„Ik doe alles wat ,des personeels' is" Flitsen Ineke Zwueste RPOF Ineke Zwueste: pagina inzicht in hebben. Het ge beurt dan ook wel eens dat zij mij vragen of ik iemand wil aannemen. Normaal ge sproken zit ik alleen bij een gesprek als het gaat om het aannemen van een staflid, bijvoorbeeld een eerste ver koper of een potentiële eer ste verkoper." Als RPOF heeft Ineke Swues- te geen beslissingsbevoegd heden maar een adviesbe voegdheid. Zij werkt op haar terrein nauw samen met de BL en de GL. „Uiteindelijk beslissen wij over het aanne men of verder laten studeren van een medewerker, het ontslag of wat dies meer zij." Klokslag twee uur rijden we de parkeerplaats op van de Simon-vestiging aan de Laar- derweg te Bussum, waar de bedrijfsleider, een districts leider van Simon en Alben Heijn alsmede Ineke Zwues- te een gesprek zullen heb ben over de personele con sequenties van de integratie van deze Simon-vestiging, die overigens één van de eerste is, in Albert Heijn. Al lereerst wordt een staat ge controleerd waarin het to taal aantal arbeidsuren is op genomen per werknemer. Extra medewerkers Op grond van de omzet èn de te verrichten werkzaam heden blijkt dat bij de inte gratie een paar mensen extra in dienst kunnen worden ge nomen. Dit komt hoofdzake lijk omdat men verwacht dat na het „verhangen van de bordjes" dit filiaal meer om zet zal gaan realiseren. De Simon-bedrijfsleider doet wat voorstellen die allemaal heel positief worden opge nomen door de rest van de aanwezigen. Het betekent onder meer dat een meisje die part-time in dienst is, in vaste dienst kan komen en dat een caissière zal opgeleid worden voor administratie ve werkzaamheden. Dan komt het punt opleidingen aan de orde. Voor de delica- tessenopleiding, in Albert Heijn-kringen kortweg „De- li" genoemd, is een Bussums AH-filiaal ingeschakeld dat zal zorgen dat een paar Simo- n-medewerksters intern de ze AH-opleiding krijgen. Hetzelfde geldt voor een aantal andere afdelingen. Als we tegen half vier vertrek ken, is wat betreft de over gang naar AH alles voor de medewerkers geregeld. „Kom maar boven, ik moet even een telefoontje afmaken." Via de telefoon in haar piepklein kantoortje van amper 2,5 bij 3 meter zit Ineke Zwueste te praten met één van de AH-bedrijfsleiders uit haar rayon, die 's morgens de schrik van zijn leven kreeg. Hij kwam bij op weg naar een zijn filiaal, de achterdeur stond open en het licht brandde. Direct ahzb dacht hij aan inbraak. Ineke Zwueste adviseert de bedrijfsleider con tact op te nemen met het AH-filialenbureau om zodoende de dienst Bedrijfsbeveiliging in te schakelen. Op de vraag wat dit nu met haar functie als RPOF (Regionaal Personeels- en Opleidingsfunctionaris) te maken heeft, antwoordt Ineke: „Eigenlijk niets, maar door mijn functie kennen de bedrijfsleiders (BL's) mij goed en dan willen ze even tegen iemand aanpraten voor ze met de „Toren" in Zaandam bellen. Eigenlijk hoort hij eerst met zijn GL (Groepsleider) te bellen, maar die kon hij waarschijnlijk niet bereiken". Het kantoor van Ineke Zwueste is gevestigd in Utrecht boven AH-filiaal 5805 aan de Prof. A. Mayer- laan. Achter een vers kopje koffie vertelt Ineke wat ze die dag van plan is te gaan doen en volgens het door haar opgestelde draaiboek zullen we twee AHZB's in Utrecht bezoeken en een Simon-filiaal in Bussum om daar te gaan praten over de overgang van Simon naar Albert Heijn. Dan gaat de te lefoon en hangt de be drijfsleider van het filiaal met „de open achterdeur" weer aan de lijn. De proble men zijn inmiddels opgelost. Iemand had de avond tevo ren gewerkt en bij vertrek vergeten af te sluiten. Promotiegesprek Om tien uur vertrekken we naar het eerste AH-filiaal (5800) aan de Troosterhof in Utrecht. De bedrijfsleider, de heer C. Noordermeer, vertelt het een en ander over de uitbreiding van dit filiaal, die in het komend najaar zal gebeuren, als de naastliggen de slagerij bij de Albert Heijn zal worden getrokken. Er zal wat meer werkruimte komen en dat zal volgens hem ook een positieve uit werking hebben op zijn me dewerkers. Zij zullen wat ge makkelijker kunnen werken en dat levert minder span ningen op. Doel van het be zoek aan filiaal 5800 is eigen lijk de benoeming van één der medewerkers tot Eerste Verkoper A. Met hem neemt Ineke Zwueste nog even de sterke en zwakke kanten door van zijn inmiddels afge sloten opleiding en be spreekt met hem welke ver dere opleidingsmogelijkhe den er zijn. Volgens de BL zal hij door kunnen groeien naar Eerste Verkoper B en la ter naar bedrijfsleider. Ineke komt tevens afscheid van hem nemen, want hij zal in een nieuw AH-filiaal in Gel- dermalsen gaan werken en zodoende buiten haar rayon gaan vallen. Sympathiek protest Ruim anderhalf uur later dan gepland komen we in het AH-filiaal 5666 aan de Jan van Scorelstraat. Met één van de medewerkers aldaar zou een loopbaangesprek wor den gevoerd en met iemand van de groente-afdeling die Na haar middelbare school, die ze in Rotterdam bezocht, trad Ineke Zwueste in dienst van het adviesbureau van het Nederlands Episcopaat te Rotterdam. Via het Episcopaat kwam ze in aanra king met Personeelszaken van de toen nog niet door Ahold overgenomen Etos. Dat sprak haar zo aan dat ze tal van cursussen ging volgen. Ze nam bij Etos een baan aan als een soort RPOF en bege leidde de personele overgang van Etos naar Ahold. Op dit moment zit Ineke ongeveer tien jaar in het personeelswerk en de laatste 2V2 jaar heeft ze Midden-Nederland (prov. Utrecht en het Gooi) als rayon. Sinds twee jaar is ze getrouwd en woont in Amersfoort. Hobby's van Ineke, waar ze door haar werk overigens weinig aan toe komt, zijn: oude meubeltjes opknappen, tuinieren, ex clusief koken (met name Franse keuken) en pas sieve muziekbeoefening. Overwegend klassiek naar haar zeggen maar ze is ook niet wars van goede popmuziek als bijvoorbeeld The Eagles, Ten CC en Neil Diamond. Het laatste boek dat ze gelezen heeft is „De droomkoningin" van Maar ten 't Hart. Ineke Zwueste in gesprek met haar „onderbuurman". Haar kantoor bevindt zich boven filiaal 5805 aan de Prof. A May er laan te Utrecht hogerop wil in het kruide niersvak zouden zijn moge lijkheden worden doorgeno men. Doordat het gesprek aan de Troosterhof ver uit liep wordt afgesproken dat Ineke de woensdagmiddag daarop zal komen. Van de zij de van de twee medewer kers komt hierop commen taar, omdat zij vinden dat hun bedrijfsleider, de heer T. Raasing, het rustig aan moet doen. Als dat verzette gesprek Iaat in de middag zal worden gevoerd, kan hij niet op tijd naar huis en dat is in zijn situatie zeer gewenst. De heer Raasing verheldert het protest door te zeggen dat hij binnenkort moet wor den opgenomen voor een operatie die nogal ingrijpend zal zijn. Tevens vertelt hij dat één van zijn magazijnme dewerkers in oktober in mi litaire dienst moet en vraagt of hij kan uitkijken naar een nieuwe kracht. Waslijst Rond een uur of één vertrek ken we richting Bussum. In Bilthoven wordt restaurant De Biltse Hoek aangedaan om te lunchen. Tijdens de lunch vertelt Ineke het een en ander over haar functie en die blijkt veelomvattend te zijn. Op dit moment heeft zij de personele verantwoor delijkheid voor 29 AHZB- filialen in de provincie Utrecht en 't Gooi. Daar zul len er, door de op handen zijnde reorganisatie van de Als RPOF is ze ook geïnteresseerd in de omzetten van filialen in haar rayon. AHZB-groep, vier vanaf val len en overgaan naar een an der rayon. Maar door de in tegratie van Simon in Albert Heijn zal er een aantal bijko men zodat Ineke Zwueste straks in 35 AHZB-fïlialen re gelmatig langskomt om aller lei belangen, die zij „des per soneels" noemt, te beharti gen. Dat is een hele waslijst. Ineke Zwueste is uiteindelijk verantwoordelijk voor het goede verloop van opleidin gen binnen haar rayon, de loopbaanbegeleiding, het controleren van de arbeids voorwaarden en wat daar mee samenhangt, ontslagen, schorsingen, benoemingen, personeelswerving, selec ties, privé-problemen van medewerkers. „Het gebeurt wel eens dat een medewer ker of een medewerkster van een filiaal privé behoorlijk in de problemen zit. Ik vind het dan als personeelsfunctiona ris belangrijk dat je met zo iemand gaat praten om tot een oplossing te komen. Zo had ik een meisje in mijn rayon die bij een psychiatri sche dienst liep en die daar niet alleen naar toe durfde. Diverse keren ben ik toen met haar mee geweest." Het is niet de taak van Ineke om elke nieuwe medewer ker aan te nemen. „Door gaans doen de bedrijfsleiders dat, maar er zijn er die vin den dat ze niet geschikt zijn om een sollicitatiegesprek te voeren, omdat ze daar naar hun zeggen niet voldoende Afdeling opleidingen Om vier uur heeft Ineke een afspraak met Jan Belier van de afdeling Opleidingen van Albert Heijn. Als we in de Prof. A. Mayerlaan arriveren blijkt Jan al aanwezig te zijn. Hij heeft een „lesbriefje" ge schreven voor de Simon BL's die overgaan naar Albert Heijn. De brief, die eigenlijk meer een boekwerk is, is be doeld als studiemateriaal voor een avond, waar Simon- BL's aanwezig zullen zijn en waar het punt „Opleidingen" aan de orde komt. Deze zit ten bij Simon namelijk heel anders in elkaar dan bij Albert Heijn. Samen met Ine ke Zwueste neemt hij de les brief nog een keer door en Ineke geeft hem wat tips vanuit haar praktijkervaring, die worden verwerkt. Als Jan Belier om zes uur vertrekt, zit „Acht uur met een RPOF" erop en als we ons realiseren wat we die dag allemaal heb ben gedaan, is het om met Boudewijn de Groot te be sluiten eigenlijk niet meer dan „een tip van de sluier...".

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 4