Een fijne dag met de gepensioneerden van Ahold pagina 4 Flitsen 's Morgens kwart over acht. In de stationshal van Den Haag CS is het een drukte van be lang. Reizigers haasten zich, na het raadple gen van het immense vertrektijdenbord dat erg veel lijkt op de borden die op de moder ne vliegvelden te vinden zijn, naar de per rons. Hier en daar staan wat ouderen vertwij feld om zich heen te kijken en kiezen op goed geluk een uitgang op weg naar de bus sen die hen een onvergetelijke dag zullen bezorgen in het kader van de Gepensioneer den Dagtocht van Ahold. Na wat zoeken vinden we twee gereedstaande bussen die zijn voorzien van het beeldmerk van Ahold met daarachter de cijfers twee en drie. Twee heren zwaaien met wat lijsten die zij onaf gebroken raadplegen en, na derbij gekomen, blijkt dat één van hen het naambordje W. Guichelaar draagt. Hij is één van de begeleiders van de Gepensioneerden Dag tocht die dit jaar voor de 25- ste achtereenvolgende keer wordt gehouden. Onbekende bestem ming Om tien minuten over half negen, als iedereen is gearri veerd, starten de chauffeurs de bussen en wordt koers gezet naar een onbekende bestemming. De heer Guichelaar heeft in het begin weinig tijd om iets te vertellen over de dag tocht. Snel drukt hij ons een paar paperassen in handen waarmee alle mysteries van de verrassingsdag worden opgehelderd. Wel heeft hij tijd om nog even te zeggen dat het niet de bedoeling is dat de deelnemers er achter komen waar de tocht naar toe is. Dan spoedt hij zich naar achteren om zijn „pu pillen" te voorzien van een pakje sigaretten, sigaren of een flesje eau de cologne. Dat laatste wordt zodanig uitgeprobeerd dat zelfs de buschauffeur lichtelijk wordt bedwelmd. Even later wordt een rolletje „Wer- thers Echte" rondgedeeld, zodat de reizigers wat be treft de snoeperij en rokerij voorlopig vooruit kunnen. Als de heer Guichelaar zijn „steward-functie" heeft ver vuld, neemt hij voorin de bus plaats op de zgn. reislei- dersstoel en vertelt dat dit jaar zo'n veertienhonderd gepensioneerden van Ahold, verdeeld over zes dagen, de ze dagtocht zullen maken. Vandaag, 6 mei, zullen vijf bussen rijden. Twee zijn er vertrokken uit Den Haag, één uit Delft en ook in het zuiden, in Den Bosch, zijn er twee gestart. Bij een centraal punt zullen de bussen elkaar ontmoeten en dan zal de tocht gezamenlijk worden voortgezet. Avifauna vertelt mevrouw Kruiskamp-De Jong dat het voor haar de tweede keer is dat ze samen met haar man meegaat. Mevrouw Kruis- kamp heeft jarenlang een kantine in een AH-vestiging in Den Haag gerund en haar verwachtingen van de ko mende dag zijn hoog ge stemd. „Ook ik heb geen idee waar de reis naartoe gaat. Misschien wordt het wel het zuiden, want ik heb zo het vermoeden dat ze ons met dat heen en weer rijden aardig om de tuin proberen te „rijden." Misschien de Ef- teling? Voor de rest kan ik er geen touw aan vast knopen. We zien wel." Zilverstad? Na een half uurtje is de kof fiepauze afgelopen en ieder een zoekt zijn of haar bus weer op. Inmiddels heeft de bus uit Delft zich bij ons ge voegd en dan rijden de bus sen één, twee en drie in ge lid richting Gouda. Een be zoek aan de Waag? In de bus zuchten een paar mensen een beetje teleurgesteld maar nieuwe hoop rijst, want inmiddels zijn we ANWB-borden gepasseerd die Schoonhoven aangeven. Een bezoek aan Nederlands zilverstad? Ook deze progno se is weer mis want de bus rijdt om Schoonhoven heen en zet koers richting „Schoonse Veer", waar de pont wordt genomen naar de overkant van de Lek. Dan volgt een prachtige tocht door de Alblasserwaard en steeds verder zakken we af naar het zuiden. Via de brug bij Gorinchem naderen we de Biesbos en dan krijgt een aantal passagiers in de gaten wat het doel is van de tocht: „De Biesbos!" Weg kwijt?! Inmiddels rijden we in de buurt van Berkel en Roden rijs en dat is duidelijk te zien aan de vele kassen die onder weg worden gepasseerd. Door een wegomlegging ra ken de chauffeurs even de draad kwijt en wordt koorts achtig overlegd of we nu links- of rechtsaf moeten. Na de horizon te hebben afge speurd besluit de „reislei- ding" dat we rechtsaf moe ten want als onze ogen ons niet bedriegen, doemen aan de einder de flats van Zoe- termeer op en die richting moeten we uit. Achter in de bus zijn al voorzichtige prog noses te horen over het doel van de verrassingstocht. Zeventiende keer Toch blijkt dat niemand in de roos schiet. Als we rich ting Alphen aan den Rijn rij den, valt hier en daar goed keurend het woord: .Avifau na", wat synoniem is voor „vogeltjes kijken". Daar aan gekomen blijkt dat we daar alleen maar koffie en gebak gaan nuttigen en dat de tocht nog lang niet is afgelo pen en dat er nog heel wat verrassingen in het verschiet liggen. Eén van degenen voor wie de Gepensioneerden Dag tocht van Ahold al een soort routine is geworden, is de heer J.J. Admiraal uit Wasse naar. Deze 77-jarige, voor malige Albert Heijn- bedrijfsleider gaat al voor de zeventiende keer mee, al is het dit jaar voor het eerst zonder zijn 80-jarige vrouw die zich niet helemaal hon derd procent voelt. Zelfs een routinier als de heer Admi raal durft er geen pijl op te trekken waar we heen gaan. „Ik heb geen enkel idee. We zijn van Den Haag eigenlijk iets naar het noorden gere den, dus het zal wel niet het zuiden worden. Eigenlijk vind ik dat helemaal niet zo belangrijk. Veel leuker vind ik dat ik vandaag weer een heleboel oud-collega's te genkom zodat je de banden weer eens kunt aanhalen." De heer Admiraal is jaren lang bedrijfsleider geweest bij een AH-vestiging in Sche- veningen, alleen in de Twee de Wereldoorlog, toen heel Scheveningen werd geëva cueerd, heeft hij vijf jaar in Amsterdam gezeten. Als hij zo terugkijkt naar de tijd dat er nog „voor drie centen pe per" was te krijgen, zegt hij dat de tijden wel erg zijn veranderd. „Vroeger sleepte je als bedrijfsleider, evenals je medewerkers, je een breuk aan zware balen en te genwoordig gaat het alle maal met een karretje. De su permarkt bestond ook nog niet. Die kwam pas toen ik met pensioen ging. In Wasse naar hebben we een hele grote AH en als ik daar af en toe met m'n vrouw ga win kelen, dan herleeft bij mij de oude tijd en ik denk dan vaak dat Albert Heijn nog steeds een machtig bedrijf is." Tijdens de koffiepauze in Dan twijfelen er toch weer een paar want we rijden Werkendam voorbij. Opeens zitten we midden in de rim boe: Kop van 't Land. Hier houdt de beschaving op en toch blijkt plotseling om de hoek over een bruggetje, verscholen achter een paar oude bomen, een prachtig restaurant te liggen dat heel trots de naam „Kalkoen Res taurant" draagt. Laat zich ra den wat daar de specialiteit is. Tijdens de lunch aldaar, die bestaat uit een uitgebreide broodmaaltijd met als uit schieters een voortreffelijke zure zult en een ragoütsaus, vertelt de heerj. Keijzer, de grote motor achter de Ge pensioneerden Dagtocht, dat omstreeks half twee boten zullen klaarliggen voor een twee uur durende tocht door de Biesbos. Dankbaar werk Dit jaar organiseert de heer Keijzer. hoofd Beheer On roerende Goederen van het Pensioenfonds van Ahold, voor de 21-ste keer de dag tochten. „Indertijd ben ik er eigenlijk door mijn functie bij het personeelsfonds inge rold en het heeft me zo te pakken gekregen, dat ik, sa men met de heer A. J. Smout van de afdeling Sociale Ver zekeringen. het nog met evenveel plezier doe als in het begin. Het is dankbaar werk en na maandenlange voorbereiding zie je daar heel wat eer van. Je ziet het ook wel aan de cijfers want ruim zeventig procent van de gepensioneerden gaat elk jaar weer mee. De overige dertig procent kan niet mee door ziekte, handicap of ho ge ouderdom. Er is maar een bijzonder kleine groep die niet meegaat omdat ze „geen zin" heeft. Schuitje varen De tocht door de Biesbos zullen velen niet licht verge ten en het schitterende voorjaar is daar zeker debet aan. Begin mei begint het watertoerisme al weer op gang te komen. Overal tus sen het prille voorjaarsgroen liggen bootjes met daarop zonnende mensen. De kapi tein stuurt de boot met de grootste zorgvuldigheid door de smalle kreken en door de lage waterstand, lijkt het er af en toe op dat de boot vast zal komen te zit ten. Tijdens de tocht komen de verhalen los over de oor log, want tijdens de bezet tingstijd zaten honderden verzetstrijders en geallieer de piloten verborgen in deze Nederlandse rimboe die er al lang niet meer zo woest uit ziet als in de jaren veertig. Als we de Biesbos uitvaren en op de Amer terechtko men, zien we aan de horizon de Amer-centrale met zijn koeltoren en vele pijpen op doemen. Het einde van de tocht is in zicht en met veel behendigheid stuurt de kapi tein het schip in Drimmelen naar de kant. Diner De bussen staan al weer klaar en na de lange boot tocht verlangt iedereen naar het diner. Na een korte rit door het Brabantse land ko men we terecht in het plaats je Terheijden, waar tegen over de eeuwenoude kerk en naast de korenmolen „De Arend" zich het hotel- restaurant „De Gouden Leeuw" bevindt. Tijdens het uitstekende diner voor 225 man, dat bestond uit een kalfspasteitje, groentesoep,

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 4