Miro introduceert deze week op grote schaal "witte" merken Witte merken hebben internationale historie Méér informatie op witte merken Ahead ontwikkelde in korte tijd 72 nieuwe verpakkingen "MIRO'S WITTE MERKENPLAN, OMDAT HET EEN STUK GOEDKOPER KAN" TO JETPfiPTFR GEZINS- GROTE OPMARS IN VELE LANDEN pagina 2 FLITSEN Vervolg van pag. 1 De heer Lachotzki: "Ons grote voorbeeld Carrefour gaf haar witte merken ook haar winkelkwaliteitsimage mee. Misschien vandaar het succes. En misschien vandaar ook dat Miro nu o.a. vanwege haar image en prijspositie in staat is witte merken te introduceren. Bovendien stelt de klantengroei van het afgelopen jaar ons nu in staat dusdanige hoeveelheden af te nemen dat wij A-kwaliteit tegen C-prijzen kunnen brengen. Witte merken dus bij Miro. Koffie, thee, wasmiddelen, koek, soep, broodbeleg, margarine, sauzen artikelen die vol gens de heer Lachotzki binnen een jaar 10% van de omzet in kruidenierswaren gaan vormen. Maar ook de non- foodsector is vertegenwoordigd met o.a. toiletpapier, keukenrollen, motorolie, dierenvoeding, lucifers, dus regelmatig in de huishouding gevraagde artikelen. De kwaliteit is zonder voorbehoud die van het vergelijkbare merkartikel in de A-kwaliteit. Ook op de verpakking wordt de kwaliteit d.m.v. uitgebreide informatie benadrukt, terwijl de totale vormgeving overeenkomt met het verge lijkbare merkartikel. Deze verpakking, waarover elders op deze pagina meer, is wit met daarop de verticale rode en blauwe strepen van Miro's huismerk. In de schappen staan de witte merken vlak naast de vergelijk bare merkartikelen, zodat de prijsver schillen direct in het oog springen. "En die prijsverschillen zijn vaak reus achtig, zegt de heer Lachotzki. "Het be kende afwasmiddel Dreft bijvoorbeeld kost normaal ƒ4,39 en het kwalitatief gelijke witte merk van Miro slechts 2,79. Tussen Miro's witte soep en die van Unox zit ongeveer een verschil van 40 cent per blik." Miro's witte merkenplan biedt méér dan alleen aantrekkelijke prijzen. Doordat voor 72 produk- ten totaal nieuwe verpakkingen moesten worden ontworpen ont stond de mogelijkheid uitvoeriger informatie aan de consument te verschaffen. "Een mogelijkheid die we met beide handen hebben aangegrepen", vertelt ir. W. Eegerdingk, voedseltechnoloog bij Ahold en al jaren betrokken bij zaken als etikettering e.d. Allereerst is bij de nieuwe verpak kingen van Miro voldaan aan de eisen van het Algemeen Aandui dingenbesluit, dat eind dit jaar van kracht wordt. Zo staan eind datum voor houdbaarheid en receptuur (in volgorde van afne mende hoeveelheden) nu al ver meld. Verder is - waar mogelijk en noodzakelijk - plaats ingeruimd voor uitvoerige gebruiksaanwij zing, toepassingsmogelijkheden, bewaaromstandigheden en bij zonderheden over het produkt zelf (bij beschuit bijvoorbeeld hoe ze worden vervaardigd). "Een unieke kans" noemt de heer Eegerdingk het, dat op 24 daar voor in aanmerking komende food-artikelen nu ook de nieuwste voedingswaardewijzer (met ver melding van aantallen kilojoules, grammen vet, eiwitten en koolhy draten) kon worden gezet. "We zijn daarover al jaren bezig en ik vind het een goede zaak, dat nu in één keer een aantal produkten tegelijk van deze consumenten informatie kon worden voorzien." v>^'JC^^*,a9o£rt stucs Op Miro's witte merken treft u meer informatie aan: nieuwste voedingswaardewijzer als eerste in Nederland samenstelling ingrediënten UAC-code houdbaarheidsdata kwaliteitsgarantie kringloopvignet gebruiksaanwijzingen Hij benadrukt, dat het zeker niet in de bedoeling ligt om na verloop van tijd de prijzen van de witte merken op te trek ken tot net onder die van de fa brieksmerken. "Weliswaar zijn onze wit te merken nergens anders te koop en kunnen we dus concurrentievrij opere ren. maar wij blijven ons desondanks richten op een zo laag mogelijke prijs voor de consument van kwalitatief gelijkwaardige produkten." De introductie van Miro's witte merken plan wordt, evenals vorig jaar, weer ge dragen door een golf van publiciteit. Zaterdagmiddag werden de ramen van de elf vestigingen wit geschilderd, zodat van buitenaf niet meer was te zien wat er binnen gebeurde. Daar binnen werd hard gewerkt. De Miro-medewerkers waren kort tevoren van de invoering van de witte merken op de hoogte gebracht en kregen prompt een zwijgplicht opge legd. Maandag en dinsdag (de zaken wa ren gesloten) had een totale reorganisatie van de schappen plaats. Paginagrote ad vertenties hadden het publiek inmiddels opmerkzaam èn nieuwsgierig gemaakt. Opvallende plaats in de campagne is in geruimd voor de robot. Zowel in de ad vertenties als op de buttons van het per soneel, de draagtassen en de stickers is hij aanwezig, terwijl ook in de winkels een drie meter hoge robot zijn medede lingen aan het winkelend publiek doet. De Robot wordt verbonden met effi- 12 ro LffTBuTKOEK Een greep uit het assortiment Miro's witte merken. cient, kostenbesparend, helder, modern, een beeld dat precies overeenkomt met het beeld van Miro. Bovendien sluit het aan bij Miro's witte merkenplan. Kostenbesparend met alle prijsvoordelen vandien voor de consument. De heer Lachotzki verwacht niet, dat het witte merkenplan op korte termijn grote aantallen nieuwe klanten gaat trekken. "Wij werken hiermee wél aan een verde re klantentrouw en daarmee aan een ver groting van de besteding van die klant bij Miro." Wat dat betreft speelt de economische terugval ons in de kaart: veel consumen ten zullen ervoor passen guldens méér te betalen voor een bepaald merk als ze de zelfde kwaliteit veel voordeliger bij Miro kunnen kopen." De witte merken maken een stormachtige ontwikkeling door in Amerika en verschil lende Europese landen. In ons land hebben ze echter nog een zeer bescheiden markt aandeel. Miro wil op zyn wijze trachten daar verandering in te brengen. Er zijn vele theorieën gaande over de achtergrond van witte merken. Vast staat in ieder geval wat voor de consu ment de belangrijkste aantrekkings kracht vormt: de lage prijs. Dit geldt in Nederland waar enkele grootwinkelbe drijven ze op beperkte schaal voeren, maar meer nog buiten onze landsgren zen, waar de opmars niet meer te stuiten lijkt. Bij het ontwikkelen van een assortiment witte produkten spelen detaillisten een sleutelrol. Zij kunnen zich immers niet Binnen v\jf maanden voor 72 artikelen nieuwe verpakkingen ontwerpen en laten vervaardigen is een niet geringe klus. "Maar we hebben 't dank zij een strakke organisatie gered", vertelt de heer D. Brünott, verpakkingsdeskundige bij Ahead Advertising, met enige be roepstrots. Half oktober kwam Miro met het witte merkenplan op tafel met daarbij de mededeling, dat half maart de introduc tie zou zijn. "En dan is er nog niks. Al leen maar het idee: zo en zo moet het on geveer." De heer Brünott: "Die wensen van Miro waren overigens al behoorlijk omlijnd. De nieuwe verpakking moest avantgardistisch zijn, zich duidelijk on derscheiden van de concurrentie, kwali teit-uitstralend zijn en in vorm overeen komen met het vergelijkbare merk artikel." Als vaste elementen in de kleurstelling moesten worden gehanteerd wit (o.a. aansluitend op de witheid, de helderheid bij Miro), rood en blauw (onderdeel van Miro's huisstijl). Als lettertype werd ge kozen voor handhaving van de door Miro al gebruikte computerletter, zij het, dat de ruimte tussen de letters (spatiëring) moest worden aangepast om een beter leesbaar geheel te krijgen. Met al deze gegevens in handen slaagden de betrokkenen bij Ahead erin binnen een maand twee boeken met verschillen de uitvoeringen van verpakkingen te produceren, waaruit een keus kon wor den gedaan. Punt van brede discussie was o.a. of de naam Miro op de verpakking moest ko men en zo ja, in welke grootte. Gekozen is ten slotte voor een relatief klein letter type. "Die keus werd onderbouwd door enkele tests, die uitwezen dat het vertrouwen van de klant in Miro en de kwaliteit van daar verkochte produkten zeer groot is", vertelt de heer Brünott. Uiterst belangrijke onderdelen in de operatie 'verpakking' waren: het zoeken van producenten voor de flessen, dozen, zakken en pakken èn het zorgen dat iedereen tijdig de beschikking had over gegevens als voedingswaardewijzer, ge bruiksaanwijzing, houdbaarheidsdatum etc. In totaal zijn er 63 werktekeningen en 11 afleidingen daarvan gemaakt. Dat alles was bij de jaarwisseling rond, hetgeen trouwens - volgens het strakke tijdschema - nodig was wilde men de produkten half maart in de winkel heb ben. De heer Brünott: "Het is wonder boven wonder weer goed gekomen. En dat ter wijl het werk voor andere Ahold-klanten gewoon door moest gaan." langer alleen verschuilen achter de ver trouwde naam van het fabrikantenmerk artikel. De introductie van witte merken vraagt dan ook in eerste instantie om het nemen van initiatief, het accepteren van risico's en het doorbreken van ingeroeste gewoontes. Detaillisten bevinden zich ook in een sleutelpositie om met hun winkelformule op veranderingen in levensstijl en koop gedrag van hun klanten in te spelen. Eén zo'n verandering tekent zich al geruime tijd af. Door de voortdurende stijging van de kosten van levensonderhoud en de dalende koopkracht zijn talloze con sumenten prijsbewuster geworden; som migen van hen willen best de overstap wagen naar artikelen, die in eerste in stantie niet de zekerheid van het ver trouwde A-merk bieden, zolang daar maar een duidelijk prijsvoordeel tegen over staat. Naast dit veranderende con sumentengedrag speelt nog een tweede factor een rol, namelijk de wens van de consument naar een wat vereenvoudigde keuze uit de zo langzamerhand enorm gegroeide veelheid van vaak in feite de zelfde soort produkten. Op beide facto ren kan met een compleet en duidelijk assortiment witte merken worden in- Buitenland Frankrijk komt de eer toe van de pri meur bij de ontwikkeling van het witte merken concept. Verantwoordelijk daar voor was Carrefour, een concern dat zelf geen winkelmerk had en zich duidelijker in prijsimage wilde profileren dan dat (be perkt door de Franse wetgeving met A- merken mogelijk was. Om de inkopers sterker in hun schoenen te laten staan bij de keiharde prijsonderhandelingen met fabrikanten, besloot de directie in 1976 om de "produits libres" te lanceren. Het succes daarvan bleef, evenals in de VS, niet onopgemerkt. In dat land was het de Jewel-keten die witte produkten in 1977 lanceerde. Op de Amerikaanse markt woedde al tientallen jaren een fel le concurrentiestrijd, zowel tussen natio nale merken als tussen winkelmerken onderling. Voor fabrikanten bracht dit de noodzaak met zich mee - mede als reactie op de toegenomen consumenten- vraag naar goedkopere produkten - om op uitgebreide schaal met de prijzen van hun levensmiddelen te gaan discounten. Meer dan de helft van alle Amerikaanse supermarkten verkoopt thans witte pro dukten. Nederland In Nederland had de introductie van witte merken een minder defensief ka rakter dan in de VS (supermarkten con tra discounters) of in België (tegen wette lijke beperkingen). Misschien is dat de reden dat in ons land sinds ruim drie jaar er in feite nog maar één grootwin kelbedrijf is dat op redelijke schaal witte produkten in zijn assortiment heeft. De nog korte maar succesvolle geschiedenis van witte produkten in Frankrijk en de VS is tot nog toe blijkbaar geen indicatie voor de ontwikkeling van deze artikelen in Nederland; de penetratie ervan is tot op heden in elk geval weinig spectacu lair. Een recent onderzoek heeft aangetoond dat witte merken door managers in het algemeen worden gekarakteriseerd als uiterst goedkope produkten waarvan de introductie in het voordeel van de consu ment is. Opvallend is echter het verschil in de ontwikkeling van het Nederlandse witte produkt vergeleken met ons buur land België of met Frankrijk en de Ver enigde Staten. Daar werden de witte merken door grote supermarktketens geïntroduceerd in een strategische ma noeuvre om hun marktaandeel te vergro ten. Miro introduceert zijn 72 witte pro dukten echter voornamelijk als verster king van en als aansluiting bij zijn win kelformule van wit, helder, modern, prijsagressief en kwaliteit. De tot nog toe aanwezige serie van witte produkten in Nederlandse levensmidde- lenbedrijven hebben nog geen "witte produktenbeweging" op gang gebracht, die vergelijkbaar is met die in andere landen. In het al eerder genoemde onderzoek verklaarden de meeste fabrikanten en detaillisten "er niet meer dan een (ge woon) winkelmerk in te zien". Ook werd in het onderzoek tot slot gesteld dat een uitgebreide promotionele ondersteuning van een serie witte produkten (en een daadwerkelijke reactie van de concur rentie) een absolute voorwaarde is voor een succesvolle doorbraak van deze in novatie op het gebied van de verkoop van levensmiddelen en kruidenierswaren. Aan deze publiciteit en promotie zal het Miro deze dagen in ieder geval niet ont breken.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 2