AH-medewerkers filiaal 1171 leerden elkaar beter kennen „STREEPJESCODE" WORDT SERIEUZE ZAAK Colofon pagina 2 Flitsen WÊËÊÊÊ^mm „De mensen zijn met gevoel voor sfeer blij ven werken. Dat met name blijf ik me heel erg goed herinneren." De heer Kees Duerink, bedrijfsleider van filiaal 1171, doelt op de verbouwing van deze AH-supermart vorig najaar. Filiaal 1171 is gevestigd aan het Evertsen- plein 68 in Hellevoetsluis. Tijdens een opera tie van zeven weken heeft het interieur in oktober en november '81 een volledig nieuw aanzien gekregen. Hoe de verbouwing door het personeel is ervaren, vertellen de heer Duerink en enkele medewerkers, te weten Kees Duennk, bedrijfsleider wilma Simonis (kantineverzorgster), Anne- filiaal 1171 in Hellevoet- sluis: uitvoerige informatie aan bet personeel Bij deze AH-supermart werken 74 mensen, van wie een kwart een fiill-time dienstverband heeft en drie kwart part-timer is. De op pervlakte van het filiaal is 1,034 m2. Kees Duerink: „Het ging hier zuiver om een verbouwing, om een ingrijpende moder nisering, maar niet om een vergroting. Dus de opper vlakte is nog steeds hetzelf de, maar er is in het pand wel ontzettend veel veran derd." Tien jaar geleden startte fi liaal 1171. „Hellevoetsluis is sinds een jaar of zes groeige- meente. De stroom van klan ten naar ons filiaal is daar door steeds groter gewor den. In '77 hebben de eerste gesprekken plaatsgehad over de vraag een tweede vesti ging van AH in Hellevoet sluis te openen of het bedrijf aan het Evertsenplein te ver groten. Uiteindelijk werd ge kozen voor een tweede ves tiging. Filiaal 1244 is 4 juni vorig jaar geopend. Het be vindt zich in de nieuwbouw wijk „De Struytse Hoeck", vertelt de heer Duerink. Het waren spannende dagen voor hem en zijn medewer kers. Zou filiaal 1244 de loop van het publiek naar 1171 zodanig beïnvloeden dat de supermart aan het Evertsen plein de investering van een modernisering niet zou rechtvaardigen? BL Duerink: „We dachten dat onze omzet met de helft zou terugvallen, maar die terugval is niet meer dan een kwart gewor den. Daarom zeggen wij: één plus één is drie. We willen mie de Jager (caissière) en de heer G. J. Wagenvoort (eerste verkoper groente, zuivel en diepvries). afgelopen week was gebeurd en/of dat volgens plan was verlopen, en wat in de aan gebroken week zou gebeu ren. Een dergelijke uitvoeri ge informatie is voor de mensen een goede stimulans geweest om de moeilijkhe den het hoofd te bieden", zo zegt de bedrijfsleider. Hij voegt er nadrukkelijk aan toe: „De informatie verstrek ten we uiteraard pas na af stemming binnen het man agement-team, maar we heb ben heel goed beseft dat we het als totale groep moesten maken." Het bijtijds informeren van het personeel heeft een posi tieve uitwerking gehad. Kees Duerink daarover: „Er zijn goede ideeën naar voren ge komen. Een voorbeeld: toen we de zaak moesten leegha len, hebben we daartoe niet alleen kratten gebruikt maar ook Wanzlwagens (ijzeren displaywagens). Dat was een uitstekend voorstel van één van de medewerkers." Tegen de klok in is het filiaal onder handen genomen. Het schilderwerk is vernieuwd (andere kleurstelling), er kwam een nieuw plafond, nieuwe kassa's werden geïn stalleerd, de ingangspartij is geautomatiseerd en er kwam een aanpassing van de wa- renindeling. De heer Duerink: „Het per soneel heeft het erg goed op gevangen. Er was een prima samenwerking. En de klan ten hebben er weinig van ge merkt, behalve dan de vier dagen in november toen het bedrijf gesloten was. De klanten hebben we overi gens uitvoerig op de hoogte gehouden van de plannen en van de uitvoering ervan. In die periode zijn we fantas tisch geholpen door de men sen van filiaal 1244. Onze caissières hebben daar ook hun opleiding gehad." Mevrouw Simonis herinnert zich de operatie vooral als gezellig. Ze vertelt: „Het is allemaal erg leuk gegaan. Voor mij is het een drukke tijd geweest, want ik zorgde ervoor dat de mensen die de verbouwing deden brood, koffie en soep kregen. Ze kwamen bij mij in de kantine of ik ging het hun brengen. Ze hebben me als dank een beetje in de watten gelegd, Annemie de jagen rouleren werkt verfrissend want toen ze venrokken heb ik een bloemstuk gekregen." De dag dat de zaak voor het personeel weer openging (dat was de dag voorafgaan de aan de heropening voor het publiek) kan Wilma Simonis zich goed voor de geest halen: Aanvankelijk zaten we 's middags in een puinhoop, zoveel rommel was er nog, maar aan het eind van de middag zag alles er keurig netjes uit. Het was een erg gezellige tijd, veel gelachen, veel plezier ge had." Naar de werkvloer Jan de Pijper beleefde vorig jaar al een drukke tijd aan de opening van het filiaal in De Struytse Hoeck. Hij zegt: „We hebben daar geholpen en toen kregen we nader hand de verbouwing hier. Het is een jaar geweest dat we flink hebben moeten doorstappen." Ook Jan bewaart goede her- Wilma Simonis: brood, koffie en soep voor iedereen. Jan de Pijpen leuke commu nicatie in zo'n tijd gelegd. „De tekeningen zijn opgehangen in de kantine. We hebben het fasenplan voor de verbouwing doorge nomen en er is een fasenplan voor het personeel - wat, wanneer uit te voeren - ge maakt en besproken. Ieder een wist precies wat er te wachten stond. Elke maan dagmorgen hebben we de medewerkers verteld wat de streepjescodenummers le zen - te gaan toepassen", al dus de heer Constandse die daarmee aangeven, dat beide eroP wijst dat door de tech- filialcn dik boven de plannen nïsche ontwikkelingen en prognoses zijn gebleven. Het moderniseringsplan is ook aan het personeel voor- FLITSEN Personeelsblad Ahold nv Mei 1982 39-ste jaargang no. 4 verschijnt lOx per jaar Oplage: 33.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 „scanning" lang niet meer uitsluitend interessant is voor grote supermarkten. Daarom is bij de samenstel ling van „de negen" gekozen voor een verscheidenheid in grootte vanaf twee kassa's. Tien jaar Is daarmee over de invoe ring van het systeem in alle AH-filialen beslist? „Dat is een wat voorbarige conclu sie", vindt Constandse. „Voor mij staat wel vast dat over 10 jaar vrijwel elke su permarkt een scanner bij de kassa zal hebben. Het gaat ons nu vooral om het toet sen in de praktijk van een aantal verwachtingen waar na het verdere tempo van de invoering in onze filialen be paald zal worden. Bijzonder veel aandacht willen we be steden aan de personele kant, maar ook het ergono mische - zeg maar: „lekker om mee te werken"-aspect is van groot belang." Mét het oog daarop zullen vertegenwoordigers van de afdelingen personeelszaken en opleidingen, de Onderne mingsraad en het direct be trokken personeel bij de eva luatie en het trekken van conclusies worden betrok ken. Nu al kan overigens worden vastgesteld dat de streepjes code veel positieve aspecten biedt. Foute kassa-aanslagen worden voorkomen, het tijd rovende beprijzen van de ar tikelen behoort tot het verle den, wachttijden aan de kas sa worden teruggebracht. En dan niet te vergeten de man- agement-informatie: de goe derenstroom kan beter wor den bestuurd, de omloop snelheid van de artikelen kan exact worden vastgesteld, het effect van acties laat zich bepalen en is bovendien per filiaal meetbaar Verschuiving „In theorie beloopt het fi nancieel voordeel van deze optimalisering enkele pro centen van de omzet; in principe kan de apparatuur zichzelf dus zeker betalen." En het personele aspect? Zullen er door dit soort au tomatisering banen verval len, zoals met name de vak bonden vrezen? De heer Constandse: „Daar kun je niet zonder meer „ja" of „nee" op zeggen. Verhoging van de arbeidsproduktiviteit levert relatief altijd een aan tasting van de werkgelegen- (Vervolg van pag. 1) heid op. In absolute zin zal daarvan echter geen sprake zijn. Wél zal als gevolg van het scanningsysteem een verschuiving van werkzaam heden optreden. Maar dat bedoel ik nou precies met het begeleiden aan de perso nele kant." Zij bijten het spits af De negen filialen waar bin nenkort het scanningsys teem in bedrijf komt zijn: 1211 Harderwijk, 1219 Den Bosch, het nieuw te openen filiaal onder de parkeergara ge te Zaandam (t/o het hoofdkantoor), 1080 Am sterdam, 1241 Hoorn, 1195 Lisse, 5823 Breukelen, 5819 Haarlem en 5600 Zeist. Ook het filiaal Heemskerk wordt weer up-to-date gemaakt en zal mee blijven draaien in de proef die dan dus uit 10 filia len zal bestaan. GJ. Wagenvoort: petje af voor planboek inneringen aan de invloed die de verbouwing had op de onderlinge collegiale ver standhouding: Juist in zo'n tijd was het één grote club. Alle afdelingen hielpen el kaar waar dat nodig was. Dat geeft een leuk beeld, als je de mensen zo door elkaar aan het werk ziet." Minder aangenaam was voor Jan de Pijper de tijdsdruk. „Het was voortdurend de vraag: redden we het wel of niet op tijd. Maar we zijn precies op tijd gebleven. Zo als het op papier stond, zo is het uiteindelijk ook in de vakken terechtgekomen. En het geeft een grote voldoe ning dat alles overeenkom stig het draaiboek is verlo pen." Nu beter Annemie de Jager vertelt: „Ik vond het filiaal zoals het was al goed, maar het is nu inder daad beter voor de klanten. De gangen tussen de kassa's zijn breder geworden, de mensen kunnen er met de wagentjes nu veel beter doorheen. Een nadeel vind ik dat de hoofdcaissière geen dicht hokje meer heeft. De slagerij heeft nu een heel goeie plaats, als klant loop je er zo tegenaan." Caissière Annemie heeft tij dens de modernisering an der werk gedaan, zoals schoonmaken. „Vond ik niet rot. Integendeel, het was ge noeglijk. Je leerde elkaar kennen. Het leuke van de verbouwing vond ik dat je met collega's kwam te werken, die je anders vrijwel niet meemaakt. Ik vind het trouwens een goede zaak dat je in zo'n groot bedrijf eens wat anders doet. Rouleren kan voor jezelf en voor het filiaal een verfrissende zaak zijn", aldus Annemie. Ook een „ouwe rot" aan het woord, in de persoon van de heer Wagenvoort. Hij be toogt: „Ik werk al 36 jaar bij Albert Heijn. Laatstelijk was ik ZB-bedrijfsleider in Kerk- rade. Voor mij is dit de eer ste keer dat ik een SM en de rompslomp ervan meemaak, maar ik moet zeggen: zo'n verbouwing is echt een bele venis. Nauwkeurig volgens planboek is er gewerkt. Daar neem ik m'n petje voor af." Als voormalig ZB-man viel ik bij de modernisering van de ze SM met m'n neus in de bo ter, want ik kon nu van heel dichtbij gadeslaan dat het bij een SM om veel grotere hoe veelheden gaat dan bij een ZB-zaak. Ik ben erg blij dat ik deze functie heb, want ik ben lekker bezig zonder dat ik al te veel bemoeienis met cijfermatige rompslomp heb. Je kunt het zien als een hele mooie manier van afbouw van je loopbaan. Een con cern als Ahold biedt je die mogelijkheid en daar ben ik blij mee."

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 2