Het is goed werken met Madrilenen" pagina 2 intsen De heerJ. vanRooten, directeur Ahold Espaiia Galerias tm de ddmdoal <m*f/ „Tweede poot" „Menselijke factor" 42 uur Niet denken maar doen Y(®x K-L5J n Sinds een zestal jaren heeft Ahold een werkmaat schappij in Spanje: Ahold-Espana. Directeur is vanaf mei 1982 de heer J. van Rooten, die in 1963 als kruidenierswarenbediende bij Albert Heijn begon. Na een brede Nederlandse ervaring als bedrijfsleider van supermarts, hoofd van de afde ling Opleidingen, directeur van Etos bv en van Albro Tilburg, ziet deze Brabander nu de Spaanse detailhandel onder ogen vanuit de Aholdvesti- ging in Collado-Villalba, 40 km ten noorden van Madrid. „De structuur van de de tailhandel is hier in Span je ook nu nog radicaal anders dan die in Neder land", zegt de heer Van Rooten ons. „Eigen lijk is er iets vreemds aan de hand. Vanuit Neder landse ervaring zou je ver wachten dat de ontwikke ling hier stap voor stap was gegaan: eerst 't kleine bedieningswinkeltje op de hoek, dan een zelfbe dieningszaak, dan steeds grotere supermarkten, en ten slottte de hypermark- ten. In Spanje is tenminste één fase overgeslagen, na melijk die van de grotere zelfbedieningswinkels en supermarkten. Dit laatste is inmiddels ruimschoots hersteld. Nu, eind 1982, zie je aan de ene kant een sterk onderont wikkelde detailhandel, met weinig commerciële formu les (nauwelijks grootwinkel bedrijven en vrijwillig filiaal bedrijven), terwijl er aan de andere kant een aantal hyper- markten draait. Hier in Ma drid al een viertal, waar er nog één of twee bijkomen. Het zijn vrijwel allemaal Franse bedrijven; plus een Engelse onderneming bij Zaragoza, en wij dan als enige Nederlanders. De Spanjaar den zélf hebben wel grote warenhuizen in de stijl van V&D of Bijenkorf ontwik keld, waarin soms een super markt is opgenomen." Maar na die sprongsgewijze groei van 1963-1975, was toch snel de rek uit de Spaan se economie ,Ja, de vooruitzichten veran derden dramatisch. Bijvoor beeld: in Spanje hadden we in het afgelopen jaar een inflatie van 14.4%, en in onze CAO kwam een prijscompensatie tot stand van 9%, zodat er 5,4% werd ingeleverd. De koopkracht is sterk terugge vallen. Dat zet een rem op de besteding, dus ook op de ontwikkeling van de detail handel." Wat de nabije toekomst gaat brengen gezien de politieke omwenteling, nu Spanje voor het eerst een socialistische regering heeft, is moeilijk te voorspellen. Wél wordt ver wacht dat de OR' en en de vakbonden meer inspraak gaan krijgen en ook dat de prijzen van de basisbehoef ten (brood, melk enz.) aan een nóg strakkere controle onderworpen zullen worden dan al het geval was, wat het niet eenvoudig maakt een redelijke winstmarge te be halen. 55 55 Een ander belangrijk verschil is, dat een detailhandelsvorm die we in Nederland al tien tallen jaren achter de rug hebben, in Spanje nog onuit roeibaar voortgaat. Ik bedoel de „galerias", overdekte ver smarkten vol kleine winkel tjes, die met gemeentelijke subsidies worden opgezet, óók in de nieuwe wijken die rond Madrid verrijzen. Wij zullen onze strategie moeten aanpassen aan dat verschijn sel." Die strategie: waarom kwam Afx>ld eigenlijk naar Spanje „Dat besluit viel rond 1974. Spanje kwam toen, uit een studie over verschillende mogelijkheden, naar voren als een interessant groeiland; plus nog de verwachting des tijds dat Spanje vrij spoedig EG-lid zou worden. Het plan van Ahold was toen onze know-how in de levensmid delenbranche te exporteren, door een aantal supermark ten in Madrid te openen en uiteindelijk over de rest van Spanje uit te waaieren. Dit laatste heeft overigens geen haast: bedenk maar eens dat er alleen al in ons huidige werkgebied van „groot- Madrid" ruim drie miljoen mensen wonen. Dat is verge lijkbaar met 1/4 van de Ne derlandse bevolking en Al- bert Heijn heeft er bijna hon- derd jaar over gedaan om de huidige dekking in Neder land te krijgen. We kunnen hier in Madrid dus voorlopig nog wel vooruit." Het oorspronkelijke plan voor Ahold-Espaiia is ten dele door de tijd, dat wil zeggen de veranderde economische realiteit, achterhaald. Het is wél zover uitgevoerd, dat we hier nu 18 supermarkten hebben. Daarnaast is in de laatste jaren een „tweede poot" onder het bedrijf geko men: 16 „superdescuentos", zelfbedieningswinkels die uitsluitend kruidenierswaren aanbieden, dus zonder de versgroepen. Als je dan de bewuste vestigingskeus maakt om dichtbij de „gale rias" te gaan zitten als een aanvulling daarop, dan blijkt dat een formule te zijn die heel goed aanslaat en waar ook een sterke groei in omzet uitkomt. Daar zullen we ons de komende jaren flink mee bezig moeten houden. Na tuurlijk zonder de voeling met de versmarkt te verlie zen, zodat we het accent weer naar de supers kunnen verschuiven wanneer Spanje daar wat meer rijp voor is. Nog een belangrijk verschil is natuurlijk de menselijke fac tor". Hoe werkt u met de Spanjaarden, en hoe werken de Spanjaarden „Om met dat laatste te begin nen: uitstekend. Er bestaat wel eens een vooroordeel over de Spaanse werklust, maar ik constateer met groot genoegen dat de neiging van onze mensen om zich voor het bedrijf in te zetten, echt bewonderenswaardig is. Goed, er is natuurlijk een verschil in mentaliteit, oplei ding en (mede daardoor) soms in efficiency. Bijvoor beeld: een middelbare detail handelschool zoals de Neder landse, is in Spanje totaal onbekend. Wij moeten ons personeel zelf opleiden, want je vindt hier buitenshuis niet één doeltreffende cursus. Het gevolg is óók dat er in Spanje een ware „rush" op goed gevormd kader plaats vindt: ik merk praktisch elke maand dat de concurrentie D. van htten IJsvogelplein 38 3334 XB Zw ijndrecht \lbert Heijn Bedrijfsleider 5501 Schiedam Op Eerste Kerstdag lekker bijkoir van afgelopen drukke week. 1 Tweede Kerstdag uit eten. daai naar de bossen om te genieten van boslucht. Dat er in mijn filiaal (5501) c< remodeling plaatsvindt. J. van Rooten probeert iemand bij ons weg te kopen. We hebben nu 360 personen full-time in dienst; part-time werken begint in Spanje nu pas mogelijk te worden. Een betrekkelijk klein deel werkt op het distributiecentrum in Collado-Villalba, waar ook de kantoren zijn; we beschikken hier over 33 hectare, dus duidelijk op groei voorzien. De plaats, op ongeveer 40 km van Madrid, was o.a. ingege ven door de goede (wegver bindingen én door het droge re klimaat, dat de opslag in het magazijn ten goede komt. In de winkels in Madrid, die over het algemeen iets min der oppervlakte hebben dan wat we in Nederland gewend zijn, werken ruim 300 Span jaarden. En ze werken hard. In Spanje zijn de winkels open van 9 tot 2 en van 5 tot 8, op zaterdag alleen 's och tends; en het kantoor hier is open van 9 tot 6 (of voor de staf, tot 7), praktisch continu. Dat wil zeggen dat onze men sen een werkweek van 42 uur maken, samenvallend met de winkeltijd. Dat is dus heel anders dan in Nederland waar de tijden losgekoppeld zijn: winkels open gedurende 52 uur, bij een werkweek van 40 uur. Die splitsing, die met part time arbeid opgevangen wordt, zal in Spanje ooit wel komen, maar zover is het zeker nog niet." Is het uurloon van het Spaan se Ahold-personeel hetzelfde als dat in Nederland „Nee, ons hele sociale beleid is geënt op de Spaanse om standigheden, want de CAO wordt per branche afgeslo ten. Trouwens, gezien de concurrentie kunnen we ons niet veroorloven om de Ne derlandse situatie hier toe te passen. De Spaanse Ahold- medewerkers verdienen wel iswaar minder dan hun Ne derlandse collega's, maar het zelfde geldt voor alle andere bedrijven." U prak ook over een andere mentaliteit ,Ja, neem bijvoorbeeld de vindingrijkheid, de bekende Spaanse improvisatie. Dat is een karaktereigenschap die juist bij een gebrek aan oplei ding of aan systematiek, waar we in de beginfase veel onder leden, erg goed van pas kwam; Daarbij is het misschien wel opvallend dat er niet zoveel uit onze ideeënbussen komt. Mogelijk omdat er bij de laatste generaties in Spanje zo ingehamerd is van „niet denken, maar doén; de baas zal wel vertellen hoe het moet". Daar ben ik een beetje allergisch voor: ik heb graag medewerkers die zelf beden ken hoe 't anders kan en daar dan over komen praten. Dat is een moeizaam proces, heel verschillend dan in Neder land. Ik weet alleen niet of men daar nu blij mee moet zijn of niet. Nederland is aan het andere uiterste van de streep terecht gekomen: daar vindt iedereen altijd dat 't anders moet, en besteed je vaak meer tijd aan praten dan aan problemen oplossen. Maar zeker het laatste half jaar beginnen wij onze men sen ervan te doordringen dat ze méé moeten denken en zelf initiatieven moeten ont plooien voor een betere toe komst van Ahold-Spanje." A co 1/PnJiiJ co ftoltw ®6 IV 7 Aft O O 6

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 2