UUR MET Vrachtwagenchauffeur is een serieus beroep Chauffeur Jan Pije, DC Tilburg: pagina 4 FLITSEN De DAF 2800 Turbo-Diesel, een van de veertien DC-trucks. 's Morgens rond een uur of vijf is het opvallend rustig op de Nederlandse wegen. De enige rode achterlichten die worden in gehaald behoren tot vrachtwagens op weg naar hun vroege bestemming. De drukte bij AH DC Tilburg is echter in schrille tegenstelling tot de rust op de snelwegen. De portier in zijn huisje is een soort verkeersleider die aankomende wagens re gistreert en doorstuurt naar de los- of laadperrons op het grote DC-terrein. Tevens zorgt hij ervoor dat de wagens die naar de filialen vertrekken worden verzegeld met speciale "AH-zegels". Naast zijn drukke werkzaamheden heeft de portier ook nog tijd om gastheer te zijn en te zorgen dat er een Brabants "taske koffie" klaar staat voor vroege bezoekers. Vijf over zes rijdt een grote Daf-truek 2800 Turbo voor met een lichtblauwe AH-trailer. Achter het stuur zit chauf feur Jan Pije met wie de redactie van Flitsen acht uur vol zal gaan maken. Jan Pije klimt uit zijn truck en komt nog gauw een kop koffie drinken voor we ver trekken. Tegelijkertijd neemt hij zijn manifest in ontvangst waar precies op staat naar welke filialen we gaan, hoe lang we daar mogen lossen en om hoe veel pallets het gaat. Ook staat in het manifest hoeveel pallets met leeg fust er mee terug worden genomen. Om kwart over zes verzegelt Jan onder toeziend oog van de portier de trailer. De verzegeling zal pas worden verbroken door mede werkers van het eerste filiaal dat zal wor den aangedaan. Uurtje later "Eigenlijk hadden we om kwart over vijf al moeten vertrekken, maar m'n chef wou je niet aandoen om je hier om vijf uur al te laten verschijnen en ik kon ook een uurtje langer blijven liggen", vertelt de Tilburgse chauffeur terwijl hij de gro te truck met trailer door het hek van het DC manoeuvreert op weg naar het Over ijsselse Hengelo waar we drie filialen zul len bevoorraden. Dat achter in de trailer zo'n slordige 17,5 ton aan goederen staat, is duidelijk te merken in de truck. Door de massa is het net of er achter ons wordt geduwd en getrokken en doordat de truck hoog is, voelt men elke oneffenheid in de weg. Het rijden in een personenwagen is heel wat comfortabeler. Jan: "Het is erg be langrijk dat je een goede verende stoel hebt, want anders krijg je geheid rug klachten. Over de stoelen heb ik niets te klagen en voor de rest zijn de trucks te genwoordig zo luxueus uitgevoerd dat het eigenlijk aan niets ontbreekt. Dat is allemaal heel anders dan vroeger, want dan moest je echt aan je stuur gaan han gen als je de bocht moest nemen. Nu met die stuurbekrachtiging kun je de wagen met één pink sturen. Ook de versnelling is veel gemakkelijker te bedienen. De Daf 2800 Turbo heeft vijf versnellingen met op elke een hoge en lage gearing. Dat houdt zoveel in als dat je eigenlijk tien versnellingen hebt. Om in een zelfde versnelling van bijvoorbeeld van de hoge naar de lage gearing te schakelen hoef je alleen maar een wankelschakelaartje over te halen dat net onder de knop van de versnellingspook zit." Jan de monstreert hoe dat in zijn werk gaat. DC Tilburg (1) en Groentecentrale IJs- selmuiden broederlijk naast elkaar.... liiTlii "Brennerpas" Met een gangetje van tachtig a negentig kilometer gaan we richting Arnhem om dan via Deventer naar Hengelo te rijden. Er komt wat meer verkeer op de weg en dan is het goed uitkijken geblazen. Jan: "Ik heb eigenlijk een hekel aan de show chauffeurs die met hun been boven het portier uit met één hand zitten te sturen om te laten zien hoe goed en hard ze wel kunnen rijden. Als er dan iets mis gaat, kun je nooit meer op tijd reageren. Vrachtwagenchauffeur zijn is een serieus vak en helemaal niet zo stoer als die truckersliedjes de mensen doen geloven. Een chauffeur die met "de vlam in de pijp door de Brennerpas scheurt" kom ik niet graag tegen, want die bewijst dat hij weinig verantwoordelijkheidsgevoel heeft. Dat hele truckersgebeuren vind ik maar valse romantiek en ik ben de laatste die mezelf 'King of the road' zou willen noemen' aldus Jan die zich een chauffeur van het 'oude stempel' vindt. Dat hij elke morgen vroeg op moet vindt hij geen probleem. "Daar moet je je le ven gewoon op in stellen. Voor een chauffeur is dat vroeg op en vroeg naar bed. anders houd je het niet vol. De middag van te voren weet je waar je de volgende dag heen gaat en hoe vroeg je moet vertrekken en afhankelijk van dat tijdstip ga je 's avonds naar bed. 's Morgens ontbijt ik rustig en ga dan ruim op tijd naar het DC. Je drinkt een kopje koffie, controleert de truck, kijkt of de trailer goed is geladen en "pikt" hem aan. Daarna rijd je naar het portiershuisje, laat de wagen verzegelen en haalt het manifest op en dan rijden maar...." Brem Mozartlaan Tegen half negen komen we aan in Hen gelo. Het eerste filiaal waar gelost wordt, is AH 1051 aan de Mozartlaan. Met gro te handigheid steekt Jan de trailer ach teruit voor de magazijndeur. Als de wa gen stil staat haalt één van de magazijn medewerkers het zegel van de achter deur van de trailer en opent de deuren. Ondertussen heeft Jan de stroomvoorzie ning voor de laadlift ingeschakeld. Met een slinger draait hij de laadvloer voor de deur en het lossen ican beginnen. Dat gaat allemaal erg gemakkelijk om dat Jan de beschikking heeft over een elektrische PT-er (palet-steekkar). "Wanneer je als chauffeur de vijftig pas seert krijg je zo'n ding en dat is een uit komst. Grapjes van collega's als "Opa, wanneer ga je met pensioen" zijn niet van de lucht. Dat is alleen maar de kift dat ze zelf niet zo'n kar hebben. Offi cieel hoef ik de pallets alleen maar op de grond te zetten en dan moeten de filiaal medewerkers ze naar binnen rijden. Omdat ik toch zo'n PT-er heb, rijd ik de vracht het magazijn in. want dat gaat in één moeite door. Je hoeft alleen maar te sturen, rijden doet-ie zelf wel." Na het lossen van de zeven pallets vracht worden er zes met leeg fust ingeladen die terug gaan naar het DC. Dat moet wel met beleid gebeuren anders moeten ze er bij het volgende filiaal allemaal uit voor dat de vracht daar kan worden gelost. Iemand van het filiaal verzegelt de trailer Pije «rd SI jaar geleden In Tilburg geboren en vanaf bet rao- meaf dat b$ een vrachtwagen mocht besturen is hy chauffeur. Lange Ujd heeft Jan bij ecu bouw- materialeobedrjjf gewerkt en dan waren weken van honderd uur Ca 1971 is Jan Pije bij Albert Heijn begonnen. Hjj reed tot voor v|jf jaar als vrachtrijder tussen fa brieken. Inlegbe drijven en DC's en m» beleven hy vanuit DC Til burg ais één van de vele AH- chauffeurs een groot deel van de A U-filialen. Hef rijden zit Jas Pije In het bloed want mee* luxe auto-rijden. Postduiven houden is ook een liefhebberij van hem. De laatste hobby kan hij naar eigen zeggen jammer genoeg thuis niet meer uitoefenen omdat er in het Tilburgse bestem mingsplan geen ruimte meer bestaat voor het bouwen van dui venhokken in de tuin of op het dak van het schuurtje. Gelukkig heeft hij een kennis waar het wel mogelijk k oro zich met duiven bezig te houden. Nog een liefhebberij van Jan Pije is reizen. De laatste jaren heeft bij zijn vakanties doorgebracht in Nleow Zeeland en de Verenigde Staten. Ook dit jaar hoopt bij, samen met rijn vrouw, weer naar het land van prestd» gaan. ,ï„;n,;:ii opnieuw. Daarna een kop koffie in de kantine. Voor uitblazen is helaas geen tijd omdat de vrachtwagen van de AH- Groentecentrale uit IJsselmuiden is aan gekomen. Snel door naar het volgende filiaal. "Gelukkig waren we hem voor, anders hadden we moeten wachten want melk- en groentewagens hebben voor rang. Zij hebben "vers" bij zich dat na melijk direct de koeling in moet. Dat is logisch, maar het kan ons een behoor lijke vertraging opleveren." IHlIU'lai! Balansen Het volgende filiaal waar wordt gelost ligt aan de PC Hooftweg. Hier moeten er elf pallets uit en dat is een heel karwei. Aangezien het filiaal aan het "balansen" is, moeten we een kwartiertje wachten omdat het magazijn nog niet op orde is. Dus naar de kantine voor een kop koffie, die echter zo sterk is dat we hem maar laten staan. Bij navraag blijken ze in het filiaal "al" om zeven uur te zijn begon nen en de sterke koffie was blijkbaar nodig om wakker te worden. Halverwege het lossen komt de groente wagen van AH IJsselmuiden weer aange reden. Doordat er ruim voldoende par keergelegenheid is, kan die ook aan de slag. Ook hier worden weer grapjes ge maakt over de elektrische PT-er. Eén van de AH-medewerkers merkt op: "Ik snap niet dat ze jullie die karren geven, je gaat toch bijna met pensioen. Ik moet nog veel langer mee." Bij wijze van grap dreigt Jan Pije terug: "Als je nog eens zo'n opmerking maakt, laat ik de vol gende keer de pallets op de laadvloer chauffeur zijn is een serieus vak. De truck wordt afgetankt voor de volgende dag.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 4