Integratie van Simon binnen AH verloopt vrijwel geruisloos J t ft Flitsen pagina 5 „Voor Sociaal Plan een acht en voor de uitwer king een zeven" „2200 mensen over plaatsen binnen één concern is een uniek ge beuren in het Neder landse bedrijfsleven" ,Assortimentsintegra- tie" met succes geklaard Nog een kleine maand en dan zal de integratie van Simon binnen Albert Heijn definitief zijn af gerond. Het zal velen spijten dat daarmee een einde is gekomen aan het 117-jarig bedrijf. Maar, zoals het zich nu laat aanzien, is de beslissing tot integratie voor alle partijen de juiste geweest. Als de operatie is afgerond, zijn 67 Simon-filialen Albert Heijn-filialen geworden, 5 filialen zijn dan Etos-filialen en 30 hebben hun deuren voorgoed gesloten. Flitsen sprak over de stand van zaken met de he ren L. Ph. Groeneveld, hoofd Personeelszaken Simon, Th. van Duimen, filialendirecteur en J. A. van Brakel, merchandising-directeur. Het Sociaal Plan Integratie Simon, dat eind vorig jaar is opge steld door Ahold nv, de Dienstenbonden FNV en CNV en de Centrale Ondernemingsraad, is op dit moment in volle uit voering. De heer L. Ph. Groeneveld, hoofd Personeelszaken Simon, die bij de herplaatsing van Simon-medewerkers een centrale rol speelt, is tevreden over de gang van zaken. Hier en daar zijn natuurlijk de nodige strubbelingen, maar dat is niet meer dan logisch. Bij het opstellen van een sociaal plan probeert men alle benodigde clausules in te bouwen, maar er zijn altijd zaken die later dienen te worden bijgesteld of die niet lopen zoals voorheen was voorzien. Zo waren er bijvoor beeld wat kleine problemen bij het opstellen van de aanstel- lingsbrieven voor lijn- en kaderpersoneel van Simon. Veel moeilijker bleek het om met de verschillende medewerkers binnen de zo complexe Albert Heijn-organisatie in alle geval len tot een snelle afronding van allerlei procedures te komen. Daardoor duurde het naar de mening van deze medewerkers, die overgeplaatst moesten worden soms te lang voordat ze duidelijk wisten welke nieuwe taak zij binnen Albert Heijn zouden gaan vervullen. Waar nodig werden bestaande pro blemen echter naar tevredenheid van betrokken partijen op gelost. De heer Groeneveld kon bij het ter perse gaan van dit nummer meedelen dat vrijwel alle Simon-medewerkers op het hoofdkantoor herplaatst zijn. Voor de laatsten wordt nog naar passende functies uitgekeken. Bij het overgaan naar andere werkmaatschappijen hebben enkele medewerkers zelfs promotie kunnen maken. De uit loop bij Simon voltrok zich in sommige bedrijfsonderdelen van Simon zo snel dat Simon hier en daar een tekort aan arbeidskrachten kreeg. Daarom werden diverse medewer kers gevraagd of zij nog enige tijd op hun post wilden blijven, vanzelfsprekend in overleg met de werkmaatschappij waar men naartoe gaat. Inmiddels heeft de Simon-Groentecentrale zijn deuren gesloten. Helaas is het zo, dat nog niet alle mede werkers herplaatst zijn. De heer Groeneveld heeft waarde ring voor de wijze waarop de OR van Simon zich van zijn taak kwijt. Duidelijk is volgens hem gebleken dat de OR een goed contact heeft met de achterban en precies weet van de pro blemen die spelen. Ook weet de OR deze op een goede wijze te vertalen naar het Simon-management. Terugblikkend op de tijd die achter hem ligt, meent de heer Groeneveld dat uitzonderlijk veel werk is verzet door de afdeling PZ, het management en de OR van Simon. Het So ciaal Plan waardeert hij met een acht en de uitvoering met een zeven. Het zou ook een negen tegenover een acht kun nen zijn, maar dat is volgens de heer Groeneveld een kwestie v van interpretatie van de gehele operatie. Volgens de heer Th. van Duimen, filialendirecteur van Simon, moet men voor het filiaalgebeuren een onderscheid maken tussen de integratie van de 72 filialen binnen Ahold en het sluiten van de 30 overige. Bij integratie speelt niet alleen het probleem van de overgang van de medewerkers naar AH. Zo was er ook de omvangrijke operatie door de DTP (Dienst Technische Projecten) van Simon, die de filialen moest om bouwen tot AH-filialen en speelde de afwikkeling naar de klanten toe een zeer belangrijke rol. Dit laatste is onder meer gebeurd met behulp van een speciale uitgave van de Simon Thuiskrant en het Simon-Menuboekje als afscheidscadeautje voor elk van de 200.000 klanten! Wat het personele aspect aangaat kan worden opgemerkt dat de uitvoerende mede werkers uit de filialen een plaats binnen AH hebben gevon den. Het kaderpersoneel, zoals BL's en sectorchefs, heeft in middels voor een deel eveneens een plaats gevonden binnen AH, maar ook bij bijvoorbeeld Miro of elders in het concern. Ook van de gesloten filialen zijn alle medewerkers onder dak gekomen, al lagen daar de problemen wat moeilijker, De heer Van Duimen wenst dat „zijn" medewerkers het in de toekomst bij hun nieuwe „bazen" goed zullen doen. Het is niet zo eenvoudig van het ene bedrijf naar het andere over te stappen, al is het binnen hetzelfde concern. Men krijgt niet alleen te maken met een nieuwe baas, maar ook met een nieuwe „cultuur". Een voorbeeld: in de Albert Heijn- organisatie wordt meer gerekend op eigen initiatief van de BL's, terwijl bij Simon alles meer centraal werd geregeld. Op vaktechnisch gebied is het grootste probleem waarmee de ex-BL's van Simon bij AH te kampen zullen hebben, volgens de heer Van Duimen, de filiaalbevoorrading. Waren de BL's gewend hun goederen van het Simon-DC binnen een tijdspe- ling van een uur te ontvangen, bij AH is die speling veel groter. De verwerking van de goederenstroom zal de ex- Simon-BL's heel wat moeilijkheden kunnen opleveren. De heer Van Duimen vertrouwt erop dat hier van de kant van AH begrip voor is. Tot nu toe zijn vijf van de 11 Ambachtsslagers- vestigingen met in totaal 160 medewerkers overgeplaatst naar AH. Eind oktober volgen de overige zes. Ten slotte merkt de heer Van Duimen op, dat het een hele klus is om 2200 medewerkers over te plaats in één concern. Volgens hem betreft het een succesvolle operatie, die op deze schaal nooit eerder werd uitgevoerd binnen het Neder landse bedrijfsleven. Op dit moment wordt geen Simon-filiaal meer bevoorraad door het Simon-DC te Zaandam of de Groentecentrale in Amsterdam, die in week 36 reeds de poorten sloot. Het was, aldus de heer JA. van Brakel, Merchandising-directeur Simon, een heel karwei om de te integreren Simon-filialen in het „assortimentsgareel" van AH te krijgen. Assortiment en prij zen verschilden dusdanig, dat een harmonisatie moeilijk was. Technisch gezien en naar de klant toe stuitte een plotselinge overgang op onoverkomelijke bezwaren. Een geleidelijk pro ces was dus geboden. Kort na het bekend worden van de integratie werd een plan ontwikkeld om de 450 gelijke, maar in prijs afwijkende pro- dukten op hetzelfde prijsniveau te brengen als bij Albert Heijn. Hierover werd negen weken gedaan. Vervolgens be keek men hoeveel artikelen in het Simon-assortiment voor- De heer J. Brands, de laatste operationele Simon-cbef, ma noeuvreert deskundig de laatste pallet uit het Simon-DC. kwamen die niet door AH worden gevoerd. Dat waren er ongeveer 700. Een groot deel kon als substituut voor AH- artikelen in het assortiment blijven, maar ruim 200 artikelen pasten beslist niet. Deze artikelen werden zowel in het be- stelboek als op de rail in de winkel van een signalering voor zien. Een goede bewaking was hierdoor mogelijk om te be reiken, dat die artikelen bij overdracht van het filiaal aan Albert Heijn, uitverkocht waren. Als extra veiligheid werd ieder filiaal zes weken voor de overdracht bezocht om met de bedrijfsleider vast te stellen van welke artikelen toch nog te veel voorraad was en maatregelen af te spreken. Dat is, volgens de heer Van Brakel, een omvangrijke operatie ge weest. Ook de reclame-uiting van Simon werd langzamer hand aangepast door uitsluitend met artikelen te adverteren die in het AH-assortiment voorkwamen. Vanaf week 40 werd het voor Simon onmogelijk om vanuit het eigen DC de filia len te bevoorraden. Dit omdat er toen nog maar 24 filialen over waren. Daarom werd het besluit genomen dat de laatste Simon-filialen vanaf die week uit de AH-DC's hun goederen zouden betrekken. Dat houdt in, dat de klant op dit moment bij Simon ook AH-huismerken kan kopen. Een situatie die misschien wat ongelukkig is, maar waaraan niet was te ontko men. De heer Van Brakel is bijzonder tevreden over de ma nier waarop die integratie assortiment-technisch is ver lopen. Ter geruststelling van de resterende filialen stelt hij, dat het Simon-management tot en met het overgaan van het laatste filiaal alle mogelijke steun zal geven. Tijdens een verblijf in Mechelen, werd in het weekend van 3 september jl. door de medewerkers van de afdeling Filialen-administratie even stil gestaan bij het feit dat binnenkort de activiteiten voor Simon komen te vervallen. Ondanks deze, toch wel melancholieke gedachte, was dit weekend, mede dank zij het uitstekende weer en het goede humeur, een groot succes. Besloten werd dan ook om in de toekomst meer van dit soort trips te maken, maar dan echter zonder de Simon-vlag! U

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 5