Integratie Simon - na twee maanden akkoord door unieke procedure AH introduceert eigen milieuvriendelijk wasmiddel OR Marvelo adviseert positief «ssssL personeelsblad ahold n.v. Bijzondereaanpak bij adviesaanvrage Sociaal plan Verder in Flitsen Flitsen DO 39ste jaargang no. 2 - februari 1982 Lieten de 17e eeuwse walvisvaarders met hun schip "De Hoop op d'Swarte Walvis"zich lei den door de Pool-ster, het gelijknamige restaurant aan de Zaanse Schans laat zich, onder aanvoering van Willem Zandt leiden naar een heel andere ster. Alles daarover op pag. 2. Frans Wester, directeur Etos wil voeling hou den met de "Etos-vloer". Daarom trekt hy regelmatig van hot naar her door het ganse land. De redactie van Flitsen ging "8 uur met Frans Wester mee. Het werd wél een flitsend dagje. Zie pag. 4. liniil.'.m Slechts ruim twee maanden blijken er nodig te zijn geweest om met de betrokken onder nemingsraden en vakbonden overeenstemming te bereiken over het plan van de Raad van Bestuur van Ahold om Simon op te nemen in de Albert Heijn-organisatie. "Dat kon zo snel omdat we een unieke procedure hebben gevolgd, een goede medewerking van de ondernemingsraden en de bonden hebben gekregen en vele mensen hard en deskun dig hebben gewerkt aan de voorbereiding van dit plan", zegt het lid van de Raad van Bestuur drs. P. J. van Dun in een gesprek met Flitsen. Bij de voorgenomen integratie zijn niet minder dan zeven ondernemingsraden betrokken. Allereerst natuurlijk die van Simon en Albert Heijn zelf en verder de onderdelen waarvan een deel van het personeel voor Simon werkt, te weten de Centrale Diensten, de Distributiecentra, de Vers Vlees Groep, de Ambachts slagers en Verbrumar. Als bij de advies aanvrage de Raad van Bestuur de ge bruikelijke weg bewandeld had, was er op dit moment stellig nog geen over eenstemming geweest. Bijzondere procedure De heer Van Dun: "We hebben echter Op pagina 6 en 7 is de tekst van het Sociaal plan ver meld. Haal deze pagina's uit de krant en bewaar ze. COR-relatie pag. 5 Oplossing Kerstpuzzel pag. 9 Gepensioneerd kassier aan het woord pag. 10 AC Sliedrecht in trek pag. 11 een procedure gevolgd, die niet voorzien is in de Wet op de Ondernemingsraden. Aan de meest betrokken voorzitters van de ondernemingsraden hebben we nl. de vraag voorgelegd bij welke onderne mingsraad (of raden) de wettelijk ver plichte adviesaanvrage zou moeten wor den gedeponeerd. Besloten werd toen het principebesluit en het concept sociaal plan ter advisering aan de Cen trale Ondernemingsraad voor te leggen en de adviesaanvrage over de uitvoe ringsbesluiten aan de betrokken onder nemingsraden, die op dat moment dus al vooraf via de COR met het integra tieplan zelf akkoord zouden zijn." Hij vertelt verder dat de adviesaanvragen over de uitvoeringsbesluiten inmiddels de deur uit zijn, nu de COR op 26 janua ri jl. een positief advies over de inte gratieplannen van de Raad van Bestuur heeft uitgebracht. (Een verslag van deze belangrijke COR-vergadering, alsmede de volledige inhoud van het sociaal plan kunt u lezen op de pagina's 3, 6 en 7). Meer over het gesprek met de heer Van Dun vindt u op pag. 3, waar wij ook de heer F. I. Ahlqvist aan het woord laten. Huib Kalkman van Alberto Rozengracht in Amsterdam vierde zyn eerste lustrum met een receptie en een "veiling". Met plezier denkt hy terug aan die vrieskoude avond van de 13e januari toen, in de schaduw van de Westertoren, vele malen het bekende "Huib, daar ga je jon gen" klonk. Over vyf jaren wel en wee in hartje Amsterdam vertelt Huib Kalkman op pag. 11. Albert Heijn heeft een nieuw wasmiddel aan het, al ruim 30 soorten tellende, as sortiment toegevoegd: Albi Fosfaatvrij. Een logische uitbreiding, want milieu vriendelijk is "in" en het jaar 1985, waarin de nieuwe wet op de waterveront reiniging van kracht wordt, nadert snel. Lange tijd leek geen aanvaardbare ver vanger voor Fosfaat te vinden. Fosfaat zorgde nl., naast het negatieve milieu aspect, voor de heldere en schone was. Toch zijn de heren G. Eijkelkamp - verkoop - en J. C. Serierse - inkoop - vooralsnog terughoudend in hun enthousiasme: "Het is kwalitatief een goed produkt dat uitstekend in onze Albi-serie past. Het is echter ook wat duurder. De praktijk leert dat men graag over milieuverbetering praat, maar dat de prijs voor velen een beletsel vormt er daadwerkelijk aan bij te dra gen." Ze onderbouwen hun uitspraak met het gegeven dat vorig jaar slechts 5% van de in ons land verkochte wasmiddelen als "milieuvriendelijk" te boek stond. Toch staan beiden, samen met mevrouw E. van Twuyven die ook nauw betrokken was bij de ontwikkeling van Albi- Fosfaatvrij, volledig achter het nieuwe produkt. "Het is zonder meer een goede zaak dat Albert Heijn, als modern en progressief bedrijf, inspeelt op ontwik kelingen in de samenleving", zegt de heer Eijkelkamp, er op wijzend dat de op komst zijnde wet op de oppervlakte waterverontreiniging natuurlijk een dui delijke rol speelt. Volgens die wet moe ten alle wasmiddelen per 1 januari 1983, dus al over een jaar. een sterk verlaagd fosfaatgehalte hebben. Twee jaar later mag Fosfaat zelfs helemaal niet worden verwerkt. Het vinden van een vervanger van Fos faat (dat algengroei bevordert en water daardoor zuurstofarm maakt) was geen eenvoudige zaak. Toen Albert Heijn ruim een jaar geleden besloot een eigen Fosfaatvrij middel te gaan voeren, brak een tijd aan van naarstig zoeken in binnen- en buitenland. De heer Serierse: "Het grote probleem is dat Fosfaat, in verhouding tot vervan gende middelen, goedkoop is. Boven dien moest van die alternatieven worden aangetoond dat ze niet op een andere manier het milieu zouden aantasten." Albert Heijn heeft tenslotte gekozen voor Citraat (een zout uit Citroenzuur) dat beslist onschadelijk is voor het milieu. Niet alleen de eigen deskundigen, onder wie AH-technoloog ir W. Eegerdingk, hebben hun goedkeuring aan Albi- Fosfaat gehecht. Ook de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft, na een half jaar vergend onderzoek, het groene keurmerk aan het nieuwe wasmiddel verleend. De heer Eijkelkamp: "Het voldoet nu volledig aan de AH-normen. Het is kwa litatief goed en het is 100% veilig. Zelfs aan de verpakking is bijzondere aan dacht besteed: het draagkarton heeft geen plastic handvat meer." De heren Eijkelkamp en Serierse ver wachten uiteraard niet dat Albi- Fosfaatvrij alle gelijksoortige artikelen van andere merken uit het assortiment zal verdrijven. Wél zorgt het voor een ex tra binding met de klanten, want het is alleen bij Albert Heijn te koop en biedt nu ook de vaste Albi-klanten de kans fosfaatvrij te wassen. De ondernemingsraad van Marvelo bv heeft op 1 februari jl. alsnog positief geadviseerd over het voornemen van Ahold nv om de chocoladeproduktie over te dragen aan de Koninklijke Fabrieken Verkade bv. Nadat de ondernemingsraad eerst op 13 januari jl. een negatief advies had uitgebracht, is door de directie van Marvelo nieuwe informatie aan de OR verstrekt. De inhoud daarvan was zo danig dat de OR op het eerder genomen besluit is teruggekomen, mede omdat in middels besloten is de produktie van imitatie-chocolade bij Marvelo te conti nueren, waardoor arbeidsplaatsen bin nen Marvelo kunnen worden behouden. Op donderdagochtend 14 januari j.l. gingen de deuren van de nieuwe Albert Heijn-supermart in het Beverwijkse winkelcentrum de Beverhof voor de klan ten open. Het betekende dat in 14 dagen tijd de eerste Famila-zaak was omge bouwd. Wat er in die 14 dagen zoal moest gebeuren kunt U op pagina 10 lezen.

Personeelsbladen | 1982 | | pagina 1