COf^Relatie COFjjJelatie "Zeer snel gewerkt dank zij positieve instelling van COR en vakbonden" Positief advies COR integratie van Simon in Albert Heijn "Positie Albert Heijn straks stukken sterker" Ahold Overlegvergadering FLITSEN pagina 3 Lid Raad van Bestuur P. J. van Dun: "De COR heeft vanuit een positieve instelling gewéldig aan de integratie-kar getrokken en zich daarbij ook heel sterk gemaakt voor een zeer goede begeleiding van de mensen die bij deze operatie betrokken zijn of worden. Vooral daaraan hebben we te danken dat deze "bevalling" naar verwachting over negen maanden na nu voltooid kan zijn." gecommissie komen, bestaande uit drie leden: één namens Ahold, één namens de Centrale Ondernemingsraad en één die door deze beiden wordt aangewezen. En tenslotte komt er dan nog een COR- Toetsingscommissie, bestaande uit de voorzitters van de COR en die van een De heer Van Dun verheelt niet dat de Raad van Bestuur het met de COR verre van gemakkelijk heeft gehad, "maar wat wil je, het gaat hier ook om één van de allergrootste reorganisaties uit de ge schiedenis van Ahold." Zorgvuldige voorbereiding Hij denkt, dat de zeker toch ook positieve instelling van de COR-leden vooral te danken is aan het van meet-af-aan geno men besluit in de Raad van Bestuur dat er geen enkel gedwongen ontslag zou vallen, integendeel, er komen mogelijk zelfs arbeidsplaatsen bij. Deze uitspraak kan de Raad van Bestuur doen na een uiterst zorgvuldige voorbereiding. Om een goed inzicht te krijgen in de personele consequenties van de integratie van Simon heeft de Raad van Bestuur, alvorens hiertoe te besluiten, een commissie geïnstalleerd. Deze commissie, samengesteld uit ma nagers en personeelfunctionarissen, heeft in korte tijd een zeer volledig rap port opgesteld. Op grond van dit rapport kreeg de Raad van Bestuur een zo'n dui delijk inzicht in de personele gevolgen, dat de beslissing kon worden genomen om de integratie zonder gedwongen ont slagen aan de vakbonden en de COR voor te leggen. Daarnaast heeft een andere door de Raad van Bestuur ingestelde commissie nauwlettend de communicatie naar de COR, ondernemingsraden en betrokken bedrijfsonderdelen voorbereid, gecoördi neerd en bewaakt. Begeleiding personeel Dat de COR zich inderdaad heel sterk heeft gemaakt voor een goede begelei ding van de betrokken mensen op elk niveau blijkt wel uit de instelling van een groot aantal commissies die zich daar mee zullen bezig houden. Allereerst ko men er niet minder dan 4 Herplaatsings commissies, waarin personeelfunctiona rissen en vertegenwoordigers van het management zitting zullen hebben. Deze commissies zullen optimale hulp en begeleiding verlenen aan mensen die naar andere filialen of diensten over gaan. Vervolgens komt er een Begeleidings commissie, bestaande uit twee vertegen woordigers van de COR, één namens de vakbonden en één namens de Raad van Bestuur. Voor het geval er verschillen van mening ontstaan, zal er een Arbitra- aantal ondernemingsraden. Deze com missie heeft tot taak het beleid van de Herplaatsingscommissies te toetsen en het integratieproces te bewaken. Het integratieproces voorziet ook in spe ciale opleidingsprogramma's voor het kader, dat van Simon naar Albert Heijn overgaat. Uiteraard zullen alle Simon- mensen zowel theoretisch als in de prak tijk vertrouwd worden gemaakt met de Albert Heijn-sfeer, die wel een tikje an ders is dan bij Simon. Vakbonden Niet alleen de COR, maar ook de be trokken vakbonden (de Dienstenbonden FNV en CNV) hebben zich beijverd om zo snel mogelijk advies uit te brengen, vanuit een kritische toetsende invals hoek. De heer Van Dun: "De hele over legsituatie was kritisch/positief, waarbij door alle partijen aan de belangen van het personeel de hoogste prioriteit werd gegeven. Ook het overleg met het bestuur van de Vereniging Ahold Hoger Personeel werd vanuit eenzelfde intentie gevoerd." Veel waardering heeft de heer Van Dun voor de moed die de Dienstenbonden hebben gehad om de zeer kritische hou ding van de KWJ scherp te veroordelen en de door deze organisatie verspreide onjuiste berichten, waarin nogal vreemd met cijfers en feiten gegoocheld werd, krachtig tegen te spreken. Overigens erkent de heer Van Dun, dat er over aantallen personeelsleden (ook in de pers) gemakkelijk misverstanden en on duidelijkheden kunnen ontstaan, omdat aantallen full-time medewerkers en part timers door elkaar worden gehaald. De juiste aantallen? Wel, bij de Simon- filialen werken in totaal rond 2.300 men sen, inclusief part-timers en hulpkrach ten. Omgerekend is dit aantal gelijk waardig aan 1.190 full-time banen Verder werken voor Simon 134 ambachts slagers (gelijkwaardig aan 76 full-timers), rond 40 man Simon-kantoorpersoneel en rond 30 mensen in andere werkorganisa ties die zich geheel of gedeeltelijk voor Simon inspannen (zoals bijvoorbeeld de distributiecentra, de administratie en de Dienst Technische Projecten). Na een laatste vergadering van bijna vijf uur heeft de Centrale Ondernemingsraad op dins dag 26 januari jl. een positief advies uitgebracht aan de Raad van Bestuur van Ahold over de voorgenomen inte gratie van Simon in Albert Heijn. Voordat dit besluit in de Ahold Overleg vergadering viel, werd de bijeenkomst langdurig onderbroken om de COR gele genheid te geven zich intern te beraden over enkele wijzigingen in het COR- plan. Wijzigingen met betrekking tot de sociale gevolgen van de Simon-integratie, die door de Raad van Bestuur naar aan leiding van het gesprek met de bonden waren voorgesteld. Voor het merendeel leverden deze veran deringen geen probleem op. Er waren echter ook enkele wijzigingen op princi piële punten bij en daar wilde de COR toch wel het nodige over zeggen. Uitein delijk wisten COR en Raad van Bestuur elkaar te vinden, waarmee de positieve beslissing op de adviesaanvrage een feit was. In de vergadering waren als gasten aanwezig de heren P. J. van Dun en Chr. van Gent, alsmede de voorzitters van de meest bij de integratieplannen betrok ken ondernemingsraden. Samenvatting De heer Van Gent begon met een toe lichting op de uitkomsten van het laatste gesprek met de Dienstenbonden FNV en CNV. Een samenvatting van de, door Ahold in samenwerking met de bonden voorgestelde, wijzigingen in het sociaal plan van de COR had hij op papier. "De vakbonden bleken veel waarde te hechten", aldus de heer Van Gent," aan een regeling voor het verstrekken van een som-ineens aan personeelsleden die in het kader van de integratie geen "re delijk aanbod" voor een passende func tie blijkt te kunnen worden gedaan en die mede daardoor besluiten het bedrijf (vrijwillig) te verlaten." Deze uitkering, die als "opstappremie" werd geken schetst, kan alleen worden gegeven, wanneer de in te stellen begeleidings commissie tot de slotsom is gekomen, dat betrokkene terecht de hem aangebo den functie heeft geweigerd. "Deze premie strookt niet met het beleid van behoud van iedereen in de onder neming", benadrukte de heer Van Gent, "maar wij hebben het op dit punt niet gered met de vakbonden." Verbeteringen De heer Van Dun belichtte de onder linge relaties tussen Raad van Bestuur, COR en vakbonden. Hij stelde allereerst, dat de nu ter tafel liggende regeling be paald verbeteringen vertoonde in verge lijking met het eerste Ahold ontwerp, dat in november ter tafel had gelegen. Die verbeteringen konden zeker ook op rekening van de COR geschreven wor den. "De COR had het de Raad van Bestuur met deze regeling wel moeilijk gemaakt", aldus de heer Van Dun, "met name de relatie van de Raad van Bestuur met de vakbonden, die eveneens gespekspartner zijn." Het was niet tot een "spiegelgevecht" gekomen tussen COR en vakbonden over het sociaal plan en daar was hij ver heugd over. Iets dergelijks zou niet in het belang van de mensen zijn geweest. Tevens wees hij er op, dat de Raad van Bestuur ook een verantwoordingsplicht heeft ten opzichte van de vakbonden. Begrip "Ik vraag begrip voor de rol van de vak beweging", merkte de heer Van Dun op. "Wij zullen in de toekomst op dit punt duidelijke afspraken moeten maken, al hebt u. als COR, het recht van de vak bonden om mee te spreken niet betwist." De heer Van Gent voegde er aan toe, dat de vakbonden principieel veel moeite hebben met de opstelling van de COR en met de opstelling van de Raad van Bestuur ten opzichte van de COR. "De bonden wilden dit echter niet op de spits drijven over de rug van het personeel, maar zij willen er over enige tijd wel op terugkomen." COR-voorzitter Jos Nijssen wilde daar wel op reageren: "Wij hebben steeds ge tracht dit traject samen met de vakbon den te doen. Dat bleek echter niet moge lijk. Nadat we met de vakorganisaties niet tot overeenstemming konden komen over de te volgen gedragslijn, meenden we de weg te moeten bewandelen, die we gekozen hebben: de opstelling van een eigen sociaal plan." De heer A. Heijn haakte daar op in door mee te delen, dat in de Raad van Bestuur grote waardering bestaat voor de manier waarop de COR een en ander heeft gedaan. "Een knap stuk werk." Delegatie Na een korte discussie over de andere en minder principiële wijzigingen die de vakbonden in het sociaal plan wilden brengen werd de vergadering, voor intern beraad binnen de COR, geschorst. Een delegatie, bestaande uit de voorzit ters van de OR Simon, OR Centrale Diensten, OR Albert Heijn en OR Am bachtsslagers, alsmede de voorzitter en secretaris van de COR, nam in kleine kring de voorgestelde veranderingen onder de loep. Opstappremie Na geruime tijd kon de bijeenkomst wor den heropend. Toen bleek vooral de "opstappremie" een moeilijk punt te zijn. De heer Van Gent zette nog eens uiteen wat de bedoeling was: "Niemand is verplicht een aanbod voor een functie te accepteren; men kan ook nee zeggen. Die situatie wordt voorgelegd aan de begeleidingscommissie met de vraag: is de weigering terecht of niet. Als er terecht nee is gezegd moet Ahold een an der functie-aanbod doen. Wanneer men echter toch liever weggaat dan wordt de beslissing om dat te doen misschien iets gemakkelijker gemaakt door betrokkene een bedrag mee te geven. Hij of zij kan dan geen rechten meer doen gelden op de verplichting van Ahold om voor hem of haar een nieuwe functie te zoeken." De heer Van Gent benadrukte ander maal, dat ook Ahold deze "opstap premie" niet wilde: "Wij willen elke stimulans om te vertrekken wegnemen." De heer Heijn: "De bedoeling is in elk geval duidelijk: het gaat er niet om de betrokkenen geld te geven in de hoop dat ze weg gaan." De heer D. van Eik van de OR Simon had er toch wel problemen mee, daar in zijn ondernemingsraad het niet opnemen van een "opstappremie" in het Sociaal Plan als een principiële zaak was gezien. Van Dun: "Ik zie het probleem toch niet. Men kan Ahold aan zijn verplich tingen - het zoeken van een nieuwe func tie - houden." "Niemand hoeft van de opstapregeling gebruik te maken", voegde de heer Heijn er aan toe. De heer Van Eik liet zich overtuigen en beloofde "zijn nek uit te zullen steken" in de OR Simon en dit onderdeel van het Sociaal Plan ook te zullen verdedigen. F. I. Ahlqvist: Na de opneming van 71 Simon-filialen in de AH-organisatie zal de positie van Albert Heijn een stuk sterker zijn, zo vertelt ons de heer F. I. Ahlqvist, lid van Ahold's Raad van Bestuur en speciaal belast met de Nederlandse detailhandels activiteiten van het concern. Die verster king zal als gevolg van de verwachte om- zetvergroting vooral tot uiting komen in een breder draagvlak voor de kosten structuur. Hoewel Albert Heijn zonder de opneming van Simon zeker niet in de problemen zou zijn gekomen, is dat bre der draagvlak toch heel belangrijk om het hoofd te kunnen bieden aan de stag nerende markt, de toenemende prijs concurrentie en het achterblijven van de prijsstijgingen bij de kostenstijgingen. De heer Ahlqvist verwacht een "aanzien lijke omzetvergroting" bij Albert Heijn In het volgende nummer gaan we op basis van ons vraaggesprek met de heer Ahlqvist uitvoerig in op de detailhandelsstrategie van Ahold in de jaren tachtig, zulks in vergelijking met de ontwikkelin gen in de zeventigerjaren. Redactie Flitsen BETREFT: SIMON SOCIAAL PLAN "Mede namens de Dienstenbond CNV kan ik u inzake bovenvermeld onderwerp het volgende mededelen. Wij hebben besloten het konsept Sociaal Plan ter beoordeling voor te leggen aan juristen. De reden hiervan ligt hoofdzakelijk in de door u geformuleerde aanhef van het konsept plan. Zodra wij omtrent één en ander meer informatie hebben, zullen wij u berichten. Bovenstaande brief ontvingen wij van de Dienstenbond FNV op het mo ment dat deze Flitsen zou worden gedrukt. De tijd was te kort om met de Dienstenbonden te overleggen. Omdat men schrijft over de aanhef van het plan, verwachten wij dat alleen daarin een wijziging kan komen. De rest van de tekst is definitief. als gevolg van de overneming van Simon. "Deze groei zal minstens even groot zijn als de totale omzet van de huidige Simonketen, inclusief die van de dertig te sluiten filialen." Hoe is dat mogelijk? Er gaan niet alleen 30 Simon-filialen weg, maar we mogen daarbij toch ook aannemen dat niet alle Simon-klanten bij Albert Heijn terecht zullen komen? De heer Ahlqvist: "O ja, er zullen zeker klanten verloren gaan, maar er zullen naar onze verwachtingen méér nieuwe klanten bij komen, met name van ande re supermarkten, die op dit moment nog geen AH-filiaal in de buurt hebben. Overigens zal deze ontwikkeling zich niet in één keer, maar geleidelijk aan voltrekken, ook nog in de maanden na de voltooiing van de integratie. Er zullen veel mensen zijn die bij de nieuwe AH een kijkje komen nemen en daarna terugkomen." Over de groei van het marktaandeel van Albert Heijn zegt de heer Ahlqvist te ver wachten dat deze tussen de 1,5 en 2 pet zal liggen. Het huidige marktaandeel van AH ligt op rond 15 pet. Positief Rond 17.45 uur - men was om 13.00 uur met de vergadering begonnen - kon Jos Nijssen namens de COR meedelen, dat het advies over de integratie "positief" was. "U hebt uw zware taak bijzonder goed gedaan", zo reageerde de heer Heijn op deze mededeling, "daarvoor namens de Raad van Bestuur dank. Wij kunnen nu aan het tweede deel van de rit beginnen. Laten wij hopen dat die net zo construc tief zal verlopen als dat met het overleg tot nu toe het geval is geweest." De heer Van Dun wees nog op de moei lijke positie van de Raad van Bestuur ten opzichte van de vakbonden. De Raad van Bestuur had de bonden toegezegd, de uiteindelijke beslissing over het Sociaal Plan zo spoedig mogelijk bij hen op tafel te leggen. Dat zal dan ook gebeuren. Definitieve tekst De heer Van Gent zegde toe zo snel mo gelijk een definitieve tekst te maken van het Sociaal Plan. Daarin zullen de door de Raad van Bestuur en de bonden voor gestelde wijzigingen worden verwerkt. Deze hebben betrekking op: andere oplossingen voor betrokken werknemers indien een sluitings datum niet kan worden uitgesteld en het personeel nog niet geheel in nieu we functies is ondergebracht (zoals tijdelijke plaatsing boven de sterkte elders). afbakening taken begeleidingscom missie en COR-toetsingscommissie; verbeteringen van regelingen ten aanzien van aanstelling onder voor waarden bij gewijzigde functie-eisen, van de reiskostenregeling, van de ver huiskostenregeling, verlenging spijt optantenregeling van 6 tot 9 maan den. Na deze toezegging van de heer Van Gent werd de Overlegvergadering ge sloten. Voor verdere informatie inzake de voor genomen integratie van Simon en Albert Heijn zie pagina 5. 6 en 7.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 3