'Prijsvergelijking objectiefste vorm van consumentenvoorlichting' Samenvoeging in- en verkoop AH voltooid BESPAAR OPFOOo .ehhohfood. Organisatiestructuur Commercieel Directoraat Albert Heijn BV per oktober 1982 Flitsen pagina 5 Miro-directeur Fred W. I. Lachotzki: Na proefperiode Miro is de laatste anderhalf jaar met enige regelmaat in het nieuws geweest. De ver klaring voortaan de goed koopste te zijn, de introduc tie van witte merken en re cent de prijsvergelijking. Vooral dat laatste heeft bui ten, maar ook binnen de Ahold-organisatie stof tot kritiek gegeven. De concur rentie gebruikt termen als „platvloers" en boerenbe- drog", terwijl in „eigen huis" op z'n zachtst gezegd sprake is van onbegrip. ^Moeten we elkaar binnen de Ahold- organisatie nu op deze ma nier aanpakken?" luidt de - vrij vertaalde - vraag. Flitsen sprak over deze kritiek met Miro-directeur Fred W. I. Lachotzki. Vindt u de bedenkin gen tegen de manier waarop Miro de. con sument benadert te recht? „Nee, als het correct gedaan wordt, is het maken van prijsvergelijkingen de meest objectieve en eerlijke vorm van consumentenvoorlich ting. Nu ruim een jaar gele den zijn wij begonnen met de nieuwe opzet van Miro. Deze leidde tot een situatie, waarin we eerlijk konden verklaren voortaan de goed koopste in Nederland te zijn. Die positie hadden we niet gekregen door een discount stijl met opengesneden do zen, schreeuwerige prijs kaarten en incidentele prijs verlagingen. Nee, we kwa men voor de dag met scho ne, heldere, overzichtelijke winkels. En om dan tóch te kunnen aantonen de goed koopste te zijn, was het han teren van prijsvergelijking noodzakelijk." Een voor ons land toch ongebruikelijk wa pen? „Dat is ten dele waar. Albert Heijn hanteerde dat in het verleden ook al. Het maakt in ieder geval je reclamevoe ring minder afstandelijk, minder vriendelijk, maar wèl directer en naar Nederland se begrippen zelfs een beetje hard. Maar bijvoorbeeld de Consumentenbond en de ANWB vergelijken de prij zen toch ook?" Miro startte vorig jaar met de vergelijking van de prijzen van een doorsnee levens middelenpakket. Dat gebeurde in de filia len, waarbij de aan dacht van de klant vooral werd gevestigd op het prijsverschil met grote winkelke tens als Edah en Jac. Hermans. Lachotzki: „Die campagne was er niet op gericht om an deren van de markt te vegen, maar wel om het publiek duidelijk te maken hoe de positie van Miro ten opzich te van die anderen was ge worden. In de jongstleden augustus begonnen campagne verge lijken we nu in advertenties onze prijzen met die van col lega's. Elke week pakken we vijf artikelen bij de kop en laten zien dat we: a. het goedkoopste zijn en b. hoe veel goedkoper we zijn dan anderen. We doen dit in combinatie met de pakket vergelijking in de winkel. Dat is ook noodzakelijk, want iedereen kan wel 5 arti kelen vinden die goedkoper zijn. Wij nemen er slechts 5, omdat uit het testen van ad vertenties is gebleken dat publikatié van een hele lijst op pakketniveau niet effec tief is." Zijn dat artikelen die speciaal voor die gele genheid in prijs zijn verlaagd? „Beslist niet. Dat zijn prijzen, die - controleerbaar - al ge ruime tijd bij ons gelden en niets te maken hebben met acties van tijdelijke aard." Waarom gebruikt u in die nieuwe opzet ook Albert Heijn als te ver gelijken concurrent? Lijkt dat niet erg veel op bevuilen van het ei gen nest. Albert Heijn is marktleider, de grootste kruidenier in ons land. Het zou toch op z'n zachtst gezegd hypocriet zijn als we in onze vergelij kingen Albert Heijn zouden overslaan. Dat zou bij het pu bliek zelfs een boemerang effect kunnen hebben in de trant van: „Appie is zeker zo duur; daarmee mag kennelijk niet vergeleken worden". Bovendien hebben wij van de Raad van Bestuur van Ahold de boodschap meege kregen dat Miro pas dan suc cesvol kan zijn in haar markt benadering als zij zich vrij in de sterk concurrentiegevoe lige markt kan bewegen. Daarbij is geen uitzondering gemaakt voor Albert Heijn, Etos of Alberto." Waarom is Miro wel gestopt met een prijs vergelijking ten op zichte van het vrijwil lig filiaalbedrijf? „De verleiding is groot om onze prijzen te vergelijken met die van Vivo, Spar etc. Het vrijwillig filiaalbedrijf heeft - bijvoorbeeld door zijn plaatselijke bekendheid met de consument - veel voordelen op ons en andere grootwinkelbedrijven. Die voordelen betekenen, in prijs uitgedrukt, dat de klant bereid is om 5 a 10% méér te betalen bij de winkel-op- de-hoek. Nu de prijzen van Miro tussen de 15 en 20% lager liggen ontstaat echter een andere situatie. Dat de verschillen zo groot zijn, rea liseren potentiële klanten zich niet altijd zo. Deson danks vergelijken wij onze prijzen met deze groep win kels niet meer via adverten ties. Een Vivo-winkelier in Weert zou nu eenmaal goed koper kunnen zijn dan bij voorbeeld een collega in Leeuwarden. Onze prijzen gelden voor al onze filialen en dus zou een prijsvergelij king met vrijwillig filiaalbe drijven in hun algemeenheid wel eens niet op kunnen gaan. Er zou ergens in Ne derland wel eens een onder dat betreffende VFB-vaandel opererende winkel kunnen bestaan die voor het gepubli ceerde merkartikel een lage re prijs berekent. Op dat as pect heeft het Vakcentrum ons gewezen. Ahold is een net bedrijf en is dus met die vergelijking gestopt. In onze vestigingen wordt overigens de plaatselijke concurrentie uit die sector wèl met onze prijzen vergeleken." U staat dus zonder enig voorbehoud ach ter het systeem van prijsvergelijking? „Inderdaad. Wij doen het erg netjes. Geen lage prijzen, die na verloop van enkele we ken ijlings worden opgetrok ken. Ik ben bereid om met iedereen in discussie te tre den over de ethische achter gronden van het Miro- beleid. En wat de kritiek be treft: ik slaap er geen nacht minder om." ~"Tr m i «g! 'Éi. 'V1* r Ou*}»*! PwTSS- iïRÏÏj i~n f liui/?*I f'"*'" fT*"* ™»»°j L9rhas-t4s^-JM iir m 220 3.13 ff =*98 «495 v 4.98 De samenvoeging van de inkoop- en verkoopafdelingen van Albert Heijn is voltooid. Na een succesvol verlopen proef op de afde ling „vers" zijn nu ook „houdbaar" en „non-food" op nieuwe leest ge schoeid. Doel van de reorganisatie: het zowel intern als extern duidelij ker en efficiënter functioneren van het commercieel apparaat. In de vroegere situatie traden inkoop en ver koop naast elkaar op, het geen in de praktijk steeds vaker problemen oplever de. Er bestond duidelijk behoefte aan een, bij en kele personen geconcen treerde, beslissingsbe voegdheid. Succes Om de theorie van sa menvoeging te toetsen werd vorig jaar november de in- en verkoopafdeling van de versgroep samen- QUALITY ASSURANCE W. Eegerdingk MARKETING SERVICES W, van der Sier COOEGEBONDEN ASSORT. (VERS) HOUDBAAR FOOD ASSORTIMENT HOUDBAAR NON FOOD ASSORT. T.D.H. den Hertog Vleeswaren P. Nol Zuivel T. v.d. laan Brood G. Oudega Zoetwaren 8. Zetlstra Diepvries C. Blaauboer D. Onrust Koffie G. Uskes* Wijnen A. G. ter Schure Conserven P. P. Brasser Diversen G. C. Rijke Dranken J. Kempenaar C. F. Bosma Landelijk NF C. P. Wiltemse Seizoen'die- renvoedïng W. M. Huibers Drogmeiica J. C. Serierse AH Extra GNF Textiel W. Ellsworth levens hootd-inkoper grondstoffen Marvelo gevoegd. „Dat is een suc ces geworden", vertelt de heer K. Dorsman, com mercieel directeur van AH. „En dat bood ons vol doende basis om verder te gaan. Inclusief de non- foodsector, die we aan vankelijk voorlopig bui ten de nieuwe opzet wil den houden, maar die nu toch ook gaat meedoen." Hij zegt bijzonder ingeno men te zijn met de ma nier waarop de nieuwe structuur door de betrok kenen is „opgepakt". Be langrijk element daarbij vormde de inpassing van Simon-medewerkers, die thans op een enkele uit zondering na hun plaats in de AH-organisatie heb ben ingenomen. Groepen Met ingang van 25 okto ber 1982 is het Commer cieel Directoraat van Albert Heijn verdeeld in de groepen -jir vers (code-gebonden) •fr houdbaar non food Tot commercieel mana gers van de respectieve groepen zijn benoemd T. H. D. den Hertog, D. Onrust en C. F. Bosma. Evenals de heer J. van Buren, hoofd AGF (incl. de bloemen- en 5 groentecentrales), rap porteren zij aan de com mercieel directeur. De heer Dorsman krijgt op deze manier meer tijd voor beleidszaken.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 5