„Als bedrijfsleider mag je in je handen wrijven als je in het hoogseizoen een uur of vijf slaapt' pagina 4 Flitsen Fred Opmeer, bedrijfsleider „Erholungsgebiet" Wilsumer Berge De douane-beambte zwaait met een royaal gebaar „doorrijden" als we willen stoppen voor het rode licht bij de slagboom. Enkele secon den later zitten we in Duitsland en dat is ook onmiddellijk te zien. Niet aan het landschap, want dat trekt zich niets aan van grenzen, maar aan de andere wegbewijzering, verkeersborden en kilometer paaltjes. Het dorp Wilsum wordt reeds aangegeven en we kunnen ons voorstellen dat heel wat mensen in opperste vakantiestemming deze weg hebben gereden in de richting van het „Erholungsgebiet" Wilsumer Berge dat ook het doel is van onze reis: „Acht uur met Fred Opmeer", bedrijfsleider van het enige buitenlandse Ostara- vakantiepark. Het weer is prachtig en als we niet uitkijken zou het best mogelijk zijn dat deze dag gaat verzanden in een eerste vakantie dag... 's Morgens om half negen rij den we het terrein op van de Wilsumer Berge. Bij de re ceptie is het nog rustig, al veegt een oudere man er on verstoorbaar het terras. Bij de Toko supermarkt, ook al weer de enige Duitse, is al wat activiteit te bespeuren. Gasten komen hun bood schappen doen of gewoon even hun ochtendkrantje ha len. Bij restaurant „Seeblick" zijn een paar meisjes in de weer met het afnemen van tafeltjes en het rechtzetten van stoelen. Kortom: alles wordt weer in gereedheid gebracht voor de komende vakantiedag. „Erholungsgebiet" Tien voor negen gaat de deur van de receptie open en komt een gebruinde Fred Opmeer naar buiten. Dan gaat voor de eerste keer de telefoon en receptioniste Harma Anholts uit het Ne derlandse Schoonebeek neemt op met: „Erholungs gebiet Wilsumer Berge, Gu- ten Morgen". De persoon aan de andere kant van de lijn vraagt of hij een plaats ton reserveren van 24 juli tot en met 14 au gustus. "Leider nicht", luidt het antwoord, want in die weken is Wilsumer Berge helemaal volgeboekt. Om half tien verdwijnt Fred naar boven, hij woont daar namelijk, om te ontbijten. Even later komen er twee jongens binnen waarvan er één een papieren zakdoekje tegen zijn bovenlip houdt. Hij blijkt zich bij het scheren duchtig te hebben gesneden. Onmiddellijk wordt via de radio contact gezocht met badmeester Klaas Lantinga die uitzonderlijke EHBO-kwaliteiten blijkt te bezitten. Met een paar ijs klontjes wordt de bloeding gestelpt. Schoon Tegen tienen is het tijd voor de vaste dagelijkse ronde van Fred Opmeer: „Iedere dag maak ik ten minste een ronde over de camping om te kijken hoe alles reilt en zeilt. Onderweg maak je hier en daar eens een praatje. Dat behoort tot je taak en je hebt bij de gasten gewoon het image van de ouderwetse campingbeheerder die altijd een welwillend oor en een Harma Anholts in de receptie Overleg met badmeester Klaas Lantinga Fred Opmeer Onderonsje met Toko-bl Harry Rutgers goede raad heeft. Ik wou dat ik de tijd had om dat image helemaal waar te maken. Vooral in het hoogseizoen kun je die sociale contacten wel vergeten, want dan heb je het veel te druk met orga nisatorische dingen." Het wordt een fikse wande ling want de Wilsumer Berge heeft een oppervlakte van 75 hectare. Daarvan is 30 ha. ge reserveerd voor kampeer plaatsen, 10 ha. bestaat uit gebouwen, speel- en par keerruimte; het meer en de visvijver beslaan zo'n 8 ha. Daarnaast is op de camping nog zesduizend vierkante meter bouwland en de overi ge 21 hectare noemt Fred „uitloopgebied", dat is vrije natuur. Wat het laatste aan gaat kan de gast er uit de voeten: er zijn heuvels, er is water, loof- en naaldbos, er ontspringt zelfs een beek. Natuurlijk niet te vergeten de akkers waar dit jaar haver wordt verbouwd. Tijdens de wandeling valt het op dat het erg schoon is op de Wilsu mer Berge. „Eén van de be langrijkste punten van een camping vind ik reinheid. Als alles schoon en proper is heeft de gast vertrouwen in de camping, een soort visite kaartje dus, en het blijft dan ook schoon." Intussen vist Fred een plastic zak op die tussen het groen ligt ver scholen. „Seeblick" Achter een glas op het terras van restaurant Seeblick ver telt Fred het een en ander over zijn functie. „Kijk, ik hou er niet zo van om te ver tellen welke kwaliteiten je als bedrijfsleider van een vakantiepark moet hebben. Het lijkt wel of je een soort supermens bent... maar oké: je moet kennis hebben van mensen, geduld weten te oe fenen, sociaal voelend zijn, kracht hebben om politie agente en rechtertje te spe len, brandweerman zijn, ver stand hebben van admini stratie en techniek, weten hoe je met pleister en schaar, om moet gaan. Noem maar op. Vandaag zul je al die kwa liteiten niet in de praktijk kunnen testen, want het is nog opvallend rustig. Stilte voor de storm noemen we dat, want over een paar we ken breekt het geweld los. Dan zitten we binnen een paar dagen op ruim zesdui zend gasten en als het mooi weer is komt daar door de dagrecreatie nog vierdui zend man bij. Een voorproef je hebben we met Pinkste ren al gehad. Toen zaten we binnen een paar uur van driehonderd op zesduizend mensen. We noemen die da gen dan ook niet voor niets de generale repetitie." „Funk" „Tijdens zo'n druk lang weekend testen we alles. Vindt iedereen zijn plaatsje, worden de toiletten en was gelegenheden goed schoon gehouden, kunnen onze ei gen watervoorziening en rioolzuivering het aan en als laatste, en misschien wel het belangrijkste, werkt de „Not- anruf' goed? Op meerdere plaatsen op de camping heb ben we namelijk vaste gasten zitten die in radio-contact staan met de dienstdoende parkmedewerkers. Zij ma ken 's avonds met hun "funk" (portofoon) een rondje over het gebied en kijken of alles in orde is. Ook kunnen de gasten 's nachts bij hen terecht als er iets aan de hand is. Zo kreeg bijvoor beeld vorig jaar iemand een hartinfarct en door snel ra dio-contact lag die patiënt binnen tien minuten in de ambulance op weg naar het ziekenhuis." Kindercircus Na de lunch nemen we een kijkje bij Harry Rutgers, be drijfsleider van de Toko- supermarkt op de Wilsumer Berge. Hij blijkt al dagen last te hebben van een ongewen ste indringer die een voor keur geeft aan verpakt, ge sneden bruinbrood. Het be treft hier een eekhoorn die al enige tijd verscholen zit in het pand en zich waarschijn lijk in een groot luilekker land waant. Dan is het drie uur gewor den en vertrekken we in de richting van de recreatie tent. Recreatieleider Paul Weers heeft samen met zijn Wilsumer jeugd een kinder circus georganiseerd waar „ter dekking" van de kosten twintig Pfennig entree wordt geheven. Na afloop van het circus, dat in alle opzichten tweetalig was, praat Fred nog even met Paul na over het geld dat nodig is voor de aanschaf van materiaal. In middels heeft zich alweer een nieuw groepje kinderen gemeld dat wil tekenen en kleuren... Badmeester Via het strand lopen we om streeks vier uur in de rich ting van het platform van badmeester Klaas Lantinga die vandaar een uitstekend uitzicht heeft op de badende gasten. Af en toe grijpt hij zijn verrekijker en fluit om kinderen terug te dirigeren naar het ondiepe bad. Ter wijl de wakende ogen van Klaas over het meer speuren, praat Fred met hem over een nieuw calamiteitenplan. De beide heren blijken het er over eens te zijn hoe dat in elkaar moet zitten en als voormalig politie-agent weet Klaas Lantinga allerlei be langrijke finesses op te noe men van zo'n plan, die een leek belachelijk zullen voor komen. Vijf uur Als we terug zijn op de re ceptie is het inmiddels vijf uur geworden en als we voor de grap vragen of elke dag zo rustig verloopt, ant woordt Fred: „Was het maar waar. Op dit moment zitten we net voor het grote vakan tieseizoen en dan sta je als een sportman in de start blokken. Je training is achter de rug en je concentreert je op het moment dat je een grote sportprestatie moet le veren. Het hele jaar door ben ik bezig met organise ren, regelen en alles gereed maken voor die paar weken en daar heb je echt wel een forse dagtaak aan. Net voor het hoogseizoen is het rustig en daarna „geht es los". Je bent dan bijna 24 uur per dag paraat en als je de kans krijgt, kun je 's nachts nog een paar uur slapen. Op een hoogseizoendag begin je 's morgens om acht uur al te draven. Je moet zorgen dat alles gesmeerd loopt en je bent echt bezig tot 's avonds laat. Op het moment dat je dan om twee uur, half drie je bed instapt, kun je er weer worden uitgetrommeld om dat er iets aan de hand is. Soms gebeurt dat twee, drie keer per nacht.... echt geen pretje. Toch verwacht men van je dat je altijd goed ge humeurd bent." Op het moment dat Fred de deur van de receptie op slot gaat doen zegt hij: „Wedden dat er binnen vijf minuten ie mand binnen komt?" En in derdaad; hij heeft het nog maar net gezegd of er komt nog iemand die zich wil la ten inschrijven. „Gelukkig is het nu en niet vanavond als ik net in bed wil stappen. Af kloppen, want het is nog niet zover...." Lachend schou derophalend: „Had ik maar een vak moeten leren...."

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 4