"Filiaalbezoeken belangrijk voor -voeling houden met-" FRANS WESTER DIRECTEUR ETOS pagina 4 FLITSEN De Etos in Hoorn is een grote ruime win kel. Ook hier zijn de kleuren rose en os- sebloedropd ingevoerd. Opvallend zijn de brede paden en de wandstellingen. Het geeft een rustig en ruim idee en het valt op hoe groot het assortiment van Etos is. Organisatie Van Purmerend via Hoorn naar Sneek is een behoorlijk eind rijden. Onderweg vertelt hij hoe Etos in elkaar zit. "Zoals gebruikelijk staat bovenaan de directeur en dan krijg je vier poten. Allereerst de staf die onderverdeeld wordt in het se cretariaat, het filialenbureau, de con troller en de personeelfunctionaris. De laatste twee personen 'delen' we met an der werkmaatschappijen. Dan is er de afdeling Operations, daar vallen de vier districtsleiders onder en de filialen. Verder is er de Commerciële afdeling met de inkoper en verkoopleider en als laatste de DC-manager met onder zich de Etos DC-mensen." Plotseling stopt Frans Wester met zijn verhaal en kijkt een beetje angstig naar zijn dashboard. "Dat krijg je van al dat geklets. M'n gas is bijna op en de benzinetank leeg. We hadden bij Den Oever moeten tanken en dat ben ik mooi vergeten." Een aardige wetenschap als je een paar kilometer op de Afsluitdijk zit en elk moment de auto er de brui aan kan ge ven. Om een poos in de kou te staan lokt ook niet zo aan. Het IJsselmeer ziet er fraai uit, maar het kruiende ijs tegen de (Vervolg op pag. 5) 29 december 1981 's morgens negen uur. Buiten is het nat en glad en nog niet he lemaal licht. Voor de zoveelste maal legt directeur Frans Wester van Etos zijn te lefoon neer en duidelijk is te zien hoe hij zijn geïrriteerdheid tracht te verbergen. Verontschuldigend: "Veel medewerkers van Ahold kunnen we deze week niet te pakken krijgen. Ze hebben vanwege de feestdagen een paar dagen vrij genomen." Tegen zfjn secretaresse: "Morgenoch tend kom ik nog even myn bureauladen opruimen, anders komt daar voor het nieuwe jaar niets meer van." Ondertus sen is het afstemmingsgesprek met Hein van Dam, coördinator Dienst Techni sche Projecten van Ahold, afgelopen. Aan de orde zijn geweest de budgetten van het afgelopen en het volgend jaar en welke remodelingen wanneer moeten plaatsvinden. Ook komt nog even aan de orde wanneer de verhuizing van de Etos- kantoren, die nu nog boven de produk- tiebedrijven van Marvelo zijn gelegen, naar die bij het Etos-DC zal plaatsvin den. Hierover blijkt nog niets bekend te zijn. Na hartelijke wensen over en weer vertrekt Hein van Dam tegen kwart voor tien terwijl op de valreep nog even een volgende ontmoetingsdatum wordt ge prikt. Uit een pakje plukt hij een sigaret en vraagt om twee kopjes koffie. Snel legt hij uit wat hij die dag wil gaan doen en vraagt wat daarvan interessant is voor Flitsen. Met een wegzwaaiend gebaar zegt de heer Wester dat hij de "Acht uur met..." alleen maar wil doen omdat het voor de Ahold-medewerkers leuk is om te lezen wat hij uitvoert. "Voor mezelf hoeft het niet. Ik sta niet zo graag op de voorgrond." Om tien uur komt secreta resse Annelies van de Ven een paar brie ven laten ondertekenen. Er worden cor recties aangebracht zodat ze net voor Nieuwjaar nog op de plaats van bestem ming kunnen zijn. "Even Etos Here straat Groningen bellen hoe laat we van middag langs komen." _j©L Voeling houden ni'irui Dan vertrekken we voor een "Dagje Fili alen" zoals Frans Wester dat noemt. Eerst drie trapjes af en bij de lift aange komen duidelijk de lucht van vers ge brande Ahold-koffie. Glibberend naar de auto legt Frans Wester uit dat hij het erg belangrijk vindt regelmatig de Etos-filialen te be zoeken. "Normaal doe ik dat altijd op vrijdag, maar dan is het Nieuwjaarsdag. dus heb ik het maar naar vandaag ge haald." Drie a viermaal per jaar worden door hem alle 65 filialen bezocht. Dat daarmee de nodige kilometers worden afgelegd blijkt wel uit het reisje dat hij net voor Sinterklaas maakte. "Toen heb ik op één dag. samen met verkoopleider Jan ter Weel. veertien filialen bezocht en zijn er ruim zevenhonderd kilometers onder ons doorgegleden. Op zo'n dag ben ik vanaf 's morgens half zeven tot 's avonds na tienen in touw." De enige manier om voeling te houden met de "Etos-vloer" is regelmatig de fili alen bezoeken. Het is belangrijk dat je met eigen ogen ziet welke problemen zich voordoen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de districtsmanagers niet goed zouden rapporteren. Dat ze dat wel doen staat buiten kijf. Toch geeft dat zelf zien een extra dimensie die soms be langrijk is. Ook voor de medewerkers in de filialen is het leuk om een paar keer per jaar je gezicht te zien. Dat schept een bepaalde band." "Glitterhaarlak" Ondertussen is Frans Wester gestopt bij het Etos-filiaal in Zaandam. Met Marij ke Huysman, filiaalchei van deze Etos- drogisterij, neemt hij even de feestdagen door. Het heeft lekker gelopen en vooral de "geurtjes" vlogen de winkel uit. Glit terhaarlak was niet in het assortiment en dat vond Marijke Huysman jammer, want daar werd veel om gevraagd. Frans Wester: "Het heeft weinig zin om het op de lijst van volgend jaar te zetten want de vraag is of het dan nog in de mode is." In Zaandam is men bezig met een expe riment. De vierkante counters zijn ver vangen door wandstellingen in de beken de blauwe kleur van Etos. "Het resultaat is nog niet bekend, maar de klanten lij ken het prettig te vinden dat er een goed overzicht is op het assortiment. In de loop van het jaar wordt een beslissing ge nomen over een eventuele nieuwe outfit van Etos. In de filialen die we vandaag nog zullen bezoeken zul je nog een ander experiment met betrekking tot de outfit van Etos aantreffen." In het magazijn kijkt Frans Wester goedkeurend naar een nog te plaatsen nieuwe kast met gla zen ruit die zal worden gebruikt voor het presenteren van de duurdere parfums en eau-de-toilettes. Met een spijtige grijns: "Als je niet uitkijkt ben je zo van je dure spulletjes af, maar dan niet langs de kas sa maar via de jaszak." Ly Lekkagepercentage Het lekkage(diefstal)percentage blijkt een probleem. "Door die wandstellingen zou dat verder terug moeten lopen. Alles is overzichtelijk. Niet alleen voor de klant maar natuurlijk ook voor de mede werkers. Men durft gewoon minder snel iets in de jaszak te laten verdwijnen en dat is natuurlijk wel een pré van die wandstellingen, al vind ik die vierkante counters ook erg mooi." 'iJPL Geurtjes en kleurtjes Onderweg naar de volgende Etos in Pur merend vertelt hij met veel plezier over zijn klanten. "De meeste mensen komen hier binnen voor drogisterij-artikelen voor de dagelijkse verzorging zoals zeep, haarlak, maandverband en dropjes. We hebben een uitgebreid assortiment make-up. parfums en eau-de-toilettes en dat is ook een belangrijke tak van de drogisterijbranche." Hier gaat het volgens hem om een arti- kelgroep die duidelijk veel persoonlijker is. "Met de geurtjes en kleurtjes gaat het om mooi maken en om geuren die strikt persoonlijk zijn." Dan is er nog een der de groep en die noemt Frans Wester het hart van de drogist en dat betreft na tuurlijk de produkten die te maken heb- Frans Wester werd in 1946 in Leeuwar den geboren. Na de gebruikelijke lagere schooi ging hij naar de HBS en na bet behalen van zijn diploma moest hij in dienst. In 1968 Het h(j zich inschry- ven bil de Stichting Nijenrode. Naar zijn zeggen een springplank naar de Verenigde Staten waar by twee jaar studeerde aan universiteiten in Ore gon en Pittsburgh. Tijdens /.yn studie heeft Frans Wester in laatstgenoem- de stad een poosje aan een project ge werkt voor een kleiner kruideniersbe- dryf. Met een studiegenoot zette hij i daar de administratie op. Verder I heeft hij er folders ontworpen en buurtoi ;!d.: In 1972 kwant h(j terug naar Neder land en werkte achtereenvolgens bij een paar reclamebureaus. Vijf jaar later trad hij in dienst ais marketing manager hij Marvelo. Op 1 oktober 1980 werd hy directeur van Etos. Naast een druk zakelijk bestaan, vindt Frans Wester z\jn privé-ieven belangrijk. Hij is elf jaar getrouwd en heeft één dochter. Hobby's zg» squash, lezen, hioscoopje "'pikken" en muziek (Van Ska tot PaganinI, red.). ben met de gezondheid. "Dat is een hele moeilijke groep voor Etos, want door het discountachtige uiterlijk van Etos willen de klanten maar al te gemakkelijk verge ten dat de medewerkers van Etos stuk voor stuk specialisten zijn en dat elke be drijfsleider zijn drogistendiploma heeft. We zijn bezig met het maken van plan nen om dat vakmanschap van onze dro gisten wat meer naar voren te halen." JÖT Ossebloedrood Terwijl we in Purmerend van de auto over de markt naar het filiaal lopen, merkt de Etos-directeur op dat hij be nieuwd is naar de drukte in de winkel. "Het is ons nieuwste filiaal en het ging pas ruim een maand geleden open." Ook in Purmerend is men bezig met een experiment. Het Etos-blauw heeft plaats gemaakt voor rose in combinatie met os sebloedrood. Het geheel geeft een intie mere sfeer dan het strakke blauw dat Etos op dit moment als huiskleur heeft. Ook over een nieuwe kleurstelling zal in de loop van het jaar worden beslist. Bij navraag blijkt dat Purmerendse Etos tij dens de decembermaand goed heeft ge draaid. Ook met de feestdagen was er belangstelling voor wat duurdere ca deaus als parfums en eau-de-toilettes. "Het is nogal verschillend wat de ver koop met de Kerst betreft. In het Zuiden worden veel meer kerstgeschenken gege ven dan in het Noorden. Hoe hoger je komt, hoe meer je dat merkt." Verder gaat het weer. "Je kunt wel mer ken dat het tussen Kerst en Oud en Nieuw is. Er zijn minder filiaalchefs aan wezig dan normaal. Kunnen we gelijk zieni hoe de medewerkers draaien zonder de "bezielende leiding" van de FC's". grapt Frans Wester terwijl we Hoorn in rijden.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 4