Muntsloten voor winkel- wagentjes AC Restaurant Sliedrecht officieel geopend Verschil inkomen en VUT-uitkering slinkt Flitsen pagina 5 Part-time banen voor IBS werkloze jongeren Door het bevestigen van een scheepstros aan een bolder, een handeling die typerend is voor Sliedrecht met zijn over de gehele wereld be kende scheep- en bagger- vaart, opende burgemeester W. Hendriks van Sliedrecht 16 juni jl. het nieuwe AC Restaurant Sliedrecht aan de Al5 (Gorinchem - Rotter dam). De heer W.J. van den Heuvel, directeur van AC Restaurants bv, complimen teerde daarna tijdens zijn openingstoespraak de ge meentelijke overheid met de wijze waarop kon worden samengewerkt aan de tot standkoming van AC Restau rant Sliedrecht. Minder te spreken was de heer Van den Heuvel over de medewer king van de centrale over heid; zo beschikte AC Res taurant Sliedrecht op de dag van opening nog niet over officiële aanduidingsborden. De heer A. van Klinkenberg, manager van AC Restaurant Sliedrecht, bood na zijn toe- Tijdens zijn toespraak bij de opening van AC Res taurant Sliedrecht, maakte de heer W.J. van den Heuvel, directeur AC Restaurant bv, bekend dat binnenkort zal worden begonnen met de bouw van de 18e vestiging in Nederland. Dit nieuwe AC Restaurant zal worden gebouwd in de gemeente Ravenstein aan de A50 (Nijmegen-Den Bosch). Tevens sprak hij de verwachting uit dat volgend jaar waarschijnlijk zelfs een 19e vestiging kan worden geopend. Over de plaats daarvan kan tot op dit moment nog niets gezegd worden. AC Res taurants bv exploiteert 17 vestigingen in Neder land en biedt werk aan ongeveer 1200 medewer kers. Door alle openingen - AC Pesse, AC 't Harde en AC Sliedrecht - in het afgelopen jaar werd de werkgelegenheid uitgebreid met ongeveer 200 plaatsen. AC Restaurant Sliedrecht neemt daar van 40 full-timers en 22 part-timers voor zijn re kening. spraak, waarin hij inging op de verbondenheid tussen Sliedrecht en het nieuwe AC Restaurant, burgemeester Hendriks een geitje aan dat een cheque om de nek droeg. Het bedrag van de cheque zal worden besteed aan de aanschaf van dieren en materialen voor de kin derboerderij van de „Mer- webolder", een modern me disch pedagogisch instituut voor begeleiding, verzorging en verpleging van bijna vijf honderd geestelijk- en meer voudig gehandicapten. Na het officiële openingsge deelte vond een receptie plaats waar ruim driehon derd genodigden aanwezig waren. De gasten konden uitgebreid kennismaken met hetgeen AC Restaurant Slie drecht op culinair gebied te bieden heeft. Kille en verontrustende cijfers tonen over duidelijk aan dat er zo snel mogelijk een op lossing moet komen voor het winkelwagen- probleem. Ook het afgelopen jaar leverden de problemen met winkelwagens weer een flinke schadepost op voor Ahold. In het verleden werden al diverse rapporten uitge bracht met daarin allerlei oplossingen voor het probleem. Een van de laatste rapporten geeft als mogelijke oplossing de invoering De officiële opening vond precies zeven maanden na het slaan van de eerste paal plaats. Onderdelen van het AC Restaurant zijn o.m. een bedieningsrestaurant (96 zit plaatsen), een zelfbedie ningsrestaurant (196 zit plaatsen) en een bar. Door middel van schuifwanden kunnen in het zelfbedie ningsrestaurant één of twee zaaltjes worden gecreëerd die geschikt zijn voor brui loften, partijen en vergade ringen. Foto boven: Ter gelegenheid van de ope ning van AC Restaurant Sliedrecht werd op 19 juni jl een open dag gehouden. Naast een Moonwalk en een grabbelton was er een op treden van Ome Willem van het gelijknamige VARA- jeugdprogramma Verder was er een oude ambach tenmarkt en een demon stratie Frisbee-werpen. Met de werpschijf door een grote hoepel werpen is niet zo simpel als het lijkt Dat be wijst het jonge Sliedrechte- naartje wel, want de schijf komt ver naast de hoepel te recht van muntsloten. Mensen nemen de wagens mee naar huis, ze gebruiken die dingen als barbecue of als konijnenhok. Gebleken is dat jaarlijks een groot aantal van de winkelwagentjes moet worden vervangen. Voor Albert Heijn betekent dat de aanschaf van onge veer 8000 exemplaren per jaar. De verdeling tussen ver vanging en vernieling of dief stal is niet bekend. Wel is duidelijk dat met het opha len en verzamelen van de winkelwagens duizenden uren zijn gemoeid. Al met al is het dus een erg dure zaak die schreeuwt om een oplos sing. In bepaalde steden is sinds kort een zgn. Algeme ne Politie Verordening (APV) van kracht die in houdt dat mensen, die zich met een winkelwagentje op de openbare weg bevinden, strafbaar zijn. Ook die werk wijze lost de zaak niet op. Uiteindelijk is er slechs één manier waarmee de moei lijkheden uit de weg worden geholpen: het onmogelijk maken dat klanten met wagentjes het filiaal verlaten. Die maatregel zou echter zo a-commercieel en klanten- onvriendelijk zijn, dat deze voor Ahold onaanvaardbaar Muntslot Het eerdergenoemde rap port maakt onderscheid tus sen preventieve maatregelen - zoals teksten op winkelwa gentjes en parkeerplaatsen - en oplossingen zoals muntsloten. Vooral in die laatste oplossing zien de op stellers toch wel mogelijkhe den. Dat geldt dan vooral voor filialen waar men met nrrTr,..Trf- -W rj (vervolg van pag. 1) beslissen zelf over alles wat met die uitkeringen te ma ken heeft en dat betekent - met 800 gemeenten in ons land - dat er verschil in het gevoerde beleid bestaat." Personeelschefs en bedrijfs leiders hebben dan ook de raad gekregen sollicitanten vooraf op deze situatie te wijzen en eerst uit te zoeken hoe de betrokken gemeente over de uitkering aan een part-timer denkt. Stand van zaken De onzekerheid over dat laatste weerhoudt Ahold er echter niet van de zaken daadwerkelijk aan te pakken. In de filialen is men doende het natuurlijk verloop onder part-timers op te vangen door het aannemen van bij het Arbeidsbureau inge schreven werklozen onder de 23 jaar. Hoewel na de eer ste publikaties zich slechts twee jongeren spontaan meldden, verwacht de heer Van Gent in het najaar zeker de 200 in huis te hebben. Om controle (ten behoeve van o.a. de bonden) mogelijk te maken wordt in de loon administratie een aparte co de ingevoerd. Jeugdfillaal Ook wat betreft het zoge noemde jeugdfiliaal kan hij concreet zijn. Het nieuw te openen AH-filiaal te Apel doorn krijgt een personeels bezetting „beneden kader" van voornamelijk jongeren onder de 23 jaar. Dat zal in de praktijk betekenen, dat er ongeveer 30 fulltime banen voor jongeren komen die vervuld worden door 40 a 50 part-timers. Toen, ook bij Ahold. de mo gelijkheid werd geboden om gebruik te maken van zgn. VUT-regelingen, werden be rekeningen gepubliceerd omtrent de gevolgen voor het netto-inkomen. De bere keningen gaven aan dat het netto-VUT-inkomen bij een salaris van 2.000.- iets meer dan 84% van het oude netto-inkomen bedroeg. Ge leidelijk aan werd dit per centage iets hoger en kwam bij een pensioengrondslag van ƒ4.500.- uit op 88,1%. Zoals bekend hebben zich in de afgelopen tijd aardig wat premiestijgingen voorge daan in de premies voor WW en WAO. Aangezien deze premies niet betaald hoeven te worden over de VUT- uitkeringen, heeft dat gevol gen voor de financiële achteruitgang bij het gebruik maken van de VUT-regeling. Voorbeelden Vanaf januari 1982 is het net to-inkomen bij een salaris van 2.000.- per periode van 4 weken 1.467.-. In dien gebruik wordt gemaakt van de VUT-regeling, dan wordt het netto-inkomen 1.372.- (93,5% van de nor male situatie). Bij een salaris van ƒ2.300.- per periode van 4 weken hoort een net to-bedrag van 1.621.-. Bij deelname aan de VUT wordt dat bedrag 1.442.- (88,9% van de normale situatie). Bij een salaris van ƒ4.500.- per periode van 4 weken is het netto inkomen 2.899.-: de VUT-uitkering bedraagt dan 2.709.- (93,4% Voor inkomens boven de 5.000.- loopt het uitkeringspercen tage langzaam terug, omdat voor deze inkomens de in vloed van de sociale premies afneemt. Bij dit salaris be taalt men immers de maxi male premies. Bij deze ver gelijkingen is de invloed van de inflatie buiten beschou wing gelaten. het probleem van veel rond slingerende wagentjes kampt. Bij het systeem van muntsloten zijn de wagen tjes aan elkaar verbonden. Door een munt in het slot te doen, laat een wagentje los en kan de klant het dus mee nemen. Later, als men uitge- winkeld is, kan het wagentje weer verbonden worden aan een ander wagentje en komt de munt retour. Niet verplicht Hoe of waar het slot aan het wagentje bevestigd wordt is voorshands van minder be lang. Wel van belang is dat concurrenten uit „dezelfde hoek" ook met dit systeem gaan werken en dat filialen waar het probleem niet speelt, niet verplicht worden tot het invoeren van het sys teem. Binnenkort zullen bin nen Ahold de eerste proeven worden gedaan met dit nieu we systeem.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 3