iranE Walvisalweer vijftien jaar in culinair element Rentetoeslag spaarfonds "Albert Heijn Grootverbruik ziet markt voor zijn Toko" pagina 2 FLITSEN Het Toko-winkeltje op de Horecava '82 Grote belangstelling Op de beurs bleek grote belangstelling voor het mini-zelfbedieningswinkeltje dat daar werd geëxposeerd. "We hebben een aantal studieopdrachten gekregen en daar zijn we bijzonder gelukkig mee", aldus de heer Oudshoorn die zeker gelooft in het AHGV Toko winkeltje op maat. Als laatste merkt hij op dat Toko's ook in gevangenissen met succes worden geplaatst. Personeelsblad Ahold nv Februari 1982 39-ste jaargang no. 2 verschijnt 10x per jaar Oplage: 30.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-593026 Redactie: Mevrouw T. Plooi/er (075-593026) E. Muller (075-592519) Contactpersonen: F. Bosch Albert Heijn (075-592223) J. Breeschoten Distributie (075-592220) W. v. Dijk Albert Heijn-zelfbediening (075-592006) J. van Eik Simon (075-592766) W. Haeser Levensmiddelen Industrie Ahold (075-592369) Mw. T. Harder Personeelszaken (075-592726) P. Hesp Albert Heijn-filialen (023-330016) J. G. Jager Miro (075-593009) A. W. Kuipers Simon-filialen (01899-19669) H. Malag Albert Heijn-buitendienst D. Rövekamp Alberto (075-592184) Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau van Hulzen, Voorschoten - A. de Roo. TIJD IS RIJP OM NAAR STERREN TE REIKEN "Als de heer Heijn er destijds niets in had gezien, was het hele spel niet doorgegaan en zonder Ahold zou dit er dan ook nooit zijn geweest. Op de Horecava '82, die van vier tot en met zeven januari jl. in het beurzencom plex van de RAI in Amsterdam werd ge houden, presenteerde Albert Heyn Grootverbruik te Breukelen, naast zyn grootverbruikerspakket, het kleine, pro fessioneel opgezette winkeltje Toko, dat speciaal ontwikkeld is voor ziekenhuizen en instellingen. De heer C.A.G.M. Oudshoorn, hoofd Commerciële Zaken, die onlangs in dienst trad van AHGV, is tevreden over de interesse voor deze acti viteit van Albert Heijn Grootverbruik. "Toko-huiswinkel" Voor de duidelijkheid legt de heer Ouds hoorn uit dat de naam Toko wel eens verwarrend kan werken. De tot Ahold Met deze vaststelling doelt een duidelijk dankbare manager Willem Zandt (48) van "De Hoop op d'Swarte Walvis" op de kans die hem en de zijnen is gegund om het zogeheten eet-etablissement in de Zaanse Schans te Zaandijk te ontwik kelen tot wat het nu is: een specialitei tenrestaurant dat tot de top-100 van Ne derland wordt gerekend. Het eerste potje om dat te bereiken, werd inmiddels alweer vijftien jaar gele den op het vuur gezet. Ter (voorberei ding van een beproefd recept met een voortreffelijke keuken en ouderwets gast heerschap in een sfeervolle "ambiance" als niet te versmaden ingrediënten. Ter gelegenheid van het derde bestaanslustrum terugblikkend, kan met terechte trots worden opgemerkt dat - al doende - met de "Walvis" een stukje culinaire geschiedenis is gemaakt, terwijlr de toekomst nog zoveel smakelijks be looft dat het laatste woord er zeker niet over is geschreven. Flitsen tekent hierbij alvast het een en ander op, naar aanlei ding van gesprekken met drie "mannen van het eerste uur". Verleden en heden passeren in kort bestek de revue, waarbij duidelijk wordt dat het Walvis-team niet zal rusten voordat het collectieve kunnen is beloond met een ster.... Accommodatie Niet alleen in ligging, maar ook in ver schijning verschilt de Walvis als "spécia lité de la maison" van overige vestigin gen van AC Restaurants bv. De moge lijkheid tot kostelijk tafelen is feitelijk verdeeld over een drie-eenheid van vnl. houten gebouwen - de Zaanse Schans eigen. Middelpunt vormt het 275 jaar oude voormalige dorpsweeshuis uit Westzaan; een getrouwe kopie van een vleethuis, waarin 16e- en 17e-eeuwse voorvaderen uit de streek zich plachten op te maken voor hun barre walvisvaar ten naar de Pool; en een voormalig koop manshuis uit Zaandam. Dit tot één geheel samengevoegde brok Zaanse traditie - pal aan de rivier - is weer onderverdeeld in zes aparte ruim ten, afgezien van een ruim terras dat 's zomers een uniek uitzicht biedt op de Gortershoek. Zo ontstond het restaurant in de nada gen van 1966, vrijwel van het begin af aan onder de bezielende leiding van "ge boren" restaurateur Willem Zandt, die een paar weken tevoren bij Ahold in dienst was gekomen. Hij herinnert het zich nog als de dag van gisteren: "Aan vankelijk was het een bedrijf met een wa terhoofd - een soort koffieshop met het betere restaurant, dat bij elkaar zo'n 80 gasten onderdak kon bieden. Dat bleek bij lange na onvoldoende. Men had nooit die toeristische trek van dit gebied voor zien. Al met al was het best leuk, maar eigenlijk had het mijn hart niet. Ook niet gezien mijn toch wel "klassieke" achtergrond, opgedaan via de praktijk in gerenommeerde horeca-bedrijven. Bovendien draaide de kok gewoon dol. Hij moest zowel "snacks" maken als uit gebreide lunches en diners. In die on houdbare situatie is pas in 1976 verande ring gekomen met de opening van het eveneens in de Zaanse Schans gevestigde pannekoekenrestaurant "De Kraai". Van de grond Sindsdien zijn wij van beneden af begon nen om naar de sterren te reiken (het in ternationaal begeerde symbool als erken ning voor het toppunt van restaurateur schap en kookkunst; red.). Een aantal van mijn mensen is daarin door dik en dun met mij meegegaan. Voorop mijn eerste assistent René Bakker, met wie ik zeven jaar achtereen lief en leed heb ge deeld. Hij had alles in zich wat een goed horeca-man moet hebben. Helaas is hij nu weg, sinds hij werd belast met de lei ding van AC Oud Leusden. Maar ook de chef-kok heeft de afgelopen tien jaar alle inzet betoond om onze naam de nodige faam te geven en de eerste ober-kelner doet daaraan al gedurende veertien jaar mee." Personeel Het totale team van de Walvis telt intus sen 25 man: 13 in de bediening, 6 in de keuken, 1 full-timer in algemene dienst en 3 part-timers. Bovendien zijn er jaar lijks gedurende vijf maanden 2 stagiaires werkzaam (van de middelbare hotel school in Amsterdam of Tilburg). Ook zij zien doorgaans volgens de heer Zandt 'het heilige licht' op dit gebied branden. Dit laatste gaat stellig eveneens op voor chef-kok Kees Schouten (33), die zich sedert enige tijd, na het met succes doorstaan van een zwaar examen, één van de elf 'meesterkoks' van Nederland mag noemen. Hij zegt: "Je moet in gedachten houden wat de gasten willen eten. Ik zoek wat dat betreft steeds een compromis tussen de traditionele keuken en de eigentijdse nouvelle cuisine (die zich in tegenstelling tot de zware spijzen van weleer bezig houdt met kleine, lichtverteerbare por ties; red.). Bij mijn culinaire experimen ten richt ik me in de eerste plaats naar mijn eigen gevoel, waarbij ik probeer de markt zoveel mogelijk te volgen, in de zin van wat er per seizoen vers verkrijg baar is. In plaats van de uitgebreide kaart die wij nu voeren, zou ik dan ook het liefst werken met een kleine(re), ge varieerde kaart, waarbij je daadwerke lijk inspeelt op bepaalde seizoenproduk- ten." Hoewel eerste ober-kelner Ruud Barsingerhorn (34) zich terdege bewust Van l.n.r. Ruud Barsingerhorn Willem Zandt en Kees Schouten. is, dat de basis van een goed restaurant in de keuken ligt, waar hij dan ook is be gonnen, ligt zijn liefde voor het vak voor al in het contact met de gasten. "Boven dien ligt de organisatorische kant me erg goed, waarbij ik een onmisbaar stukje contact met de keuken moet paren aan nauw overleg met de bedrijfsleiding." Zijn droom is. zelf nog eens een restau rantje te beginnen, maar "in het besef dat zoiets in deze moeilijke tijd onhaal baar is. prijs ik me gelukkig hier alle ge legenheid te krijgen om me uit te leven." Klasse "De Hoop op d'Swarte Walvis", ver noemd naar het gelijknamige schip waarmee eeuwen geleden de walvis vangst werd bedreven, verkoopt zich even duur als de buit waarop men toen ten koste van alles jacht maakte. Het is - zeker in Ahold-termen - dan ook exclu sief in zijn soort. Daar zijn de prijzen naar, maar wat er wordt voorgeschoteld heeft topkwaliteit, zowel in samenstel ling als in presentatie. Dat hebben de gasten in de loop der jaren ondervonden en weten te waarderen. Getuige alleen al hun aantal: er zijn 2000 vaste bezoekers. Toch gaat men er niet slechts van uit dat "klasse" moet worden betaald. Neem nu een uitspraak van "chef" Kees Schou ten: "Je kunt ondanks alles een produkt brengen dat rekening houdt met een eventueel verminderd budget van - zeg maar - de zakenman. Je kunt een plak ganzelever opdienen, waarvan je weet dat het inkoop ruim honderd gulden per kilo kost, maar je kunt evengoed eendelever offreren, waarvan eenzelfde gewicht onder de twintig gulden verkrijgbaar is. Aan de smaak doet het niets af, mits je een pro dukt maar in z'n waarde laat." Zo'n benadering alleen al lijkt te bewij zen dat de Walvis een koers volgt die z'n doel niet zal missen. Alle tegenslag van een woelig economisch getij ten spijt. Die ster daagt tóch wel. Al is het over nóg eens vijf jaar Ook dit jaar wordt door Ahold nv weer een toeslag gegeven boven de normale rentevergoeding die, per 31 december jl., op uw spaarrekening is bijgeschreven. Daar deze zgn. ren te toeslag het karakter heeft van een winstdeling is deze toeslag onderhevig aan inhoudingen inzake loonbelasting en premies sociale wetten. Het is evenwel mogelijk de toeslag van de bedoelde inhoudingen vrij te houden. De rentetoeslag dient dan geboekt te wor den op een "bijzondere spaarrekening". Over deze, op een bijzondere spaarreke ning geboekte, bedragen kan echter ge durende 7Vi jaar niet worden beschikt, tenzij de geblokkeerde bedragen worden aangewend voor doelen zoals omschre ven in de winstdelingsspaarrekening. Dit zijn bijv. aflossing hypotheek, pre mie levensverzekering, e.a. Tot uiterlijk 15 april a.s. is er gelegen heid te kiezen of men geblokkeerd wil sparen of niet. Wanneer op deze datum geen bericht hieromtrent is ontvangen, zal de rentetoeslag op dezelfde wijze worden geboekt als het voorgaande jaar. C.A.G.M. Oudshoorn hoofd Commerciële zaken AHGV: behorende Toko Rekreatie Service bv ex ploiteert namelijk onder dezelfde naam al een aantal jaren supermarkten op campings. De nadruk bij AHGV zal dan ook komen te liggen op "Toko-huis- winkel". De Toko's in ziekenhuizen en instellin gen zijn kleine winkeltjes die er qua op zet en presentatie professioneel uitzien. "In veel ziekenhuizen worden fruit, vruchtesappen en andere produkten aangeboden in een soort marktkraam- pje. Vaak wordt daar niet ingespeeld op de behoefte van de consument. Aan een professionele opzet van instellingenwin- keltjes is duidelijk behoefte. Niet alleen bewoners, maar ook bezoekers en ver plegend personeel gaan graag bood schappen doen in een winkeltje dat een breed assortiment heeft", zo stelt de heer Oudshoorn. Voldoen aan eisen Met de kennis die wij bij AHGV in huis hebben over grootverbruikers en de directe contacten met deze groep en hun consumenten kunnen wij, als geen an der, winkeltjes inrichten die voldoen aan alle eisen die door de directie en de be woners van instellingen worden gesteld. Het is niet zo dat AHGV de winkeltjes zelf exploiteert: "Wij adviseren over in richting, presentatie en assortiment van de Toko. In samenwerking met de Dienst Technische Projecten binnen Ahold zijn wij in staat de gehele inventa ris te verzorgen. Aangepast assortiment Verder beleveren wij deze mini- zelfbedieningswinkeltjes. Met dit com plete service-pakket onderscheiden wij ons in de markt. Het concept is in 1981, door onze project-manager, de heer J. van Dijk. in de praktijk op vele plaatsen getest. Hieruit is gebleken dat de breedte van het assortiment wordt bepaald door de instelling waar de Toko-huiswinkel wordt geplaatst. De wensen binnen een ziekenhuis, met lopende patiënten en bezoekers, liggen anders dan in een be jaardentehuis waar een volledige verzor ging wordt geboden."

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 2