van gezond verstand en hard werken AH zet franchise-project voort Ai Flitsen pagina? SSv Tijme Verhoefvoorzitter OR-Albro Tilburg: Reorganisatie Tijdbesteding Opnieuw Belangstelling zelfstandige ondernemers groot k „Ik denk wel eens: we wor den allemaal van jongsaf op geleid om later een functie te vervullen. Als men nu ook eens begon om tijdens het voortgezet onderwijs al te leren wat een onderne mingsraad is, dan zou er minder drempelvrees be staan om in een OR plaats te nemen." Het is een toekomstwens van Tijme Verhoef (50), voorzitter van de onderne mingsraad van Albro Til burg, dat werknemers die in de OR terechtkomen het werk ervoor ook met hart en ziel doen. In veel gevallen kan dat alleen maar als hij of zij weet wat dat werk in houdt en dus weet wat een ondernemingsraad is. Hoe wel je je kunt afvragen of die wetenschap de drempel vrees niet juist groter maakt. Weten wat een ondernemingsraad is, doet Tijme Verhoef onderhand wel. Nog maar korte tijd werkzaam bij Albro Tilburg, kwam hij in 1974 al in de contactcommissie terecht die in die tijd het overleg met de directie voerde. In 1975 werd de OR ingevoerd en die stuurde Tij me Verhoef als vertegenwoordiger naar de COR. De komende twee jaar blijft Tijme zeker nog lid van de OR èn als zodanig vertegen woordiger in de COR, waar hij, na een onderbreking sinds 1979, nu weer is afgevaardigd. Bij Albro Til burg zijn in juni van dit jaar verkie zingen gehouden omdat, in ver band met een reorganisatie, de ou de OR bij de concernverkiezingen in april 1981 niet is opgestapt. Dit dank zij een handtekeningenac tie van de medewerkers die von den dat de OR moest blijven zitten totdat de hele operatie was afge rond. Albro heeft namelijk in die tijd een deel van de produktie overgedragen aan derden waarbij 50 werknemers zijn overgegaan naar Jamin. In mei van dit jaar zijn de laatste medewerkers in dienst getreden bij Jamin. Pas daarna zijn verkiezingen uitgeschreven. De reorganisatie in 1981 was voor Tijme Verhoef het moeilijkste jaar van zijn OR-tijd. „Ik had gehoopt nooit een dergelijke adviesaanvra ge mee te hoeven maken. De ge heimhouding die je wordt opge legd door een directie, de weke lijkse vergaderingen, het veelvul dig raadplegen van deskundigen en het traject waarbij het Sociaal Plan moest worden getoetst, vergen veel inzet van OR-leden. Ons doel was om met een eensluidend ad vies te komen. Dat is gelukt, hoe wel drie OR-leden zouden over gaan naar Jamin. Er zijn OR-leden die dat fysiek en psychisch niet hebben aangekund." Toch vertelt hij met enige trots: „Maar de OR heeft goed gewerkt. Ik heb de mensen bij hun afscheid kunnen zeggen: .Jullie gaan weg maar met een Sociaal Plan dat anno 1982 een heel goed plan is." Voor Tijme Verhoef is OR-werk iets waarvoor je kiest en waarvoor je je ook voor de volle 100% inzet. „Dat wil zeggen dat je er veel tijd in moet steken: vergadertijd, maar ook tijd om die voor te bereiden, om van alles te lezen en te Ieren over de OR. Dat was vroeger alle maal thuiswerk en dus een belas ting voor je gezin. Door de handte keningenactie heb ik besloten te blijven, maar dat moest ik thuis wel kunnen „verkopen". Er is toen een gesprek geweest met onze toenmalige nieuwe directeur, de heer Van Rooten, waarin werd be sloten dat ik iedere woensdag zou worden vrijgesteld voor OR-werk en dat onze secretaris daaraan vier dagen in de week 2'/2 uur kan be steden." „Woensdag OR-dag" is nu genoeg zaam bekend in de Albro bakkerij. Verder laat de OR via interne me mo's weten waar en wanneer ze hoe en wat doet. „Door die vaste dag en omdat iedereen weet wat je doet, krijg je ook niet te horen: die Verhoef is alweer weg. Men erkent nu dat OR-werk óók werk is. Ieder een, van hoog tot laag, krijgt te zij ner tijd met die OR te maken. Na zo'n reorganisatie zien de mensen wat de OR voor hen betekent en uit de handtekeningenactie blijkt wel de erkenning door de Albro- medewerkers. Van de notulen la ten we altijd 75 kopieën maken. Ze zijn binnen drie dagen weg. Ook dat geeft een stuk betrokkenheid aan net zo goed als de kritiek die erop volgt. Dat is prima want het geeft aan dat men meedenkt. Opgelucht na de „reorganisatie- klus" is de - zeven leden tellende - nieuwe Albro Tilburg-OR aan de zittingsperiode begonnen. Met steun van de drie ervaren OR- leden zullen de vier nieuwe leden zich door de moeilijke beginperio de heen kunnen worstelen. ,Je zit er met zeven verschillende men sen in. Je moet dus leren begrip voor elkaar op te brengen. Boven dien moet je de meningen van die verschillende mensen bundelen tot één, want anders is overleg met de directie onmogelijk. Het is alle maal een kwestie van gezond ver stand. Zo moet je ook zien welke problemen er buiten de OR om, bijvoorbeeld direct met een chef, kunnen worden opgelost en welke zaken wél zo belangrijk zijn dat ze in de overlegvergadering moeten worden besproken. Zo voorkom je discussies over futiliteiten, waar door meer tijd overblijft voor be langrijker dingen. Maar wel resteert nog de dis cussie over de vraag: „Wat is be langrijk." Net zoals over de vraag: „Hoeveel informatie moet een OR krijgen?". „Ik vind dat een OR vragen moet. Dan krijgt men ook de informa tie op het moment dat er nog wat mee kan worden gedaan; op een tijd dat problemen nog bespreekbaar kunnen worden gemaakt. Een OR kan dan nog eigen oplossingen en aanvul lingen aandragen", zo vindt Tij me Verhoef. Een kwestie dus van gezond verstand en van heel hard werken. Vanaf de dag dat Albert Heijn bv bekend maakte, proeven te nemen met ff anchise-activiteiten, bleek dat de „buitenwereld" grote belangstelling had voor deze proefneming. In de loop der tijd kwamen er dan ook een groot aantal losse verzoe ken om meer informatie. Een aantal journalisten wilde ook graag interviews met de verantwoorde lijken binnen dit project. Helaas kon dat echter niet. Zoals in elke proeffase gold ook hier dat het moeilijk is inlichtingen te gaan geven aan buitenstaanders, zolang men nog niet helemaal zeker is van de zaak. Na een diep gaande evaluatie kon de heer A.F. Constandse echter tij dens de laatstgehouden BL- dag te Scheveningen bekend maken dat Albert Heijn defi nitief doorgaat met de fran- chise-activiteiten. Dat was dan ook de reden voor de afdeling Public Relations om, in samenwerking met de af deling franchise van Albert Heijn, gevolg te geven aan de verzoeken om interviews. Besloten werd om dat tijdens een persbijeenkomst te doen. Deze werd gehouden op 15 november jl. in het hoofdkantoor te Zaandam. De heer Jeroen B. Hunfeld, manager franchise-activitei- ten, ging dieper in op de ervaringen die opgedaan werden tijdens de proefpe riode. Winkels die voorheen onder een andere naam gevoerd werden, behaalden nadat ze als AH-winkel waren hero pend, een omzet die gemid deld 40% hoger was. Op dit ogenblik zijn er 22 franchise- vestigingen die gezamenlijk een omzet realiseren van on geveer 100 miljoen gulden. Alle franchisers van dit ogen blik zijn zelf naar Albert Heijn toegekomen. Mede gezien het groene licht dat door Raad van Bestuur en Onder nemingsraad werd gegeven voor deze nieuwe activitei ten zal Albert Heijn nu echter zélf kandidaten benaderen. Men denkt deze te vinden in woonkernen die te klein zijn voor „eigen" filialen van Albert Heijn. Daarom heeft men vooral belangstelling voor dorpen met een om vang van 3 000 tot 10.000 inwoners. Daarvan zijn er zo'n 400 in Nederland. In die plaatsen zal worden gezocht naar plaatselijke, zelfstandige ondernemers die hun bedrijf onder de AH-vlag willen brengen en toch hun zelf standigheid willen behou den. De kennis die Albert Heijn in de afgelopen 95 jaar heeft opgebouwd, gekoppeld aan de lokale kennis van een zelfstandige, maken onder deel uit van de succesformu le van een ffanchise-filiaal. Natuurlijk komen daar nog meerdere zaken als vesti- gingspunt, personeelbeleid en kwaliteit bij kijken. De zelfstandige ondernemer be taalt 3% van zijn jaaromzet als vergoeding aan Albert Heijn. Daarvoor loopt hij mee in alle reclame-activiteiten, krijgt - meestal - een lagere inkoopprijs voor zijn produk- ten en heeft vaak lagere ex ploitatiekosten, aangezien Al- bert Heijn een aantal activi teiten voor hem verzorgt. Medewerkers van franchise- filialen blijven gewoon in dienst van de zelfstandige ondernemer. Wel kan gebruik worden ge maakt van AH-trainings- programma's voor staf en personeel. De voordelen voor Albert Heijn in de fran chising liggen onder meer in een betere verdeling van dis- tributiekosten en een betere verdeling van de zogenaam de andere vaste kosten. Franchise-filialen zijn ver plicht minimaal 90% van de artikelen bij Albert Heijn in te kopen; voor de overige 10% zijn zij vrij. De belang stelling van de kant van de zelfstandigen is op dit mo ment erg groot. r\XM/Wi Feestdagen gaan wij vieren zoals allc\ jaren in eigen kring met de kinderen en kleinkind Hopende op een prettig afscheid bij m'n pensionering in januari 1983 en dat ik mij dan geheel weer kan wijden aan m'n grootste hobby, het breien ttienne-de Wal B H Paulus Buysstraat 2613 HM Delft AH zelfbedie ning kantinebeheerster 5834 L v. Altena 34 Delft M A C. Pijlman. Orteliuskade 113 1056 NN Amsterdam Etos le verkoopster 7318 De beste herinnering \oor mij per soonlijk is de aankoop van een nieuw orgel, met ontelbare mogelijkheden en waar ik geweldig blij mee ben Ik verwacht niet iets speciaals maar hoop dat de economische toestand zich verbetert. j

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 7