KOFFIE-OMZET MARVELO STIJGT VOORTDUREND KDH wordt op de werkvloer" in praktijk gebracht Colofon pagina 2ruisen 's Lands grootste kruidenier blijft op de FLITSEN Personeelsblad Ahold nv Augustus 1982 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations Mw. M. van Agtmael Directiesecretariaat Miro M. Christaanse Zuurbes 7, (Bureau van Hulzen) 3069 NL Rotterdam W. Engels Directoraat P O W. Haeser Speciale Projecten LIA P. Hesp AH-filiaal 1135, Floridaplein 2 2037 AK Haarlem N. Hupkens Filialenbureau AH E. Muller Public Relations A.de Roo Postbus 189, (Bureau Huizen) 2250 AD Voorschoten J. de Zwart Marketing afdeling AC Restaurants 39-ste jaargang no. 6 verschijnt lOx per jaar Oplage: 33-000 Redactiesecretariaat Ankersmidplein 2 Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 HK 1701 075- 59.30.26 MK 108 075 - 59.27.21 010-21.98.48 HK 1706 075 - 59.25.24 P 519 075- 59.23.69 023 - 33.00.16 HK 803 075 - 59.30.76 HK 1703 075- 59.25.19 01717-4965 W 407 075 - 59.29.32 In de vakpers, maar ook in de Nederlandse dagbladen is de laatste tijd nogal eens ge schreven over het verlies in marktaandeel van Nederlands grootste koffiebrander. In verband hiermee wil de redactie van Hitsen iets dieper ingaan op de achtergronden. NOcfilërè cijfers tonen trefzeker een kerende tendens aan voor wat betreft de betwiste monopolie-positie van ae landelijke A-merken. Eigen merken zijn nu al goed voor een viifde deel van alle in Nederland afgezette koffie. Het marktaandeel van Marvelo bedraagt zo'n 7 a 8 procent van de thuismarkt, ue grootste Kottie-atnemer van Marvelo is Albert Heijn. voor minder geld een even goed produkt is te verkrij gen. Daarnaast heeft een ei gen merk-fabrikant een dis tributeur wat meer marge te bieden dan de producent van een merkartikel. Wat AH betreft komt dan bovendien het succes van het destijds ingevoerde waardepunten- systeem op pakken koffie (250 punten zijn goed voor een gratis pak van 250 gram, ongeacht welke kwaliteit). Men hoeft de omzetcijcers van Marvelo op koffiegebied er maar op na te slaan om de begin dit jaar aangekondigde Tekenender wellicht nog voor de zegevierende op mars van het eigen merk zijn de bij Marvelo geboekte re sultaten over het eerste half jaar van 1982. Deze zijn van dien aard, dat men straks verwacht uit te komen op een omzet van 6,8 miljoen kilo gebrande koffie. Dat is een stijging van 20 procent 1 miljoen kilogram) ten opzichte van de omzet waar mee het (record)jaar 1981 werd afgesloten. En dan te weten, dat de landelijke markt dit jaar tot nu toe de omzet slechts 5 procent zag stijgen. Inclusief de uitkom sten van Marvelo, die dus qua marktaandeel opnieuw verder is uitgelopen. Geen wonder dat Marvelo- directeur Jan Kelderman en Ahold's „manager koffie en thee" Geb IJskes triomfante lijk vaststellen dat een en an der een geweldig positieve ontwikkeling voor het be drijf betekent. Furore In een vraaggesprek met de vakpers wond Kelderman er onlangs al helemaal geen doekjes om, door te stellen: „Na het loslaten van de verti cale prijsbinding in 1977, toen het voor de (commer ciële; red.) organisaties niet meer zo interessant was, zich met een eigen merk af te zetten tegen het merkarti kel, heeft Marvelo een moei zame tijd doorgemaakt. Maar, nu het eigen merk ten koste van het merkartikel weer furore maakt, gaan de zaken aanzienlijk beter." Sterker nog, door de stijgen de afzet van eigen merken koffie over de landelijke li nie, komen de grote nationa le merken onder druk te staan, concluderen eensge zind de heren Kelderman en IJskes. Volgens hen is dat beeld ook in de toekomst niet meer uit de markt weg te denken. De opbloei van het eigen merk wat koffie be treft, is niet meer te stuiten. Voldaan merkt IJskes op: „In mijn 32-jarige loopbaan bij Ahold, zijn 1981 en 1982 on miskenbaar de beste koffieja- ren." De internationale markt in ruwe koffie is momenteel re delijk stabiel, hetgeen al ge ruime tijd tot uitdrukking komt in de prijs voor gebran de koffie. Deze vertoont slechts lichte schommelin gen. Een halfponds-pak Perla Mild van AH bijvoorbeeld kostte eerst 3,48; werd toen even 3,68, maar is in middels voor 3,56 te koop. Achtergrond De economische teruggang heeft de klant prijsbewust gemaakt en doen inzien dat miljoeneninvestering voor aanschaf van een tweede verpakkingslijn, te kunnen rechtvaardigen. Deze machi ne die, mét de bestaande ap paratuur is berekend op een capaciteit van 10 miljoen ki lo koffie per jaar, zal volgens plan in september a.s. be drijfsklaar zijn. Kelderman: „Precies op tijd, maar voor ons toch nét iets te laat. Wij zitten werkelijk met smart op dat ding te wachten. Met veel kunst- en vliegwerk zijn wij er nu - dank zij veel over werk - met man en macht in geslaagd om intussen aan de enorme vraag te voldoen. Dat is een regelrechte ver dienste van de medewerkers en die pluim mag op deze plaats best worden uitge deeld." fase opgedane ervaringen. De heer Bruijniks: „We heb ben goed geluisterd naar de reacties van veel bij KDH be trokken mensen, vooral van uit de filialen. De uiteindelij ke conclusie was dat de actie goed was aangeslagen en dat een gedeeltelijk centraal ge leid vervolg nog steeds wen selijk was. De tweede fase heeft dan ook het karakter van vnl. zélf doen met be hulp van door ons aangereik te middelen, zoals een on derlinge competitie in de re gio's, puzzelposters, KDH- kalenders etc." „Het was overigens opmer kelijk al na een jaar te con stateren hoe goed KDH in de filialen was opgepakt. In alle vriendelijkheid hoorde je de medewerkers elkaar er op wijzen dat een bepaalde houding of handeling niet volgens het KDH-principe was", vertelt de heer Jans sen, die verder laat weten dat ook in de overige onder delen van AH „duidelijk KDH wordt gedacht en ge daan." Onafhankelijk onderzoek Klantgericht Denken en Handelen - naar Ahold-gebruik afgekort tot KDH - gaat zijn derde fase tegemoet. Een periode die bedui dend anders zal verlopen dan de introductie en de daar op aansluitende acties. Echter be slist geen reden om te veronderstellen dat het KDH-team aan het afbouwen is. „Het tegendeel is waar", zeg gen de heren H.M. Janssen en H. Bruijniks, die vanuit respectievelijk de Albert Heijn-filialensector en de marketinghoek het KDH- project begeleiden. Ze laten weten dat KDH vrijwel in al le opzichten aan het doel beantwoordt. Mede daar door is het moment nabij waarop de ontwikkeling van het KDH-beleid meer door de filialen zelf kan worden aangepakt. Klantgericht Denken en Handelen ging eind 1980 van start. Directe aanleiding vormde o.a. de positieve constatering dat Albert Heijn vooral door zijn goede fi liaalmedewerkers een duide lijke voorsprong had op de belangrijkste concurrenten. Dat was dan ook de reden om dat feit nog eens extra onder de aandacht te bren gen in de hele AH- organisatie. De introductie van KDH richtte zich derhal ve op zowel medewerkers in de filialen als distributiecen tra, verkoopafdelingen, etc. Die eerste fase bestond uit In het kader van de KDH- actie „Samenspel" werd dit maal filiaal 5547, Heemste- de-Zandvoortselaan, perio dekampioen Groepsleider B. Groen reikt de trofee uit aan de trotse medewerkers van dit filiaal, terwijl BL W. de Graaff lachend toe kijkt een, vanuit de centrale AH- organisatie opgezette, actie waarbij o.a. 18.000 losbladi ge werkmappen aan de be trokken medewerkers wer den uitgereikt. Voorts had den in de filialen onder meer groepsdiscussies plaats waar bij men elkaar op de positie ve en negatieve kanten van klantenbenadering attent maakte. Tot slot werd in het eerste jaar een groot aantal zgn. KDH-posters verspreid. Goed geluisterd De tweede fase, zich globaal uitstrekkend over 1982, was voor een belangrijk gedeelte gebaseerd op de in de eerste Het optimisme van de heren Janssen en Bruijniks wordt gesteund door een onlangs gehouden onafhankelijk on derzoek. Hieruit bleek dat klanten, zowel als medewer kers, KDH als positief erva ren. Wel gaven de filiaal- medewerkers duidelijk aan dat men de KDH-actie meer als „filiaal verantwoordelijkheid" wilde zien; volgens hen dient de actie een minder centraal ka rakter te krijgen. De derde fase, die in 1983 van start gaat, zal dan ook worden ge kenmerkt door binnen de fi lialen zélf ontwikkelde acti viteiten. De heer Janssen: „We zullen proberen af te stappen van de volledig cen traal geleide campagne, maar blijven natuurlijk beschik baar voor het verlenen van hand- en spandiensten. De verantwoordelijkheid voor de actie komt nu echter te liggen waar die hoort: op de werkvloer. Daar is nu een maal het contact met de klant en dus wordt daar KDH het meest in praktijk ge bracht!"

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 2