„We hoeven niet opnieuw het wiel uit te vinden' Jb i AH-bedrijfsleiders dag 1982 in teken van positieve toekomst verwachting Flitsen pagina 3 Voorzitter Ideeënbuscommissie Akkermans: Creatief denken leidt tot bruikbare ideeën Specialisten Aanmoedi gingspremie „DE SMULPOT" START MET AFHAALMAALTIJDEN Jmt ^"1 „Het gaat niet om de uitvinding waar door iemand op slag wereldbe roemd is en ook hoeft het wiel niet opnieuw te worden uitgevonden. Crea tief denken in de eigen werksituatie en de bekende za ken opnieuw orde nen, dat levert bruikbare ideeën op", meent de heer J. A. Akkermans, voorzitter van de Ideeënbuscommis sie van de AH- filialen. Als zonemanager in Limburg - en met al zo'n 38 AH-jaren achter zich - weet de heer Akkermans wat goede ideeën voor een bedrijf kun nen betekenen. Juist in moeilijke tijden is het uiter mate belangrijk dat iedere medewerker zich niet door sleur laat leiden maar iedere dag opnieuw een pas op de plaats maakt. Telkens bekij ken of alle te verrichten han delingen niet anders, beter en efficiënter uitgevoerd kunnen worden, zou best een bruikbaar idee kunnen opleveren. Onder bruikbaar verstaat men bij de Ideeën buscommissie dan, volgens het reglement, toepasbaar in het bedrijf en tot een zeker rendement leidend. Van dat rendement krijgt de be kroonde inzender dan het eerste jaar 10 procent als be loning voor zijn „meeden ken". Maar met meedenken alleen kom je er volgens de heer Akkermans niet. „Het is zo jammer dat goede sugges ties soms in één filiaal blij ven hangen terwijl het hele concern er plezier van zou kunnen hebben en de be denker ervan ook nog een leuk bedrag in de wacht kan slepen. Hij moet dan wel even de moeite nemen om is ook een idee! de speciale formulieren in te vullen en naar de Ideeënbus commissie te sturen", laat hij weten. Volgens het reglement is een idee „een voorstel om in een bepaalde situa tie een verandering aan te brengen met het oog merk deze situatie te ver beteren". Die voorstellen kunnen bijv. betrekking hebben op zaken als werkmethodes, voorraad beheer, hygiëne, service, transport en werksfeer. Eigenlijk dus alle gebie den waarop de medewer kers van de AH-filialen zich bewegen. En dat zijn een dikke tiendui zend mensen. „En waar men sen zijn kunnen ideeën ont staan", is het uitgangspunt van de commissie. Te meer omdat het juist die „winkel vloer" is die dagelijks in het directe contact met de klant de ideeën als het ware krijgt aangewaaid. Deze „specialis ten" zijn de mensen bij uit stek om via een idee- formuliertje kenbaar te ma ken wat er nog beter kan. Die suggesties worden vol gens de heer Akkermans in Zaandam met open armen ontvangen. „In ons hoofd kantoor zitten ook gewone mensen die open staan voor nieuwe ideeën. En ook die commissie bestaat uit gewo ne mensen die vol interesse uitkijken naar inzendingen. Ideeën hoeven echt niet te bestaan uit ingewikkelde technische berekeningen, maar moeten juist simpel en eenvoudig zijn", meent de heer Akkermans, doelend op het „ei van Columbus". Hoewel de naam het zou doen vermoeden moet men zich die Ideeënbus niet let terlijk als een soort „post bus" voorstellen. De inge zonden formulieren worden in eerste instantie opgevan gen door de secretaris van de Ideeënbuscommissie. De inzender krijgt dan een ont vangst- en inschrijvingsbe- wijs terwijl zijn suggestie tij dens de eerstvolgende ver gadering van de commissie aan de orde komt. De com missie krijgt daarbij slechts een omschrijving van het idee onder ogen terwijl de inzender voorlopig voor de commissie anoniem blijft. Na die eerste „zeef' waaraan eventueel ook experts van AH hun steentje bijdragen, worden toepasbaar geachte inzendingen uitgetest. Wie met originele ideeën komt die niet direct voor bekro ning in aanmerking komen maar die toch van opvallend creatief denken getuigen, maakt kans op een aanmoe digingspremie. Die kan va riëren van 25 tot 250 gulden en heel wat filiaalmedewer kers hebben op die manier de afgelopen jaren een ex traatje verdiend. Kortelings kon een medewerker een bedrag van tegen de driedui zend gulden in ontvangst ne men voor het uitdokteren van een efficiëntere verzend- methode. Zo'n vier tot vijf keer per jaar komt de Ideeënbus commissie bij elkaar. Dit zeskoppig college, uit alle geledingen van de AH- familie samengesteld, incl. een vertegenwoordi ger van de OR, hoopt zich in de toekomst over een steeds groter wordende stapel ideeën te moeten buigen. „De ideeënbus kan bijdragen aan het succes van een bedrijf. Het gaat er immers niet om dat mensen in bloed, zweet en tranen hun brood verdienen, maar dat ze juist steeds slim mer gaan handelen. Zo lang er mensen bezig zijn is er nog eindeloos veel te bedenken dat beter kan", moedigt de heer Akker- mans „uitvinders-in-spé" Vervolg van pagina 1 dit verwarmd en blijft zeker een half uur goed heet. Ook kan de klant het voedsel, dat een houdbaarheid van twee dagen heeft (in de koelkast), koud mee naar huis nemen en het later in de oven op warmen. Dit zonder dat de kwaliteit van het produkt te rugloopt. Verder zijn er een aantal voor- en nagerechten verkrijgbaar die qua prijs en zeker wat betreft qua hoe veelheid op het niveau van een Chinees restaurant ligt. Bart de Boer merkt op: „Van twee porties kunnen gemak kelijk drie personen eten en dat feit vinden we zo belang rijk dat we dat in onze huis- aan-huis-folder hebben ge zet." Op de vraag waarom de eer ste Smulpot in AC Restaurant Leiderdorp is gevestigd, merkt Bart de Boer op: .Aan gezien het een proef betreft, is het altijd gemakkelijk als je een keuken achter de hand hebt, als het eventueel enorm goed zou gaan lopen. En voor AC Leiderdorp is ge kozen omdat deze het dichtst bij een erg goede woonwijk ligt." hjr 7 „Na de renovatie van het fraaie Kurhaus en de bouw van het prachtige winkel- en uitgaanscentrum gaat het Sche- veningen voor de wind. Dit geldt ook voor AH, want sinds 's lands grootste kruidenier op de kleintjes is gaan letten, is ons marktaandeel aanmerkelijk gestegen. Onze verwachting is dat een verdere groei mogelijk en zelfs noodzakelijk is en dat geldt voor het marktaandeel, maar ook voor het vestigingsplaatsenbeleid". Deze woorden sprak de heer F. I. Ahlqvist, algemeen directeur van Albert Heijn, tijdens de jaarlijkse bedrijfs leidersdag die op 7 september jl. in het Circustheater en het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden. In zijn welkomstwoord ging de heer Ahlqvist uitgebreid in op de groeistrategie van Albert Heijn in de tachtiger jaren. „De concurrentie hanteert op uitgebreide schaal het prijswapen en het antwoord van AH daarop is: mee gaan! In deze strijd zullen alleen de sterke winkelformu les overeind blijven en simpel gesteld is AH van mening dat men in elk marktsegment aanwezig kan zijn, mits men een dominante marktpositie en een goede rentabili teit heeft", aldus de heer Ahlqvist. De heer A. F. Constandse, directeur Operations ZB- filialen, gaf een toelichting over de integratie van Simon binnen AH en over AH franchising. Hierna nam KRO's Hans van Willegenburg, die de middagbijeenkomst pre senteerde, een vijftal interviews af van voormalige Simon BL's en franchisenemers. Directeur SM-filialen, de heer R. Beijers, ging in zijn spreekbeurt in op de resultaten van AH over de eerste helft van 1982, die een zeer bevre digend beeld te zien geven. Verder gaf hij een toelichting op de KDH-actie en zette een en ander uiteen over de ABC-formule, waarvan de letters, volgens de heer Beij ers, beslist niet de afkorting vormen van Ahlqvist, Beijers en Constandse, maar staan voor een samenwerkingsver band tussen Albert Heijn, Blokker en C A. Tijdens de middagvergadering sprak commercieel direc teur K. Dorsman over de te volgen verkoopstrategie en dan met name de huismerken van AH. De sprekers wer den afgewisseld door een film over scanning en audio visual van de huismerken. Verder trad de zanger Lee Towers op voor het 1300 man tellende publiek, 's Avonds was in het Kurhaus een groot loop-zit-en-doe- feest georganiseerd met optredens van Lobo, de danse ressen van het jazzballet van Penny de Jager, de dames Maywood en André Hazes. De dag werd afgesloten met vuurwerk. In het volgende nummer van Flitsen wordt uitgebreid ingegaan op AH-Bedrijfsleidersdag 1982.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 3