De Van Wou straat was mijn mooiste AH-periode Werk gelegen heid WIJZIGINGEN IN PREMIE BEPALINGEN Flitsen pagina 9 RECHTSBIJSTAND VERZEKERING AUTOVERZEKERING De heerf. C. Hali (72 De rechtsbijstandver zekering voor perso nenauto's werd per 1 mei 1982 onderge bracht bij ARAG nv. Hierdoor kon de pre mie worden verlaagd van 75,- naar 52,50. De bestaande polissen (Royal Nederland) zul len per genoemde da tum door ARAG nv worden overgenomen. Voor alle informatie betreffende een au toverzekering kunt u zich wenden tot de af deling Verzekeringen op het hoofdkantoor, kamer 1323, 075- 592902/592245. Snapt U nou mijnheer van Dreutlen, Dat in deez' verlichte tijd, Zo'n probleempje zo veel voeten In onz' land'lijk' aarde heit? D'r is toch werk genoeg gasamme, Kijk nou toch eens om U heen, Iedereen heeft zat; te véél nog En dat klaagt maar steen en been. Zo veel duizend werkelozen Bij de Staat nu in de kost, Dat probleempje is in „no-time" Toch vakkundig opgelost? Vraagt U„HOE" mijnheer van Dreutlen? Nou daar zit ik echt niet mee, Ied'reen deelt zijn weekie werken Simpelweg door 't cijfer twee Hè, wat zegt U nou van Dreuflen, Wat legt U NOU op mijn bord, Is er dan voor al die banen Plots'ling personeel tekort? Wel mijnheer dafs dan toch aardig Zeg ik nu als leutroloog Door dat krappe arbeids-aanbod Gaan de lonen weer omhóóg En dan werkt men twintig uurtjes, Twintig uurtjes welgeteld. Voor dat wat men éérst verdiende Conform 't veertig-uren geld „Wie," vraagt U, „moet dat betalen?" De bedrijven, waarde heer. Hg uiat zeg je nou van Dreutlen? Oh, die zijn er dan niet meer. Heintje Rozijntje UTRECHT „Ik ben er geen voor stander van om over het verleden te pra ten. Je leeft in '82 en daar moet je van ma ken wat er van te ma ken valt, ondanks de recessie en alle misè re." Met dit devies voor ogen gaat de heer J. C. Hali (72 jaar) het vraaggesprek van start, dat Flitsen met deze ge pensioneerde Ahold- medewerker heeft. Dat ge beurt in de flat van de heer Hali en zijn echtgenote, me vrouw J. M. Hali-Koelewijn (67 jaar) aan de Ringweg Randenbroek 71B in Amers foort. Van het echtpaar Hali inder daad geen juich- of treurver- halen over het verleden, maar nuchtere beschrijvin gen. De heer Hali bedient zich daarbij van de nodige documentatie, want hij mag dan wel belijden dat in feite alleen het heden telt, maar brieven en foto's uit het verleden heeft hij toch wel mooi bewaard. In de branche van de autoverzekeringen hebben zich, wat de premiebepalingen be treft, vrij aanzienlijke wijzigingen voorge daan. Door een groot aantal verzekerings maatschappijen wordt sinds 1 januari jl. na melijk het zogenaamde „bonus/malus"- systeem gehanteerd. Dit betekent dat een groter onderscheid wordt gemaakt tussen de premies die worden berekend aan „goede" en aan „slechte" rijders. Eerstgenoemden krijgen een hogere korting dan tot nu toe gebruikelijk was bij schadevrij rijden gedu rende een aantal jaren. De tweede groep wordt een toeslag in rekening gebracht na één of meer schades in een betrekkelijk klein aantal jaren. Ook het woongebied van verzekerde, zijn leeftijd en de jaarlijks te rij den kilometers spelen bij de premiestelling een rol. Zo wordt bijvoorbeeld voor jonge verzekerden een toeslag berekend tot 20% lang niet alle verzekeraars hebben het bonus/malus systeem geaccepteerd. Ook vertoont de premie-opbouw bij verschillende maatschap pijen grote verschillen. In middels is gebleken dat een aantal maatschappijen hun bonus/malus-systeem, drie maanden na invoering, reeds herziet, zodat op dit moment een tamelijk onoverzichtelij ke situatie is ontstaan. Dit feit en ons uitgangspunt dat in principe zoveel mogelijk moet worden voorkomen dat de verzekerden er bij een wijziging van het auto mobielcontract op achteruit zullen gaan, hebben tot het besluit geleid ons bestaande no-claim contract (kortin gen tot 50%) te verlengen en (nog) niet over te stap pen naar het bonus/malus systeem. Wel is met assuradeuren overeenstemming bereikt met betrekking tot een verla ging van de premie per 1 mei 1982. Vanaf deze datum worden de basispremies (de premies exclusief de eventuele no- claim korting) verlaagd met 9% voor zowel All Risks als WA. Voorts geldt, ten aan zien van een All Risks- verzekering, een verbeterde schaderegelingsclausule in geval van een totaal verlies van een nieuwe of vrijwel nieuwe auto. Tien jaar heeft het gezin Hali er gewoond en gewerkt. „Die 2.000 gulden moest ik wèl halen, want anders kreeg ik namelijk geen badkamer. We hadden vrij wonen en als ik nou die 2.000 gulden om zet per week bereikte, zou den we 'n badkamer krijgen. Na een jaar hadden we de 2.000 gulden weekomzet. In die tijd verdiende ik 25 gul den in de week, maar we hadden naast vrij wonen ook vrij gas en vrij licht, plus tien procent korting op de artike len uit de winkel. Dat was in die jaren een behoorlijk sala ris." Haarlem Na de periode Van Wou- straat volgde een „uitstapje" naar Haarlem, waar Hali van '49 tot '54 werkte als filiaal houder aan de Kleverpark weg. Hij was daar de opvol ger van de heer Van Zijl. Hali: „Het was een zaak zon der groeimogelijkheden en daarom heb ik het er niet zo lang uitgehouden. In '54 ben ik naar Zaandam gegaan, waar baas Gerrit de theoreti sche opleiding met een prak tijkman wilde uitbreiden. Over de „opleidingsperiode" zegt hij: „Was een heel moei lijke tijd voor me, maar ik heb er toch acht jaar geze ten. Daarna heb ik vier jaar de speciale caissière opleiding gedaan. Bij nieuw te openen supermarkten kwam de speciaal gebouwde opleidingswagen te staan. Als iemand Hali vraagt wat z'n mooiste AH-periodes wa ren, dan antwoordt hij zon der haperen: „De Van Wou- straat en het onderbrengen van personeel." Dierbare herinneringen be waart hij toch ook nog wel aan de Haarlemse tijd, waar toneel, cabaret, dansen en kienen druk beoefende be zigheden waren van de men sen die destijds in de AH- filialen in Haarlem en omge ving werkten. De Hali's die twee kinde ren en vier kleinkinderen hebben wonen nu alweer vijftien jaar in Amersfoort. Het bevalt hen er prima. Zo mers caravannen ze veel, 's winters ontfermen ze zich over hobby's als veel trim men, fietsen en dagelijks zwemmen. Hali heeft 38 dienstjaren bij Albert Heijn gemaakt. Hij be gon destijds in de Kinker straat. „Ik heb van m'n veer tiende tot ongeveer m'n twintigste jaar bij een parti culiere grutterij in de Van Woustraat in Amsterdam- Zuid gewerkt. In die omge ving ben ik ook geboren. Kort na m'n twintigste kreeg ik mijn eerste baan bij Albert Heijn, dat was in het filiaal aan de Kinkerstraat. Ik heb het daar anderhalf jaar uitge houden, ben getrouwd en ben voor mezelf in Amster dam een kruidenierszaak be gonnen", vertelt de heer Hali. Anderhalf jaar hield hij die eigen zaak en keerde toen bij AH terug. Hali tast weer in z'n herinneringen: „Op een bepaald moment kwam di recteur meneer ter Wee bij me, of ik weer bij Albert Heijn wilde komen werken. In '37 ben ik bij AH terugge komen. Onder leiding van de heer Mobach kreeg je van de heer Nagtzaam een oplei ding. Je was stagiaire, maar 't kwam er in de praktijk op neer dat je gewoon bedien de was en daarnaast een op leiding als chef kreeg." Lachend voegt hij- er aan toe: „Toentertijd had Albert Heijn elf filialen in Amster dam. Vier Hali's waren filiaal chef bij AH. Je kunt bijna zeggen dat de Hali's de filia len van Albert Heijn in Am sterdam beheersten." De broers waren Cor, die van de Hali's 't eerst bij Albert Heijn werkte, aan de Postjesweg; Nelis, die aan de Admiraal de Ruyterweg werkzaam was en Frans aan de Scheldestraat. „Mijn broer Cor heeft er achterge- Cabaret en toneel van het AH-personeel in Haarlem eti om geving. Links de heer J. C. Hali. De heer J. C Hali lesgevend in de speciaal gebouwde oplei dingswagen. zeten, dat meneer ter Wee me overhaalde bij Albert Heijn terug te keren", aldus de heer Hali. Van Woustraat Hij dus terug bij AH, waar hij in het filiaal P. C. Hooftstraat in Amsterdam z'n chefsoplei- ding kreeg bij Nagtzaam. Hali: „We liepen met een stuk of zes collega's daar rond, die allemaal op de toe wijzing van een filiaal zaten te wachten. Toen ik 28 jaar was, werd ik aangewezen fi liaalchef te worden in de Ko ningstraat in Den Haag. Maar dat heb ik geweigerd en zo'n weigering was behoorlijk te gen het zere been in die tijd. Ik voelde niets voor die Haagse Koningstraat. Vervol gens kreeg ik, in '37, de zaak aan de Van Woustraat." De ogen van Hali gaan glin steren, als hij vertelt: „Dat was een verlopen zaak, waar in twee jaar drie bedrijfslei ders waren gesneuveld. Die winkel had een omzet van 600 gulden in de week en ik had als taak er een weekom zet van 2.000 gulden van te maken. Vond ik een leuke taak in mijn eerste functie als filiaalchef. Per slot van zaken was het daar bekend terrein voor mij, want ik was er op gegroeid en had er zes jaar in een grutterszaak gewerkt." Mevrouw Hali: „Wat jij kreeg toegewezen was een soort snoepwinkeltje, waar je weer een volwaardig Albert Heijn-filiaal van moest ma ken."

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 9