COI^-Relatie COR-Relatie COR-Relatie OR Marvelo licht advies toe "Medezeggenschap krijg je niet toegeworpen, daar zul je iets aan moeten doen ROOKGORDIJNEN Chocoladeproduktie naar Verkade NIEUWE SECRETARIS COR, DE HEER M. PIETERS: Pannebier pagina 6 FLITSEN De ondernemingsraad van Marvelo adviseerde in een betrekkelijk kort tijdsbestek negatief, en daarna toch weer positief over het voornemen van Ahold de chocolade produktie over te brengen naar de eveneens te Zaandam gevestigde Koninklijke Fabrieken Verkadc bv. De motieven voor de wijziging in het aanvankelijk ingenomen standpunt zijn naar buiten niet voor eenieder even duidelijk geweest. Maakte de OR van Marvelo wel voldoende gebruik van de bij de wet toegekende bevoegdheden? De heren F.J. de Vries en P.P. Postma, resp. voorzitter en secretaris van de OR van Marvelo, willen met nadruk stellen dat men niet over één nacht ijs is gegaan bij de meningsvorming over dit advies. "We hebben er erg veel tijd en moeite aan besteed", aldus de heer De Vries, "dat begon al bij de beoordeling van het plan van het managementteam, het z.g. MT-plan. Dat was gericht op behoud van onze chocoladefabriek. De Raad van Bestuur had dit plan afgewezen. Als OR hebben wij toen gezegd, dat we toch nog wel eens wilden nagaan of er niet meer en andere argumenten te vinden waren om dat plan toch in uitvoering te nemen." Marktverkenning Bij de oorspronkelijke adviesaanvrage ging het om een verlies van 96 ar beidsplaatsen bij Marvelo. Ook machi nes zouden naar Verkade gaan. De heer Postma: "In de OR maakten wij ons zor gen over de geringere omvang van de overige produktie-afdelingen bij Marve lo. Die zouden dan een hoger bedrag aan algemene kosten (de z.g. overhead) moe ten opbrengen." De OR heeft toen een marktverkenning naar de toekomstmogelijkheden van een eigen chocoladeproduktie door een bu reau van buiten laten uitvoeren, en zich ook verder laten bijstaan door ande re deskundigen van buiten het bedrijf. De OR schakelde voor het uitbrengen van adviezen het marketingbureau Markon Marketing Consulenten, ac countantskantoor P. Heckman (voor de financiële aspecten van de zaak) en mr. P.M.J. Schoenmaeckers van Bureau Goudsmit Branbergen voor de rechts kundige (juridische) problematiek in. De verzamelde gegevens werden in de cember voorgelegd aan en besproken met het managementteam. De heer De Vries: "Het bleek toen, dat sommige argumenten niet verwerkt wa ren in het standpunt van de Raad van Bestuur. Ik denk hierbij aan de over gang van Simon naar Albert Heijn met de positieve mogelijkheden voor de afzet van het produktiebedrijf, aan de uitbrei ding van het aantal filialen via franchi sing en aan een gunstige ontwikkeling van de export van fantasiechocolade (waarin cacaoboter is vervangen door an dere boters)." Op verzoek van de OR werd nagegaan hoe, met inachtneming van deze punten, de kansen lagen. "Er is toen een produk- tieplan opgesteld, waaruit een vrij goede bezetting van de chocoladefabriek naar voren kwam. Maar de conclusie was ook, dat de winstgevendheid desondanks niet groot zou zijn, waarbij voor Ahold van belang was, dat in de kostprijs min der zou worden doorberekend voor alge mene kosten", zegt de heer Postma. Alle gegevens gingen naar de Raad van Bestuur, vergezeld van een op dat mo ment negatief, advies. De heer De Vries: "De Raad van Bestuur heeft de zaak toen opnieuw en serieus bestudeerd. Dat is wel gebleken uit het uitvoerige antwoord, dat wij daarna kregen. Men heeft zich er zeker niet op een gemakkelijke manier van af gemaakt." Succes De OR boekte in de vervolgens inge diende tweede adviesaanvrage een mooi succes: de produktie van imitatiechoco lade zou bij Marvelo gehandhaafd blij ven. "Dat betekende het vertrek van 30 man minder, in plaats van 96 gingen er maar 66 arbeidsplaatsen bij ons verlo ren," merkt de heer Postma op, "dat is vrij positief overgekomen. Daarnaast gaf de Raad van Bestuur aan de vakbonden van Marvelo een werkgelegenheidsga- rantie voor de overblijvende mensen voor de tijd van twee jaar, wat ook drie jaar kan worden." De heer De Vries: "We wilden ook een stuk zekerheid over het bestaansrecht van de overblijvende afdelingen. Dat zit in die garantie opgesloten." Zwaar aan getild Gedurende de procedure is er ook con tact geweest met de OR van Verkade, waar de zaken wat eenvoudiger lagen, omdat het daar om een produktie- uitbreiding ging. De heer Postma: "Wij hebben er wel zwaar aan getild dat bij Verkade mo menteel een efficiency-onderzoek gaan de is. Wij hebben de garantie gevraagd en gekregen, dat de van Marvelo naar Verkade gaande mensen daar niet bij betrokken zullen worden. Anders zou den zij daar opnieuw in een reorganisatie kunnen vallen. Dat wilden wij voorko men en dat is gelukt." Sociale regeling Van Marvelo naar Verkade gaan uitein delijk 45 mensen over. De overige 21 man die bij Marvelo overbodig worden, kunnen gebruik maken van een, met de vakbonden overeengekomen, sociaal plan (incl. vervroegde pensionering, VUT e.d.). "Die sociale regeling zit goed in elkaar", aldus de heer De Vries, die de afstoting van de chocoladeproduktie echter toch als een teleurstelling heeft er varen: "Marvelo draaide in totaliteit een stuk beter, maar dat gold helaas niet voor de chocolade-afdeling. Ook Mar kon kon geen positieve lange termijnvisie op tafel brengen. Voorgesteld was de beslissing een jaar uit te stellen, maar daar waren we eigenlijk niet veel mee op geschoten." De OR van Marvelo hoopt overigens wel, dat de studie naar nieuwe produktiemo- gelijkheden voor het bedrijf - waar van de eertijds 14 fabrieken er nu nog vijf over zijn - binnen niet al te lange tijd tot positieve ontwikkelingen zal kunnen lei den. "Met het oog op de toekomst van de produktiebedrijven zijn nieuwe im pulsen méér dan welkom", besluit de heer De Vries. Onlangs besloot de COR in zijn vergaderingen niet meer te roken, maar zgn "rook pauzes" in te lassen. Gezien de goede ervaringen die men daarmee had, stelde Jos Nijssen, voorzitter COR, de volgende vraag aan de heer A. Heijn: "Wilt u die rege ling ook van toepassing verklaren voor de Ahold Overlegvergadering?" Antwoord: "Als jullie op moesten roken wat ik allemaal in mijn leven opgerookt heb Maar ik rook al 15 jaar niet meer. Ik ondersteun het voorstel!" Daarmee blijkt het dus steeds moeilijker in COR en AOV rookgordijnen aan te leg gen tijdens de behandeling van de ingewikkelde problemen! De Centrale Onderne mingsraad (COR) van Ahold heeft de heer M. Pieters (33) uit Budel, afgevaardigde van de On dernemingsraad van Etos, tot secretaris gekozen. Hij volgt Jos Nijssen op, die op zijn beurt de opvolger is ge worden van Frans Petra als voorzitter van de COR. Wie is Mon Pieters? Op de 17e verdieping van het HK in Zaandam geeft de kersverse secreta ris zijn eerste vraaggesprek weg. In het kort vertelt hij zijn loopbaan: in 1970 bij Etos gekomen als filiaalchef drogisterij. Na de overneming van Etos door Ahold was hij met name betrokken bij de opening van nieuwe filialen. Sinds enkele jaren heeft hij een vaste standplaats: de Etos- drogisterij in Sittard. De woonplaats van de familie Pieters (twee dochter tjes van bijna 4 en ruim een halfjaar) was inmiddels Budel geworden. Daarvandaan reist de filiaalchef da gelijks richting Sittard. Dat wordt overigens wel wat minder, want ver moedelijk zal hij wel twee dagen per week naar Zaandam gaan voor het COR-werk. 50% van de tyd "Met mijn districtsleider is afgespro ken dat ik maximaal 50% van mijn tijd aan de Ondernemingsraad mag besteden", zegt Mon Pieters. "Dat moet voldoende zijn, al zal er ook wel een stuk privétijd voor nodig zijn; dat heb ik echter ingecalculeerd." De heer Pieters kwam in 1977 in de OR van Etos en werd in 1978 ook naar de COR afgevaardigd. Toen hij in 1979 secretaris werd van de OR van Etos trad hij weer uit de COR. In september 1981 werd hij toch weer als COR-afgevaardigde gekozen. Nu hij daarbij ook nog COR-secretaris werd, heeft hij het secretariaat van de OR van Etos noodgedwongen neerge legd. Van zijn werktijd mocht hij 30% aan de OR van Etos besteden; toen het COR-lidmaatschap daarbij kwam werd dat 50% Dat verandert dus niet nu hij COR- secretaris is geworden. "De laatste maanden is het overigens wel meer geworden", deelt hij mee. "Dit komt door de gang van zaken rondom Simon. Dat is iets bijzon ders. Ik denk dat ik onder normale omstandigheden wel toekom met de helft van mijn werktijd en het stuk uit mijn vrije tijd. Nadeel is wel de lange reizen die ik maak op dagen dat ik in Zaandam moet zijn. Dat is vroeg op en laat thuis!" Uitspraken Mon Pieters, geboren in Hoensbroek en nog altijd supporter van de plaat selijke voetbalclub EHC, is geen man die voor kernachtige uitspraken opzij gaat: - De Ondernemingsraad is een goe de basis om te bereiken dat in de beslissingen van het management ook de gedachten van de mensen in de totale organisatie een rol spelen. - Ik geloof in medezeggenschap, maar als je die wilt bereiken zal dat offers kosten, ook in de vorm van vrije tijd. - Medezeggenschap krijg je niet toegeworpen; dat zul je moeten bevechten. De nieuwe COR-secretaris heeft wel de ervaring opgedaan dat het OR- gebeuren pas begint te leven als er problemen zijn. Dan komt de achter ban in beweging; anders jammer ge noeg (meestal) niet. Onderlinge afstemming De gang van zaken rondom Simon heeft Pieters geleerd dat het heel be langrijk is, dat de diverse Onderne mingsraden in het concern op dezelf de golflengte zitten. In dit verband ziet hij een "voortrekkersrol" wegge legd voor de COR om die onderlinge afstemming gestalte te geven. "Dat zie ik als een opgave voor de COR in de komende tijd", zegt hij. "De eerste aanzetten daartoe zijn al ge geven." Daarnaast wil de COR de onder scheidene Ondernemingsraden alle steun geven die zij voor hun specifie ke problemen denken nodig te heb-, ben. Mon Pieters: "Het moet een wisselwerking worden. De OR'en moeten bij de COR kunnen komen als zij hulp nodig hebben; de COR moet vanuit de OR'en problemen aangedragen krijgen, waarna tot ge zamenlijke standpunten kan worden gekomen." Om een en ander van de grond te krijgen heeft de COR een dagelijks bestuur gevormd waarin Jos Nijssen, Mon Pieters en Ron van Hoeven (vice-voorzitter, afkomstig van APCO, voorheen Jacques Borel) zit ting hebben. Mon Pieters verzuimt niet de naam van mevrouw Joke Berghouwer te noemen als degene die er voor zorgt dat de werkzaamheden op het COR-secretariaat vlot en ac curaat worden verzorgd. Een niet ge makkelijke taak, maar voor Joke's werkwijze heeft hij grote waardering. Slotwoord van Mon Pieters: "Het lijkt me dat de COR een steeds be langrijker plaats in het geheel kan gaan innemen. Het is de laatste maanden duidelijk geworden dat er een grote kracht van uitgaat als men eenstemmig met een standpunt komt. Dat legt meer gewicht in de schaal. Ook voor de afzonderlijke COR- leden is dat van belang. Wanneer zij iets naar voren brengen weten zij zich gesteund door anderen. Als wij dat samenspel in de COR weten uit te bouwen zijn w.ij op de goede weg met het verder gestalte geven aan het medezeggenschap-gebeuren binnen Ahold!" Op 9 februari jl. werd het hoogste punt bereikt van het AC Restaurant Slie- drecht. De manager van het nieuwe restaurant, de heer A. van Klinkenberg, hees daarvoor de vlag in top waarna het traditionele pannebier werd gedronken. Als de verdere bouw volgens plan ver loopt, zal AC Sliedrecht op 14 juni van dit jaar zjjn deuren openen. De zeventiende AC-vestiging is in meer dan één opzicht nieuw. Het zelfbedie ningsrestaurant (218 zitplaatsen) wordt bijvoorbeeld bijna op dezelfde wijze in gericht en aangekleed als het bedie ningsrestaurant (98 zitplaatsen). Voor het zelfbedieningsrestaurant is een systeem uitgedacht waardoor warme ge rechten direct uit de keuken bij de gasten op tafel komen. Nieuw zijn ook de open grill in het bedie ningsrestaurant en een bar met 24 zit plaatsen. Door middel van afscheidings- wanden zijn twee aparte vergaderzalen te vormen met een capaciteit van 60 zit plaatsen elk. In deze nieuwe AC- vestiging krijgen de kinderspeelhoek, de babyroom, de toiletgroep en voorzienin gen voor gehandicapten extra aandacht. AC Restaurant Sliedrecht is gelegen op het boventerrein "Nijverwaard" direct langs de weg Gorinchem-Rotterdam.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 6