Werkmaatschappijen BI-LO-collega's op bezoek in Nederland Ahold-Energiedag: informatief en leerzaam AH-barbecue- seizoen met nieuwe WORP van start pagina 10 Flitsen SSSv.' Een bezoek aan Nederland met een programma dat wij typisch Amerikaans - dus overvol - zouden noemen, was de beloning voor een viertal BI-LO-medewerkers en hun echtgenotes. Die be loning was het resultaat van hun inspanningen tijdens een soort KDH-wedstrijd die ook bij BI-LO wordt gehou den (Flitsen schreef daar al eerder over). Buiten alle toeristische hoogtepunten als Floriade, rondvaart door de Amster damse grachten, Volendam, Marken en het Openlucht museum te Arnhem, werd vanzelfsprekend ook een be zoek gebracht aan een aantal Nederlandse Ahold- onderdelen. Zo ging de reis o.m. naar de Centrale Slage rij en het Distributiecentrum in Zaandam en het Miro- filiaal te Zutphcn. Ook een bezoek aan het Albert Heijn- filiaal te Heemskerk, het fi liaal waar al geruime tijd er varing met scanning wordt opgedaan, was in het pro gramma opgenomen. Om het verschil tussen nu en 95 jaar geleden aan te geven werd ook een uitgebreid be zoek gebracht aan de Zaanse Schans, waarbij de nadruk vanzelfsprekend lag op de Museumwinkel. Een van de HRT 'M hoogtepunten van de week WÊT yi i werd gevormd door het di- jbP $r j/fj ner „De Hoop - M j T; Op D'Swarte Walvis" waar I de winnaars uit handen van De heer R. Barnes, BI-LO-groepsleider, ontvangt uit handen de heer A. Heijn een herin- van de heer A Heijn zijn oorkonde, terwijl bedrijfsleider neringsoorkonde kregen J. B. Shirey en zijn echtgenote zo mooi mogelijk op de foto aangeboden. trachten te komen „Veel mensen den ken begrijpelijker wijs in geld; wij pro beren te bewerkstel ligen dat ze ook in Kilowatt-uur en ku bieke meters gaan denken, want door stijging van energie- tarieven kunnen de kosten gestegen zijn hoewel wel degelijk het verbruik gedaald is." Aan het woord is de heer A. J. de Lint, hoofd van de Dienst Technische Projecten (DTP). Hij realiseert zich maar al te goed dat er nog heel wat werk aan de winkel is om alle Ahold- medewerkers „energiebe sparend" te laten denken. „De motivatie van de men sen moet steeds worden aan geboord en geactiveerd en - gelukkig - wijzen de cijfers uit dat wij op de goede weg zijn." Uit een enquête en een groot aantal interviews, werd indertijd door de DTP een vrij uniek plan geboren: de Ahold-Energiedag. Het idee werd uitgewerkt en op 30 maart jl. was het dan zo ver: ruim veertig specialisten op het gebied van energiebe sparing binnen Ahold had den aan de uitnodiging van de DTP gehoor gegeven en kwamen naar de Beatrixzaal van de Koninklijke Jaarbeurs te Utrecht. De Lint: „Energie is één van de gemeenschappelijke za ken. De mensen die daar wa ren hadden allemaal hetzelf de belang. Kijk, uit de gehou den enquête bleek dat het zinvol was om alle mensen De energiebesparingsspecialisten luisteren aandachtig toe. bij elkaar te brengen, resulta ten te melden en dingen van elkaar over te nemen." Tijdens de bijeenkomst werd door in- en externe sprekers over het energiebe sparingsprobleem gespro ken. Zo somde de heer F. J. de Vries de technische maatregelen in het produk- tiebedrijf Marvelo op, terwijl de heer B. J. F. Talsma in ging op de motivatie binnen de Albert Heijn-filialen. De heer Th. J. Kruijver van de DTP haakte weer in op de relatie tussen technische maatrege len en motivatie. Ook werd op de dag gesproken door vertegenwoordigers van de SVEN (Stichting Voorlich ting Energiebesparing Ne derland), de DIR (Dienst In- vesterings Rekening), de fir ma Croon Co en het Cen trum voor Energiebesparing. Deze laatste ging in op de rol van de installateur bij ener giebesparing. De heer De Lint: „Wij heb ben daar zelf de resulaten van de gehouden energie enquête gepresenteerd." De heer R. Comelisse, die sa men met mevrouw M. Spek - beiden zijn ook DTP-ers - verantwoordelijk zijn ge weest voor de opzet van de energiedag: „We hebben zo veel mogelijk aan elkaar uit gewisseld om tot een nóg betere besparing te komen." De Lint weer: „We hebben de dag gebruikt om ook an deren te informeren. De de tailhandel slokt bijvoorbeeld 72% op aan alle energie bij Ahold, het totaal was in 1980 35 miljoen. De laatste ja ren is er echter al voor meer dan 5 miljoen op bespaard. Er is gesproken over organi satie, over energieboekhou ding, het programmeren van actieprogramma's, etc. Vol gens de DIT was de dag leer zaam, maar is het niet waar schijnlijk dat er weer een dergelijke dag zal komen. „Als we weer z'n initiatief nemen dan doen wij dat voor gelijkgerichte afdelin gen. Produktiebedrijven en winkels hebben natuurlijk volkomen andere energie problemen die niet te verge lijken zijn." Een spannend be roep is het zeker: in koper non-food- seizoenen. 'n Beetje gek eigenlijk ook wel. Die ochtend, eind mei op een stra lend zomerse dag notabene, vergader de Wim Huibers over een wel heel „win ters" onderwerp: kerstartikelen. Wim Huibers: ,Je moet na tuurlijk wel vooruit denken. Ik ben mede verantwoorde lijk voor de inkoop van o.m. campingartikelen, tuinge reedschap, barbecue en alles wat daar bij hoort, speelgoed en schrijfartikelen. Allemaal min of meer seizoenartike len", vertelt de inkoper tij dens de middaguren, vol gend aan de „winterse" ver gadering. „We zitten nu aan het eind van het tuinmeubelensei zoen. In de tuinartikelen is het assortiment niet breder geworden, wel dieper. We verkopen nu bijvoorbeeld hele sets; stoelen, parasols, tafelkleedjes. Met een heel eigen dessin. Dat dessin vind je bijvoorbeeld ook terug op de strandlakens. Dat eigen gezicht blijkt aan te slaan. Ach, bij het inrichten van een huis zoek je toch ook kleuren uit die bij elkaar pas sen. Met dit assortiment kun nen wij ons bovendien me ten met de belangrijkste concurrenten. In de filialen met een AV-code 1 tot en met 4 is men al weer bezig aan de afbouw van het tuin meubelenseizoen. Bij de GNF- en AH Extra-filialen, de grote jongens dus. begint nu het kampeerseizoen, terwijl de aandacht zich in alle filia len nu volop richt op de bar becue en alles wat daar bij hoort. Samen met collega's werd een WORP ontwikkeld van food en non-food barbe cue-artikelen en - zo leren o.m. signalen uit de filialen en marktgegevens - dat plan werkt uitstekend. „We heb ben aangegeven hoe alles het best tot zijn recht komt: Bij de barbecue moet houtskool liggen, maar ook het barbecuegereedschap, als pennen bijvoorbeeld, moet in de onmiddellijke na bijheid zijn. Ook sauzen en kruiden moeten er vlakbij zijn." Dan, opeens trots: „Wist je dat wij het grootste marktaandeel houtskool hebben en een eigen verpak king van de houtskool, houtskoolbriketten en aan maakblokjes? Het barbecue seizoen loopt nog wel even door, zeker als het 's avonds mooi weer is en blijft!" Op 19 mei j.l. waren de onderhoudsrjionteurs van de Dienst Technische Projecten (DTP) bijeen ter afsluiting van de cursus basiselektronica. Bij deze gelegenheid werd aan de cursisten een certificaat uitgereikt door docent J. Schipper. Deze speciale cursus werd ontwikkeld door het PBNA en de DTP, omdat in de filialen steeds meer elektronica wordt toegepast binnen het werkgebied van de onderhoudsmonteurs.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 10