„Er is niets mooiers dan in volkomen stilte naar beneden te zweven" Filiaal 5818 won voetbal toernooi Veghel won MIRO- zaalvoetbaltoernooi pagina 6 Flitsen Knoop Deltahouding Angst? sént- Jus '382- de Amwmim? r~X~~y 23. Mf vewmM:ivo? o 0 o y- r~~~-ik* o° o l f Voor Annet Bouman (26) en Joke Sluis (22), beiden werkzaam als commer cieel assistente bij Albert Heijn in het hoofdkantoor, Ankersmidplein te Zaan dam, is parachutespringen niet zomaar een bevlie ging. Deze dames hesen zich afgelopen zomer op het eiland Texel voor het eerst in de springoverall en daarmee ging voor hen een reeds lang gekoester de wens in vervulling. Nu behoren ze tot de catego rie sportliefhebbers die op de achterruit van hun auto hebben staan: „Para's do it in the air". Annet: „Een jaar of tien gele den stond ik in Zwitserland op een camping. Vlakbij was een para-vliegveld. Helaas was ik nog maar zestien, dus ik mocht wettelijk gewoon nog niet met een valscherm naar de aarde zweven." Joke maakte tijdens haar vakantie op Mallorca kennis met para- sailing (een parachutist voortgetrokken door een speedboot). „Ik wilde dat nog wel even proberen voor we teruggingen, maar mijn vriendinnen raadden dat af." Ex-verkoopleider Wim Stol- werk van Albert Heijn, in zijn vrije tijd freelance para- instructeur op Texel, wist tijdens zijn trouwdag Joke en Annet over te halen om een cursus parachutespringen te gaan volgen op Texel. Op de dag van zijn huwelijk, dat in Breukelen werd gesloten, sprongen namelijk een paar vrienden van hem (met een zgn. squarematras) naar be neden. „We hadden al het een en ander aan foldermateriaal in mensen die net voor het eerst hebben gesprongen, dan verlang je er gewoon naar." Annet: „Natuurlijk ben je wel wat nerveus, maar dat hoort bij de voorbereiding op de sprong." Maandagmiddag was de vuurdoop voor Joke en An net. Eerst haalden ze de para chutes op en kleedden ze zich in springerstenue (over all, helm en hoge schoenen). Daarna stelden ze zich op in rijen van vier. „De „jump master" (instructeur) con troleert of alles goed zit en dan is het wachten op het vliegtuig dat ons omhoog zal brengen voor de eerste sprong. Als het toestel arri veert, stapt de zgn. „stick" groep in en spreekt de jump master het springpunt af met de piloot. Dat geeft hij dan ook aan ons door. Vervolgens maakt hij de „static line" vast aan een beugel in het vlieg tuig. Die lijn zit met een elastiekje aan de parachute vast en tijdens de sprong trekt die de parachute uit de rugzak („container") en breekt daarna af. Al springend en we deden dat van 2000 voet 700 meter) draait men zich 360° om zich te oriënteren op het aangegeven landings- punt. Op het moment dat je het vliegtuig verlaat neem je onmiddellijk de Delta houding aan. Dat betekent armen en benen spreiden en het lichaam hol maken. Dan is het wachten op het mo ment dat de parachute zich opent en je zweeft", aldus een enthousiaste Annet die werkelijk iedereen wil over halen om een cursus para chutespringen op Texel te volgen. Joke: „Het naar bene den zweven is het mooist van Annet Bouman links) samen met haar sportvriendin Joke Sluis. huis en tijdens onze dagelijk se lunch in het bedrijfsrestau rant hebben we de knoop doorgehakt en besloten een para-cursus te gaan volgen", vertelt Annet. Voordat de da mes naar Texel togen, wer den eerst de benodigde pa pieren ingevuld en moesten ze een sportkeuring onder gaan. Als men denkt dat men op Texel gelijk met de eerste de beste „kist" naar boven gaat om te springen, dan komt men behoorlijk bedrogen uit. Joke vertelt dat de eerste twee-en-halve dag werden doorgebracht met theorie lessen. Je leert van alles wat te maken heeft met het sprin gen en voor je werkelijk je eerste sprong gaat maken, moet je kunnen dromen wat je moet doen als er iets fout gaat en welke handelingen je moet verrichten om dan netjes met de beide beentjes op de grond te komen. Als je springt en de lijnen waaraan het valscherm vastzit, in el kaar zijn gedraaid, dan noemt men dat een „twist". Om dat op te lossen moet men de banden („risers") waaraan men hangt zover mogelijk van elkaar wegdrukken en met de benen een fietsbewe- ging maken. Over het alge meen opent de parachute dan goed." In alle andere gevallen moet echter de noodparachute worden gebruikt en afhanke lijk van de „mal function" (niet goed functioneren van de parachute) wordt geko zen voor een langzame of snelle openingsprocedure van de noodchute. „Het lijkt natuurlijk allemaal wat dra matisch, maar bij het sprin gen zelf gebeuren maar heel weinig ongelukken. Over het algemeen beperkt de schade zich tot wat enkel- en been breuken. Springen is echt niet gevaarlijker dan bijvoor beeld skiën." Op de vraag of Joke en Annet bang waren voor de eerste sprong, antwoordt Joke: „Na die eerste dagen van uitge breide theorie kom je tot de conclusie dat er eigenlijk niet zoveel kan gebeuren. Je wordt steeds optimistischer en als dan de enthousiaste verhalen loskomen van de alles. Het is doodstil om je heen en je hebt een fantas tisch uitzicht over Texel. Dan valt pas op hoe mooi het eiland eigenlijk is. Ondertus sen moet je natuurlijk niet hangen te dagdromen want het is zaak dat je zo dicht mogelijk bij het aangegeven landingspunt terechtkomt. De laatste vijftig meter kun je niet meer bijsturen en dan moet je maar afwachten waar je terechtkomt. De eerste keer heb ik er niet veel van gemaakt, want ik kwam mid den in een maïsveld terecht. Tot overmaat van ramp ging de wind er ook nog eens een keer met mij en de chute vandoor zodat ik een aantal meters werd meegesleurd." Ook Annet heeft een aardige misrekening begaan. In plaats van bij het landingskruis te recht te komen, landde ze in een sloot. „Dat hoort er alle maal bij en het houdt ons echt niet tegen om het vol gend jaar ons B-brevet te gaan halen. Wie eenmaal het avontuur van het zweven te pakken heeft gekregen, raakt eraan verslaafd. Om de prijs hoeft men het echt niet te laten want een springcursus (brevet A inclusief WA- verzekering, inschrijfgeld en acht sprongen) kost nog geen 600.- en dat vind ik persoonlijk niet duur voor zo'n onvergetelijke week die overigens gewoon een deel van een vakantie op Texel kan zijn", besluit Annet. Onlangs werd een voetbal toernooi gehouden waarbij het Albert Heijn-filiaal uit de Amsterdamse Vijzelstraat centraal stond. Een achttal bedrijven, dat meer of min der te maken heeft met dit in het centrum van de hoofd stad gelegen filiaal, had inge schreven voor dit toernooi. De Albert Heijn-vertegen- woordigers waren aan hun stand verplicht te winnen, wat ze ook deden. Via een 0-0 gelijkspel in de wedstrijd te gen Therma Isolatie en een 3-0 overwinning tegen Nij- boer werd de finale bereikt. De uiteindelijke winst ont stond door het enige doel punt in die wedstrijd tegen de Tabakhoek. Op de foto de winnende Albert Heijn- vertegenwoordigers. Het jaarlijks MIRO- zaalvoetbaltoemooi speelde zich 31 oktober jL af in het Brabantse Veghel. Voor de Veghelse DC-medewerkers was dat een erg drukke dag. Buiten het feit dat zij, onder de bezielende leiding en coördinatie van mevrouw M. de Laat, tekenden voor de organisatie, moesten zij ook hun vorig jaar behaalde titel verdedigen. Niet geheel en al zonder strijd slaagden zij daar in. Na het nemen van strafschoppen lieten zij MIRO-Maastricht achter zich en gingen wederom met de eer strijken. Dat betekent dat DC-Veghel volgend jaar weer dit traditionele zaalvoetbal- toernooi moet organiseren. Op de foto: het winnende team, bestaande uit Henk La nen, Vincent Hofland jan van Grunsven, Wim van Tiel, Dirk Plug, Leo Papenhoven, Jan van de Acker, Thijn van de Elzen en Leon Nolle (kee- per). I f WVoorjaarsvakantie op de Can arische rxjr V II F I I..I.r».. mi,.-. V ,-> Ft' r' Eilanden. De „slechtste", mijn vakan tie in Zuid-Frankrijk in juni 1982 waar men mijn auto weggehaald heeft Zakelijk: 'n jaar waarin prettig te werken is. Privé: 'n verbouwing aan ons huis. HA M.Jansen Baromcsingel 15 5262 KB Vught AHSM BL 1128

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 6