„Decentralisatie kan weieens heel belangrijk worden" Problemen bij Simon-integratie pagina o Flitsen »j»i Leo H. Caarls: Jfa „Ik denk dat decentralisatie een erg belangrijk onder werp in de Centrale Ondernemingsraad van AJhold gaat worden. Voorheen werd bijvoorbeeld bij Albert Heijn terecht een sterk centraal beleid gevoerd, maar nu Ahold zich heeft ontwikkeld tot een internationaal concern, zie je bij de werkmaatschappijen een verlan gen naar grotere zelfstandigheid ontstaan om op die manier slagvaardiger te werk te kunnen gaan. Zo'n nei ging tot decentralisatie levert begrijpelijkerwijs span ningen op tussen de werkmaatschappijen (die meer werk naar zich toehalen) en de centrale diensten (die werk van zich weggehaald zien). Vooral mijn werk groep zal zich de komende tijd met deze problematiek bezighouden. Dit is de verwachting van de heer L(eo) H. Caarls, die hieronder uit eenzet wat de Werkgroep Organi satie/Communicatie van de COR zoal doet. De heer Caarls, die bij Ahold cashmanager is („Zeg maar dat mijn hoofdtaak is het beheer over de inkomende en uitgaande geldstromen"), is gespreksleider van genoemde werkgroep. De COR kent nog drie andere werkgroepen, t.w. Arbeidsvoor waarden/Sociaal Beleid; Financieel/ Economisch Beleid en Functione ren COR. Hier en daar overlappen de taken van de werkgroepen el kaar een beetje, maar dat is niet zo'n probleem omdat ze elk hun ei gen invalshoek hebben. De vier werkgroepen hebben tot taak de COR te adviseren. Sinds '80 zit Caarls in de COR, als afgevaardigde van de Onderne mingsraad Centrale Diensten en hij is toen ook meteen in de Werk groep Organisatie/Communicatie beland. Deze werkgroep telt vier leden. Naast gespreksleider Caarls zijn dat Luuk Goes (Albert Heijn), Alie Kuiken (AC Restaurants) en Jacques Verberg (Miro). Functie classificatie Caarls: „Waar wij ons de laatste tijd mee hebben beziggehouden is de functieclassificatie. In '79 werd voor 300 man hoger kader een functieclassificatiesysteem (HAY) en een nieuw beoordelingssysteem van kracht. Nu wil men een derge lijk functieclassificatiesysteem ook invoeren voor de groepen midden kader en lager kader, vallende on der rechtspositieregeling HK 1-7. De COR is in januari van dit jaar akkoord gegaan met de daartoe strekkende instemmingsaanvraag van de Raad van Bestuur van Ahold." „Momenteel is de Centrale Perso neelsdienst gestart met de invoe ring hiervan. Het betreft een héél groot project, dat rond moet zijn op 1 januari 1984. De COR houdt bij de invoering de vinger aan de pols, want er kan worden bijge stuurd door middel van een toet singscommissie waarin naast de COR ook de OR-en vertegenwoor digd zijn." Commissarissen Een andere zaak waarmee de Werk groep Organisatie/Communicatie bemoeienis heeft, is het contact met de Raad van Commissarissen van Ahold. „De COR kan een aanbeveling doen om een opengevallen plaats in deze raad op te vullen. In 1980 heeft de COR de heer Vethaak als commissa ris aanbevolen en deze aanbeveling is ook aanvaard door de Raad van Commissarissen. Dit jaar kwam er een plaats open, omdat de heer De Vries wegens het bereiken van de 72-jarige leeftijd niet herbenoem baar was als Ahold-commissaris. De COR heeft zich beziggehouden met een voordracht voor de Raad van Commissarissen, maar op een be paald moment kwam de raad zelf met prof. dr. ir. A. A. Th. M. van Trier, oud-minister voor weten schapsbeleid. Als COR hebben we toen een aantal gesprekken gehad met leden van de RvB en de RvC, alsmede de heer Van Trier, waarna de aanbeveling van de COR voor een ander werd ingetrokken", aldus de heer Caarls. Hij betoogt: „Voor de COR is het moeilijk om geschikte kandidaten voor de Raad van Commissarissen te vinden. Onze keus moet vallen op mensen, die uit hoofde van hun kwaliteiten en ervaring de Raad van Commissarissen een zo breed en deskundig mogelijk draagvlak bie den." Namens de Werkgroep Organisatie/ Communicatie heeft Caarls zitting in de Contact Commissie Commis- O Leo H. Caarls. sarissen. Deze commissie vormt het contact tussen COR en de commis sarissen en behalve Caarls hebben er ook de voorzitter en secretaris van de COR zitting in. Caarls: „Tot nog toe is het een informeel con tact, zonder agenda. Ik zit er na mens mijn werkgroep in, omdat wij ons bezighouden met communica tievraagstukken. We zullen dat con tact verder moeten structureren; het kan heel nuttig worden." COR of OR In de Werkgroep Organisatie/Com municatie en niet alleen daar is de afgelopen tijd uitvoerig gedis cussieerd over de vraag wat op grond van de Wet op de Onderne mingsraden moet worden behan deld in de COR. Caarls: „De uit 1979 daterende wet schrijft voor dat een COR zich bijv. met een adviesaanvraag heeft te be moeien, als die aanvraag zich inlaat met de belangen van minimaal de helft van het aantal ondernemings raden plus één. Bij Ahold bestaan zestien OR-en, dus gaat het bij ons om acht plus één is negen onderne mingsraden." In de praktijk werkt zo'n gegeven echter niet. Caarls: „We hebben 't gemerkt bij de plannen tot ophef fing van Simon. Daar waren vijf OR- en bij betrokken, maar de uitwer king en de uitstraling van een der gelijk beleidsplan zijn zó omvang rijk, dat je er wel degelijk als COR bij betrokken bent. De helft plus één is een te cijfermatig criterium. Wij zeggen: het hangt af van de aard van het onderwerp. Het grote punt is alleen: wie bepaalt het belang. Met de Raad van Bestuur is afge sproken dat per onderwerp te be zien. Als het gaat om het verliezen van arbeidsplaatsen, moet je niet al leen naar het eigenbelang kijken maar dien je het totale concernbe-, lang voor ogen te houden. We zul len toe moeten naar een situatie, dat de OR-en met elkaar uitmaken of een adviesaanvraag centraal, dan wel met de betreffende OR-en wordt behandeld", aldus Caarls. Automatisering Hoewel het onderwerp automatise ring een vast punt is in o.a. de OR Centrale Diensten, gaat de COR zich hier nu ook mee bezig houden. De heer Caarls: „De COR zal aan de Raad van Bestuur een nieuwe be leidsnota vragen. Onze werkgroep moet in dit overleg een belangrijke rol vervullen." De Simon-integratie is nu ongeveer halverwe ge. Er bereiken de COR berichten dat de inte gratie van bepaalde groepen niet blijkt te ver lopen zoals de COR meent dat in het Sociaal Plan is afgesproken. Met name vanuit de groepen Chef- Kruidenierswaren en Groentechefs bereiken ons signalen als zouden zij zich niet kunnen vinden in de functies die op het moment van overgang worden aangeboden. Zij ervaren die niet als passend en vinden het daardoor geen redelijk aanbod. De COR constateert o.a. het volgende: 1. Een vrij groot aantal Groentechefs krijgt op dit moment binnen de AH-organisatie de func tie van le verkoper aangeboden; 2. Een vrij groot aantal Chefs Kruidenierswa ren krijgt in eerste instantie binnen de AHZB- organisatie eveneens de functie van le verko per aangeboden; 3. Benoeming tot Sectorchef binnen de AHSM- organisatie geschiedt zonder de toevoeging a BofC; S 4. Benoeming tot le verkoper binnen de AHZB-organisatie geschiedt zonder de toevoe ging A of B. De COR-toetsingscommissie heeft daarom de ze problemen aan de Raad van Bestuur voor gelegd. Daarbij werd er op gewezen dat het Sociaal Plan de basis vormt van de integratie en dat de toetsing aan de hand daarvan zal blij ven plaatsvinden. Mocht u problemen houden, meld ze dan! Het adres is: Centrale Ondernemingsraad Ahold, t.a.v. de toetsingscommissie, Ant woordnummer 97, 1500 VC Zaandam (een postzegel is niet nodig).

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 6