AFBOUW VAN SIMON IS VRIJWEL AFGEROND, INTEGRATIE MEDEWERKERS PAS BEGONNEN AHOLD IN DE PERS rdt^^voeTiWm Door komst Simon-filialen Organisatie AHZB aangepast Flitsen pagina 3 Simon-directeur J.J. van der Burg: Verslag werkmaatschappijen 4vnftSwaardewi)ZA^-eo -La»t „Hoewel je de meeste mensen hoort praten over een integratie van Simon, die nu bijna is afge rond, zou ik toch willen stellen dat de integratie - eigenlijk nog maar in een beginfase verkeert." Deze opmerkelijke uitspraak doet J.J. van der Burg, algemeen directeur van Simon, aan het be gin van een gesprek met Flitsen. Het is op dat moment op vijf dagen na een jaar geleden dat de pers onverwacht met grote koppen kwam „dat Simon zou worden opgeheven" en we staan aan de vooravond van de afronding van een unieke operatie binnen Ahold. Maar over die afronding wordt dus kennelijk ver schillend gedacht. De heer Van der Burg: „De, laten we maar zeggen, „technisch- organisatorische" fase van de integratie is inderdaad bijna afgerond, soepel, snel en met succes. Maar nu moeten de ex-Simon-medewerkers na alle onrustige en soms in spannende gebeurtenissen écht gaan leren leven en werken binnen de muren van Albert Heijn: een voor hen nieuw bedrijf met een eigen „cultuur", met soms nieuwe of andere normen en eisen. Een ieder zal binnen zichzelf een „knop moeten omdraaien" en het Simon- tijdperk als verleden moeten beschouwen om zich goed open te kunnen stellen voor de nieuwe periode in hun loopbaan die is aangebroken. Dit geldt natuurlijk met na me voor de „ouwe getrou wen" onder onze voormali ge medewerkers. Zo'n aan passingsproces vraagt veelal meer tijd dan uiterlijk lijkt, vraagt méér dan de ombouw van een winkel of de aanpas sing aan een ander assorti ment en distributiesysteem. Onze mensen kunnen het daar op de één of andere ma nier moeilijk mee hebben. Ik heb het nu natuurlijk niet over alle primaire arbeids voorwaarden. Die zijn alle maal uitstekend geregeld, maar bijvoorbeeld over zoiets als zich „nog onbe haaglijk" voelen. Ik hoop echter dat iedereen erin slaagt „die knop om te draaien", maar bovenal dat met name het kader van Albert Heijn attent is op dat aanpassingsproces. Niet al leen door het „te willen zien", maar tevens door zo nodig daadwerkelijk aanvul lende actie te nemen. Een bemoedigend gesprek doet soms wonderen. Integreren betekent uiteindelijk „er een geheel van maken", ook mentaal. Daar is tijd, belang stelling voor elkaar en ge duld voor nodig." Gewoon doorgaan Als we nu omkijken, wat is dan het afgelopen jaar de grootste zorg van de Simon-directeur en zijn managementteam ge weest? „We waren het meest bezorgd over de vraag of we na die eerste forse tik, die iedereen toch wel kreeg, de moed erin konden hou den binnen onze organisatie van ruim 2000 mensen. Ook de klanten moesten ons trouw willen blijven. En dat is gelukt. Onze filialen zijn vrijwel tot op het laatste mo ment met goede resultaten blijven draaien. In de eerste maanden van dit jaar hebben we ons marktaandeel zelfs nog een fractie kunnen ver hogen." Belangrijk daarbij is geweest BmMHH De AHZB-organisatie beleeft een druk jaar tje. Niet alleen zijn er 60 ex-Simon-filialen aan het ZB-bestand toe gevoegd, ook de orga nisatie zelf heeft een ingrijpende wijziging ondergaan. Resultaat is, dat de ruim 200 ZB's binnen een structuur werken die vrijwel overeenkomt met die van de SM-organisatie van AH. Die globale ge lijkschakeling kan van belang zijn bij een mo gelijke integratie van ZB en SM. Een samen voeging waarvoor ove rigens alleen nog - niet uitgewerkte - plannen bestaan. Vervolg van pagina 1 vooral geïnteresseerd zijn in het reilen en zeilen van hun eigen werkmaat schappij. De informatie over andere werkmaat schappijen en over het beleid van de „Zaanse to ren" mag, zo bleek uit de onderzoeken, veel be knopter zijn. Wim Engels, beleidsmede werker van het directoraat Personeel en Organisatie die zich met de nieuwe opzet bezighoudt: „Het liefst zou men een jaarverslag over het eigen filiaal, distributiecen trum of centrale slagerij wil len lezen, maar dat is niet haalbaar. De Raad van Be stuur is nu akkoord gegaan met ons voorstel om een verslag per werkmaatschap pij te maken. Dat is in ieder geval al een belangrijke tege moetkoming aan de wens van verreweg de meerder heid." De werkmaatschappijversla gen zullen gemaakt worden onder redactie van de eigen personeelsafdelingen. De be trokken directies zijn verant woordelijk voor de uiteinde lijke teksten. Bij de uitvoering wordt ge streefd naar een zo groot mogelijke eenheid van vorm, zodat niet de ene Ahold- dochter met een fraai geïllustreerd boekwerk voor de dag komt en de ander met een simpel stencil. Met het oog op de kosten van 18 af zonderlijke verslagen zal de vormgeving eenvoudiger worden dan we gewend zijn. De gelijktijdig uit te bren gen extra editie van Flit sen bevat informatie over Ahold als geheel in finan- cieel-economisch en so ciaal opzicht in het ver slagjaar. Verder komt er beknopt nieuws van alle werkmaatschappijen in. De komst van de 60 Simon- filialen heeft in de personele sector betrekkelijk weinig problemen gegeven. Vrijwel alle betrokkenen kon hand having van hun positie wor den geboden. Moeilijker lag het organisa torisch. De AHZB werkte volgens een „plat schema", waarbij de groepsleiders di rect rapporteerden aan de directie. Door uitbreiding van het aantal filialen met 40% was deze manier van werken echter niet meer toereikend. Gekozen is nu voor het area-model met twee area's waarbij een team van 45 functionarissen een extra schakel vormt tus sen directie en de filialen. Ter vergelijking: in de voor malige organisatie van AHZB werkten 30 mensen op groepsniveau. De 15 extra banen worden voor een be langrijk deel vervuld door medewerkers uit de Simon- organisatie. Nieuw zijn de functies van area-manager, area-controller en area- personeelchef. Volgens de heer A. F. Constandse, directeur Albert Heijn en verantwoordelijk voor operations bij AHZB, is voor het area-model geko zen omdat het ook bij AHZB goed voldoet. Terugkijkend op alle veran deringen bij AHZB zegt de heer Constandse dat de hele operatie tot dusver opmer kelijk glad en pijnloos is ver lopen. dat we „gewoon doorgegaan zijn". Door „eenvoudig" de zelfde maatstaven bij ons werk te blijven hanteren, door de discipline te hand haven, door actief en onder nemend te blijven, zowel binnen de organisatie als in de benadering van de klant. Ons motto was eigenlijk: „Er staat binnenkort heel wat te gebeuren, maar voorlopig zijn we er nog helemaal en gaan we gewoon door". We waren dit als vakmensen aan elkaar en onze klant ver plicht." De heer Van der Burg: „Die betrokkenheid bij de ver werkelijking van een gedisci plineerde afbouw was ook mogelijk omdat we welover wogen onze communicatie hebben bedreven. Intern ga ven we precies aan wat de stand van zaken was, niet meer en niet minder. Ook extern, met name via de Simon Thuiskrant, hebben we onze klanten door mid del van een regelmatige be richtgeving niet alleen voor gelicht over wat er stond te gebeuren en het waarom, maar hen tevens op deze wij ze ook zoveel mogelijk laten wennen aan het idee." Tevreden? Is de heer Van der Burg dus een tevreden mens? Het zal niemand verbazen dat deze vraag geen ondubbelzinnig antwoord aan hem ontlokt. Het heeft hem bijvoorbeeld pijnlijk getroffen dat in de media werd gesuggereerd dat Simon een verliesgevend bedrijf was en „daarom werd opgeheven". Niet altijd doorzag men de moedige en weldoordachte beslissing tot integratie. Een beslissing die werd genomen vanuit een veel breder standpunt en ten gunste van de toekomstige positie van gehéél Ahold. Niet voor niets is gesproken over „het dak repareren ter wijl de zon schijnt". „Na tuurlijk begrijp ik dat de vrij complexe materie niet di rect tot iedereen doordrong en misschien nóg niet is doorgedrongen. Maar laten we dankbaar zijn voor de condities waaronder één en ander kon plaatsvinden. Ons Sociaal Plan was zonder meer gunstig voor een ieder en de reorganisatie binnen het concern kon in vergelij king met wat zo nu en dan elders in den lande gebeurt, onder ideale omstandighe den worden uitgevoerd. Maar, zoals gezegd, de inte gratie is sociaal gezien nog niet afgerond en het werkelijke resultaat qua ren dement zal pas in de tijd kunnen worden beoor deeld." Ook een managementtaak Erkentelijk is de heer Van der Burg voor de wijze waarop niet alleen mede werkers in de filialen, het DC, de Groentepakcentrale en elders in de organisatie, maar ook „zijn" mensen op de elfde etage van het Ahold- hoofdkantoor er samen in zijn geslaagd deze wel zeer bijzondere management-taak uit te voeren. Zoiets staat wel „in de boeken", maar we moesten het toch onver wacht en (gelukkig) zonder veel ervaring in de praktijk brengen. „Het is al vaker ge zegd, maar bijvoorbeeld on ze afdeling Personeelzaken heeft het vuur uit de sloffen gelopen ten bate van alle medewerkers. Speciaal wil ik in dit verband nog noemen de heer C.G. Sijbrandij, on ze personeelchef filialen. Overigens moet ik het niet alleen over de Simon-etage hebben, maar ook over de DTP-mensen op het kantoor Westzijde en dan met name over de heer A. Bruinsma en zijn medewerkers. Ze zijn erin geslaagd met een gede gen planning en een strikte discipline de geweldige klus van de technische ombouw van de filialen precies vol gens het vele maanden gele den opgestelde schema uit te voeren. We zijn ook deze door de jaren heen trouwe medewerkers veel dank ver schuldigd." Van boord Bijna worden de boeken van Simon definitief gesloten. Eerst volgt nog één vergade ring van het voltallige man agementteam en van de OR, die als belangrijk agenda punt het „zichzelf opheffen" moet behandelen. Het historische archief is in middels op orde gebracht en de heer Van der Burg wil alle stukken, brieven, publika- ties, etc. van de afgelopen maanden nog rangschikken om het verloop van een uniek jaar voor Ahold, Simon en Albert Heijn duidelijk vast te leggen. Hij zegt: „Dan pas zullen de officieren (het managementteam) het uit de vaart genomen schip Simon verlaten." En de kapitein? „Als allerlaat ste, nadat ik me ervan heb overtuigd dat iedereen veilig van boord is en naar zo groot mogelijke tevredenheid werk heeft op een nieuw schip. En ik denk dat Flitsen er goed aan doet om na ver loop van tijd daar aan boord maar eens een kijkje te gaan nemen." «iKS 0W5EGRW CO**» 0(„w MlnKastBslliH Met de regelmaat van de klok verschijnen In de pers artikelen over Ahold, over de werkmaatschap pijen, over de produkten en over andere zaken die een journalist interessant vindt met betrekking tot óns bedrijf. Het, uitgeven van persberichten is een taak die - binnen Ahold - centraal is toegewezen aan dé afdeling Public Re lations. Alle contacten met vertegenwoordigers van pers, omroepen en andere geïnteresseerden wordt dan ook via deze af deling gecoördineerd. Het is voor hun werk erg belangrijk te weten wat de pers schrijft over Ahold. Buiten het feit dat zij die ge gevens nodig hebben in hun werk, hebben zij in de loop der tijd ook een archief op gebouwd dat regelmatig door andere Ahold- functionarissen wordt ge raadpleegd. Helaas „mist" men toch nog een groot aan tal artikelen. Dat kan bijvoor beeld komen doordat er in Nederland wekelijks alleen al zo'n zeshonderd huis-aan- huis bladen verschijnen. Re gelmatig vermelden die bla den nieuws over Ahold en de werkmaatschappijen. He laas is het niet mogelijk een abonnement te nemen op die bladen, zodat men ook niet precies weet wat voor informatie geplaatst wordt. Ten einde toch zo goed mo gelijk geïnformeerd te blij ven, doet de afdeling Public Relations een beroep op u. Wilt u de artikelen die u, in welk blad dan ook, ziet met Ahold-nieuws uitknippen en doorsturen aan de afdeling Public relations? Het interne postadres is HK 1701. Met uw hulp zijn de mede werkers van de afdeling Pu blic Relations dan weer in staat het archief zo goed mo gelijk op peil te houden. Zet u op 'het knipsel wel even uit welk blad u het artikel knipte en wanneer het ver scheen? De afdeling Public Relations zal u er dankbaar voor zijn!

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 3