Vijf AH-bedrijfsleiders doceren "verkooppraktijk" aan leraren Gereduceerde huurprijzen in Belgisch bungalowpark In "studiewinkel" te Arnhem "DOMAINE DU BONSOY" FLITSEN pagina 11 Sinds na de Mammoetwet het vak "winkelpraktijk" in het leven werd geroepen, heeft Albert Heijn een belangrijke rol gespeeld in de opleiding van leraren, die dit nieuwe vak op de verschillende scholen zouden moeten gaan doceren. Het beroep dat op Albert Heijn gedaan werd heeft o.m. geleid tot een actieve deelname door een aantal AH-bedrijfs- leiders aan die cursus. Inmid dels is de opleiding "winkel praktijk" gesplitst in twee zwaardere, tweejarige cursus sen, nl. "kantoorpraktijk" en "verkooppraktijkOp het moment doceren vijf AH- bedrijfsleiders verkoopprak tijk. Wij spraken met enkele betrokkenen. De heer W. ter Haar is landelijk coördi nator. Hij is toegevoegd aan de hoofd coördinator de heer J. D. Heesen uit Winterswijk. Aan deze laatste is van overheidswege de opdracht verstrekt de cursussen te doen uitvoeren. De taak van de heer Ter Haar houdt in dat hij na mens de directie Scholing van het Mi nisterie van Onderwijs en Wetenschap pen bemoeienis heeft met de organisato rische aspecten van de cursus, met de lesopdrachten en met de coördinatie tus sen de lesgevers. Hij legt uit, dat de cur sus tot zijn huidige vorm is gekomen dank zij de grote inbreng van o.m. Albert Heijn-medewerkers. Het is nu een dege lijke, praktijkgerichte, derdegraads ver volgcursus, die cursisten op enkele ontheffingen na reeds onderwijskundig geschoolden opleidt tot de bevoegd heid om "verkooppraktijk" te doceren aan het Lager Middenstands en Beroeps Begeleidend Onderwijs en de LEAO en LHNO. Werd, na de splitsing van de oude cursus "winkelpraktijk" in de twee nieuwe cursussen, die van "verkoop praktijk" al danig verzwaard; thans zijn ook nog de onderdelen "personeel- beleid" en "marketing" toegevoegd. Sinds kort ook is de opleiding gecentrali seerd in Arnhem. Dit voornamelijk in verband met dure outillage die echter wel noodzakelijk is voor het goede ver loop van het lesprogramma. In Arnhem is nu namelijk een "studiewinkel" inge richt, waarin een aantal facetten uit de verkooppraktijk via rollenspel duidelij ker kan worden overgedragen. Op donderdag 18 februari bracht de Amerikaanse Country Western zangeres Timi Yuro een bezoek aan de Albert Heijn Extra-vestiging te Leider dorp waar honderden fans en belangstellenden zich om haar verdrongen voor een handtekening. Timi Yuro was een week in Nederland om haar nieuwste el pee "I'm Yours" te promoten. Vakjargon De heer A. Reijnders (SMBL van filiaal 1031, Joh. van Vlotenlaan in Deventer) is één van de vijf als docent werkzame bedrijfsleiders. Inhakend op die betere outillage vertelt hij: "Vroeger nam ik wel eens een kassa mee naar les of een tele- trip, die eigenlijk bedoeld is voor onze interne cursussen. Dit om het geheel wat visueler te maken. Nu, met deze mooie uitrusting op het opleidingscentrum in Arnhem, hoeft dat niet meer." De heer Reijnders vertelt gestructureerd en hel der het kost geen moeite hem voor de klas voor te stellen maar vooral enthousiast. Sinds 1977 is hij bij de opleiding betrokken en als zodanig is hij ook medebepaler van de leerstof geweest. Wat boeit hem in het lesgeven? De heer Reijnders: "Om te beginnen is het erg interessant om te zien hoe twee sferen, twee werelden tot elkaar komen. Voor de bepaling van de cursus moesten zich namelijk onderwijsmensen met commerciële zaken bezighouden, terwijl commerciële mensen zich juist moesten richten op onderwijskundige zaken. Voor mijzelf is bovendien een van de meest boeiende aspecten, dat ik op deze manier vanuit een totaal andere invals hoek de verkoop benader. En dan bo vendien nog als docent, die niet onder wijskundig geschoold is, voor een klas van zeg maar "leraren". En daar sta je dan. Al heb ik natuurlijk door de gecen traliseerde AH-cursussen wel ervaring in kennisoverdracht gekregen. Een andere zaak, die mij bij de aanvang van het les geven opviel, was het vakjargon dat wij gebruiken. Wij realiseren ons niet dat dit voor buitenstaanders - en dat zijn cursisten aanvankelijk toch - onbegrijpe lijke begrippen zijn. Dus leg ik tegen woordig, zodra ik zo'n vakjargon-woord Voor Ahold-medewerkers en -gepen sioneerden bestaat de mogelijkheid om gedurende het gehele jaar tegen een ge reduceerd tarief een bungalow te huren in het recreatiepark "Domaine du Bon- soy". Het Ahold Pensioenfonds bezit daar 40 bungalows, die verpacht zyn via de Gestion du Bonsoy. Het fonds heeft dus zelf niets met de verhuur ervan te maken. Bij Dinant Dit park is gelegen in de Belgische Ar dennen nabij Blaimont, een klein dorpje op de rechteroever van de Maas, stroomafwaarts van Hastière. Zo'n 10 km ten zuiden van Dinant. De bungalows zijn gelegen op de beboste hellingen in een park van 70 ha. Behalve de woningen, vindt men er ook het restaurant "Auberge du Bonsoy". Tevens een mini supermarkt. Er zijn tennisbanen, volleybalvelden, mini golf, speelgelegenheden voor kinderen, visvij vers (forellen) en in de zomer een wa tersportclub, verwarmd zwembad, sola rium, bar, verhuur van boten. Veel comfort De bungalows bieden veel comfort: dub bele beglazing, open haard, elektrische verwarming in elk vertrek, een ingerich te keuken (met elektrisch fornuis, oven en koelkast), met huishoudmateriaal, een badkamer of douche (warm water) en televisie. Huishoudgoed (lakens en handdoeken) dient te worden meegebracht. Het Ar- denner landschap biedt in alle jaargetij den vele mogelijkheden tot het maken van wandelingen in een mooie, steeds van uiterlijk wisselende natuur. Zeven typen Gezien de vele mogelijkheden die het bungalowpark biedt, met 7 villatypes in oppervlakte variërend van 28 tot 60 mJ en logiesmogelijkheden van 2 tot 9 per sonen, is het niet mogelijk hier een volle dige tabel met huurprijzen op te nemen. De huurprijzen zijn uiteraard afhanke lijk van het seizoen en de samenstelling van het gezin. Het is mogelijk te huren voor een week-end, één of meerdere we ken of voor een midweek (maandagmid dag tot vrijdagmorgen). Voorbeeld: gezin van 4 personen, (2 volwassenen en 2 kinderen) Per week: Laagseizoen 281,— Middenseizoen 417, Hoogseizoen 893,-- De bungalows zijn gelegen in een heuvel achtig gebied. Hierdoor zijn ze helaas niet geschikt voor mensen, die slecht ter been zijn. De uitgestrektheid van het va kantiepark maakt tevens de beschikking over eigen vervoer noodzakelijk. Reserveringen en alle informaties over de mogelijkheden, prijzen en folders wor den verstrekt door de heer J.F.M. Koper (HK 1322 - tel. 075 - 592689). De heer A. Reijnders in het midden achter de kassa. Geheel rechts de heer H. van Engelen. gebruik, dat onmiddellijk uit. Doordat ik een echte praktijkman ben benader ik de lesstof ook praktijkgericht. En dat blijkt erg aan te slaan; de cursisten stel len een duidelijke, onverbloemde aan pak van de problematiek op prijs." Steun AH-medewerkers essentieel Ook in het filiaal van de heer Reijnders komt regelmatig een stagiaire over de vloer. Momenteel verlenen 39 AH- bedrijfsleiders hun medewerking aan de begeleiding van stagiaires en laten de cursisten op die manier in hun winkels met de praktijk in aanraking komen. De cursisten lopen het eerste studiejaar 13 dagen, het tweede jaar 10 dagen stage. Dat komt erop neer, dat zij bij alle acti viteiten die in de winkel plaatsvinden worden ingeschakeld. Zij trachten daar bij zoveel mogelijk ervaring op te doen. Zo werken zij de ene dag bijvoorbeeld op de groente-afdeling, terwijl de andere bijvoorbeeld op de deli-afdeling wordt doorgebracht. De heer Reijnders bena drukt, dat het van essentieel belang is voor het slagen van het project, dat de AH-winkelmedewerkers/sters positief tegenover de stagiaire staan en hem of haar hun volle steun en medewerking verlenen. Zij zijn het uiteindelijk, die voor het grootste deel de cursist met de dagelijkse gang van zaken in de winkel vertrouwd maken. Zonder hun actieve medewerking kan geen positief resultaat geboekt worden. Op deze manier onder vindt de stagiaire in de praktijk wat het wil zeggen in de winkel te staan. Of, zo als de heer Reijnders het uitdrukt, "wat het betekent om twee uur lang vleeswa ren te snijden met een stijve arm als gevolg, of om te voelen hoe het is een krat op je tenen te krijgen." Kerstdisplays De heer H. van Engelenburg, sinds kort stagiaire in de vestiging van de heer Reijnders, beaamt dit. Hij is eerstejaars cursist en zegt over zijn eerste praktijk ervaringen: "Het was een gek gevoel om daar dan plotseling, in een witte AH-jas, in de winkel te staan. Je moet antwoor den bedenken op vragen die de klanten je komen stellen. Want ze zien niet aan je neus dat je er eigenlijk niet thuishoort. Een ronduit interessante ervaring vond ik het meewerken aan de kerstdisplay's. Toen ik die immense kale wand voor me zag oprijzen wist ik niet waar ik begin nen moest. Na een avond met z'n allen werken zit het er op en dan ga je naar huis met een hart vol verwachtingen. Zo in de trant van: daar moet goed van ver kocht worden. Toen ik dan ook 12 uur later terugkwam en zag dat er in de voor raad een aardige bres geslagen was, vond ik dat eigenlijk heel vanzelfsprekend." Over de cursus is hij uitstekend te spre ken: "Het is meer dan ik ervan verwacht had. Telkens weer blijkt, dat we minder theoretisch en meer praktijkgericht bezig moeten zijn." Aan de hand van een aftekenlijst en be- oordelingsstaat. die door de bedrijfs leider van de stagiaire worden ingevuld en ondertekend, wordt na verloop van tijd bekeken of de cursist de praktijk on der de knie heeft. Dat de cursus bezocht wordt door goed gemotiveerde leerlingen moge blijken uit het hoge afstudeer- percentage van 90 procent.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 11