sport Eerste fase ARBO-wet volgend jaar van kracht Vestiging AH Ankersmidplein Zaandam bijna rond flitsen Flitsen pagina 11 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊEEÊÊÊÊÊÊÊEÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊ^^KÊÊKM Medewerkers hoofdkantoor krijgen „eigen" filiaal bereikbaar moeten worden gemaakt. Daarom zijn nu 2 liften gepland die zullen ko men op de hoek Ankersmid- plein/Rustenburg. Wat be treft de AH-vestiging zelf is bekend dat de bruto ver koopoppervlakte van dit fi liaal 1.510 m2 zal zijn, waar van netto 1.078 m2 over blijft. Qua assortiment zal het zgn. „King of food"- aanbod worden ingevoerd en dat betekent een zeer uit gebreid food-assortiment met een beperkt aanbod non-food-artikelen. Ook een bedieningsslagerij zal onder deel worden van dit filiaal. Er zijn 8 kassa's gepland, die geschikt zijn voor het scan- ning-systeem. Parkeren Buiten de gemakken die zo'n filiaal voor de deur van het hoofdkantoor zal hebben voor de medewerkers, zal er toch een (klein) ongemak aan kleven: het parkeren van de auto in de parkeergarage. Er wordt nl. op gerekend dat medewerk(st)ers van het HK hun auto's niet neerzet ten op plaatsen, waar het ge makkelijk parkeren is voor klanten. Het is nu eenmaal zo dat een winkel alleen maar klanten trekt als er vol doende en direct bereikbare parkeerfaciliteiten zijn. Uit de vele reacties die ook dit jaar weer binnenkwa men naar aanleiding van de dagtochten voor de gepen sioneerden kozen wij er een: „Mijn dank aan de Raad van Bestuur van Ahold nv. Wat een fijne dag hebben wij gehad met de bustocht voor gepen sioneerden en wat was het weer geweldig georganiseerd De boottocht door de Biesbosch was in een woord „afOok het diner daarna. Het cadeautje naar aanleiding van de 25ste dagtocht was voor mij een extra verrassing. Hierbij aan allen die aan deze dag meegewerkt hebben, mijn hartelijke dank Mevrouw C. van Vugt, Tilburg. Tevens drukken we nog een paar nagekomen foto's af. plannen voor het nieuwe AH-filiaal aan het Zaanse Ankersmidplein nemen steeds vastere vor men aan; dat bleek wel uit een gesprek dat Flitsen had met de heren J. C. de Bruin, J.J. Kollaart en L. Lantinga van de Dienst Technische Pro jecten (DTP) van Ahold. In dit stadium zijn zij de genen die het nauwst zijn betrokken bij de techni sche uitwerking van dit nieuwe AH-filiaal. Afhankelijk van o.m. het ver krijgen van de benodigde vergunningen hoopt men dat dit filiaal voor het einde van het jaar de deuren zal kunnen openen. Daarvoor moet er nog heel wat aan het pand, waarin voorheen een meubelwinkel was gevestigd gebeuren. Het is de bedoe ling dat deze AH de plaats zal innemen van het huidige Simon-filiaal aan de Gedemp te Gracht, dat in het kader van de Simon-integratie voor het einde van het jaar zal worden gesloten. „Hobbels" Voordat het nieuwe Albert Heijn-filiaal echter de deu ren zal openen moeten heel wat „hobbels" worden geno men. In de eerste plaats zul len de parkeeretages beter De Arbeidsomstandighedenwet (ARBO-wet) is eind 1980 aangenomen. Over de invoering ervan is echter het laatste woord nog (lang) niet gesproken. De eerste fase zal, zoals het zich nu laat aanzien, vrijwel zeker per 1 ja nuari 1983 worden ingevoerd, maar het zal waarschijnlijk nog wel acht tot tien jaar duren voor het met de hele ARBO-wet zover is. Ondanks die onzekere factoren is en wordt er bij Ahold gewerkt aan de voorberei ding op de nieuwe wet. „Onze voornaamste zorg is dat men gaat denken: we wachten wel af wat die wet ons gaat voorschrijven. Als er één wet is waarbij men zelf voor de invulling moet zorgen is dat de ARBO-wet wel", zegt de heer J. van der Sar, stafmedewerker van de afdeling Beleidsontwikkeling en Onderzoek. En de heer P. C. Vink, directeur Algeme ne Zaken, vult aan: „Zeker bij Ahold, met de vele vaak totaal van elkaar verschillen de onderdelen, wordt de invoering van de ARBO-wet een zaak van voortdurend overleg tussen werkgever en werknemers. Vooral de on dernemingsraden krijgen er een aantal extra rechten bij." Om nog even het geheugen op te frissen: De ARBO-wet gaat vooral de oude Veilig heidswet van 1934 vervan gen en heeft als bedoeling de zorg voor veiligheid, ge zondheid en welzijn „in ver band met de arbeid" te ver groten. Veel van wat in de 60 artike len tellende nieuwe wet is omschreven komt voort uit de technologische ontwikke ling en de daarmee veran derde arbeidsomstandighe den. Vinger aan de pols Natuurlijk is in de loop der jaren al veel geregeld met betrekking tot bijvoorbeeld de veiligheid bij machines, de dreigende vervreemding van de mens van zijn arbeid, de aandacht voor de kwali teit van het werk en de be- drijfsdemocratisering. De ARBO-wet geeft in feite de wettelijke vertaling van za ken die veelal in de praktijk al van kracht zijn. „Wij moeten ons echter niet in slaap sussen met de ge dachte dat alles al verloopt zoals het moet. Gelukkig is bij Ahold veel en goed gere geld, maar toch is het ook hier zaak om de vinger aan de pols te houden. We zullen ons allen open moeten stel len voor een goed overleg over alles wat met veilig heid, gezondheid en welzijn in verband met de arbeid te maken heeft", zegt de heer Van der Sar. Opmerkelijk verschil tussen Veiligheidswet en ARBO-wet is, dat de eerste duidelijk „van bovenaf' was opgelegd en de werkgever verant woordelijk was voor de be scherming van de werkne mer. Bij de ARBO-wet is daarentegen sprake van een verplichting voor werkgever en werknemers om samen te werken, waarbij ieder be paalde rechten, maar ook plichten, heeft. Fasen De eerste fase van de ARBO- wet, die vrijwel zeker begin volgend jaar wordt inge voerd, omvat rond 40 van de 60 wetsartikelen. Deze heb ben vooral betrekking op de uit de Veiligheidswet over gehevelde artikelen (werken met giftige stoffen, werkom standigheden, vluchtwegen bij calamiteiten, etc.). Voorts wordt in die eerste fase de rol van de ondernemings raad omschreven met be trekking tot diens bevoegd heden bij werkgever en overheid (Arbeidsinspectie). Het recht om de Arbeidsin spectie bij vermeende mis standen in te schakelen is daarvan een voorbeeld. In een latere fase worden za ken ingevoerd als de ver plichte opstelling van een jaarplan voor het te voeren ARBO-beleid, de begeleiding van jeugdige werknemers (aanstellen van een mentor etc.) en het regelmatig voe ren van werkoverleg. Op dit moment is nog geen overeenstemming bereikt over de invoering in de eer ste fase van de grondbegin selen van de ARBO-wet. De ze grondbeginselen vormen als het ware de „agenda" voor het overleg in de on derneming en het beleid van de werkgever. Hierin staat o.a. het begrip „welzijn" om schreven, maar ondanks ver woede en langdurige pogin gen zijn betrokkenen het er nog niet over eens wat dit in de praktijk zal betekenen. Werkmaatschappij De heer Vink: „Het welzijn, het wélbevinden, laat zich nu eenmaal moeilijk in een kader plaatsen. Daarvoor verschilt het te veel per indi vidu." Al voordat de ARBO-wet eind 1980 werd aangeno men is bij Ahold begonnen met de voorbereiding op de nieuwe wet. Er zijn informa tiedagen gehouden voor alle personeelsfunctionarissen en in bijeenkomsten met o.a. „bestuurders" van overleg vergaderingen is vooral de nadruk gelegd op het maken van tijdige afspraken met de ondernemingsraad over het hoe van de aanpak van de be treffende werkmaatschappij. De heer Van der Sar: „Eén ding is wel duidelijk: de ARBO-wet is voor Ahold een zaak die centraal is aangelo pen, maar niet centraal kan worden geregeld. Elke werk-1 maatschappij zal voor zich zelf voor de invulling moe ten zorgen." Op 6 en 13 juni werd in de Prinsenhal te Heemskerk een zaalvoetbaltoernooi ge speeld door dames en heren van filialen uit zone 8812 (Noord-Holland). Twaalf he ren- en negen dames-teams streden om de wisselbeker die dit jaar voor het eerst werd uitgereikt. De dames van filiaal 1123 uit Heems kerk en filiaal 1088 Biiller- laan Beverwijk bereikten de finale. Beide teams hielden elkaar dusdanig in even wicht dat de strijd door het nemen van strafschoppen moest worden beslist. Daar- in waren de dames van Heemskerk de beste. Filiaal 1135, Floridaplein te Haar lem eindigde op een eervol le derde plaats. Bij de heren versloeg het team van filiaal 1170 uit Badhoevedorp de Büllerlaan met 1-0. Filiaal 1251, Beverhof uit Bever wijk eindigde als derde.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 11