Klassikaal kamperen Veel vraagtekens bij nieuwe Warenwet pagina 6 Flitsen NIEUWE ACTIVITEIT OSTARA VAKANTIEPARK DE ZANDING Gerhard Oppen van Ahead exposeert in Amsterdam Reclame-ontwerper van Ahead, Gerhard Oppen, heeft sinds augustus een toto- expositie lopen in het Amsterdamse Petit Restaurant Morlang aan de Kei zersgracht 451. De expositie, die tot eind september duurt, bevat vijftien kleurenfoto's van het formaat 40 x 50 cm. Gerhard heeft bij zijn eerste expositie be wust niet gekozen voor een speciaal thema. De platen be treffen een aantal landschappen, stu dies van oude deu ren en mensen. Na zijn studie aan de Rietveldacademie is Gerhard enthousiast met de hobby foto grafie begonnen en hij heeft zich nu al zo'n jaar of tien ge specialiseerd in kleurenwerk. Het Ostara vakantie park De Zanding in Otterlo is dit jaar ge start met een nieuwe activiteit: schoolklas sen kunnen er nu ook terecht om in groeps verband onder bege leiding te kamperen en te genieten van al le faciliteiten die De Zanding ook voor hen in petto heeft. Cees Aartsen, hoofd horeca, vertelt waar om juist zijn park bij uitstek geschikt is voor het klassikaal kamperen. Aartsen komt uit een echte horeca-familie en kwam na een kokscarrière, waarvan acht jaar als scheepskok, bij De Zanding. Hij is, zoals hij het zelf uitdrukt, „zo onge veer geboren achter het for nuis". Hij is erg enthousiast over het schoolkamperen en zegt: „Met dit nieuwe idee vangen wij twee vliegen in een klap. Want uit de reac ties die wij ontvingen na ons rondschrijven aan zo'n 2000 scholen in het westen van het land bleek dat er aan een compleet park als het onze eigenlijk grote behoefte be staat. Aan de andere kant geeft het ons de mogelijk heid om onze capaciteit en personeelsbezetting in het voor- en naseizoen optimaal te benutten. Volgend jaar gaan wij ook scholen in de directe omgeving aanschrij ven, zodat wij dan ook nog een regionale functie kun nen vervullen. Overigens hebben wij met groepen al veel ervaring; zij komen re gelmatig naar ons toe voor Na een duik in het zivem- bad zochten de leerlingen van de Gelria Mavo uit Ren- kum, die per fiets onder lei ding van twee leraren naar vakantiepark De Zanding waren gekomen en hun ten ten onder de bomen hadden opgeslagen, een beschut plekje om hun boterham men op te eten sport- en speldagen. De scholen die komen kampe ren bestaan meestal uit een groep van ongeveer 70 jon geren met nog eens 7 of 8 begeleiders. Zij kunnen kie zen uit kamperen van maan dag tot woensdagmiddag of van woensdag tot vrijdag middag. Het gaat daarbij vaak om jongeren die een schooljaar, tijdens gezellig kamperen, komen evalueren, of een kennismakingsbijeen komst houden." ZELF PLEK UIT ZOEKEN De Zanding biedt eigenlijk alles wat een jongerengroep zich maar kan wensen. Als er vroeg wordt geboekt kan zelfs het eigen plekje wor den uitgezocht. Er kan wor den gekozen voor ieder wil lekeurig horeca-arrange- ment, dus eventueel ook al leen voor koffie, voor de lunch of het ontbijt of voor het diner. Maar er kan ook zelf gekookt worden. Tevens kan gebruik worden gemaakt van de rijdende barbecue in clusief kok voor barbecue avonden. Op het terrein be vinden zich een strand, vis vijver, ponybos, midgetgolf- baan, alsmede een voetbal veld, terwijl er ook een „In- dianeneiland" aanwezig is, dat wordt omsloten door een ondiepe gracht. In het dorp kunnen fietsen worden gehuurd of huifkartochtjes in de omgeving worden ge maakt; De Zanding grenst aan het Nationale Park „De Hooge Veluwe". INWENDIGE MENS Voor de inwendige mens is er keuze te over. Voor een snelle hap is er de snackbar, voor pannekoekliefhebbers het pannekoekrestaurantje en voor hen die het gevoel willen hebben echt uit te zijn is er het deze winter - met medewerking van de DTP - eigenhandig verbouw de bedieningsrestaurant. Een drankje kan worden gedron ken in de naastgelegen bar waar ook een biljart staat op gesteld. Verder zijn er nog flipperkasten en een door de medewerkers van De Zan ding zelf gemaakte disco theek, inclusief gekleurde draailichten, een bar en een heuse discjockey. Volgens Aartsen een doorslaand suc ces. Naast dit alles beschikt het park nog over een grote zaal met een capaciteit van ruim 300 mensen voor spe ciale evenementen als bij voorbeeld een tafeltennis- competitie of een van de dri- ve-in-shows die het park be zoeken. Uiteraard heeft De Zanding ook een Toko- supermarkt en alle verdere faciliteiten waarover een goed geoutilleerd vakantie park dient te beschikken. AANTREKKELIJK Maar niet alleen het vakan tiepark zelf is aantrekkelijk, de prijs is dat ook. Aartsen: „Wij hebben die echt zo laag mogelijk proberen te hou den. Men betaalt bij het schoolarrangement per per soon per dag 2,75 inclusief BTW exclusief toeristenbe lasting, ongeacht het aantal tenten. Per groep van 8 jon geren is 1 begeleider in de prijs begrepen." Het laatste woord over wat er nu wel en niet mag vol gens de nieuwe Warenwet is nog niet gesproken. Aan de ene kant is dat voor de hand liggend. De nieuwe wet is een zoge noemde Raamwet, waar van de invulling nog moet plaatsvinden. An derzijds zijn de belangen van de betrokkenen ech ter soms zo uiteenlopend, dat in een aantal gevallen een unaniem besluit bij voorbaat tot een uitzon dering moet worden be stempeld. Ir. W. Eegerdingk, hoofd quality assurance bij Albert Heijn en nauw betrokken bij de Warenwet: „Ik ben bang dat de discussies zullen ont aarden in een politiek steek spel waarbij eerder een uit eengroeien dan een naar el kaar toegroeien zal ont staan." GEEN OVERBODI GE LUXE Zoals eerder in Flitsen is uit eengezet, is de nieuwe Wa renwet bepaald geen over bodige luxe. De oude da teert uit 1919 en zonder in details te treden is duidelijk, dat herziening hoogst nood zakelijk is. In de nieuwe wet, die inmid dels is ingediend bij de Tweede Kamer en eind vol gend jaar van kracht wordt, zijn de basiselementen „volksgezondheid" en „eer lijkheid in de handel" uitge breid met „veiligheid", „ver plichte consumenteninfor matie" en een milieu paragraaf. Het Algemeen Aanduidingenbesluit regelt de informatie aan de consu ment via uitvoerige(r) eti kettering, waarbij o.a. de sa menstelling van het produkt, de houdbaarheid en de be- waarvoorschriftcn staan aan gegeven. „In die opzichten hebben betrokkenen - producent, handel en consument - el kaar redelijk goed weten te vinden. Het was vaak een kwestie van geven en ne men, maar het resultaat is een voorbeeld van een wet geving die met alle belangen voldoende rekening houdt," aldus de heer Eegerdingk. MILIEU PARAGRAAF Meer zorgen heeft hij over de milieu-paragraaf die naar zijn mening „de deur wagen wijd open zet voor oeverlo ze discussies." Dit deel van de wet heeft na melijk tot doel het weren van waren, die bij gebruik in de particuliere huishouding of daarna schadelijke gevol gen kunnen hebben. Eeger dingk: „Voorbeelden waar die duidelijk zijn aan te to nen zijn spuitbussen met een schadelijk drijfgas en was middelen. Hierbij dient op de verpakking - en begrijpe lijk - ook de negatieve kant van het produkt te worden aangegeven. Maar hoe zit dat bijvoorbeeld bij verpak kingsmaterialen? Kun je een blikverpakking voor appel moes als milieu onvriendelijk en dus onge wenst bestemmen, omdat een weggegooid leeg blik milieuvervuilend is? Het schadelijk zijn voor het mi lieu is met betrekking tot verschillende verpakkings materialen wel bijzonder moeilijk exact aan te geven." COMMISSIE WA RENWET De adviescommissie Waren wet, die over deze en andere milieuzaken advies moet uit brengen aan de wetgevende instantie, bestaat thans uit 21 personen, van wie er straks 7 uit de consumentenorganisa ties komen, 7 het bedrijfsle ven vertegenwoordigen en 7 onafhankelijke deskundigen zijn. De heer Eegerdingk, de enige vertegenwoordiger van de detailhandel aan on dernemerszijde, zegt niet erg gelukkig te zijn met deze verdeling. Met name de klei nere milieu- en consumen tengroepen („belangrijk als signaal groepen, maar met een te kleine achterban voor een afgewogen besluitvor ming") acht hij straks te sterk vertegenwoordigd. De te verwachten discussies zul len zijns inziens tot scherpe tegenstellingen leiden en zeer vertragend werken op de totstandkoming van nieu we wetsonderdelen. Volgens hem zou trouwens een ver deling in vier groepen, waar bij ook de handel (import) evenredig vertegenwoor digd is, veel wenselijker zijn. RIJKSCONTROLE DIENST WENSELIJK De heer Eegerdingk wijst er overigens op, dat in het ka der van de nieuwe wet veel meer controle-activiteiten worden verlegd van de win kel naar de produktieplaats. Voorbeeld hiervan is de ge wichtscontrole die nu bij de fabrikant plaats vindt en op het etiket wordt aangeduid met het e-teken. Een situatie die voor de detailhandel ple zierig is, maar die bij de pro ducent niet altijd met ge juich is ontvangen. De keuringsdiensten blijven in de huidige vorm bestaan, hetgeen inhoudt dat er per gemeente verschillende in terpretaties aan wettelijke normen kunnen worden ge geven. Volgens de heer Eegerdingk zou de instelling van een rijkscontroledienst een duidelijke verbetering zijn geweest. „En zo blijft er bij de nieuwe Warenwet met alle verbeteringen vandien nog veel te wensen over."

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 6