De „Broeken" zijn werkers Nieuwe taakafbakening bij AH tussen administratrice en hoka Flitsen pagina 9 Gepensioneerdfabriekschef A. Broek: Jaren dertig Trouwen Vermicelli Vakbonds werk Eerste ABC-winkel geopend „Als destijds een „Broek" bij Albert Heijn solliciteerde, werd-ie meteen aangenomen. De „Broeken" zijn werkers. Ze heb ben altijd een goe de reputatie gehad bij Albert Heijn." De heer A. Broek (70 jaar nu) is er een beetje trots op, wanneer hij dit in her innering brengt. Behalve hij, werkten ook zijn vrouw en hun twee zoons bij Albert Heijn; en hun dochter werkt er nog, ter wijl verder een broer van de heer Broek er nog werkt en twee andere broers inmiddels gepen sioneerd zijn. Broek blikt terug op een arbeidzaam leven in dienst van Albert Heijn. Een dienstverband van dik 40 jaar is bepaald niet niks. Hij woont met zijn vrouw op het adres Bijl straat 12 in Zaandam, on der de rook van de fa briek aan de Oostzijde, waar hij die tientallen ja ren actief is geweest. Het echtpaar Broek wordt in z'n woonstraat omgeven door ook allemaal voor malige Albert Heijn- medewerkers en enkele zijn er nog steeds werk zaam zodat in dit opzicht de Bijlstraat als een soort Albert Heijn-straat kan worden beschouwd. De heer Broek werd gebo ren in Maasland bij Rotter dam. Z'n vader was veehan delaar maar in het begin van de crisistijd trad hij als grondwerker in dienst bij de Zaanlandse Electriciteits Maatschappij. Broek: „Toen mijn ouders naar Noord- Holland trokken, ben ik aan vankelijk achtergebleven, want ik was slagersknecht in Vlaardingen. In de winter '29 ben ik echter naar Wormer gegaan en in '30 trad ik bij Albert Heijn in dienst als ma nusje van alles." De heer Broek kwam in die tijd te recht op de erwtenzolder. Hij maakte er de erwten schoon, sorteerde ze, woog ze, maakte er spliterwten van. Kortom, Broek trad als 19-jarige op 1 oktober '30 bij Albert Heijn in dienst en daarmee startte een ruim vier decennia durend dienst verband, dat eerst met z'n pensionering eindigde. De twee zoons van het echt paar Broek hebben welis waar bij Albert Heijn ge werkt, maar die hebben AH's bakkerij op een gegeven ogenblik voor de bouw ver ruild. De dochter werkt bij het AH-filiaal aan de Vermil- joenweg in Zaandam. Me vrouw Broek werkte destijds bij de opleiding van het AH- winkelpersoneel. Broek zelfwas dus aanvanke lijk actief op de erwtenafde ling. Daar zat hij in het na jaar, want in het voorjaar was het seizoenartikel erwt boon) verwerkt en maak te hij zich produktief op de emballage-afdeling, waar hij goederen inpakte en ver zond. In het najaar doemde dan de erwtenzolder weer voor hem op. Broek: „Dat steeds wisse len van werk (erwten en emballage) heb ik volge houden tot 1935. Ik wilde toen trouwen en ben op een bepaald moment naar meneer Jan Heijn gestapt. Ik vroeg hem om opslag, zodat ik zou kunnen trouwen. Hij reageerde met: ook al trouwen? Ver der zei hij: ik zal voor je kijken, 's Woensdags was ik bij hem en de zaterdag erop mocht ik terugko men. In die tijd verdiende ik achttien harde guldens per week. Op die zater dagmiddag zei meneer Jan tegen me: „Ik zal je drieënhalve gulden per week opslag geven, maar je krijgt wel ander werk." Het weekinkomen van Broek steeg van 18 naar 21,5 gul den en zijn nieuwe werk ging zich voltrekken op de meelzolder, waar een functie vrijkwam. Broek: „Ik ging helpen bij het in ontvangst nemen van 't meel vanuit de schuiten en bij het klaarma ken van de meelsoorten voor de diverse koekafdelin- gen. Na vier weken stond meneer Jan Heijn opeens een keer achter me, keek eens, zei niks en ging weg. Naderhand kwam chef A. van Wijnen van de verpakkings afdeling naar me toe en vroeg: hoe maak jij de meel zakken los, doe 't eens voor. Ik zei: nou, zo. Mijn voorgan ger sneed de draden stuk en daarmee waren dan meteen ook de zakken beschadigd. Ik zorgde bij het losmaken dat de zakken niet werden beschadigd. Dat leverde bij retournering geld op, want beschadigde zakken brach ten 3 cent statiegeld op en die van mij het dubbele aan tal centen. Op die manier verdiende ik dus geld en meneer Jan be loonde dat. Ik kreeg er voor taan nog eens 2,5 gulden per week bij, zodat ik een week inkomen van 24 gulden had. Dat was voor die tijd lang niet slecht." Op 29 augustus 1935 kon den de heer en mevrouw Broek dan ook met een ge rust hart trouwen, want hun financiële toekomst zag er gezond uit. Tot in '39 bleef Broek op de meelzolder werken. „Toen vroeg meneer Jan of ik bij hem wilde komen. Hij zei: we willen je chef maken van de vermicelli-afdeling. Na een paar weken gebeurde dat ook. Die vermicelli- afdeling was nog betrekke lijk nieuw, met een heleboel kinderziekten. Onder mijn leiding zijn er flink wat ver beteringen tot stand ge bracht, waardoor het een goed lopende afdeling werd", aldus Broek, die tot '55 chef vermicelli-afdeling bleef. In dat jaar werd hij chef van de pindakaasafde ling. Hij bleef dat tot zijn pensionering in '76. Via di verse investeringen is het produktieproces er volledig geautomatiseerd in de jaren dat Broek er chef was. De heer Broek werd in 1955 gehuldigd wegens 25 jaar dienstverband en in '70 vier de hij zijn 40-jarig jubileum. Hij is in de loop van de jaren ook actief geweest voor de bedrijfsbrandweer en fa- brieksfietsbewaking. „Ik heb altijd met plezier bij Albert Heijn gewerkt, ben nooit met sjagrijn naar m'n werk gegaan. Mijn vrouw heeft wel eens gezegd: het lijkt wel of je met Albert Heijn getrouwd bent. Dat kwam omdat ik altijd in de fabriek was. We hebben immers ja renlang pal naast de fabriek gewoond." Nu de heer Broek van z'n pensioen leeft, zit hij ech ter niet stil. Hij zit nog in het vakbondswerk. Na mens de FNV is hij pen ningmeester van de Stich ting Huisvesting Migran ten Zaandam. Een hobby van hem is klaverjassen. En verder boogt hij op worstelsuccessen. „In '35 ben ik worstelkampioen van Nederland geweest in de tweede klas vederge wicht en lichtgewicht. Ik heb mijn vrouw via het worstelen in Wormer le ren kennen. Mijn zwagers worstelden ook." Het jaarlijkse uitstapje van Albert Heijn is voor Broek een opgelegde kans om collega's van vroeger weer te zien. Hij zegt: „Dat is een heerlijke dag. We praten dan over vroe ger. Onze generatie be treurt het eigenlijk dat de fabriek zo is uitgehold, al beseffen we best wel dat de tijdsomstandigheden zulke ontwikkelingen no dig maken." Fabriekschef A. Broek: met AH getrouwd?! In de administratie in de AH-filialen gaat de komende jaren nogal wat veranderen. Centraal bij die verande ringen staan de functies van hoofd-kassagroep (hoka) en van administratrice. Hoewel de plannen nog in de informatiefase zijn, toch alvast nadere informatie daar over. De belangrijkste verandering is, dat de controle op bepaal de administratieve gegevens op het HK gaat plaats heb ben. Deze verschuiving is nodig om een grotere doel matigheid in de administra tie te bereiken. Een andere, belangrijke wijziging vormt de nieuwe taakafbakening tussen administratrice en ho ka. De hoka wordt verant woordelijk voor alle geld handelingen, terwijl de ad ministratrice zich uitsluitend bezig gaat houden met de re gistratie van de geldstroom. Een deel van het huidige werk van de administratrice komt dus bij de hoka te recht, maar ook verdergaan de automatisering zal haar taak vereenvoudigen. Een en ander heeft tot gevolg dat. over enkele jaren, er per AH- filiaal geen full-time admini stratiefunctie meer zal zijn. Personele kant Voor het zover is moet na tuurlijk eerst uitvoerig wor den beraadslaagd over de personele kant van deze ont wikkeling. De alternatieven die de directie voor ogen staan zijn: behoud van een full time functie door het bunde len van de administraties van een aantal filialen. opleiding van administra trice tot hoka-nieuwe- stijl. aanvulling van administra tief werk met ander filiaal- werk. Bij al deze mogelijkheden is uitgangspunt voor de direc tie, dat betrokkenen in finan cieel opzicht er geen nadeli ge gevolgen van mogen heb ben t.o.v. hun huidige func tiecategorie. Duidelijk is, dat ook de functie van hoka verande ringen ondergaat. Er is vooral sprake van taakuit breiding, waardoor oplei ding en begeleiding noodzakelijk zijn. Wel licht zal het voorkomen, dat men zich in deze nieuwe situatie niet thuis voelt, of dat men niet ge schikt is voor de nieuwe functie. Ook dan zal de onderneming zorgen voor ander filiaalwerk, met als uitgangspunt: geen nadelige financiële gevolgen. De directie heeft de OR toegezegd de belangen van betrokke nen zorgvuldig te zullen afwegen. Met de vakorga nisaties wordt overleg ge voerd. „Beter een buur dan een tvrre vriend Vervolg van pag. 1 waar een uitgebreid assorti ment wordt aangeboden. Tevens is in dit filiaal een counter bestemd voor de verkoop van tabaksartikelen. Het bakkerswinkeltje heeft de beschikking over een croissant-oven en er is een flessenautomaat die met een druk op de knop een tegoed bon produceert voor het sta tiegeld. Negen kassa's zorgen voor een snelle doorstro ming van de klanten en de delicatessenafdeling is groot ser van opzet dan in ieder ander filiaal. Bedrijfsleider Van Ruiten berg kan, samen met zijn 70 medewerkers met recht trots zijn op deze nieuwe vestiging.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 9