„Een goede politicus plaatst zichzelf in de schijnwerper' Elf jaar in dienst en toch 28 dienstjaren MASSA'S DRANK EN DEFECTE KOELINGEN Fried Verhoeven: Flitsen paginal! De heer A. S. Compier (73) „Ik verveel me niet; 'k heb het heel gezellig zo", zegt de heer A. S. Compier (73 jaar). Met zijn echtgenote me vrouw P.J. Compier- Duikersloot (76 jaar) blikt hij op verzoek van Flitsen te rug op de dienstjaren bij Albert Heijn. Het echtpaar Compier woont op het adres Fridtjof Nansenhof 16 hs„ een maiso nette in de Amsterdamse wijk Bos en Lommer en heeft twee kinderen: een zoon en een dochter. De zoon (woonachtig in Die- men) is machinist op een zandzuiger op het IJsselmeer en de dochter (woonachtig in Oostzaan) werkt als gast vrouw bij de Hema in Zaan dam. De buren van de heer en mevrouw Compier zijn allemaal bejaarden, temid den van wie het echtpaar zich uitstekend thuis voelt. De heer Compier was afwe- ger van deeg bij Albro in Zwanenburg. Op 16 februari '74 ging hij met pensioen, maar de band met de bakke rij is er nog altijd want af en toe gaat hij nog wel eens in Zwanenburg kijken. En als hij bericht krijgt dat er een collega met pensioen gaat, is hij als het even kan nog tel kens van de partij. GEBROEDERS HOEVE In '45 kwam de heer Compier te werken bij de (Amsterdamse) brood- en banketbakkerij van de ge broeders Hoeve. Aanvanke lijk werkte hij in de Rozen straat, waar heel wat ka detjes en groot brood mede dank zij hem vaste vorm kre gen. Daarna ging de bakkerij van de gebroeders Hoeve naar de Borgerstraat. Compier: „Ik heb er inderdaad in de bakkerij gewerkt, maar ik was tegelijk ook reserve- rijder. Als er een bezorger ziek was, viel ik in. Dat inval len kwam heel vaak voor, want als de ene bezorger nog niet beter was, werd de andere wel weer ziek En ik maar invallen. Op een be paald moment was ik het zat en zei: geef mij maar gewoon een eigen wijk, dan ben ik van dat reserve-staan af. Dat gebeurde." Hard werken bleef het wel voor hem. Hij vertelt: „Eerst stond ik 's morgens in de bakkerij en daarna ging ik m'n wijk rijden. Die wijk was hier in Bos en Lommer. Toen ik de wijk kreeg was er een weekomzet van 400 tot 450 gulden. Van lieverlee is de omzet opgelopen tot 1.100 gulden per week en dat 't he le jaar door." Mevrouw Compier: „Maar o wee als je de feestdagen had. Wat had je dan een omzet." De heer Compier: „Op aller lei manieren heb ik hier brood bezorgd: per handkar, bakfiets, motorbakfiets en daarna nog met een elek trisch wagentje. Helaas heb ik er geen foto's van." ZWANENBURG De gebroeders Hoeve lieten een broodfabriek in Zwanen burg bouwen. „Dat heeft hen waarschijnlijk de nekslag ge geven, want vrijwel meteen na de opening is het een be drijf van Albert Heijn gewor den", herinnert de heer Compier zich. Mevrouw Compier: „Mijn man had zolang bij Hoeve gewerkt en dan heb je het niet zo op een overname be grepen. Maar 't werd alle maal véél beter." De heer Compier vult aan: „Die overname door Albert Heijn heeft voor ons als werknemers geweldig goed- uitgepakt. De sociale voor zieningen werden aanzien lijk beter." Mevrouw Compier: „En die regelmaat, dat was toch geweldig dat je die kreeg." Compier: „Bij Hoeve was het altijd: werken, werken, werken. En niet dat het bij Albert Heijn luieren werd, maar je kon in derdaad op regelmaat aan. Op tijd beginnen, koffie drin ken, schaften en op tijd ein digen. Kortom, ik heb bij Al- bert Heijn erg prettig ge werkt." DIENSTJAREN Elf jaar heeft de heer Compier bij Albert Heijn in Zwanenburg gewerkt. Niet temin heeft hij toch 28 dienstjaren, omdat Albert Heijn een aantal dienstjaren ten behoeve van zijn pen sioenopbouw van Hoeve overnam. De heer Compier: „Ik ver maak me prima. We hebben Broüwefs De Brouwers Bierdop maakt, zoals uit bij gaande advertentie blijkt, de nodige furo re. Mevrouw Dijkhuizen uit AH-filiaal 1015 in Nijmegen was zo attent ons deze advertentie uit de Gelderlander op te sturen, en wij zijn chauvinistisch genoeg om hem op deze plaats af te drukken. Me vrouw Dijkhuizen, hartelijk dank! een autootje en een buiten huisje, in De Hoef. Achter ons huis hier in Amsterdam hebben we een tuintje. Ver der maak ik me niet zo druk, want ik heb m'n leven lang hard genoeg gewerkt." Vast programmapunt in de week is wel het boodschap pen doen. „Eenmaal in de week ga ik naar Albert Heijn om boodschappen te doen. Ik haal alles in één keer, ook voor een paar buurvrouwen hier." Mevrouw Compier: „Ik zit op een bejaardenclub je, waar we kaarten. En ver der kaarten we wat in de buurt. Ik was blij dat m'n man eindelijk thuiskwam." Het jaarlijkse uitstapje met de gepensioneerden is voor het echtpaar Compier een dag waar met veel verlangen naar wordt uitgekeken en met groot genoegen op wordt teruggeblikt. Vervolg van pagina 1 heer D. Onrust, commer cieel manager AH, ons weten dat er van alle Brouwers Bier bijna 8 miljoen liter werd verkocht. Hieruit blijkt wel duidelijk dat het „edele vocht" van AH bijzonder po pulair is bij de klanten. „Op dit moment heb ik het nog helemaal niet gehad over de frisdranken waarvan we ook grote hoeveelheden hebben verwerkt. Eén fris drank die er uit sprong en die ik graag zou willen noe men is Albert Heijn-sinas. Daarvan namen de AH- filialen bij ons ruim één mil joen liter af. In die tweeën- eenhalve maand bedroeg al leen de levering van frisdran ken en bier 1.200 vrachtwa gens met elk 24 pallets, dus in totaal bijna 29.000 pallets. Toch hebben we door dit extra vervoer vrij weinig vertraging opgelopen. Hier en daar waren de wagens een uurtje te laat en tegen het weekend „zetten" we re gelmatig vijftig extra wagens op de weg om aan de vraag te voldoen." Tot besluit merkt de heer Andreae op: „Als je 1.200 vrachtwagens met hun lengte (15 meter) vermenigvuldigt kom je op 18 kilometer frisdrank en bier. Je zou er dorst van krij- gen!" Katwijk bén van de plaatsen waar de „dorst" het meest meetbaar is tijdens een hittegolf is in een badplaats als Katwijk. Het AH-filiaal in de Voor straat heeft met name heel wat bier, fris en karnemelk omgezet. Van het laatste werd op een topdag maar liefst 600 liter verkocht. Be drijfsleider W. Kroon: „Ons filiaal in Katwijk is natuurlijk ingesteld op het vakantiesei zoen. Vooral tijdens zeer warme dagen loopt bier en frisdrank bijzonder goed. Zo kreeg ik onlangs een pallet bier binnen die drie uur later leeg was. Niet verwonderlijk dat je dan twee a drie pallets per dag draait. We kunnen echt nu al zeggen dat we een topseizoen hebben", aldus de heer Kroon. Storing Niet alleen de DC's Tilburg en de filialen hebben het uit zonderlijk druk gehad tij dens de hittegolven. Ook de Dienst Technische Projecten (DTP) van Ahold heeft dui delijk gemerkt dat de tempe ratuur boven de 25°C, zelfs boven de 30°C kwam. Hoofd van de afdeling onderhoud van DTP, de heer N. S. de Ligt: „We hebben nogal wat storingen gehad, met name in de hoek van de koeling. Dat is niet zo verwonderlijk omdat onze koel- en diep vriesvitrines gewoonweg niet zijn berekend om te koelen bij tropische tempe raturen. We hebben heel wat werk moeten verzetten en zonder hulp van derden zou het vrij problematisch zijn geworden. Als ik nu terug kijk op die warme en drukke dagen, kan ik met recht zeg gen dat ik trots ben op het feit dat we elke storing bin nen 24 uur konden verhel pen en in de meeste gevallen zelfs veel eerder", besluit de heer De Ligt. Bedrijfsleider Fried Verhoeven (56) van het Albert Heijn-filiaal 5944 in het Noordbrabantse Heeze is al veertien jaar politicus. Vanuit zijn bestuurs functie als secretaris van de vakbond kwam hij in aanraking met de politiek. Nu maakt hij alweer jarenlang deel uit van de gemeenteraad van Leen de en zit hij in de agglomeratieraad Eindhoven. „Die raad staat tussen de gemeente en de provincie in. Zaken die de gemeenten niet zelfstandig kunnen behartigen komen daar aan de orde. Ikzelf maak me nogal sterk voor een fietspa denplan. Zo'n plan komt alleen van de grond als gemeenten met elkaar samenwerken", legt hij uit. Op 2 juni jl. (gemeenteraadsverkiezingen) viel het doek voor wat betreft zijn gemeenteraadsfunctie in Leende. „Mijn partij, het CDA, heeft beslist dat je niet in twee bestuurlijke licha men mag zitten. Dus niet in én de gemeenteraad én de agglo meratieraad. In een dergelijk geval kies je voor het hogere orgaan. Ik heb daar geen moeite mee", zegt hij. Hij erkent dat de belangen kunnen botsen: ,Je moet een keu ze durven maken. In de agglomeratieraad dien ik de belangen van de streek en niet alleen van de gemeente Leende. Kijk, als politicus kun je het niet iedereen naar de zin maken." Zijn hobby vergt veel vrije tijd. „Ik ben minstens vijf avonden per week ermee bezig. En op zondagmiddag wil ik ook nog wel eens wat papieren doornemen. Maar zoiets verveelt nooit. Op het moment dat ik met tegenzin naar een vergade ring zou moeten gaan, is het tijd om uit de politiek te stap pen", vertelt hij. Het moment waarop bedrijfsleider Verhoeven (midden) wordt beëdigd in de agglomeratieraad De waardering voor de politiek is vaak nihil. De afkeurende geluiden bij een verkeerde beslissing des te luider Fried Verhoeven:'„De kritiek is inderdaad zelden opbouwend." Maar hij komt meestal van mensen die je nooit op bijeenkom sten ziet waar ze hun zegje kunnen doen. Toch is het niet zo dat de interesse voor politiek minder is. Als ik de winkel inga en vraag: interesseert politiek u? Dan is het antwoord steevast „nee". Maar als je met die mensen gaat praten ontdek je dat ze precies weten wat de politieke problemen zijn, hoeveel zetels jouw partij heeft enzovoorts. Dus moet het ze wél interesse ren, want anders wisten ze dat niet. Als politicus moet je jezelf ook in de schijnwerper plaatsen. Je moet je ideeën durven uitdragen. Als je vier jaar in de gemeenteraad zit en de men sen kennen je niet dan heb je iets fout gedaan. Ze moeten weten waarmee je bezig bent." Een filosofie die bedrijfsleider Verhoeven in de praktijk omzette. Bij de verkiezing voor de agglomeratieraad kreeg hij, hoewel hij op de zeventiende plaats stond, niet minder dan zestig procent van de CDA- kiezers in de gemeente Leende achter zich. Zijn hobby belemmert zijn werk geenszins: „Mijn werk komt op de eerste plaats. Ik geloof niet dat veel mensen wegblijven omdat mijn politieke mening hen niet aanstaat. In het filiaal komen mijn politieke opponenten gezellig winkelen: ze we ten dat ik voor onze winkel met dezelfde inzet werk als voor de politieke zaak. Dat waarderen ze. Voor mijn functie als bedrijfsleider is mijn politieke hobby eerder een pluspunt dan een handicap."

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 11