„Myn wurk myn wille en tier pagina 4 Flitsen Gerben Idsinga, chef Algemene Dienst AC Restaurant Zurich: Gerben Idsin ga (54) Als je tegen iemand vertelt dat je voor de rubriek „8 uur met een dag meegaat met een medewerker van AC Restaurant Zurich, vraagt men meteen verbaasd of AC in Zwitserland ook al vestigingen heeft. Weinigen denken echter aan dat kleine Friese plaatsje bij de Afsluitdijk, waar het zilte Waddennat tegen inge nieur Lely's levenswerk beukt. 's Morgens half acht staat de parkeerplaats van AC Restau rant Zurich vol vrachtwa gens. Toch heeft het restau rant niet meer de bekende TruckStop. Deze heeft, na de verbouwing in mei van dit jaar, plaatsgemaakt voor de Nachtservice waar „Truc kers" en late, of zo u wilt zeer vroege, reizigers een hapje en drankje kunnen ge bruiken. In de keuken is kok Achmed Kessar ai druk in de weer met het bereiden van het dagmenu. Achter de keu ken ligt de spoelkeuken waar de afwasmachine reeds op volle toeren draait. Chef Algemene Dienst, Ger ben Idsinga en zijn collega Roelof Ploeg hebben hun handen vol aan de afwas van de Nachtservice. Op de vraag of we soms te laat zijn, antwoordt Gerben: „Nee hoor, officieel beginnen wc om half acht, maar meestal wordt het wat eerder. Ik houd namelijk niet van te laat komen. Als ik op de zaak kom, en dat is meestal tien over zeven, begin ik. Mis schien ben ik er nog één van de oude stempel. Trouwens, bij mijn vorige baas moest ik altijd om vier uur beginnen. Dus vroeg opstaan ben ik wel gewend." Tijdens de koffie vertelt Ger ben: „Onze Algemene Dienst bestaat uit drie man en we werken in wisseldiensten. Vandaag zijn Roelof Ploeg en ik er tot half vijf; vanmiddag om half één begint Roel Wa- terlander. die eerst in de TruckStop stond, tot half tien." „Officieel heet ik chef Alge mene Dienst, maar die func tie van chef zie ik eigenlijk niet zo zitten. We zijn met z'n drieën, we werken met z'n drieën. Ieder weet pre cies wat hij moet doen en als het nodig is, springen we el kaar bij." De Algemene Dienst-man houdt zich met heel wat zaken bezig. Hij zorgt dat de afwas wordt ge regeld, dat was- en schoon maakmiddelen worden be steld, dat de technische ap paratuur functioneert en dat de hygiëne in en om een AC Restaurant optimaal is. Oude schoen Na de koffie lopen we naar de waterzuiveringsinstallatie waarover Gerben ook de Gerben Idsinga werd 54 jaar geleden in Spannum geboren en is vanzelfsprekend een oprechte Fries, die zijn „nationaliteit" niet on der stoelen of banken steekt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij van „Us nationale Slokje" ofte wel Bee- renburg houdt en dan wel van het merk waar van velen proberen achter het recept te ko men. Gerben heeft 25 jaar gewerkt bij een kaasmakerij in Bols- ward en trad op 21 juni 1976 in dienst van AC Restaurant Zurich. In zijn vrije tijd is Gerben veel met doe-het- zelven bezig. Naast klusjes in huis, mag hij graag bezig zijn met het maken van boe renkarren en wel in het bijzonder zoge naamde Friese „kort- zwaaiers" (soort hooi wagens). Ook voor het maken van „kiepkar ren" (gedetailleerd op schaal) draait Gerben zijn hand niet om ook al is hij er per stuk een kleine tachtig uur mee in de weer. i in het magazijn met collega Roelof Ploeg. Gerben Idsinga verantwoordelijkheid heeft. „Wij hebben hier als een van de weinige AC-vestigingen een waterzuiveringsinstalla tie en dat komt omdat we in ons geval veel te ver afliggen van het riool van Zurich. In het verleden heeft de instal latie heel wat problemen op geleverd. Toen we hem net hadden, kregen we enorm veel last van schuimvorming. Als het hard waaide, vloog het schuim zelfs over de dijk. Er zijn ingenieurs uit België bij geweest maar die konden het probleem niet oplossen. Na veel puzzelen kwam ik erachter hoe het wel kon. Toch hebben we ook heel wat plezier beleefd aan dat ding. Bij waterzuivering is zuurstof nodig en om te con troleren of het water zuur stof genoeg bevatte, hebben we er een aantal karpers in uitgezet. Na een paar weken wilden we er één vangen en zetten een hengeltje uit. Sportvissers weten ongetwij feld dat je met karpers heel wat geduld moet hebben voor ze aan de haak zitten, dus gingen Roelof Ploeg en ik eerst koffie drinken. On dertussen hadden de koks een oude schoen aan de haak gehangen en toen we terug kwamen dachten wc natuur lijk dat we flink beet had den. We gaan een kijkje nemen in het magazijn van Roelof Ploeg. „Roelof houdt de ad ministratie bij, want dat is iets dat precies op zijn lijf ge schreven is. Hij controleert wat er wel en niet is en geeft dat door aan manager Hei- kens. Roelof Ploeg en ik zijn, naast collega's, goede vrien den en we wonen zeifis naast elkaar. We noemen elkaar niet bij de naam, maar heb ben het altijd over „buur". Repareren Er staan op de werktafel van Gerben twee warmhoud- plaatjes voor koffiekannen, „Elk jaar zijn die weer kapot en dat komt omdat de con structie gewoon verkeerd is. Als men bij het inschenken langs de kan een beetje kof fie morst, loopt dat zo het apparaat in. De gloeispiraal brandt op den duur door en dan moet ik er weer nieuwe inzetten en die kosten 35 - per stuk. Volgens mij kun je beter andere warmhouders aanschaffen waarbij de koffie niet naar binnen kan lopen." Stofzuiger ,Je beleeft soms de gekste dingen. We hebben zo'n grd- te stofzuiger waarvan de wieltjes een beetje zijn ver sleten. Daardoor rijdt hij wat zwaar en dan loop je de kans dat je tijdens het zuigen on gemerkt de slang uit de stof zuiger trekt. Onze schoon maakster had dan ook een keer de stofzuiger in de ene hoek van het restaurant staan en ze liep met de slang in de andere hoek en maar klagen dat hij zo slecht zuigt." Gerben is tijdens zijn vrije dagen verschillende keren gebeld omdat de afwasma chine kapot was. „Als je dan gaat kijken wat er aan de hand is, blijkt dat men ge woon vergeten is de kraan open te draaien en vaatwas- sen zonder water gaat bij zonder lastig", grapt de AC- man. Schoffelen Eén van de werkzaamhe den waar Gerben niet bij zonder van is gechar meerd, is het onderhoud van de tuin rondom AC Restaurant Zurich. Er is dan ook twee jaar niets aan gedaan en het werd hoog tijd dat er met forse Hygiëtte staat in Zurich voorop. hand het snoeimes en de schoffel werd gehanteerd. Gerben heeft besloten de ze middag maar eens voor tuinman te gaan spelen. De afgelopen weken is hij al aan „het puin ruimen" geweest en dat is dan ook duidelijk te zien. Terwijl hij struiken snoeit, ne men wij de schoffel ter hand om het onkruid met „wortel en ziel" uit te roeien. Met het zweet op het voorhoofd zegt Ger ben oprecht:Je mag best opschrijven dat ik dit werk verfoei en ik zal de dag zegenen wanneer ik een tuin zover geculti veerd heb dat de tuinman kan komen." Om een uur of vier stoppen we met tuinieren. „Het is ge noeg voor vandaag", vindt Gerben. Achter een glas cas sis praten we nog even door over zijn werk en hobby's. De chef Algemene Dienst van AC Restaurant Zurich vindt dat er leuke, maar ook minder leuke kanten aan zijn beroep zitten. „Toch", zo zegt hij in onvervalst Fries: „Myn wurk is myn wille en tier" en dat wil in het Neder lands zo veel zeggen als: „Mijn werk is mijn lust en mijn leven". OVERDRACHT VERBRUMAR (vervolg van pag. 1) plan uit twee delen. Het eer ste gaat over herplaatsings- beleid binnen Ahold en het tweede over de afspraken tussen de directies van Ver- brumar en Nettorama over de overname van medewer kers. Herplaatsing bin nen Ahold Bij het sociaal plan staat voorop dat betrokken mede werkers te allen tijde een passende functie zal worden geboden. Dit geldt voor me dewerkers die binnen Ahold blijven, maar ook voor hen die overgaan naar Nettora ma. Medewerkers uit de laatstgenoemde groep kun nen, indien ze dat willen en kenbaar maken, binnen Ahold blijven werken. Voor de medewerkers die over gaan naar Toko en AH geldt in principe dat zij op dezelf de plaats en in dezelfde func tie kunnen opereren. Er is een begeleidingscom missie ingesteld die bestaat uit dezelfde personen welke zitting hebben in die voor de integratie van Simon binnen AH. Bij problemen over het toepassen van dit sociaal plan. alsook bij onenigheid over de redelijkheid van een aanbod, kunnen betrokken medewerkers zich wenden tot deze commissie. Bij blij vende geschillen kunnen of de werkgever of de werkne mer een beroep doen op de arbitragecommissie. Daar naast bestaat de OR Toet- sinscommissie welke de uit voering van het beleid en werkwijze van management en Personeelszaken toetst. De directie van Vebrumar overlegt regelmatig met de ze commissie. Een werknemer die overgaat van Verbrumar naar Toko of AH zal overeenkomstig zijn of haar functie worden inge schaald bij de daar geldende salarisregelingen. Mocht het salaris lager uitvallen dan heeft men recht (twee jaar) op het oude salaris (incl. in cidentele verhogingen). Ge durende die tijd zal worden gestreefd naar een zodanige functieverzwaring, dat het oude salarisniveau kan wor den gecontinueerd. In het sociaal plan zijn uitge breide clausules opgenomen met betrekking tot reistijd/ afstand, reiskosten, verhui zing en uitkering bij vertrek ineens. Ook voor medewer kers die accoord zijn gegaan met de overplaatsing naar een ander filiaal of werk maatschappij en daar geen voldoening in hun werk vin den, is een clausule opgeno men en wel onder het hoofd stukje „Spijtoptantenrege ling". Binnen negen maan den na aanvaarding van de nieuwe functie kunnen zij om herplaatsing verzoeken. Deze regeling geldt ook voor hen die overgaan naar Netto rama. Medewerkers wel ke overgaan naar Nettorama Nettorama Verbruikersmark- ten bv, garandeert alle mede werkers van de vestigingen in Eindhoven en Bergen op Zoom een dienstverband. Daarbij wordt een arbeids overeenkomst op gelijkwaar dige Ahold/VBM-voor- waarden aangeboden, waar bij het aantal Ahold- dienstjaren zal overgaan in Nettorama-dienstjaren en waarin een passende funktie het belangrijkste criterium is. Voor ex-Verbrumar- medewerkers gelden dezelf de promotie- en doorgroei kansen als voor Nettorama- medewerkers. Ook voor de overgang naar Nettorama is een begeleidingscommissie ingesteld. Deze bestaat naast vertegenwoordigers namens Raad van Bestuur van Ahold, Or Verbrumar en betrokken Dienstenbonden, uit verte genwoordigers namens ma nagement en personeel van Nettorama. Voor degenen van de Ver- brumar-medewerkers, die overgaan naar Nettorama, zal een arbeidsvoorwaardenre geling van toepassing zijn welke de instemming heeft van de OR van Verbrumar en de Dienstenbonden FNV en CNV.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 4