Overlegvergadering besprak halfjaarcijfers HAMÜJ Ondernemingsraad Centrale Diensten opnieuw betrokken bij reorganisatie Flitsen pagina? Binnen- en buitenland BI-LO Spanje Sociale toekomstverkenning Verder OR overleg In de Ahold Overlegvergadering van woensdag 15 septem ber jl. was de heer C. Sterk, directeur Administratie, ruim anderhalf uur aan het woord voor de presentatie van de halfjaarcijfers. Het is altijd een belangrijke en belangwek kende gebeurtenis kennis te nemen van de ontwikkelin gen in het lopende jaar, vooral ook in de verhouding tot de eerder op papier gezette verwachtingen. Daarnaast had de heer Sterk ook vergelijkende cijfers over het eerste halfjaar 1981 beschikbaar. Vooral wat deze laatste vergelij king betreft was van een forse ver betering sprake. De heer Sterk wees er echter op dat in het eerste halfjaar 1981 de marges sterk on der druk stonden en dat de uit komsten toen niet onbelangrijk achterbleven. „De resultaten van het eerste halfjaar 1982 bewijzen dat de investering in marges in be gin 1981 zich terugbetaalt", aldus de heer Sterk, die ook in het licht stelde, dat de uitkomsten 1982 niet eens zo heel veel beter waren dan in 1980. De Financiële Com missie van de COR had al vooraf een aantal wensen ten aanzien van de presentatie geuit en mede daar door kon deze een vlot verloop hebben. De heer M. Pieters constateerde een verschil in ontwikkeling tus sen binnen- en buitenland. In bei de gevallen een hogere omzet, maar in het binnenland procentu eel een daling van loonkosten en overige kosten, in het buitenland daarentegen een stijging. Dit ver schil bleek voor een belangrijk deel te zijn ontstaan bij Giant Food Stores (GFS), waar men volgens de heer A. Heijn veel bedieningsafde lingen heeft, waardoor de loonpost daar anders ligt dan bij BI-LO. Een gunstige ontwikkeling viel o.m. te melden bij de LIA- bedrijven, die profiteren van het gestegen marktaandeel van de de tailhandelssector, terwijl de afzet aan derden eveneens is toegeno men. Meester Wijhe levert sinds enige tijd vleeswaren (ham) aan BI-LO, ook een positieve factor. De heer P. D. Dam bracht naar vo ren, dat Ahold Nederland op dit moment beter draait dan Ahold Amerika, waar toch veel geld in is gestoken. Hij herinnerde aan een Vervolg van pag. 6 ondernemingsraden gelegenheid dit te bespreken." Van Dun: „We benaderen het po sitief, maar als het jeugdplan al niet lukt moeten we dat eerst nagaan. Als dat dan voor elkaar is kunnen we verder gaan." COR-voorzitter Jos Nijssen rea geerde ten slotte positief op de suggestie de verdere discussie over dit onderwerp op gang te brengen via de Sociale Commissie ten einde de verdere richting aan te geven. De heer Heijn: „Daarbij is ook de inbreng van de heer Van Dun en zijn medewerkers van be lang; kan het wat we willen?" uitspraak van drs. L. Coren (de fi nanciële man in de Raad van Be stuur), dat er in Amerika werd geïnvesteerd om een tegenwicht te hebben als het in Nederland slechter zou gaan. „Maar is het nu omgekeerd en trekt de VS ons naar beneden?" De heer Heijn: „Ik denk niet, dat dit het geval is. Wij verwachten, dat BI-LO in het tweede halfjaar zal aantrekken door een betere marge- beheersing en opening van nieuwe zaken." Een stukje „tegengestelde beweging" in de resultatenontwik- kelingen in Nederland en de Ver enigde Staten zag hij niet direct. BI-LO zit in een gebied met veel werkloosheid, vooral onder de zwarte bevolking. Verder is er in de VS nu een strengere controle op „foodstamps", zegels voor voedsel- aankopen. De laatste weken trekt de omzet bij BI-LO evenwel aan. Over de gang van zaken in Spanje merkte hij op, dat de uitkomsten daar nog teleurstellend zijn, vooral doordat er tot nu toe minder win kels konden worden geopend dan was voorzien. Men is druk bezig de organisatie zodanig op poten te zetten, dat verbetering in zicht komt. Er kwamen uiteraard - ook ver scheidene vragen over ontwikke lingen bij de diverse werkmaat schappijen, die nog niet alle even bevredigend werken. De heer Heijn benadrukte, dat er overal hard wordt gewerkt om tot verbe teringen te geraken en voor som mige onderdelen van het concern (Miro, Albro e.d.) worden die ook zeker verwacht. De COR kreeg de toezegging, dat de Financiële Commissie bij de heer Sterk - en eventueel bij indi viduele leden van de Raad van Be stuur altijd kan terugkomen op sommige onderdelen van de half jaarcijfers. De bespreking van deze cijfers werd eveneens bijgewoond door de commissarissen K. Fibbe en A. A. Th. M. van Trier. Op 22 april 1982 heeft de be stuurder (de heer G.J. Heijn) bij de ORCD een ad viesaanvraag ingediend om trent een zgn. Lange Ter mijn Plan 1982-1984 Dienst Technische Projecten. Zoals gebruikelijk heeft de ORCD de adviesaanvraag in over weging genomen. En zoals vaak wordt dan de OR- machine in een hogere ver snelling gezet. Op 13 mei 1982 besluit de ORCD over de plannen van het bedrijf een brief te schrijven aan de ach terban, in dit geval de medewerk- (st)ers van de DTP. Daarin ver zoekt de OR aan de medewerk- (st)ers te reageren op het door de directie voorgestelde plan. Tevens wordt er verzocht een aantaf verte genwoordigers uit de medewerk- (st)ers van de DTP te kiezen, totaal 7 mensen, die regelmatig overleg kunnen plegen met een OR- delegatie. Op de brief kwamen nogal wat reacties binnen bij de ORCD; dit resulteerde in een eerste overleg met de eerder genoemde 7 verte genwoordigers. In dit overleg wer den binnengekomen vragen geïn ventariseerd en doorgezonden De COR gaat zich binnenkort bezighouden met de „sociale toekomstverkenning" van Ahold voor de jaren 1983-1985. De agendacommissie gaat bekijken op welke wijze men dit stuk het beste kan behandelen. De heer A. Heijn deelde in de Overlegvergadering mee, dat de nota de Raad van Bestuur is „gepasseerd". Nu gaat een en ander naar de directies van de werkmaatschappijen en de hoofden van concerndiensten. Er wordt van uitgegaan dat zij er bij de planning voor 1983 rekening mee houden. Dat komt dan tot uiting in de begrotingen voor dat jaar. 'AVA* naar de directie. Er werd tevens een zgn. „adviestraject" uitgezet, dat er als volgt uitziet: a. Informatiefase b. Discussiefase c. Besluitvormingsfase In korte bewoordingen iets over het voorgestelde plan. Het voorge stelde plan behelst een reorganisa tie van de Dienst Technische Pro jecten met als doel: zo mogelijk kostendekkend te werken: een be tere afstemming naar de klant en het leveren van een betere kwali teit. De voorgestelde plannen zou den het aantal mensen in de dienst moeten terugbrengen van 120 naar 104. Van de 104 mensen zou den er nog eens 11 vervangen moeten worden door zgn. hoger gekwalificeerd personeel. Inmiddels waren de betrokken vakbonden eveneens ingelicht. De ORCD benoemde een delegatie bestaande uit het dagelijks bestuur van de ORCD en de leden van de commissie Ondernemingsbeleid. De delegatie voerde de gesprekken met de leiding van de DTP, de ach terban (7 vertegenwoordigers) en met de Dienstenbonden FNV/CNV. De directie heeft inmiddels de vra gen van de ORCD beantwoord. Dit leidde tot opnieuw vergaderen met de achterban. Hierbij werd de leiding van de DTP eveneens uitge nodigd. Al deze gesprekken heb ben inmiddels tot resultaat gehad, dat er een discussiestuk is ontstaan dat op 2 september jl. in de ORCD- vergadering is besproken. Op 7 september jl. is dit nog eens met de vakbonden doorgenomen. Te vens is daarbij het eventuele so ciaal plan aan de orde geweest. U ziet een veelheid aan werkzaam heden die van de OR-leden veel tijd vergt. De ORCD heeft zich nog niet uitgesproken over de voorge stelde plannen, maar zoals ver meld, wel een aantal conclusies opgesteld. Het adviestraject wordt in een behoedzaam tempo afge werkt, zodat men tot een goede af weging kan komen en een goed ad vies kan uitbrengen aan de RvB. Dit is in het belang van alle betrok kenen. A.LA. de Heij, secretaris ORCD

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 7