m Striphelden Asterix en Obelix te gast bij 24 AC Restaurants Bijzonder in trek bij Ahold-medewerkers VANAF 2 APRIL A.S. Hypotheekadviezen van Bureau Van der Zalm FLITSEN pagina 5 Veri'olg van pag. 4) staan en dan zie je maar datje de spullen binnen krijgt." Zes pallets gaan weer mee terug naar Til burg. Na het sluiten van de deuren wordt de trailer weer verzegeld en vertrekken we naar het laatste adres aan de Boeke- loseweg. Hier hoeven alleen maar vier pallets te worden gelost en er is niets om mee terug te nemen. ïïïnl'Ut AC Holten Om half twaalf rijden we Hengelo uit op weg naar Tilburg. Bij Holten verlaten we de snelweg om een kop soep te eten in de TruckStop van AC Holten. Het is er ge zellig druk. Duidelijk is te zien dat TruckStop helemaal is ingespeeld op het leven van de vrachtwagenchauffeur want er wordt een video gedraaid van een tele visiefilm over het leven van Keizer Nero, die de vorige avond laat op de Duitse te levisie was te zien. Jan: 'Dat vind ik een leuk stukje service. Je ziet een program ma wat je niet hebt kunnen zien omdat je vroeg naar bed moest en tegelijkertijd kun je op een prettige manier de ver plichte rusturen doorbrengen. Vracht wagenchauffeurs mogen namelijk maar 4Vj uur achter elkaar rijden en dan moe ten ze volgens de wet een half uur ver plicht rusten. Als we dat niet doen en de Rijkspolitie controleert onze tachograaf- schijf, dan krijgen we een forse bekeu ring. Op die schijf, die onder de kilome terteller zit, is precies af te lezen hoe lang en hoe hard we hebben gereden. Ook is te zien hoeveel keer we hebben stilgestaan onderweg." Rond half een wordt de tocht huiswaarts voortgezet en kwart over drie rijden we het terrein van DC Tilburg weer op. De reis zit erop, maar het werk nog niet. Een stuk of vier vrachtwagens staan te wachten op het lossen van het lege fust. "Normaal gesproken brengen de hef truckchauffeurs de pallets direct naar binnen waar ze door een sorteermachine worden verwerkt. Deze is blijkbaar kapot want alles wordt nu buiten neerge zet. Op het moment dat de trailer wordt gelost, informeert Jan bij een collega waar hij de trailer straks neer moet zet ten om te worden geladen voor de vol gende dag. Dan voelt hij aan de wielas- sen of de lagers niet warm zijn gelopen. De trailer blijkt in tip-top-conditie. m:ri»ïi 1:2,7 Bij laadperron zeven wordt de trailer af gekoppeld en dat is een opvallend simpel karweitje. Eerst worden de luchtperslei- dingen ontkoppeld, daarna de elektrici teitsleidingen. Dan wordt het steunwiel omlaag gedraaid en met het aantrekken van een handel staat de trailer los van de truck. Voorzichtig rijdt de truck van de trailer weg. De rit is nu naar de pomp om de Daf af te tanken voor de volgende dag. De vierhonderd-litertank gaat tot de rand toe vol. Om te kunnen tanken heeft men een aparte sleutel nodig die correspondeert met één van de 36 tellertjes op de pomp. "Elke wagen heeft zijn eigen teller," ver telt Jan. 'Tedere dag wordt de stand op genomen, zodat men precies kan zien hoeveel we hebben getankt. Dit getal wordt vergeleken met het aantal kilome ters dat we die dag hebben gereden. Zo kan men berekenen hoe zuinig we heb ben gereden. Er zijn wagens die één op drie rijden, maar de meeste zitten rond de 1 :2,7 en dat is heel redelijk. In het kantoor kun nen we op een schema aflezen hoe zuinig we gemiddeld per week hebben gereden." Onze laatste gang van de dag is naar de Technische Dienst waar de PT-ers staan opgesteld. "We moeten zelf zorgen dat de accu's van deze karren worden bijge laden en in de winter moet je ook regel matig de accuvloeistof bijvullen, want door de koude verbruiken de PT-ers heel wat extra energie. Als je dan niet regel matig gedistilleerd water bijvult, zijn de accu's zo stuk." Een collega: "Dan moet je er wel ge distilleerd water in doen en geen petro leum." Jan wordt een tintje roder, opent zijn mond om wat te zeggen maar sluit hem snel omdat elk woord verspilde moeite zou zijn. Na dit klusje is het inmiddels vier uur ge worden en de dag zit er op voor Jan. Bij het afscheid grapt hij: "Best leuk zo'n dagje met z'n tweeën, alleen jammer dat Acht uur met, tien uur is geworden.... 'Gezicht' "Het grote probleem in de horecasector is, dat je je zo moeilijk een eigen identi teit kunt verwerven. Gezellige sfeer, goede kwaliteit, aantrekkelijke prijzen. viesbureau onderzocht of het in huis ha len van de stripfiguren niet kinderachtig op de volwassen bezoekers over zal ko men. Dat bleek niet zo; vrijwel iedereen kende Asterix en Obelix en reageerde daarop met een positief gevoel. Dat houdt overigens niet in, dat de hele AC- formule met de strip-saus wordt overgo ten. De heer De Zwart: "We beperken ons voornamelijk tot de speelhoeken, die qua decor (in blank hout uitgevoerd), speelgoed, boeken en kleurplaten alles met Asterix en Obelix te maken zullen hebben. Dat geldt ook voor de kinder menu's en het daarbij behorende pre sentje. Dat laatste zal bestaan uit een vliegende schotel (frisbee) in stripstijl, waarvan er 50.000 zijn besteld maar ver wacht wordt dat er dit jaar zeker 200.000 nodig zullen zijn." Reclamespots Op zeer bescheiden schaal zal ook in het assortiment voor ouderen iets van de nieuwe stijl zijn te merken. Zo komen er speciale broodjes en voorts wordt over wogen eens per week een Asterix en Obelix-buffet aan te richten. Vrijdag 2 april is de grote dag voor AC. Dan komt de eerste van een serie recla mespots op de TV en moeten alle voor bereidingen in de 24 vestigingen zijn af gerond. AC vormen namelijk gezinnen met kin deren de voornaamste groep klanten, wetende dat een derde van de jaaromzet tijdens de vakantiemaanden wordt ge boekt en dat 40% van de omzet in het weekeinde (dus via familiebezoek) tot stand komt. Vanzelfsprekend schonk AC daarom al erg veel aandacht aan de jeugdige bezoe kers door middel van kindermenu's, speelhoeken en babyrooms. "Vervelend voor ons is echter, dat al die dingen door anderen zo gemakkelijk overgenomen kunnen worden. Dat is nu met Asterix en Obelix anders. Wij hebben voor twee jaar de rechten voor Nederland en België gekocht en kunnen dus concurrentievrij opereren." Zorgvuldig is door een psychologisch ad- Asterix en Obelix, omringd door AC Restaurant-managers. De 24 AC Restaurants in Nederland en België hebben vanaf 2 april twee vaste gasten: Asterix en Obelix. Vooral de kinderen zullen volop gelegenheid krijgen met deze striphelden en hun omgeving kennis te maken. De speelhoeken in de AC's zullen helemaal in het teken van de Romeinse tijd staan, maar ook de oudere bezoekers zullen - zij het op bescheiden wijze - er een stukje van kunnen meegenieten. 'Op grond van studies en con sumententests, onder andere verricht door een psychologisch adviesbureau, hebben wij van deze opzet hoge verwachtingen", vertelt de heer J. A. A. de Zwart, marketing manager van AC Restaurants. Zoals eerder in Flitsen gemeld heeft AC Restaurants, net als andere horecabe drijven, te maken met de duidelijk neer gaande lijn in de economie. Het publiek heeft minder geld te besteden en zeker op luxere zaken als 'uit eten gaan' wordt bezuinigd. "We bevinden ons als AC be paald niet in een noodsituatie, maar we moeten nu gewoon alle zeilen van vin dingrijkheid en klantenbinding bijzet ten", zegt de heer De Zwart, daarbij wij zend op de nieuwe reclamestrategie die thans bij AC en Ahead in ontwikkeling is en die zich met name richt op het naar voren schuiven van de voordelen van zelfbediening. daar kunnen heel wat branchegenoten zo hun naam onder zetten. Het heeft echter niets eigens, het heeft geen 'ge zicht'. En dat maakt het reclame maken voor alleen jezelf extra moeilijk." Met het binnenhalen van de twee strip helden komt daarin verandering. Voor "Een hypotheek is verplicht sparen achteraf, waar door je een stuk vermogen opbouwt." Een uitspraak van de heer G.J. van der Zalm van Adviesbureau Van der Zalm bv te Bussum. Dit kantoor kan door Ahold- medewerkers worden ingeschakeld bij het afsluiten van een hypothecaire lening voor de aankoop van een eigen huis. Ook bij verlenging van een bestaande hy potheek kan men van de diensten van Van der Zalm gebruik maken. Bijna een jaar geleden besloot de Centrale Onderne mingsraad, daartoe geadviseerd door de Commissie Personeelshypotheken, gebruik te gaan maken van de diensten van Van der Zalm. Toen werd ook een COR- toetsingscommissie ingesteld om de door het bureau uitgebrachte adviezen te beoordelen, waarbij v.d. Zalm borg staat voor de anonimiteit. Inmiddels is door Van der Zalm verslag uitgebracht over het verloop van de voor Ahold verrichte werkzaamheden in het eerste halfjaar na de start. "In Flitsen van juni 1981 stond een bericht over de mogelijkheden om ons bureau te betrekken bij het af sluiten van een hypotheek," vertelt de heer Van der Zalm. "De eerste weken daarna kregen we erg veel reacties, vooral telefonisch. Sindsdien hebben we in ongeveer 80 gevallen daadwer kelijk kunnen adviseren." Ontevreden over dat aantal is hij niet, al had hij in eerste instantie op een jaar totaal van plm. 200 gerekend." Dat zullen wij wellicht niet halen." Advies Basis voor de bemiddeling is het "hypotheekadvies". Van der Zalm: "Een hypotheek is maatwerk. Voor een ieder zijn de persoonlijke omstandigheden en wensen verschillend. Daar moet eerst inzicht in bestaan. Wij hebben daar een speciaal vragenformulier voor op gesteld. Aan de hand daarvan komen we meestal een heel eind, maar soms is nog aanvullende informatie nodig." Wanneer Van der Zalm over voldoende gegevens be schikt wordt een volledig uitgewerkte offerte gemaakt. Eigenlijk gaat het om twee of meer offertes, waarbij de meest voorkomende vormen van hypothecaire lenin gen naast elkaar worden gezet. De aanvrager kan dan precies zien wat voor hem op korte of lange termijn het voordeligste is. "Zeker in de loop der jaren zitten er soms grote ver schillen in jaarlijkse lasten tussen een lening op an nuïteitenbasis (jaarlijks gelijkblijvend bedrag, waarbij het aflossingsbestanddeel steeds hoger en het rente- deel steeds lager wordt), en een lening gekoppeld aan een levensverzekering (waaruit aan het eind van de looptijd de hypotheek wordt afgelost), al dan niet met afsluitprovisie (lagere rente). Een niet-deskundige kan deze verschillen moeilijk vergelijken." De heer Van der Zalm, al twintig jaar in deze branche werkzaam, is daar wel toe in staat. Hij laat de offerte vergezeld gaan van een bepaald advies. Enkele dagen daarna komt hijzelf of iemand van zijn bureau bij de aanvrager langs om alles nog eens door te lopen en mogelijke onduidelijkheden uiteen te zetten. "In de meeste gevallen komt de zaak daarna wel rond." Er wordt in de aanbieding rekening gehouden met: eventuele gemeentegarantie, inkomens van de mee werkende echtgenote of levenspartner, te verwachten inkomensverloop, onderhoud van en belastingen op de woning, belastingvoordeel door rente-aftrek, enz. Vragen Het spreekt vanzelf, dat er bepaalde vragen leven. De meest voorkomende zijn volgens de heer Van der Zalm: a. wat kan ik mij als aankoopbedrag voor een woning veroorloven gezien mijn inkomen, spaargeld en overige schulden? b. is het haalbaar te verhuizen naar een betere en/of grotere woning? Het verlies bij verkoop wordt veelal opgevangen door een evenredig lagere aan koopprijs. c. wat zijn de mogelijkheden om een bestaande hypo theek op te zeggen en een andere te nemen, het zgn. "oversluiten" van een hypotheek. Dit komt aan de orde bij de verlenging van een bestaande hypothecaire schuld. "Het komt voor, dat men al een persoonlijke lening of een doorlopend krediet heeft afgesloten voor andere aankopen en dan ontstaan vragen bij de geldgever", aldus de heer Van der Zalm. "Want als men al schul den heeft wil de gemeente veelal bij bestaande wonin gen geen 100% gemeentegarantie geven. Er is een per centage eigen geld nodig en dat is er in principe niet, want anders was men geen lening aangegaan." Huizenmarkt Zijn ervaring is, dat voor mensen met weinig eigen geld eigenlijk alleen aankoop van een nieuwbouwwo ning met gemeentegarantie en premie mogelijk is. Heeft men wel eigen spaargeld of al een eigen woning en wil men "doorstromen" dan kan men ook aankoop van een bestaande woning overwegen, al dan niet met gemeentegarantie. Volgens de heer Van der Zalm komt de huizenmarkt tot een prijs van 150.000,- weer in beweging. Daar zijn soms leuke aankopen in te doen. Hij wijst er wel op, dat men bij het aankopen van een woning met allerlei factoren rekening moet houden. Toch is er niet zelden meer mogelijk dan men soms denkt. Als voorbeeld noemt hij, dat men bij een inko men van 45.000, en een hypotheek van 125.000,= op een netto maandlast van 850,- kan komen te zitten. Dat is vaak niet veel hoger dan de huur van een moderne woning en die huur neemt elk jaar toe. Van de tot nu toe behandelde 80 aanvragen hadden er 50 betrekking op nieuwe hypotheken (gemiddeld be drag 110.000) en de andere 30 op het zgn. overslui ten. De heer Van der Zalm let bij eventuele verlenging van de aflossingstermijn wel op de pensioendatum van de betrokkene: "Op 65-jarige leeftijd moet het huis grotendeels vrij zijn. Dan valt men terug in inkomen, en indien dan de woonlasten ook sterk verminderen geeft dat voor een deel een welkome compensatie." Voordelig De Ahold-medewerkers, die tot nu toe van het Bureau Van der Zalm gebruik hebben gemaakt, hebben ge middeld een leeftijd van 25 tot 40 jaar. In hoofdzaak gaat het om administratieve medewerkers, chauffeurs, bedrijfsleiders, assistent-bedrijfsleiders, verkoopchefs enz. "Een aardige doorsnede van het personeels bestand, dacht ik zo." De heer Van der Zalm verbindt aan zijn bemiddeling adviezen op het gebied van testamenten, verzekerin gen, enz. "Daar denkt men vaak niet aan, maar het is allemaal wel belangrijk." Een beslissing over de juiste hypotheek moet bestaan uit: 1. de hoogte van het rentepercentage; 2. het aflossingssysteem; 3. de voorwaarden en bijkomende kosten. "Uitsluitend letten op een lage rente is dikwijls 'korte termijn politiek'. Het aflossingsschema is minstens zo belangrijk", aldus Van der Zalm. Het is vanzelfsprekend niet verplicht, dat Ahold- medewerkers hun hypotheken afsluiten via Bureau Van der Zalm, maar dat is toch wel voordelig: - een aflossingsvorm naar maat; - een rentekorting van gemiddeld 0,25 tot 0,50 pro cent; - korting op of geen afsluitprovisie; - betaling rente en aflossing per halfjaar achteraf; aantrekkelijke tarieven voor gemengde verzeke ring; - boetevrij aflossen bij verkoop huis en mogelijkheid elk jaar 10% boetevrij af te lossen; - tussentijds wijzigen aflossingssysteem, kortom maatwerk. Van der Zalm: "Het kan natuurlijk zijn dat men. door welke oorzaak dan ook, toch in de problemen komt. Ik kan in zo'n geval maar één advies geven: meteen gaan praten met de geldverstrekkende instelling. Niet wachten op aanmaningen e.d. Indien men bij het af sluiten van ons bureau gebruik heeft gemaakt moet men ons ook meteen weer inschakelen. Maar ik hoop, dat zoiets nooit nodig is." Voor wie belangstelling heeft: formulieren voor het aanvragen van een hypotheek-advies zjjn te verkrggen b(j het COR-secretariaat, het Fllia- lenbureau, bjj het secretariaat van elke werk maatschappij en by Adviesbureau Van der Zalm, Postbus 144, 1400 AC Bussum, telefoon: 02159-47569/41666.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 5