Vijf AH Groentecentrales officieel geopend INTEGRATIE OM STRATEGISCHE REDENEN HEEL VERSTANDIG Eigen, "eigen witte", of "witte" merken Directeur drs. van der Burg: FLITSEN pagina 3 "De integratie van Simon in Albert Heijn gebeurt niet omdat Simon in ernstige problemen verkeert. Er is verleden jaar een bescheiden winst gemaakt en ook in de eerste maanden van dit jaar realiseren we een aardige omzetstijging. De genodigden bijeen in de tent, waar de heer F. I. Ahlqvist de vijf groentecentrales officieel opende. Dit zegt Simon-directeur drs. J.J. van der Burg in een gesprek met Flitsen en hij zegt het héél nadrukkelijk. "De oor zaak van de integratie ligt in de te ver wachten verdere afname van de koop kracht en de gewijzigde marktomstan digheden. Die leiden tot een verscher ping van de concurrentie, waardoor de noodzakelijke verbetering van het rende ment van Simon niet haalbaar is. Het is jammer dat één en ander in oktober zo ongenuanceerd en voortijdig in de publi citeit is gekomen." Voldragen plan De heer Van der Burg: "Dat gaf een schok onder veel Simon-medewerkers en daardoor waren wij ook niet in staat de plannen zó te presenteren als we gewild hadden. We hebben de verschillende In de Nederlandse levensmiddelenwin kels treft men naast de artikelen van alom bekende fabrieksmerken in een aantal gevallen ook artikelen van een "eigen merk" aan. Wat een "eigen merk" is behoeft nadere uitleg. Er is een onderscheid in drieën te maken. Ten eerste is er het eigen merk in de "historische" zin van het woord. De ver pakking, vormgeving en kwaliteit zijn dezelfde als die van de A-merken (de produkten van de bekende fabrikanten). De bedrukking van de verpakking is echter in de geheel eigen stijl van de win kelier. Bekende voorbeelden van deze eigen merken zijn AH-merken, Spar- merken en Vivo-merken. De prijs ligt op een lager niveau dan de A-merken. Deze eigen merken zijn in de jaren '60 ont staan om de door de overheid toen opge legde verticale prijsbinding te omzeilen. Deze binding betekende een vaste greep van de fabrikanten op de prijzen in de winkel, waardoor een gezonde concur rentie tussen levensmiddelenbedrijven niet goed mogelijk was. De tweede vorm van eigen merken - deze gaat Miro hanteren - zijn de eigen "witte" merken. Ook hier zijn de vorm en de wijze van verpakken en de kwaliteit als bij de A-(fabrieks)merken. De "be drukking" is echter zeer eenvoudig en "wit", waarbij toch veel feitelijke produktinformatie wordt gegeven en de naam van de winkelier is min of meer duidelijk herkenbaar. De prijs van dit soort eigen "witte" merken is echter be duidend lager, o.m. door de vereenvou digde en goedkopere zaken. Het grote voorbeeld van deze eigen "witte" mer ken is de Franse hypermarktorganisatie Carrefour. Tot slot zijn er nog de "echte" witte mer ken. Ze worden verhandeld in "buikver pakking". Er is weinig of niets meer in te verkennen van een A-merk, zeker niet in kwaliteit. Produktinformatie op de ver pakking is nauwelijks aanwezig en de "afzender" is niet herkenbaar. De prijs is echter van het laagste niveau. In Ame rika kent men deze artikelen als "Gene rics", hetgeen letterlijk betekent dat er geen merk voor is gedeponeerd. De 72 Miro-merken die op het moment dat deze Flitsen in de bus valt op grootse schaal worden geïntroduceerd, behoren alle tot de hierboven genoemde tweede vorm van eigen merken. mogelijkheden grondig onderzocht en konden daardoor een kwalitatief voldra gen plan aan de ondernemingsraden en de vakbonden presenteren. Dat is wel gebleken uit de snelle instemming die de COR en de vakorganisaties hebben laten blijken." Maar, zo vraagt Flitsen, als er nog winst wordt gemaakt en als ook de omzet zich goed handhaaft, had Simon dan niet ge woon zelfstandig kunnen blijven voort bestaan? "Wanneer je kijkt naar het marktbeeld en de ontwikkelingen die gaande zijn of verwacht worden, ben ik van mening dat de genomen beslissing tot integratie heel verstandig is, ook al zijn we natuurlijk wat bedroefd dat de historische naam van de winkelketen "Simon" binnen af zienbare tijd niet meer zal bestaan." Beste waarborg "Een belangrijk gegeven is", zo gaat de heer Van der Burg verder, "dat de marktontwikkelingen in de toekomst niet gunstiger zullen worden. Welnu, dan is het om de toekomst goed te kun nen weerstaan - het beste maar zo vroeg mogelijk in te grijpen. Met andere woor den: je kan - ook terwille van de mensen - beter nu in alle vrijheid de twee bedrij ven integreren dan over een aantal jaren misschien noodgedwongen. Nu kan het immers zonder dat er mensen ontslagen behoeven te worden. Natuurlijk hebben we er heel lang over gedubd, maar tenslotte stond de Simon- top voor de volle honderd procent achter het integratieplan. Het is gewoon de beste waarborg voor een zekerder voort bestaan en het verbreedt het draagvlak voor Ahold." Die beslissing zal niet gemakkelijk zijn geweest. De heer Van der Burg: "Nee, zeker niet. Het gaat om een geweldige operatie en - vooral - om een groot aantal mensen. Daaronder zijn velen die sterk aan Simon verknocht zijn, in het bijzonder uiteraard de ouderen onder ons. Er zijn mensen bij, die het heel erg moeilijk hebben met de overgang naar Albert Heijn, temeer wellicht, omdat nog niet voor iedereen duidelijk is hoe de nieuwe taak er precies uit gaat zien." Versterking Albert Heijn "Het Simon-personeel bestaat uit vakbe kwame en praktisch ingestelde mensen en zij betekenen als zodanig een verster king van de Albert Heijn organisatie, vooral als zij door middel van speciale cursussen en 'stage-periodes' vooraf ver trouwd zullen zijn gemaakt met de for mule, werkwijze en het arbeidsklimaat binnen AH." Uitvoering vanaf mei De Simon-directeur deelt mee, dat met de ombouw van de eerste filialen in de eerste week van mei kan worden begon nen. De betrokken ondernemingsraden hebben inmiddels een positief advies uit gebracht over onderwerpen die betrek king hebben op de uitvoering van het besluit tot integratie. Per week zullen er dan enkele Simon- filialen worden "veranderd" in Albert Heijn-filialen. Daarvoor is het niet nodig, dat de winkels geruime tijd geslo ten worden (hoogstens één a twee dagen), want in de meeste gevallen zal de omschakeling 'gewoon tussendoor' kunnen worden voltooid. Ook de sluiting van dertig filialen en de overgang van zeven winkels naar Alberto of Etos zal geleidelijk aan geschieden, al met al op basis van een zodanige plan ning dat de hele operatie aan het einde van dit jaar voltooid zal zijn. De heer Van der Burg verzekert, dat zo zorgvul dig mogelijk te werk zal worden gegaan "Hierbij verklaar ik de Albert Heijn Groentecentrales te Ba- rendrecht, Beverwijk, Nieuwe- gein, Tilburg en IJsselmuiden officieel voor geopend.On der luid applaus trok de heer F.I. Ahlqvist, algemeen direc teur van Albert Heijn, aan een touw waarop een zes meter breed gordijn open ging. Ach ter het gordijn bevond zich een groentestelling vol groente en fruit met een vijftal grote foto's van de nieuwe AH- Groen tecen trales. Een groot aantal genodigden, waaronder de burgemeester van Barendrecht de heer J. van den Brink, de heer G.J. Heijn, de heer K. Dorsman, directeur van Albert Heijn, volgde met grote be langstelling het "openingsceremonieel" dat in een grote tent op het parkeerter rein van het distributiecentrum plaats vond. De heer J. van Buren, hoofd AGF Albert Heijn vertelde het één en ander over "zijn" organisatie, waar de vijf Groente centrales deel van uitmaken. "Onze acti viteiten zijn in eerste instantie erop ge richt om zo vlot mogelijk een zo vers mo gelijk assortiment in de winkel aan te bieden dat is aangevoerd uit binnen- en buitenland. Met de ingebruikneming van de centrales zijn we in staat veel slagvaardiger op te treden dan in het ver leden. Nu hebben we de gang van zaken tussen producent en consument goed deels in eigen hand, terwijl onze externe relaties onze wensen kennen en bereid zijn daar op in te spelen". De heer Van Buren liet tijdens zijn toespraak weten dat hij ervan is over tuigd dat de Groentecentrales een zonni ge toekomst tegemoet gaan. "Met deze organisatie, die een centraal inkoop- beleid koppelt aan een decentraal uit voeringsbeleid, met sterk gemotiveerde teams, in een optimale samenwerking met onze filialen zijn we nu niet alleen waarbij het belang van de betrokken werknemers steeds goed in het oog zal worden gehouden, dit alles in nauwe en goede samenwerking met de mensen van Albert Heijn. "Ik hoop", zo zegt hij, "dat we daarbij over-en-weer veel begrip voor eikaars problemen en gevoeligheden zullen kun nen opbrengen, gevoeligheden die na tuurlijk vooral aan de Simon-kant lig gen. Wanneer we elkaar op een spor tieve, collegiale manier opvangen, kan de hele operatie goed verlopen." 's lands grootste groenteboer, maar kun nen we nog verder groeien. Als kool!" De heer K. Dorsman, directeur van Albert Heijn vertelde in zijn toespraak dat het 26 jaar geleden is dat Albert Heijn startte als groenteboer. Dat begon bij de opening van de eerste supermart aan de Nieuwe Binnenweg in Rotter dam. "Sinds die tijd is er heel wat veran derd. Vroeger konden we het ons per mitteren om bij de inkoop vrijwel alleen op prijs te letten. Inmiddels weten we dat de prijs alleen, hoewel nog steeds be langrijk, niet meer zaligmakend is; dat geldt voor aardappelen, groente en fruit evenzeer als voor de rest van ons assorti ment. Kwaliteit, continuïteit van het aangebodene en een duidelijk assorti mentsbeleid tellen zeker even zwaar voor onze klanten." De heer Dorsman stelde dat Albert Heijn in 1979 besloot om een eigen distributie-organisatie voor AGF op te zetten. De belangrijkste redenen hiertoe waren dat een centraal assortiments-, prijs- en kwaliteitsbeleid niet mogelijk waren in de oude opzet met toelevering via plaatselijke grossiers. In deze tijd is het belangrijk duidelijkheid voor de consument te scheppen en dat kan alleen maar als op een centraal punt het assor timent wordt bepaald, de kwaliteit wordt vastgesteld en de prijs wordt berekend. "Vandaag is een belangrijke dag voor Albert Heijn als groenteboer", sprak de heer F.I. Ahlqvist kort voor de door hem te verrichten openingshandeling. "Er komt een einde aan de reorganisatie van de groentedistributie en de centrales worden officieel geopend. Daarvoor hoef ik alleen maar aan een touw te trekken en dat is eigenlijk niet meer dan een "finishing touch". Realiseert u zich ech ter hoeveel bergen werk zijn verzet door tallozen vóór de vijf centrales een feit waren." Na de officiële opening richtte de heer Ahlqvist zich tot de burgemeester van Barendrecht, de heer J. van den Brink. De heer Ahlqvist bedankte de burgerva der voor de gastvrijheid en medewer king, die de gemeente Barendrecht heeft geboden en overhandigde als dank een miniatuur zitbank, symbolisch voor de zeven banken, die op 4 maart al een plaats hadden gekregen in de openbare groenvoorziening bij het bejaardenhuis Borgstede te Barendrecht. De burge meester liet in zijn dankwoord weten bij zonder verheugd te zijn met dit ge schenk. dat met name voor de bejaarden duidelijk in een behoefte voorziet. Na het officiële gedeelte bij de opening van de groentecentrales in Barendrecht was er voor de genodigden een informeel samenzijn georganiseerd met een drank je en een hapje. Voor de medewerkers van de groentecentrale vonden de werk zaamheden tijdens de opening normaal doorgang. Voor hen werd 's avonds een feestelijke kennismakingsbijeenkomst belegd.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 3