Nieuwe filiaal organisatie bij AH in eindfase FLITSEN MAG BEST EEN BEETJE KRITISCHER Contactpersonen Flitsen OVERZICHT FUNCTIEBEPALING Colofon pagina 2 Flitsen Al enkele jaren werkt men bij Albert Heijn aan een nieuwe filiaal-organisatie. Thans ligt er, na die ruime periode van oriënteren, experimenteren en overleggen, een omlijnd plan op tafel. Belangrijkste onderdelen daarvan: de orga nisatie wordt „platter" en de verantwoordelijkheid in de fi liaalfuncties groter. De zorg vuldigheid die betracht is bij de opzet, zal ook gelden voor de uitvoering van het plan. Met de vakbonden en de OR wordt overleg gepleegd. Pas daarna, in de loop van 1983, treedt de organisatiewijziging fasegewijs in werking. De kracht van de Albert Heijn-formuie is o.a. geba seerd op het vooruit lopen op toekomstige ontwikkelin gen. Dat geldt niet alleen voor assortiment, prijsstel ling etc. maar ook voor het personeelsbeleid. Organisa tievorm en stijl van leiding geven zijn van groot belang voor de sfeer in het filiaal. Een goede sfeer immers wordt door de klant herkend en gewaardeerd. Decentralisatie In brede maatschappelijke kring is duidelijk geworden, dat het werken in kleine, overzichtelijke groepen aan trekkelijker is dan in grote eenheden. Decentralisatie en schaalverkleining zorgen thans voor het verschuiven van verantwoordelijkheden naar een jongere, goed opge leide generatie. Dat leidt dan weer tot een grotere motiva tie en vaak tot een econo misch beter resultaat. Deze ontwikkeling is ook aan AH niet voorbij gegaan. Personeels- en organisatie- functionarissen hebben zich in binnen- en buitenland uit voerig georiënteerd en ver volgens modellen ontwor pen die op de AH-organisatie toepasbaar zijn. Zij toonden via experimenten aan, dat ook in de winkel het ver schuiven van de verantwoor delijkheden naar „voorin de organisatie" en het verkor ten van communicatielijnen voordelen opleveren voor zowel motivatie als bedrijfs resultaat. „Leifo" Voorbeelden van dergelijke experimenten zijn „project 1030" en „werkeenheden- model", waarover de laatste vier jaar in Flitsen al veel is geschreven. Gezien de be haalde resultaten is besloten de ervaringen van beide pro jecten te bundelen tot een nieuw organisatiemodel, dat de naam „Leifo" (leidingge ven en formatieplaatsen) meekreeg. In Leifo krijgen de zelfbedie ningsfilialen en de super- marts geen gescheiden orga nisatievorm meer. Het totale pakket AHSM- en AHZB- filialen wordt ingedeeld in vijf klassen, gebaseerd op de moeilijkheidsgraad. Zo is een filiaal met veel assorti menten, veel meters stelling, veel personeel etc. inge deeld in een hogere klas dan het in genoemde opzichten kleinere filiaal. Formatieplaatsen Deze klas-indeling heeft di recte gevolgen voor o.a. de hoeveelheid formatieplaat sen, de „zwaarte" van de be drijfsleider etc. Veel assorti- mentsgroepen zorgen voor een hogere omzet en dus voor meer werkuren, die dan weer worden vertaald in formatieplaatsen. Voorts gaat in de nieuwe opzet de func tie van sectorchef verdwij nen. Daarvoor in de plaats komt een afdelingschef (AC), die de verantwoording voor een beperkt winkelge bied heeft en rechtstreeks rapporteert aan de be drijfsleider. Samen met zijn of haar team (bijv. 4 full timers en 6 part-timers, sa men gemiddeld 220 uren winkelwerk) runnen zij hun afdeling. Deze chefs worden aan spreekbaar voor de resulta ten van hun afdeling. Dat be tekent, dat zij op de hoogte moeten zijn van omzet, klan ten en kosten. Daartoe zul len de filialen geleidelijk worden uitgerust met kassa- apparatuur, die per assorti- mentsgroep en afdeling de omzet- en klanteninformatie verstrekt. De afdelingschefs en hun team kunnen met die kennis werken en de resultaten po sitief beïnvloeden. Kennis van de bij de omzet gemaak te werkuren geeft voorts zicht op de met de mede werkers gemaakte loonaf- spraken. Mede door deze nieuwe mogelijkheden (die hun effect in testwinkels hebben aangetoond) gaat de afdelingschef met zijn/haar groep een kleine, zelfstandi ge eenheid binnen het filiaal vormen met eigen verant woordelijkheden. Ander voordeel is, dat de be drijfsleider directer contact krijgt met medewerkers en klanten. Hij zal zich vaker „op de vloer" begeven. Zorgvuldig invoeren Na het zorgvuldig voorbe reiden en aan de praktijk toetsen van de plannen volgt nu een periode van niet minder zorgvuldig invoeren ervan. Vooraf zullen OR en bonden hun mening echter moeten geven. Het ligt in de be doeling om na dat over leg - in 1983 van start te gaan. Als eerste zijn aan de beurt de filialen met ervaring op het gebied van het 1030-model, het werkeenhedenmodel en met assortimentsgroepen op de kassa's. „Wat wij lezen is dikwijls minder kritisch dan wat wij horen", aldus de vergadering van contactpersonen en de redactie van Flitsen. geen kritiek zou zijn. Een personeels blad is er voor het personeel en dat mag echt wel voor zijn mening uitkomen en kritiek hebben op bepaalde zaken, mits gegrond. Niemand behoeft enige angst te hebben voor haar of zijn uitspraken. Uitspraken die niet altijd gedaan behoe ven te worden in een interview. Door middel van een ingezonden brief kan men best eens zijn zegje zeggen. Een duidelijke uitspraak van een groep men sen die de communicatie van boven naar beneden en andersom even belang rijk vindt. Mensen die ook behoefte heb ben aan uw medewerking. Mensen die verwachten dat gebeurtenissen, belang rijk en onbelangrijk, even door u wor den doorgegeven. Zij zorgen wel voor de rest. Laat ze daarom niet in de kou staan. „Wat wij lezen is dikwijls minder kri tisch dan wat wij horen. Het is altijd zo positief wat Flitsen publiceert, dat de ge loofwaardigheid wel eens bedenkelijk wordt." Dit was de algemene conclusie op de vorige maand in Zaandam gehouden bij eenkomst van contactpersonen en de redactie van Flitsen. In het algemeen vonden de aanwezigen de redactiefor mule goed. Ook de vormgeving vond men aantrekkelijk. Echter het ontbreken van iedere vorm van kritiek kon geen genade vinden. Op een personeelsbe stand van ruim dertigduizend medewer kers moet toch wel eens iemand op de tocht staan, letterlijk en figuurlijk op de verkeerde stoel zitten, teveel worden overgeplaatst, kortom: het is uitgesloten dat er bij de medewerkers van Ahold AH Area 8810, Zaandam P. Hesp filiaal 1135 AH Area 8820, Zwolle A. Albers Areakantoor Zwolle AH Area 8830, Eindhoven P. Wientjens Areakantoor Eindhoven AH Area 8840, Hoogvliet J. Jonkers filiaal 1224 AH Area 8870, Zaandam W. van Dijk HK 1305 AH Area 8880, Zaandam W.Aay HK 1303 Simon Mw. I.J. Plooijer HK 1103 Miro Mw. A.M.M. van Os MK 108 Distributie J. Breeschoten HK 1218 Vers Vlees Groep Mw E. Nijhof CSZ Alberto D. Baars W 509 Etos J. v.d. Velde P 516 Toko Rekreatie Service Mw. A. van Tol HK 1202 Marveio W. Haeser P 519 Albro Tilburg E. Roohof Albro Tilburg Albro Zwanenburg A.vanVelsen AJbro Zwanenburg Meester Wijhe C. Scheer Meester Wijhc Ostara C Witschge Vakantiepark De Zanding, Otterlo APCO Mw. L van Nislus APCO Badhoevedorp Albert Heijn Grootverbruik C van Rij AHGV Breukelen Ahead Advertising J. Ploeger AG 43 Directoraat P O, Soc. Verzekeringen AJ. Smout HK 1402 Overzicht functiebepaling van medewerkers in de filialen volgens het nieuwe organisatie model. Verkoopster, verkoper en caissière worden ingedeeld in drie categorieën: 1. aankomend (kent en is werkzaam in een gedeelte van de afdeling) 2. allround (kent en is werkzaam in alle assorti mentsgroepen van de afdeling) 3. als 2 vervangt de afdelingschef bij diens af wezigheid (één formatieplaats per afde- ling) Afdelingschef (AC) hoka (verdeeld in twee catego rieën): 1. in kleinere filialen met een beperkter takenpakket 2. in een filiaal van gemiddelde grootte. Assistent-bedrijfsleider - hoka (in categorieën 1 2 resp. hoka 3) 1in een groot, tot 2. zeer groot filia. Bedrijfsleider in categorieën 1 tot en met 5, overeenko mend met filiaalklassen 1 t/m 5). NB. De slagerij is gelijk aan de bestaande situatie. Het magazijn is onderdeel van één van de afdelingen. Vervanging: de afdelingschefassistent BL vervangt de BL de verkoper 3 vervangt de AC de caissière 3 vervangt de hoka. Voorbeeld bedrijfsleider Bestaande situatie sector chef(s) le verkoper/hoka medewerkers Nieuwe opzet bedrijfsleider afd.chef/hoka/ass. BL medewerkers FLITSEN Personeelsblad Ahold nv Oktober 1982 39-ste jaargang no. 8 verschijnt 10 x per jaar Oplage: 33.000 Redactiesecreta riaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 0" 5-592 «9 REDACTIE FLITSEN Mw T. Plovijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 Mw. M. van Agtmael Direc tiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 M. Christiaanse (Bureau Van Hulzen) W. Engels Directoraat P O. HK 1706, 075- 592524 W. Haeser Speciale Pro- jekten LI A P 519, 075- 592369 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floriadeplein 2 2037 AK Haarlem 023-330016 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) J. de Zwart Marketing afde ling AC Restaurants W 407, 075-592932

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 2