SALES MANAGER VAN HET JAAR „Escadre", nieuw in het geurenvak Flitsen pagina 5 Miro-directeur Fred W. I. Lachotzki ,ETOS IS GEEN KLEINE JONGEN MEER" Exclusief voor Etos uit Italië Tijdens een feestelijke bijeenkomst in „Het Roei schip" van de Heineken Brouwerijen te Amster dam, werd op 6 oktober jl. de titel Sales Manager van 1981 uitgereikt aan de heer Fred Lachotzki, algemeen directeur Miro bv. De heer Lachotzki werd gekozen tot Sales Manager van het Jaar we gens „zijn uitzonderlijke prestatie ten aanzien van de reorganisatie en motivatie van zijn organi satie, hetgeen resulteerde in een aanzienlijke omzetstijging in een stagnerende markt". Eerder werd de titel Sales Manager van het Jaar toege kend aan o.m. de heer D. Krook van Fokker, mr. J.M. Landré, oud-voorzitter van de TROS en mw. Paula Johnson van Grand Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Tijdens zijn toespraak bij het uitreiken van deze ereprijs, legde de heer Lachotzki vooral de nadruk op het feit dat hij deze titel in ontvangst nam namens zijn hele orga nisatie. Een gedeelte van zijn toespraak werd door Flitsen overgenomen: „Een individuele prijs voor de Sales Manager van het Jaar is eigenlijk onbestaan baar. Dat blijkt eigenlijk al uit een aantal van de criteria die voor de toekenning gel den, zoals: het leidinggeven aan en het inspireren van medewerkers, samenwer king met mensen binnen het bedrijf, selectie en training van nieuw personeel. Maar ook als deze criteria niet na drukkelijk zouden gelden, dan nog was het bijna van zelfsprekend, dat de Sales Manager van het Jaar iemand zal zijn die in een team werkt, ook al zal met enige moeite wel een uitzondering te bedenken zijn. Die uitzondering ben ik in elk geval niet. Namens 4.000 medewerkers Daarom neem ik deze ere prijs in ontvangst, mede na mens de 4.000 medewerkers van MIRO. Velen van hen hebben de vrees gehad, dat het misschien niet zou luk ken. En allen hebben ze be grepen, dat je de kans op succes voor een groot deel in eigen hand hebt. Hoop doet leven, zegt een oud spreekwoord. Maar even waar is, dat een situatie van er-op-of-er-onder - want dat was het - veel mensen boven zichzelf uit doet stijgen. Er is de afgelopen twee jaar op al le niveaus bij Miro kei- en keihard gewerkt. Er zijn sug gesties gedaan, er is inventi viteit getoond, er is niet op een uurtje meer of minder gekeken. De heer Lachotzki ontvangt uit handen van de heer J. B. M. Under berg voorzitter SMA, de oorkonde behorende bij de onderscheiding Sales Manager van het jaar. Vrijheid Het werk van al die mensen - en vooral het succes van al dat werk - straalt af op de man aan de top. In dat licht wil ik deze ereprijs graag be schouwen en aanvaarden. Maar er is nóg een belangrij ke factor in het geding. Miro is, zoals ik bij dit publiek be kend mag veronderstellen, niet een zelfstandig bedrijf, maar een werkmaatschappij van een groot concern. Van groot belang is dan, dat de Raad van Bestuur het volle vertrouwen en alle benodig de ruimte geeft. En tot mijn geluk heb ik die vrijheid van de Raad van Bestuur gekre gen; anders had ik hier nu hoogstwaarschijnlijk niet ge staan. En daarnaast vond ik in de Raad van Bestuur een voortreffelijke gesprekspart ner, een klankbord, maar ook een inspiratiebron en vaak een uitmuntend advi seur. Ik sta hier als de Sales Manager van het Jaar, maar ieder van u weet - sinds de halfjaarcijfers van Ahold zijn gepubliceerd - dat het be drijf waarvan ik directeur ben nog steeds in de rode cijfers zit. Ik zou dus een mooi, dramatisch gebaar kunnen maken en ter plekke de prijs teruggeven. Maar ik Vervolg van pag. 1 Dat zijn krachtige woorden. Maar ze worden door de kor te maar hevige geschiedenis van Etos wèl gestaafd. Etos was vroeger een coöperatie ve verbruikersvereniging in Eindhoven, die vooral ten behoeve van Philips- personeel was opgericht. Personeelsleden konden er kopen onder een motto dat tevens voor de lettercombi natie ETOS stond: „Een dracht, Toewijding, Overleg en Samenwerking". Na de overname door Ahold wer den de Etos-drogisterijen on der dezelfde naam voortge zet, maar wel volgens een formule waar de traditionele drogisten kippevel van kre gen. Van de Velde: „Etos doorbrak twee taboes. In de drogisterij was zelfbediening ondenkbaar, maar Etos voer de dat systeem met succes in. Bovendien ging Etos via keiharde discount merkarti kelen tegen bodemprijzen verkopen, met uitzondering van medicijnen waarvan de prijzen wettelijk zijn vastge steld. Etos groeide. Er kwa men filialen in het gehele land. En deze maand (sep tember, red.) werden nog drie nieuwe filialen ge opend: Amsterdam, Soest en Lelystad". Assortiment uitgebreid Etos, ooit begonnen als dis count-drogist, is inmiddels van die keiharde verkoop af gestapt en noemt zich nu „voordeeldrogist". De lage prijzen soms nog lager dan de tax free shops op Schip hol zijn gebleven en zullen blijven. Maar de service aan het publiek is aanzienlijk verbeterd, ook omdat de moderne consument dat eist. Van de Velde geeft daar voorbeelden van. „Binnen enkele jaren hebben wij het assortiment uitgebreid. We gingen van 2000 naar bijna 4000 artikelen. We bieden dus méér keus. Bovendien worden de artikelen over zichtelijker en aantrekkelij ker aan de klant gepresen teerd. Vroeger werkten we uitsluitend met stalen stort- mandjes. Nu hebben we ook keurige vakken waarin cos metica, parfumerie, enz. netjes staan opgesteld. Het aanzien van de Etos-zaak is in diverse opzichten verbeterd. .Upgrading" heet zoiets in de vaktaal van de marketing- jongens." Opleiding De opleiding van medewer kers vindt Etos belangrijk; een medewerker is er niet zal dat zeker niet doen, want ik ben er voor Miro en voor mezelf veel te blij mee. Non Food Liever vertel ik u iets over de achterliggende factoren. Niets is gemakkelijker dan te zeggen, dat wij bij het op stellen van onze prognoses geen rekening hebben kun nen houden met de snelle economische verslechtering. In dat geval zou ik mij bevin den in het toch niet zo slech te gezelschap van heel wat vooraanstaanden, in Den Haag en daarbuiten. Ons grootste probleem vormt de uitermate sterke verkoopda ling in een deel van de non food sector, met foto en film, radio en televisie en de klei ne huishoudelijke elektri sche artikelen als meest in het oog lopende voorbeel den. Als deze factor er niet zou zijn geweest, zou vol gens mijn vaste overtuiging, Miro het boekjaar 1982 zon der verlies hebben afgeslo ten. Het omschakelingspro ces, dat van Miro een zo ge zond mogelijk bedrijf moest maken, bracht een heleboel dingen met zich mee. Maar heel in het algemeen kun je zeggen, dat het aan de ene kant ging om een pakket maatregelen, met overwe gend efficiency- en stroom lijningsaspecten, gericht op vergroting van de effectivi teit en verlaging van de kos tenstructuur. En aan de an dere kant om een restyling t.b.v. de formule. Lange termijn resultaat Daarnaast hebben echter ook veel activiteiten plaats gevonden, waarvan de vruchten pas op langere ter mijn ten volle geplukt zullen worden. Ik noem u in dit verband bijvoorbeeld de in troductie-campagne van de witte merken, waarbij de campagnekosten pas in 2 a 3 jaar terugverdiend worden. En tenslotte heeft de verwer ving van de twee Famila's nogal wat aanloop-verliezen met zich meegebracht, zoals dat bij nagenoeg alle nieuwe activiteiten het geval is: om bouw, assortimentswisselin gen, extra aandacht van het topmanagement. etcetera. Niettemin hebben we geen moment geaarzeld om met deze nieuwe activiteiten te beginnen. Want het is na tuurlijk aantrekkelijk om in twee jaar van een verliessi- tuatie in een winstsituatie te geraken, maar daarmee bén je er nog niet. Als bedrijf wil je, als het even kan, wel wat langer bestaan dan twee jaar. Voor het voortbestaan van een onderneming is lange termijn planning een absolu te voorwaarden, ook al zijn successen op de korte baan leuk voor de tribune. Dilemma En zeker als je werkzaam bent in de detailhandel, een branche die zó onderhevig is aan snel veranderende ideeën, inzichten en modes, moet je rekening houden met een toekomst die verder af ligt dan de dag waarop je de boeken over het lopende jaar afsluit. Het is een moei lijk dilemma, ook al beleef je dat niet altijd zo bewust. Het is niet eenvoudig de verlei ding te weerstaan om één of meer projecten, die pas in een verdere toekomst hun vruchten zullen afwerpen, maar eens een jaartje uit te stellen. Maar u weet het alle maal net zo goed als ik: het geeft óók een heel mooi ge voel wanneer je aan verlei dingen weerstand hebt kun nen bieden, al had de andere mogelijkheid op korte ter mijn tot meer schouderklop jes geleid." om slechts aan te wijzen waar de artikelen staan. Hij moet ook weten wat voor ar tikelen het zijn, waarvoor ze dienen en hoe ze worden toegepast. „Dat is een nood zakelijke service aan de klant. Daarom hebben we een opleidingsprogramma op het gebied van cosmetica, waarbij kundige schoon heidsspecialistes zijn betrok ken. Erg leerzaam voor onze medewerkers en ook omzet- verhogend. 'Vanzelfsprekend is de bedrijfsleider van elke Etos-vestiging een gediplo meerd drogist", vermeldt de hèer Van de Velde met enige nadruk. Toekomst Over de toekomst van Etos is Van de Velde optimistisch. „We zijn begonnen als een kleine dochter van Ahold, en ook nu zijn we nog niet één van de grootsten. Ten op zichte van Albert Heijn heb ben we weinig filialen en weinig personeel. Maar we groeien. De consument léért op de nieuwe manier winke len, en stelt de service die wij bieden op prijs. Onze prijzen zijn goed, ons perso neel ook. Aan de produkten zal het ook niet liggen. We hebben ook goede vesti gingsplaatsen. Kortom: Etos is geen kleine jongen meer." - -V Het geurige nieuws van Etos heet „Escadre". Sinds eind september is in 20 binnenstad filialen deze nieuwe lijn" uit Italië te koop. Exclusief, want Etos heeft voor ons land de alleenverkoop verworven Voorlopig bestaat de serie uit 8 artikelen: eau de parfum in flacon en spray van 60 en 100 ml, deodo rant spray, zeep, bad- schuim en body crème. De verpakking (in zwart, goud en rood) is stijlvol, terwijl de flacons door een „hart" een opvallend fraaie vorm hebben. Ver koopleider J. ter Weel zegt goede verwachtingen te hebben van „Escadre". „We hadden in onze za ken behoefte aan een merk, dat nergens anders te koop is. Bovendien viel het consumentenonder zoek positief uit. Het eni ge dat zich in de praktijk moet bewijzen is de prijs. „Escadre" ligt in de wat hogere prijsklasse en laat zich vergelijken met Nina Ricci, Anaïs en Yves St. Laurent. We mikken daar mee op de jonge, mode bewuste vrouw." „Oriental trend" Volgens de heer Ter Weel past de nieuwe geur in de sterk in opmars zijnde „oriental trend", de wat zwaardere, oosterse geuren die vrouwen o.a. tijdens hun vakantie ontdekt hebben. Producent van „Escadre" is het veelzijdige Italiaanse be drijf Vila, dat naast een uitge breid cosmetica-assortiment voor dames en heren ook o.m. lederwaren produceert. Etos overweegt nog of in de toekomst ook de Escadre-lijn voor heren gekocht zal wor den. Dat zal mede afhanke lijk zijn van de nu te boeken resultaten. De introductie in week 39 is begeleid met de monstraties in de filialen, met displays bij de kassa en het geven van een goede plaats in het geurenvak. Als alles gaat zoals men zich thans bij Etos voorstelt zal het Escadre-assortiment bin nen een jaar in uitgebreider vorm en in alle filialen te koop zijn.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 3